Klify Seven Sisters i Beachy Head

Czytając poniższy wpis, warto zadbać o tło muzyczne, które zapewni zespół The Cure, w którego teledysku pojawia się motyw upadku z tytułowych klifów! Klify Seven Sisters oraz Beachy Head, to grupa spektakularnych kredowych klifów położona jest na południowym brzegu Anglii, pomiędzy miejscowościami Seaford oraz Eastbourne, w hrabstwie East Sussex. Raptem dwie godziny drogi z Londynu. Na mapie szukajcie ich w miejscu, gdzie rzeka Cuckmere kończy swój bieg. Jest tu tak pięknie, że zachwycony urodą tego miejsca Fryderyk Engels, polecił aby rozsypać tutaj swe prochy, w miejscu gdzie klify wyrastają prosto z morza na wysokość prawie 160 m. Każdego roku miejsce przyciąga ponad 350 tysięcy turystów z całego świata.

Jak każde wyjątkowe miejsce, także i to ma swoją własną, prywatną legendę. Ta tutejsza, opowiada o siedmiu siostrach mieszkających w okolicy. Każda z sióstr miała swój dom, każdy pomiędzy wzgórzami, każdy oddzielony od kolejnego pagórkiem. A tych wzgórz było osiem, czyli tyle co klifów. Ot i zagadka nazwy klifów rozwiązana! Bo przyznacie sami, osiem klifów Seven Sisters, nie brzmi logiczne 🙂

W roku 1971 obszar klifów został objęty ochroną w ramach Parku Narodowego Seven Sisters Country Park. Klify nieustannie, przez tysiące lat, podlegają erozji. Rokrocznie, morze skraca je nawet do pół metra. Proces ten szczególnie nabiera na intensywności podczas intensywnych ulew oraz sztormów. Przeważnie dwa, trzy razy w roku zdarzają się wielkie obrywy. Oberwany materiał skalny tworzy ścianę gruzu, z którą w pierwszej kolejności, morze musi sobie poradzić. Miną kolejne lata, nim żywioł upora się z barierą i powróci do podmywania oryginalnej ściany. Podsumowując, na dole możemy dostać kamieniem w czerep, natomiast na górze, możemy spaść w otchłań, spacerując po koronie klifów. Szczególnie że, wśród traw widoczne są liczne pęknięcia i raczej odradzamy sprawdzanie, czy oby na pewno grunt utrzyma i nasz ciężar. A jak jesteśmy przy zasadach, to warto również pamiętać, że został tutaj wprowadzony zakaz jazdy na rowerze, oraz puszczania psów samopas. Po więcej informacji zapraszamy na  stronę internetową Parku.

Seven Sisters
Klify Seven Sisters
Klify Seven Sisters
Klify Seven Sisters

Jak dojechać na klify Seven Sisters?

Jeżeli wybieracie się do Londynu i nie chcecie spędzić całego czasu w mieście, wycieczka nad wybrzeże jest świetnym pomysłem, nawet w wietrzny dzień! Jeżeli nie wypożyczyliście auta, wówczas najrozsądniej będzie udać się na londyński dworzec kolejowy London Victoria i wsiąść do pociągu jadącego do Brighton. Wrócić natomiast możemy z Eastbourne. Bilety, często w promocyjnych cenach, możemy wcześniej kupić przez internet. Kupując bilety on-line należy tylko pamiętać, aby przed podróżą odebrać je z automatu na dworcu. Mail z potwierdzeniem zakupu nie uprawnia nas do podróży pociągiem. Bilety promocyjne są w cenie 5 GBP za odcinek. Podróż trwa około 1,5 h.

  • Jeżeli wybraliśmy podróż do Eastbourne, wówczas wychodząc z dworca, musimy skręcić w lewo. W bocznej uliczce, Terminus Rd odnajdziemy sporo wiat przystankowych, a na jednej z pierwszych autobus 12 i jego dwie wariacje: 12A oraz 12X. Jest jeszcze jedna linia, dedykowana dla turystów. Szybsza, ale nie zatrzymująca się na wszystkich przystankach – 13X. Na poniższej stronie, odnajdziecie również mapki obrazujące po jakich trasach poruszają się wspomniane autobusy. Bilety kupujemy u kierowcy, za gotówkę lub wcześniej przez aplikacje mobilną. Przystanek który najbardziej nas interesuje, ulokowany jest w Exceat, idealnie przy początku ścieżki, która kieruje się na klify. Po opuszczeniu autobusu musimy tylko przekroczyć bramkę i podążać za drogą 😊
  • Jeżeli wybraliśmy Brighton, wówczas również po opuszczeniu pociągu musicie przesiąść się na któryś z wyżej wspomnianych lokalnych autobusów: 12, 12A, 12X lub 13X. Autobusy odjeżdżają po sąsiedzku dworca kolejowego, z Queens Rd.

Dojazd Samochodem

Obecnie, w dobie wszechobecnej nawigacji, dojazd autem nie będzie większym wyzwaniem. Co innego odnalezienie wolnego miejsca parkingowego. W Exceat, tuż przy wyjściu na szlak, jest parking, jednak z uwagi na jego rozmiary, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie znajdziemy na nim miejsca. Dużo więcej parkingów jest zlokalizowanych w okolicach Beachy Head, przy ulicy… Beachy Head Road 😊 (to już zdecydowanie bliżej Eastbourne) Jest tu sporo zatoczek, gdzie można zostawić auto oraz dwa relatywnie większe parkingi – oba zaznaczyliśmy na mapce.

Klify Seven Sisters
Klify Seven Sisters
Klify Seven Sisters
Klify Seven Sisters

Zwiedzanie Seven Sisters i Beachy Head

Sekwencja klifów Seven Sisters rozpoczyna się przy Cucmere Haven i ciągnie się na wschód, przechodząc przy budynkach National Trust w Klify Beachy Head. Całość trasy to około 10 km. Jak wspomnieliśmy, klifów Seven Sisters jest 8, a najwyższy z nich to Haven Brow mierzący 77 m. Do pozostałej siódemki możemy zaliczyć: Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily’s Hill oraz Went Hill Brow. Zwiedzając, wystarczy po prostu iść przed siebie po łagodnych, zielonych pagórkach i zostać aż do zachodu Słońca. Warto również zejść nad samo morze, co jest możliwe w kilku punktach, choćby przy Birling Gap. Zwróćcie uwagę na poniższe zdjęcie, które przedstawia schody przy Birling Gap. Sami możecie ocenić jak szybko postępuje tutaj erozja.

Klify bardzo często bywają spowite gęstymi mgłami. Dlatego, aby wyjść na ratunek żeglującym nieopodal statkom, w roku 1834 została oddana do użytku Belle tout Lighthouse (Bardzo ładna latarnia morska). To ta widoczna na klifie, nieopodal budynków National Trust. Latarnia została wygaszona w roku 1902 i zastąpiona przez nową. Obecnie możemy tutaj spędzić noc. Choć ceny raczej nie należą do najniższych. W miejsce wygaszonej poprzedniczki, tuż pod najwyższym z klifów Beachy Head, mającym 162 m, możemy odnaleźć drugą latarnię, pomalowaną w charakterystyczną biało-czerwone pasy. Wysoka na 43 m została wybudowana tuż przy klifach, a obecnie, po ponad 100 latach, znajduje się kilkadziesiąt metrów w głąb morza! 

Klify Seven Sisters

W internecie znajdziecie zdjęcia, gdy powierzchnię morza spowijają potężne mgły, a w nie wcina się piękny kredowy klif! Cudowny widok. Co ciekawe, nazwa Beachy Head nie pochodzi, jakby mogło nam się w wydawać, od angielskiego beach, ale do francuskiego beauchef, co tłumaczymy jako „piękny cypel”. Może się tak zdarzyć, że rozpoznacie klify z filmowych kadrów. Były tutaj kręcone sceny do „Pokuty” „Bond’a” z 1987 roku, „Harrego Pottera”, czy „Robin Hooda, Ksiażę Złodziei”. Klify te stały jednym z motywów tapet w systemie Windows! Nieźle 😉

Klifowe wzgórza mają również swoją mroczną kartę. W gronie licznie odwiedzających tutejsze cuda natury turystów, fotografów, trafia się również dość spora liczba samobójców. Każdego roku odnotowuje się tutaj ponad 20 tragicznych wydarzeń, które wywindowały to miejsce na niechlubne światowe podium – desperaci częściej wybierają tylko Golden Gate Bridge w San Francisco i Aokigahara Woods w Japonii. Aby przeciwdziałać zjawisku władze wprowadziły specjalne patrole.

Klify Seven Sisters
Klify Seven Sisters

Z kronik historycznych, można wspomnieć, że w roku 1690 została stoczona Bitwa morska pod Beachy Head, pomiędzy flotą angielsko-holenderską i francuską, podczas wojny palatynackiej. Zwycięsko wyszli z niej francuzi zatapiając 7 okrętów, jednak nie potrafili wykorzystać zwycięstwa. Do dziś w rejonie Siedmiu Sióstr doliczono się przynajmniej 25 zatopionych okrętów. Do tych najbardziej znanych katastrof zalicza się tragedia  hiszpańskiego statku Nympha Americana z 1747 roku oraz niemieckiego żaglowca Polynesia, który zatonął tu w 1890 roku. Podobno podczas odpływów, gdy woda opada nawet o 15 m, na wprost od ujścia rzeki Cuckmere, można ujrzeć wrak tego ostatniego.  

Aby zamknąć wpis w ramy muzyczne, polecamy szantę, „Hiszpańskie dziewczyny”, w której również odnajdziecie odnośnik do Beachy Head. Szukajcie w trzeciej zwrotce 😉

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:2    Średnia:5/5]

8 komentarzy

  1. Bardzo, ale to bardzo chciałabym zobaczyć to miejsce. Dzięki Waszym wyczerpującym wskazówkom chyba się kiedyś skuszę! 🙂

  2. Dziękuję za piękny a za razem przydatny opis miejsc Jutro będziemy upajac się widokami na żywo Pozdrawiam serdecznie

    • ach jak zazdrościmy, nam się znów marzy taki spacer, mamy nadzieję, że pogoda sprzyjała a klify wciąż stoją 🙂

Write A Comment