Kimchi – Koreański Przysmak

Kimchi to tradycyjne koreańskie danie, które dziś można uznać za pikantną koreańska alternatywę dla słowiańskich kiszonek w naszych domach. Nazwa oznacza sfermentowane warzywa i pochodzi żeby było intuicyjnie, z języka chińskiego 🙂 Pierwsze Kimchi zostało przyszykowane w Korei zapewne już w VII wieku i miało na celu zachowanie rzepy na zimę. Najczęściej do przygotowania wykorzystuje się rzepę, kapustę, papryczki chilii, czosnek oraz cebulę. Pikantne kiszone warzywa, są zazwyczaj serwowane jako przystawki lub dodatki do różnych dań. I tak naprawdę ilu kucharzy, tyle różnych wariacji, a przygotowanie tego smakołyku jest banalnie proste. Więcej informacji na temat historii tytułowego dania znajdziecie tutaj, a my polecamy również inne wpisy z serii SMAKI.

Składniki

– 800 g młodej kapusty lub kapusty pekińskiej
– 3 średnie marchewki
– 1 por (zielona część)
– ½ główki czosnku
– ½ słoiczka pasty Sambal Oelek lub 1/3 szklanki chili (mielonego lub płatków)
– 250 ml naturalnego zakwasu na żur
– 60 ml sosu rybnego
– ¼ szklanki soli
– 2 l wody

Kimchi Sposób Przygotowania

Kapustę podzielić i pociąć na niewielkie kawałki zbliżone do kwadratu (np. 3x3cm) i następnie zalać osoloną wodą. Odstawić na około godzinę, potem przepłukać – przelać zimną wodą (2-3 razy), aby nie było zbyt słone. Teraz proszę marchewkę, pora i czosnek rozdrobnić. Nada się zarówno malakser jak i tarka o dużych oczkach. Wszystkie warzywa wymieszać, dodać pastę/chili, zakwas i sos rybny i porządnie wymieszać. Kimchi przechowujemy przez dwa dni poza lodówką, a potem już w lodówce.

W czym przygotować kimchi? W słoiku lub w kamionkowym naczyniu. Moje kimchi, poza lodówką, trzymałam w givechecie (kamionkowym naczyniu do przyrządzaniu kavarmy), później przełożyłam do zwykłych szklanych słoików i wstawiłam do lodówki. Napełniając słoik, należy pozostawić 1-2 cm od góry wolne, ponieważ podczas fermentacji wytwarzają się gazy. Kimchi można jeść od razu po przyrządzeniu, jednak najlepszy smak osiąga podobno po 2 tygodniach w lodówce. Życzymy smacznego!

kimchi
IMG 20170705 185652
kimchi

Write A Comment