Bułgarska Kavarma
Kavarma to tradycyjny gulasz z warzywami, gotowany na winie, w specjalnym glinianym naczyniu zwanym guveche/giuweczeta. W oryginale było to danie z wieprzowiny, jednakże w Bułgarii można spotkać się z wersją drobiową. Przygotowanie tego dania zajmuje dosłownie 15 min, pieczenie zaś ok. 2 godzin, ale dla tego smaku warto czekać! Nam Kavarma kojarzy się z Bułgarskimi górami – Riłą oraz Pirinem.
Składniki
– 400 g mięsa, np. szynka wieprzowa, pierś z indyka
– 2 duże pomidory
– 1 marchewka
– 2 średnie ziemniaki
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– 15 cm kawałek pora
– 10 średnich pieczarek
– Pół papryki
– Olej rzepakowy
– Przyprawy: pieprz, sól, papryka słodka, czubryca zielona*, chili
– Ser**
– 2 jajka
– Wino półwytrawne czerwone/białe
Kavarma Sposób Przygotowania
1. Mięso kroimy w kostkę (~1,5 cm). Obtaczamy w soli, pieprzu, słodkiej papryce i czubrycy. Wkładamy na dno naczynia uprzednio lekko muśniętego olejem.
2. Na mięso wykładamy pomidory pokrojone w drobną kostkę. Posypujemy chili.
3. Ziemniaki kroimy w drobną kostkę, marchewkę w słupki. Wykładamy wszystko na pomidory. Posypujemy słodką papryką i czubrycą.
4. Cebulę kroimy w piórka, drobno siekamy czosnek, wykładamy do naczynia. Przyprawiamy pieprzem.
5. Paprykę kroimy w kostkę, pieczarki na plasterki, pora w ok. 1 cm krążki. Wrzucamy do naczynia. Posypujemy czubricą, pieprzem i solą.
6. Warzywa polewamy odrobiną oleju. Wlewamy 200 ml wina.
Z braku guveche kavarma powstała w naczyniu żaroodpornym. Pieczemy pod przykryciem 2 – 2,5 godziny w temperaturze 160 stopni (termoobieg). Pilnujemy, aby podczas pieczenia danie nam nie wyschło. W razie potrzeby dolewamy wody lub wina. Pod koniec pieczenia, na 5 minut dodajemy do naczynia pokrojony w kostkę ser, a na 5 kolejnych minut wbijamy jajko. Ser i jajko zapiekamy już bez przykrycia. Smacznego!
*Czubryca zielona, inaczej cząber górski, jest to typowo bułgarska przyprawa, do kupienia w internecie, bądź m. in. w Auchan (50 gr ok. 5 zł). Wpadłam na nią jakiś czas temu, całkiem przypadkowo. Kupiłam z czystej ciekawości. Wypróbowałam do pulpetów z indyka gotowanych na parze, które dzięki czubrycy wyszły obłędne!
**Ser, który tradycyjnie używa się do kavarmy to sirene – słony ser bardzo popularny na Bałkanach. W internecie znalazłam informację, że można go kupić w Tesco (“Krowi bułgarski ser szopski”). Z braku sirene, wykorzystałam fetę.
***od zaprzyjaźnionej Gabrieli dowiedzieliśmy się, że: cząber górski można kupić na Starym Kleparzu (w Krakowie), a podróbka sera szopskiego występuje w Lidlu pod nazwą „ser bałkański sałatkowy”