Kimchi – pikantna koreańska alternatywa dla słowiańskich kiszonek

Kimchi to nic innego, jak pikantne kiszone warzywa, które są głównie serwowane jako przystawki lub dodatki do różnych dań. Ilu kucharzy, tyle różnych wariacji kimchi, a przygotowanie tego smakołyku jest banalnie proste.

Składniki:

800 g młodej kapusty lub kapusty pekińskiej
3 średnie marchewki
1 por (zielona część)
½ główki czosnku
½ słoiczka pasty Sambal Oelek lub 1/3 szklanki chili (mielonego lub płatków)
250 ml naturalnego zakwasu na żur
60 ml sosu rybnego
¼ szklanki soli
2 l wody

kimchi

Sposób przygotowania

Kapustę podzielić i pociąć na niewielkie kawałki zbliżone do kwadratu (np. 3x3cm). Zalać ją osoloną wodą. Odstawić na około godzinę, potem przepłukać. Przelać zimną wodą (2-3 razy), aby nie była zbyt słona. Marchewkę, pora i czosnek rozdrobnić (może być malakser lub tarka o dużych oczkach). Wszystkie warzywa wymieszać, dodać pastę/chili, zakwas i sos rybny. Wymieszać. Kimchi przechowujemy przez dwa dni poza lodówką, potem już w lodówce.

W czym przygotować kimchi? W słoiku lub w kamionkowym naczyniu. Moje kimchi, poza lodówką, trzymałam w givechecie (kamionkowym naczyniu do przyrządzaniu kavarmy), później przełożyłam do zwykłych szklanych słoików i wstawiłam do lodówki. Napełniając słoik, należy pozostawić 1-2 cm od góry wolne, na wytwarzające się podczas fermentacji gazy. Kimchi można jeść od razu po przyrządzeniu, jednak najlepszy smak osiąga podobno po 2 tygodniach w lodówce.

kimchi

kimchi

kimchi

Write A Comment

Inline
Inline