Magiczny Kazachstan

Pomimo, że Kazachstan jest ogromnym krajem, prawie 8,5 razy większym od Polski i zarazem największym na świecie bez dostępu do prawdziwego morza, to jednak większość atrakcji znajduje się w Okręgu Ałmatyńskim,  w południowo-wschodnich rubieżach kraju. To tutaj odkryjecie cudne góry, kaniony, czy bajeczne jeziora. Ale jednak jak na złość, najtańsze loty odbywają się do oddalonej o 1200 km stolicy, Astany. Dużym ułatwieniem było zniesienie wiz dla Polaków przez Kazachów. Drugim plusem w naszej opinii jest fakt, że Kazachstan jest najbardziej europejskim krajem w regionie. Dlatego jest świetnym wyborem na rozpoczęcie swojej przygody w Azji Centralnej! Zatem do dzieła! Wpis został zaktualizowany we wrześniu 2019. Pisaliśmy również o informacjach praktycznych na temat Kazachstanu oraz o trekkingu w górach.

Mapa Atrakcji w Kazachstanie

Kazachstan Atrakcje

Wakacje spędziliśmy w południowo–wschodniej części tego ogromnego kraju, dlatego też ograniczymy się do przedstawienia tego regionu i miejsc, które faktycznie widzieliśmy. Okazuje się, że do niektórych atrakcji dojazd transportem publicznym jest dość problematyczny. Czasem niezmiernie czasochłonny, a innym razem w ogóle niemożliwy i wtedy trzeba choćby szeroko się uśmiechnąć i stopować. Jednak nie mając czasu na zabawę z autostopem, będąc w Ałmatach, postanowiliśmy udać się do agencji turystycznej i wynająć kierowcę wraz z samochodem (tylko 4×4), aby odwiedzić interesujące nas miejsca. 

Cała objazdówka zajęła nam 4 dni – wyjechaliśmy z samego rana, a wróciliśmy ostatniego dnia mocno po północy, przejechaliśmy ponad 1000 km. Jednak odległości w kilometrach bywają mocno łudzące, ponieważ drogi, poza głównymi, są w opłakanym stanie, często szutrowe. Podróż wydłuża się przez to niemiłosiernie. Nasz plan podróży obejmował wszystkie klejnoty ałmatyńskiej korony. Było bajeczne Ałtyn Emel, kazachski brat Wielkiego Kanionu – Kanion Szaryński oraz Jeziora Kolsai oraz Kaindy. Każde z tych miejsc zostało obszernie opisane w osobnych wpisach wraz z informacjami jak zorganizować wyjazd samemu:

-> Ałtyn Emel Kazachska Wisienka na Torcie! – Klik

-> Kazachstan Trekking Ałatau Zailijski – Klik

-> Jeziora Kolsai i Kaindy – Klik

-> Kanion Szaryński – Dolina Zamków – Klik

Ałtyn Emel
Śpiewajace Wydmy
Kazachstan atrakcje Kanion-Charyn-I
Ałtyn Emel
Kazachstan góry
Kazachstan trekking
Jeziora Kolsai i Kaindy

Całkowity koszt wycieczki: 150 000 Tenge za samochód z kierowcą, do tego należy doliczyć paliwo, ok. 160 Tenge za 1 litr. (~2 zł) Do auta mogło się zmieścić 7 osób plus kierowca. Spaliśmy we własnych namiotach, kierowca w samochodzie, a gotowaliśmy wszyscy razem na kuchenkach turystycznych. Wyjazd można skrócić o pół dnia rezygnując z trekkingu konnego w okolicy jezior Kolsai. Agencja nazywała się Arnai Tours, mieściła się przy ulicy Abay 59.

Z obsługi nikt nie mówił po angielsku, tylko rosyjski. Natomiast właściciel mówił po niemiecku. Dużym ułatwieniem stają się coraz niższe ceny za wypożyczenie samochodu i powoli ta opcja staje się wersją dominującą wśród podróżnych. Ten fakt cieszy również autostopowiczów, bo to przeważnie zachodni turyści są gwarantem bezpłatnej podwózki. Natomiast Kazachowie w większości wypadków oczekują niewygórowanej opłaty za przejazd.

Kazachstan atrakcje Kolsai i Kaindy

Wodospad Niedźwiedzi

Chcąc trafić pod wodospad, musicie najpierw dojechać do miejscowości Esik. Spod hostelu na dworzec autobusowy dojedziecie autobusem miejskim numer 92. Na dworcu wybierzcie autobus nr 351 do Esik/Ecik (koszt 150 tenge), a z Esik w dalszą drogę musicie złapać taksówkę lub lokalnego kierowcę (sami się zatrzymują). Odległość z Esik do wodospadu to  ok. 36 km, zatem druga część podróży nie będzie bardzo długa. Wjazd samochodu do parku kosztuje 500 tenge, oraz dodatkowo należy zapłacić za wstęp do parku dla każdej osoby z samochodu.

Sami natomiast zdecydowaliśmy się ominąć Wodospad Niedźwiedzi i podjechać na inny – Kajrakskij, położony dalej w dolinie. Szukaliśmy bardziej zacisznego miejsca, gdzie moglibyśmy w spokoju rozstawić namioty. Nasz samochód dojechał do szlabanu, przy którym widniał szlakowskaz na „jakiś wodospad”. Jak się okazało, nasz cel znajdował się 8 km dalej, wzdłuż doliny. Ścieżka była dobrze widoczna. Powyżej wodospadu, około 5 min dodatkowego spaceru, podążając za ścieżką, natrafiliśmy na niespodziankę – piękny widok na góry, natomiast przy wodospadzie jest miejsce na  3 namioty i ognisko.

Kazachstan

Wielkie Jezioro Ałmatyńskie

Znajduje się około 30 kilometrów od Ałmaty. Położone jest na wysokości 2563 m i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych okolicy. Mieszkańcy tłumnie odwiedzają ten akwen, jednak na bezpośredni autobus możecie liczyć tylko przy ładnej pogodzie i w weekendy. Można próbować stopować, co powinno się sprawdzić. Przy jeziorze znajduje się strefa przygraniczna, dlatego nie wszędzie możecie swobodnie spacerować. 

Na pewno ograniczone wejście jest na wschodnią oraz południową część jeziora,  szukajcie tabliczek informacyjnych. Gdy schodziliśmy z gór, pogranicznicy przechwycili nas i według ich wersji to oni wydają pozwolenia na przebywanie w strefie przygranicznej. Jednak ile w tym prawdy, trudno jest powiedzieć, ponieważ w internecie krążą raczej wersje o próbie wyciągania przez nich łapówek aniżeli udzielania pozwoleń.

Muzeum geologiczne w Ałmaty – Jeśli ktoś lubi kamienie, minerały i takie „klimaty”, to możemy polecić bardzo przyjemne muzeum geologiczne w Ałmatach. Muzeum znajduje się przy ulicy Dostyk Ave 85, a do podziemi w których jest ono zlokalizowane, zjeżdża się windą przemysłową. Na miejscu jest przewodnik. Zoo Ałmaty – Skusiliśmy się na wizytę w zoo głównie dlatego, żeby zobaczyć irbisy, ale niestety nie było ich, a zoo okazało się najsmutniejszym, jakie widzieliśmy.

kazachstan

Astana – Dojazd z Lotniska oraz Atrakcje

Aby dotrzeć z lotniska do Astany, macie do wyboru dwa autobusy, nr 10 oraz 12. Autobusy kursują często, co kilka, kilkanaście minut. Pierwszy z nich swój kurs kończy na dworcu kolejowym, w którego podziemiach znajduje się przechowalnia bagażu. Bilet za przejazd kosztuje 90 Tenge, płatne w autobusie. Mapki oraz dokładną trasą autobusów znajdziecie na stronie lotniska. 100 Tenge to około 1 zł (w uproszczeniu).

W Astanie, która od grudnia 1997 roku jest stolicą kraju, większość interesujących atrakcji zlokalizowanych jest w jednym miejscu: Bäjterek, meczet Nur Astana, Chan Szatyr, Piramida oraz Park Prezydencki, jak i Muzeum Narodowe, są w zasadzie koło siebie. Pewnym urozmaiceniem może być oceanarium, większe, tańsze i ciekawsze aniżeli to sławne w Dubaju oraz Muzeum Pierwszego Prezydenta. Aby tutaj dotrzeć, trzeba wsiąść do autobusu nr 3, choćby na przystanku pod Meczetem i kierować się na ulicę Respublika Ave. Muzeum zlokalizowane jest kilkaset metrów obok, na ulicy Abaja/Abaya. Proszę spojrzeć na mapę. Tak naprawdę, zwiedzanie stolicy kraju można zamknąć w jednym dniu.

– wieża Baiterek (Bäjterek) 105 m
– dwie złote wieże
– Pałac Prezydencki
– meczet Nur Astana (cztery minarety po 63 m każdy)
– oceanarium, tańsze, większe i ciekawsze niż w Dubaju
– Muzeum Pierwszego Prezydenta, wejście bezpłatne, ciekawe miejsce na ok. 1,5 h


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment