Kazachstan Atrakcje

oraz informacje praktyczne

Kazachstan atrakcje. Pomimo, że Kazachstan jest ogromnym krajem, prawie 8,5 razy większym od Polski i zarazem największym na świecie bez dostępu do prawdziwego morza, to jednak większość atrakcji znajduje się w jego południowo – wschodnich rubieżach, w Okręgu Ałmatyńskim. To tutaj znajdziemy cudne góry, kaniony, czy bajeczne jeziora. Ale jednak jak na złość, najtańsze loty odbywają się do oddalonej o 1200 km stolicy, Astany. Tak naprawdę w Astanie, zbudowanej praktycznie od podstaw w miejscu robotniczego miasteczka Akmoła, decyzją wciąż urzędującego prezydenta Nazarbajewa, nie ma za wiele do zwiedzania.

Wystarczyło nam praktycznie pół dnia, ale nie jesteśmy obiektywni, bo jak zawsze wolimy uciekać ku górom, czym prędzej. Dużym ułatwieniem dla podróżnych była decyzja kazachskiego rządu o zniesieniu wiz dla Polaków, wraz z nastaniem stycznia 2017. Cieszy. Drugim plusem w naszej opinii jest fakt, że Kazachstan jest najbardziej europejskim krajem w regionie. Dlatego jest świetnym wyborem na rozpoczęcie swojej przygody w Azji Centralnej! Do dzieła! Wpis został zaktualizowany we wrześniu 2018.

Astana – dojazd z lotniska i atrakcje

Aby dotrzeć z lotniska do Astany, macie do wyboru dwa autobusy, nr 10 oraz 12. Autobusy kursują często, co kilka, kilkanaście minut. Pierwszy z nich swój kurs kończy na dworcu kolejowym, w którego podziemiach znajduje się przechowalnia bagażu. Bilet za przejazd kosztuje 90 Tenge, płatne w autobusie. Mapki oraz dokładną trasą autobusów znajdziecie na stronie lotniska. 100 Tenge to około 1 zł (w uproszceniu).

W Astanie, która od grudnia 1997 roku jest stolicą kraju, większość interesujących atrakcji zlokalizowanych jest w jednym miejscu: Bäjterek, meczet Nur Astana, Chan Szatyr, Piramida oraz Park Prezydencki, jak i Muzeum Narodowe, są w zasadzie koło siebie. Pewnym urozmaiceniem może być oceanarium, większe, tańsze i ciekawsze aniżeli to sławne w Dubaju oraz Muzeum Pierwszego Prezydenta. Aby tutaj dotrzeć, trzeba wsiąść do autobusu nr 3, choćby na przystanku pod Meczetem i kierować się na ulicę Respublika Ave. Muzeum zlokalizowane jest kilkaset metrów obok, na ulicy Abaja/Abaya. Proszę spojrzeć na mapę. Tak naprawdę, zwiedzanie stolicy kraju można zamknąć w jednym dniu.

– wieża Baiterek (Bäjterek) 105 m
– dwie złote wieże
– Pałac Prezydencki
– meczet Nur Astana (cztery minarety po 63 m każdy)
– oceanarium, tańsze, większe i ciekawsze niż w Dubaju
– Muzeum Pierwszego Prezydenta, wejście bezpłatne, ciekawe miejsce na ok. 1,5 h

Kazachstan
Kazachstan

Przejazd Astana – Ałmaty

Resztę czasu warto spędzić na południu Kazachstanu, w Okręgu Ałmatyńskim, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej atrakcji. Szybko dotrzemy tutaj samolotem, jest kilka połączeń dziennie. Jeśli natomiast Wasz wyjazd jest niskobudżetowy, to polecamy wyruszyć koleją. Najlepiej nocą. Zaoszczędzicie na noclegu, a do tego widoki za oknem nie są porywające. Szczególnie, że miasta dzieli ponad 1200 km stepów. Pociąg pośpieszny jedzie około 13h (i tę wersję rekomendujemy), choć są również i tańsze, osobowe, którymi droga zajmuje nawet 20h. W obu przypadkach bilety kupujcie z wyprzedzeniem, na poniższych dwóch stronach. https://tickets.kz/en/gd oraz https://www.railways.kz/en

Druga strona działa niestety tylko w języku kazachskim oraz rosyjskim. Dlatego wyszukując interesujące Was połączenie, wpiszcie odpowiednio астана (Astana) oraz Алматы 1 lub 2 (Ałmaty). Ałmaty mają dwa dworce kolejowe. Pierwszy noszący nazwę Ałma-Ata, 10 km na północ od miasta (nie polecamy) i drugi, będący największą stacją, z której odjeżdża większość pociągów dalekobieżnych: Ałma Ata II. Oczywiście bilety są imienne i do ich zakupu niezbędny jest paszport.

Kazachstan
Kazachstan

Marszrutka Ałmaty – Biszkek

Obecnie, po zniesieniu wiz i w połączeniu z tanimi lotami głównie do Astany, Kazachstan często bywa traktowany przez podróżnych jako kraj tranzytowy. Celem ich drogi jest sąsiedni Kirgistan. W relatywnie łatwy i przyjemny sposób, jak na tutejsze standardy, cała operacja z Ałmat powinna zająć nie więcej niż 5 godzin. Opcja najprostsza do zorganizowania to bezpośrednia marszrutka. Na dworcu autobusowym Sayran (Сайран), po wejściu do budynku należy skręcić w prawo, gdzie odnajdziecie kasy. Bilet kosztuje 1800 Tenge. Ostatnia marszrutka odjeżdża o 20:00, przy czym trzeba być na miejscu przynajmniej 15 minut wcześniej.

Na przejściu granicznym kierowca poprosi Was o zabranie bagażu i przekroczenie granicy pieszo. Po stronie kirgiskiej należy odszukać Waszą marszrutkę samodzielnie, dlatego warto spisać tablice rejestracyjne, bo wszystkie busiki są podobne do siebie. Zazwyczaj marszrutki dojeżdżają w Biszkeku do dworca zachodniego  (Западпый Автовокзал). Trasa Biszkek – Almaty przebiega bardzo podobnie, na wspomnianym dworcu zachodnim można kupić bilet na marszrutkę za 400 somów. W obu przypadkach ceny są ustalone odgórnie. Oba dworce zostały zaznaczone na mapie. Kkilkoro Kazachów polecało aplikację “Viber”. Dzięki której można wykupić miejsce w taksówce na tej trasie za około 10 000 Tenge. Polecamy również naszą serię wpisów o Kirgistanie.

Kazachstan
Kazachstan

Ałmaty – Komunikacja miejska

Komunikacja miejsca w Almatach przeszła w ciągu ostatniego roku znaczące przemiany. Wprowadzono system kart Onay, które można kupić w kioskach lub np. na stacjach metra. Sama karta kosztuje 400 Tenge. Należy ją doładować wybraną przez Was kwotą i przy każdorazowym wsiadaniu do  autobusu/trolejbusu/metra “odbić” przykładając do czytnika. Każdy przejazd z kartą kosztuje 80 Tenge. Jeśli nie mamy karty możemy kupić bilet u kierowcy za 150 Tenge. Przeważnie dostaniemy wtedy papierowy bilet, czasami kierowca tylko zabierze pieniądze i każe przejść dalej. Zdarza się, że w autobusie jest konduktor, wtedy on sprzedaje bilety i czujnie sprawdza, czy każdy odbił kartę. W przypadku metra, jeśli nie mamy karty, po przejściu przez kontrolę policji, a przed bramkami do samej stacji są kasy, gdzie możemy kupić bilet za 80 Tenge. Dostaniemy wówczas żeton, za którym możemy przejść przez bramki.

Korzystanie z komunikacji miejskiej oraz ogólne przemieszczanie się po miastach w tym regionie znacznie ułatwia aplikacja 2GIS – po pobraniu map wybranego miasta działa offline, opcja nawigacji pokazuje jak dostać się w wybrane miejsce przy pomocy komunikacji miejskiej. Zaznaczone na mapach są bankomaty, restauracje, kawiarnie, przystanki – w zasadzie wszystko.

Taksówki i przewóz prywatny

Kazachowie przemieszczają się po mieście głównie taksówkami. To w zasadzie najszybszy i stosunkowo tani sposób. Po godzinie 22:00-23:00 również jedyny, ponieważ mniej więcej wtedy zatrzymują się wszystkie autobusy. Jeśli nasz rosyjski jest wystarczająco dobry by wyraźnie podać nazwę ulicy/charakterystycznego miejsca do którego chcemy dojechać, wystarczy stanąć na ulicy i wyciągnąć rękę, zazwyczaj bardzo szybko zatrzyma się “taksówka” – czyli po prostu ktoś, kto ma wolne miejsce w samochodzie. Jeśli jedzie w podobnym kierunku, za drobną kwotę zgodzi się nas podwieźć. Na krótkie trasy powinniśmy zaoferować 300-400 Tenge, na nieco dłuższe około 600-700 Tenge. Niestety kierowcy windują ceny słysząc niepewny rosyjski ☹ Jeśli brak nam pewności a mamy Internet, można skorzystać z aplikacji Yandex – bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze, działa bez zarzutu.

Ałmaty nocleg, wymiana $$$ i inne

Jeszcze w Polsce zdecydowaliśmy się zarezerwować Hostel 74/76 mieszący się pod adresem: Zhambyla Street 74/76. Co prawda Panie z obsługi nie odpisywały na emaile i mówiły tylko po rosyjsku, ale na miejscu było na tyle miło i czysto, że każdorazowo wracając do miasta, decydowaliśmy się spać w tym hostelu. Nocleg w pokoju 6–osobowym kosztował nas 2000 Tenge. (~ 20 zł). Ma on dobrą lokalizację, 15min od Placu Republiki, dwa kroki do taniej restauracji, trzy do świetnie zaopatrzonego sklepu 24h i kilka kantorów w zasięgu ręki.

Byliśmy mocno zaskoczeni na plus asortymentem dostępnym w sklepach. Ceny produktów były porównywalne do polskich. Niestety, raczej nie uświadczymy tutaj dobrego nabiału, ani wędlin. W Ałmatach pieniądze wymienialiśmy na ulicy Zharokov, nieopodal wspomnianego hostelu. Jest tutaj kilka kantorów ze zbliżonymi kursami. Profilaktycznie, jak zawsze w tych rejonach, lepiej mieć nowe dolary (te z dużymi głowami) lub euro.

Kazachstan
Kazachstan

Kazachstan Atrakcje

Wakacje spędziliśmy w południowo–wschodniej części tego ogromnego kraju, dlatego też ograniczymy się do przedstawienia tego regionu i miejsc, które faktycznie widzieliśmy. Okazuje się, że do niektórych atrakcji dojazd transportem publicznym jest dość problematyczny. Czasem niezmiernie czasochłonny, a innym razem w ogóle niemożliwy i wtedy trzeba choćby szeroko się uśmiechnąć i stopować. Jednak nie mając czasu na zabawę z autostopem, będąc w Ałmatach, postanowiliśmy udać się do agencji turystycznej i wynająć kierowcę wraz z samochodem (tylko 4×4), aby odwiedzić interesujące nas miejsca. Cała objazdówka zajęła nam 4 dni – wyjechaliśmy z samego rana, a wróciliśmy ostatniego dnia mocno po północy, przejechaliśmy ponad 1000 km. Jednak odległości w kilometrach bywają mocno łudzące, ponieważ drogi, poza głównymi, są w opłakanym stanie, często szutrowe.

Podróż wydłuża się przez to niemiłosiernie. Całkowity koszt wycieczki: 150.000 Tenge za samochód z kierowcą, do tego należy doliczyć paliwo, ok. 160 Tenge za 1 litr. (~2 zł) Do auta mogło się zmieścić 7 osób plus kierowca. Spaliśmy we własnych namiotach, kierowca w samochodzie, a gotowaliśmy wszyscy razem na kuchenkach turystycznych. Wyjazd można skrócić o pół dnia rezygnując z trekkingu konnego w okolicy jezior Kolsai. Agencja nazywała się Arnai Tours, mieściła się przy ulicy Abay 59. Z obsługi nikt nie mówił po angielsku, tylko rosyjski. Natomiast właściciel mówił po niemiecku. Dużym ułatwieniem stają się coraz niższe ceny za wypożyczenie samochodu i powoli ta opcja staje się wersją dominującą wśród podróżnych.

Ten fakt cieszy również autostopowiczów, bo to przeważnie zachodni turyści są gwarantem bezpłatnej podwózki. Kazachowie w większości wypadków oczekują niewygórowanej opłaty. Nasz plan podróży obejmował wszystkie klejnoty ałmatyńskiej korony. Było bajeczne Ałtyn Emel, kazachski brat Wielkiego Kanionu – Kanion Szaryński oraz Jeziora Kolsai oraz Kaindy. Każde z tych miejsc zostało obszernie opisane w osobnych wpisach. Aby przenieść się do nich, proszę kliknijcie w poszczególne belki.

Ałtyn Emel
Ałtyn Emel
Ałtyn Emel
Kazachstan atrakcje Kanion-Charyn-I

Kazachstan atrakcje – Wodospad Niedźwiedzi

Chcąc trafić pod wodospad, musimy najpierw dojechać do miejscowości Esik. Spod hostelu autobusem miejskim numer 92 dojeżdżamy na dworzec autobusowy. Na dworcu wybieramy autobus nr 351 do Esik/Ecik (koszt 150 tenge), a z Esik w dalszą drogę musimy złapać taksówkę lub lokalnego kierowcę (sami się zatrzymują). Odległość z Esik do wodospadu to  ok. 36 km. Wjazd samochodu do parku kosztuje 500 tenge. Dodatkowo należy zapłacić za wstęp do parku dla każdej osoby z samochodu. Zdecydowaliśmy się ominąć Wodospad Niedźwiedzi i podjechać na inny – Kajrakskij, położony dalej w dolinie.

Szukaliśmy bardziej zacisznego miejsca, gdzie moglibyśmy w spokoju rozstawić namioty. Nasz samochód dojechał do szlabanu, przy którym widniał szlakowskaz na „jakiś wodospad”. Jak się okazało, nasz cel znajdował się 8 km dalej, wzdłuż doliny. Ścieżka była dobrze widoczna. Znaleźliśmy śliczne i odosobnione miejsce. 5 min powyżej wodospadu, podążając za ścieżką, natrafiliśmy na niespodziankę – piękny widok na góry.  Przy wodospadzie jest miejsce na  3 namioty i ognisko.

Kazachstan atrakcje Kolsai i Kaindy
Kazachstan trekking

Wielkie Jezioro Ałmatyńskie

znajduje się około 30 kilometrów od Ałmaty. Położone jest na wysokości 2563 m, i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych okolicy. Mieszkańcy tłumnie odwiedzają ten akwen, jednak na bezpośredni autobus możemy liczyć tylko przy ładnej pogodzie i w weekendy. Można próbować łapać stopa, co powinno się sprawdzić. Warto zwrócić uwagę, że jest to strefa przygraniczna i nie wszędzie możemy swobodnie spacerować. Na pewno ograniczone wejście jest na wschodnią oraz południową część jeziora. Trzeba szukać tabliczek informacyjnych. Pogranicznicy przechwycili nas, gdy schodziliśmy z gór i według ich wersji to oni wydają pozwolenia na przebywanie w strefie przygranicznej. Ile w tym prawdy, trudno jest powiedzieć, ponieważ w internecie krążą raczej wersje o próbie wyciągania przez nich łapówek aniżeli udzielania pozwoleń.

Muzeum geologiczne w Ałmaty – Jeśli ktoś lubi kamienie, minerały i takie „klimaty”, to możemy polecić bardzo przyjemne muzeum geologiczne w Ałmaty. Znajduje się ono w podziemiach, do których zjeżdżamy windą przemysłową. Na miejscu jest przewodnik. Muzeum znajduje się przy ulicy Dostyk Ave 85.

Zoo Ałmaty – Skusiliśmy się na wizytę w zoo głównie dlatego, żeby zobaczyć irbisy, ale niestety nie było ich, a zoo okazało się najsmutniejszym, jakie widzieliśmy. Było bardzo przybijające.

z pozdrowieniami, Justii i Krystek 🙂

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:4    Średnia:5/5]

Write A Comment