Kazachstan Informacje Praktyczne

Kazachstan Informacje Praktyczne przygotowaliśmy dla tych wszystkich którzy w najbliższym czasie planują swoją przygodę w byłej radzieckiej republice. Mamy nadzieję, że ten wpis wraz z serią o Atrakcjach oraz Górach w pełni pomogą Wam zaplanować urlop.

Przejazd Astana – Ałmaty

Resztę czasu warto spędzić na południu Kazachstanu, w Okręgu Ałmatyńskim, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej atrakcji. Szybko dotrzemy tutaj samolotem, jest kilka połączeń dziennie. Jeśli natomiast Wasz wyjazd jest niskobudżetowy, to polecamy wyruszyć koleją. Najlepiej nocą. Zaoszczędzicie na noclegu, a do tego widoki za oknem nie są porywające. Szczególnie, że miasta dzieli ponad 1200 km stepów. Pociąg pośpieszny jedzie około 13h (i tę wersję rekomendujemy), choć są również i tańsze, osobowe, którymi droga zajmuje nawet 20h. W obu przypadkach bilety kupujcie z wyprzedzeniem, na pierwszej stronie oraz drugiej.

Druga strona działa niestety tylko w języku kazachskim oraz rosyjskim. Dlatego wyszukując interesujące Was połączenie, wpiszcie odpowiednio Aстана (Astana) oraz Алматы 1 lub 2 (Ałmaty). Ałmaty mają dwa dworce kolejowe. Pierwszy noszący nazwę Ałma-Ata, 10 km na północ od miasta (nie polecamy) i drugi, będący największą stacją, z której odjeżdża większość pociągów dalekobieżnych: Ałma Ata II. Oczywiście bilety są imienne i do ich zakupu niezbędny jest paszport.

Kazachstan

Marszrutka Ałmaty – Biszkek

Obecnie, po zniesieniu wiz i w połączeniu z tanimi lotami głównie do Astany, Kazachstan często bywa traktowany przez podróżnych jako kraj tranzytowy. Celem ich drogi jest sąsiedni Kirgistan. W relatywnie łatwy i przyjemny sposób, jak na tutejsze standardy, cała operacja z Ałmat powinna zająć nie więcej niż 5 godzin. Opcja najprostsza do zorganizowania to bezpośrednia marszrutka. Na dworcu autobusowym Sayran (Сайран), po wejściu do budynku należy skręcić w prawo, gdzie odnajdziecie kasy. Bilet kosztuje 1800 Tenge. Ostatnia marszrutka odjeżdża o 20:00, przy czym trzeba być na miejscu przynajmniej 15 minut wcześniej.

Na przejściu granicznym kierowca poprosi Was o zabranie bagażu i przekroczenie granicy pieszo. Po stronie kirgiskiej należy odszukać Waszą marszrutkę samodzielnie, dlatego warto spisać tablice rejestracyjne, bo wszystkie busiki są podobne do siebie. Zazwyczaj marszrutki dojeżdżają w Biszkeku do dworca zachodniego  (Западпый Автовокзал). Trasa Biszkek – Almaty przebiega bardzo podobnie, na wspomnianym dworcu zachodnim można kupić bilet na marszrutkę za 400 somów.

W obu przypadkach ceny są ustalone odgórnie. Oba dworce zostały zaznaczone na mapie. Kkilkoro Kazachów polecało aplikację “Viber”. Dzięki której można wykupić miejsce w taksówce na tej trasie za około 10 000 Tenge. Polecamy również naszą serię wpisów o Kirgistanie.

kazachstan informacje praktyczne
kazachstan informacje praktyczne

Ałmaty Komunikacja Miejska

Komunikacja miejsca w Almatach przeszła w ciągu ostatniego roku znaczące przemiany. Wprowadzono system kart Onay, które można kupić w kioskach lub np. na stacjach metra. Sama karta kosztuje 400 Tenge. Należy ją doładować wybraną przez Was kwotą i przy każdorazowym wsiadaniu do  autobusu/trolejbusu/metra “odbić” przykładając do czytnika. Każdy przejazd z kartą kosztuje 80 Tenge. Jeśli nie mamy karty możemy kupić bilet u kierowcy za 150 Tenge. Przeważnie dostaniemy wtedy papierowy bilet, czasami kierowca tylko zabierze pieniądze i każe przejść dalej. Zdarza się, że w autobusie jest konduktor, wtedy on sprzedaje bilety i czujnie sprawdza, czy każdy odbił kartę. W przypadku metra, jeśli nie mamy karty, po przejściu przez kontrolę policji, a przed bramkami do samej stacji są kasy, gdzie możemy kupić bilet za 80 Tenge. Dostaniemy wówczas żeton, za którym możemy przejść przez bramki.

Korzystanie z komunikacji miejskiej oraz ogólne przemieszczanie się po miastach w tym regionie znacznie ułatwia aplikacja 2GIS – po pobraniu map wybranego miasta działa offline, opcja nawigacji pokazuje jak dostać się w wybrane miejsce przy pomocy komunikacji miejskiej. Zaznaczone na mapach są bankomaty, restauracje, kawiarnie, przystanki – w zasadzie wszystko.

Taksówki i Przewóz Prywatny

Kazachowie przemieszczają się po mieście głównie taksówkami. To w zasadzie najszybszy i stosunkowo tani sposób. Po godzinie 22:00-23:00 również jedyny, ponieważ mniej więcej wtedy zatrzymują się wszystkie autobusy. Jeśli nasz rosyjski jest wystarczająco dobry by wyraźnie podać nazwę ulicy/charakterystycznego miejsca do którego chcemy dojechać, wystarczy stanąć na ulicy i wyciągnąć rękę, zazwyczaj bardzo szybko zatrzyma się “taksówka” – czyli po prostu ktoś, kto ma wolne miejsce w samochodzie. Jeśli jedzie w podobnym kierunku, za drobną kwotę zgodzi się nas podwieźć. Na krótkie trasy powinniśmy zaoferować 300-400 Tenge, na nieco dłuższe około 600-700 Tenge. Niestety kierowcy windują ceny słysząc niepewny rosyjski 🙁 Jeśli brak nam pewności a mamy Internet, można skorzystać z aplikacji Yandex – bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze, działa bez zarzutu.

Nocleg, Wymiana $$$ i Inne

Jeszcze w Polsce zdecydowaliśmy się zarezerwować Hostel 74/76 mieszący się pod adresem: Zhambyla Street 74/76. Co prawda Panie z obsługi nie odpisywały na maile i mówiły tylko po rosyjsku, ale na miejscu było na tyle miło i czysto, że każdorazowo wracając do miasta, decydowaliśmy się spać w tym hostelu. Nocleg w pokoju 6–osobowym kosztował nas 2000 Tenge (~20 zł). Ma on dobrą lokalizację, 15min od Placu Republiki, dwa kroki do taniej restauracji, trzy do świetnie zaopatrzonego sklepu 24h i kilka kantorów w zasięgu ręki.

Byliśmy mocno zaskoczeni na plus asortymentem dostępnym w sklepach, jak również ceny produktów były porównywalne do polskich. Niestety, raczej nie uświadczymy tutaj dobrego nabiału, ani wędlin. W Ałmatach pieniądze wymienialiśmy na ulicy Zharokov, nieopodal wspomnianego hostelu, jako że jest tutaj kilka kantorów ze zbliżonymi kursami. Profilaktycznie, jak zawsze w tych rejonach, lepiej mieć nowe dolary (z dużymi głowami) lub euro.

Kazachstan

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment