Kasprowy i Giewont w Jeden Dzień

Czas: 2h 58 min, Dystans: 6,1 km, Przewyższenie: 578 m

Kasprowy i Giewont to dobrana para. Nawet jeśli tak, jak w nas, taka wycieczka w pierwszej chwili nie wzbudza większego zainteresowania, to uwierzcie, ma ona niebagatelną moc. Nie spodziewaliśmy się aż takiego piękna szlaku. Taka trasa okazała się być fantastyczną przygodą i odkryciem lata. Na początek warto zastanowić się nad kierunkiem marszu. W sezonie zapewne wygodniej najpierw pognać na Giewont, tak, aby nie ugrząźć w kolejkach do łańcuchów pod szczytem. Natomiast w każdym innym terminie przyjemniej spaceruje się w przeciwnym kierunku. Ale to w zasadzie tylko nasza opinia, zatem zapraszamy na spacer!  

Ile się Idzie z Kasprowego Wierchu na Giewont?

Licząc wyłącznie odcinek od Kasprowego Wierchu do Giewontu, będą to niespełna 3h. Jeżeli zdecydujecie się na spacer w przeciwnym kierunku, to trzeba będzie dorzucić dodatkowe 30 minut. Jest to czas, który pozwala przemaszerować 6 km po tatrzańskim raju. Czy męcząco? Nie jest źle, oba szczyty dzieli odpowiednio 578 m przewyższenia i 632 m, licząc w drugą stronę. Pomijając kopułę szczytową Giewontu, na szlaku odnajdziecie dwa miejsca, na których będziecie musieli wykorzystać ręce do asekuracji. Nie jest specjalnie trudno, dopóki skała nie jest śliska i oblodzona. Pamiętajcie również, że zimą jest to szlak dla doświadczonych turystów.

kasprowy i Giewont
kasprowy i giewont

Kasprowy Giewont Trasa

Załóżmy, że właśnie dotarliście pod górną stację kolejki. Bez większego znaczenia, czy wdrapaliście się tutaj podążając przez Halę Gąsienicową, czy też wjechaliście wagonikami prosto z Kuźnic. Nasz szlak i opis zaczynamy właśnie stąd. Szczyt Kasprowego Wierchu znajduje się po Waszej prawej stronie, 18 metrów wyżej. Trzeba tylko pokonać kilkanaście schodów, przejść obok budynku stacji metrologicznej, minąć dzwon i już.  A teraz, jak dojść z Kasprowego na Giewont? Najlepiej niespiesznie i z uśmiechem na twarzy! Szlak jest szalenie urokliwy i miejscami hipnotyzujący. W dole, po lewej stronie, przepysznie prezentuje się głęboka Cicha Dolina, a nad nią dominują Liptowskie Kopy. Warto co jakiś czas kontrolnie obejrzeć się za siebie, ponieważ perspektywa i urok Świnicy oraz okolicy co krok sprawia niespodzianki. Czerwony szlak nieco falując prowadzi Was prosto w objęcia Czerwonych Wierchów.

Kasprowy i Giewont
z Kasprowego na Giewont
Goryczkowe Czuby Szlak

To właśnie z Przełęczy pod Kopą Kondracką na szczyt czeka Was jedno z bardziej forsownych podejść. Ale to tylko kwadrans bardziej wytężonej pracy nóg. Kopa będzie Waszym jedynym dwutysięcznikiem na dzisiejszej trasie. Dziwnym trafem, zawsze nam tutaj okrutnie hula wiatr i szturcha, abyśmy gnali dalej. Mimo, że na szczycie należy zmienić kolor szlakówek, to raczej wątpimy, aby ktokolwiek przy dobrej pogodzie miał tutaj problemy z nawigacją. Śpiący Rycerz jednoznacznie wyznacza kierunek marszu 🙂

Po 50 minutach, na Kondrackiej Przełęczy, znów przyjdzie Wam zmienić kolor szlakówek, ale to już ostatni raz. Do celu, na szczyt, zawiodą Was tym razem niebieskie kolory! Pamiętajcie, że szlak na Giewont w obrębie kopuły szczytowej rozdziela się i staję się jednokierunkowy. Podążając do góry, wybierzcie odbicie w prawo. Na szczycie znajdziecie się po około 30 minutach. Pamiętajcie, że to nie koniec, ze szczytu trzeba jeszcze zejść (ostrożnie) i pognać w stronę Kuźnic. Czeka Was całkiem przyzwoity kawał drogi, bo 2,5 h. Ale reasumując, szlak przez Kasprowy i Giewont – palce lizać!

Kasprowy i Giewont
Kasprowy Giewont szlak
trasa na giewont

Co Trudniejsze Kasprowy czy Giewont?

Tutaj odpowiedz jest całkiem prosta, ponieważ trudniejszy okaże się Giewont. W obrębie kopuły szczytowej jest zdecydowanie większa ekspozycja, a na bezpośrednim podejściu i zejściu ze szczytu pojawiają się łańcuchy. Sztuczne ubezpieczenia turystom spacerującym do góry raczej nie sprawiają większych kłopotów. Ale jak to zwykle bywa, szkopuł tkwi w zejściu, głównie z uwagi na miejscami wyślizganą skałę. Dokładniejszy obraz trudności odnajdziecie w dedykowanym wpisie o wpisie o Giewoncie (szukajcie fragmentu na samym końcu). Natomiast Kasprowy Wierch, to tak naprawdę trekkingowa wycieczka o dość sporym przewyższeniu. Bo jeśli zdecydujecie się na pętlę z Kuźnic przez Halę Gąsienicową i późniejsze zejście zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie, to powinniście liczyć ok 1100 m przewyższenia.

szlak z Kasprowego na Giewont
szlak z Kasprowego na Giewont
z Kasprowego na Giewont
szlak z Kasprowego na Giewont
Giewont Kasprowy szlak

Informacje Praktyczne

– Kasprowy Giewont czas przejścia – 3h
– Wejście do Tatrzańskiego Parku jest płatne – cennik
– Bilety na wyjazd kolejką na Kasprowy możecie kupić online tutaj
– Zachowajcie ostrożność przy wejściu na Giewont
– Dojazd do Kuźnic – bus z okolic dworców pkp / pks
– Samochód najwygodniej zostawić na bezpłatnym parkingu w okolicach kuźnickiego ronda
– Kasprowy i Giewont to świetna para na spacer!

szlak na giewont
Giewont łańcuchy
Giewont łańcuchy

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

5 komentarzy

    • Są różne dzieci, ale wydaje nam się, że 7dmio latek powinien sobie poradzić na tym odcinku

  1. Witam.
    Trasa zajmuje niespełna 3 godziny w jedną stronę? Oczywiście pytanie jak oceniacie trasę zimą? Raki, czekan będą przydatne czy tylko raczki wystarczą? Stopień trudności zimą?
    Trasa wygląda na ciekawą i zastanawiam się nad nią bardzo mocno.
    Pozdrawiam.

    • Tak w jedną stronę, bo zakładaliśmy że na Kasprowy dotrzemy od strony Hali Gąsienicowej lub kolejką. Natomiast z Giewontu powrót np do Kuźnic przez Halę Kondratową. Jest tutaj kilka czujnych miejsc plus samo wejście na Giewont, dlatego zimą raki plus czekan

  2. Hej, super opisy i piękne zdjęcia 🙂
    Wybieram się w połowie marca do Zakopanego, będę tam 3 dni, nigdy wcześniej nie byłem w Tatrach niestety i chciałbym jakoś zacząć przygodę z naszymi polskimi górami.
    Sporo chodzę po górach ale za granicą i nic co mogłoby się równać z Tatrami. Nie lubię też nadmiernej ekspozycji.
    Rozumiem, że marzec to słaby miesiąc i niebezpieczny pod kątem lawin etc. Warunki i pogoda będą szanowane 🙂
    Co polecacie zobaczyć i czy ta trasa opisana wyżej przy teoretycznym załozeniu Kuznice -> Giewont -> Kasprowy i kolejka w dół to coś osiągalnego w tym okresie roku ?

    Pozdrawiam 🙂

Write A Comment