Kolej Gondolowa PKL Solina
Kolej gondolowa nad Soliną to jedna z młodszych bieszczadzkich atrakcji w regionie. Widok zalewu solińskiego z lotu ptaka oraz wieża widokowa na górze Jawor sprawiają, że pomimo młodego rodowodu, cieszy się ona ogromną popularnością pośród wędrowców i turystów. Najmłodsi natomiast zatracą się w pełnej magii i tajemniczej krainie Biesów i Czadów, czyli w Parku Tajemnicza Solina. Jest tutaj również karczma serwująca pyszne, regionalne dania. Podróż „bieszczadzką koleją linową”, jak została ona okrzyknięta przez turystów, co roku przyciąga coraz więcej turystów. Jest to jedna z najnowocześniejszych technologicznie kolei linowych w naszym kraju.
Jak dojechać na kolej gondolową w Solinie?
Jak łatwo odgadnąć, kolej gondolowa Solina, znajduje się we wsi Solina, w województwie podkarpackim, na północnych rubieżach zalewu, tuż przy tamie. Ze stolicy województwa, czyli z Rzeszowa, warto zarezerwować sobie na podróż około 2 godzin. Z Sanoka wystarczą już raptem trzy kwadranse, a jeśli spędzamy urlop w sercu Bieszczad, to z Wetliny oraz Ustrzyk Górnych na dojazd nad Solinę należy przyjąć godzinę drogi. W okolicach zapory nad Soliną odnajdziemy sporo prywatnych parkingów, których cena zazwyczaj oscyluje około 20 pln.
Gondolą ponad taflą Jeziora Solińskiego
Dolna stacja kolei gondolowej nad Soliną mieści się na zboczach góry Plasza, nieopodal solińskiego deptaka. W budynku stacji początkowej odnajdziemy kasy, informację oraz bezpłatne toalety. Przygoda rozpoczyna się tuż za bramkami, jeszcze nim wskoczymy do gondoli. Wkraczamy bowiem na ciekawą, multimedialną przestrzeń Pre-show. Na wielkim ekranie wyświetlany jest film o historii kolei gondolowej, mamy wystawę o bieszczadzkich zwierzętach, nieistniejących już wsiach, jak również odnajdziemy makietę solińskiej elektrowni, a całość uzupełnia gra świateł i dźwięków. Dobry wstępniak do podróży. Gondole są ośmioosobowe, przeszklone, a podróż tuż obok samej zapory i tafli jeziora solińskiego przykuwa uwagę podróżnych. Z każdą chwilą otwiera się coraz pełniejszy widok na okolicę, a turkusowa toń zalewu hipnotyzuje. Przejazd jest dynamiczny i mija bardzo szybko.
Prace nad budową kolei gondolowej trwały ponad rok, a jej uroczyste otwarcie nastąpiło pierwszego dnia lipca 2022 roku. Długość trasy pomiędzy dolną stacją Plasza a górną na górze Jawor wynosi 1.58 kilometra. Na trasie odnajdziemy pięć podpór, z których najwyższa jest wysoka na 75 metrów! Ich ułożenie sprawia, że kolejka miejscami sunie nawet setkę metrów powyżej gruntu. Cudo! Przejazd jedną z 25 przeszklonych gondoli nad Soliną trwa około ośmiu minut (licząc oczywiście w jedną stronę).
Wieża widokowa na Górze Jawor
To nie koniec atrakcji. Solińska kolej gondolowa finiszuje na górze Jawor, która w annałach ma zapisane 741 metrów. Co prawda na papierze wysokość brzmi skromnie, jednak w terenie dzięki sporej wybitności oraz wysokości ponad lustrem zalewu, Jawor prezentuje się nad wyraz dobrze. Dodatkowo swoje pięć groszy w tym temacie dorzuca perspektywa z gondoli.
Gdy wyskoczymy już z sunącej kapsuły, możemy na pierwszy ogień wybrać się na szczyt wieży widokowej. Ma ona 55 metry wysokości, a na górę, wywiezie nas ekspresem jedna z trzech, szybkich wind. Na szczycie odnajdziemy taras widokowy oraz krótki, przeszklony chodnik wychodzący poza obręb samej wieży, czyli tak zwany skywalk. Tutejsze widoki sięgające hen daleko w bieszczadzką dziedzinę są wybornym dopełnieniem jazdy koleją. Świetnie prezentuje się falujący, górski krajobraz, połyskujące w słonecznym świetle Jezioro Solińskie, a całość uzupełnia pobliskie Jezioro Myczkowskie – jest to również sztuczny zbiornik wybudowany poniżej zapory w Solinie, który pełni funkcję zbiornika wyrównawczego.
Cieszy fakt, że na tarasie znalazło się miejsce na opisaną panoramę, dzięki której z łatwością rozszyfrujemy widoczne na horyzoncie szczyty. Warto zwrócić uwagę na otwarcia wieży, ponieważ w niektórych miesiącach będziemy mogli podziwiać zachód słońca odbijający się w tafli Jeziora Solińskiego.
Pamiętajmy, że wejście na wieżę widokową na Górze Jawor jest osobno płatne. Bilety możemy nabyć bezpośrednio w budynku górnej stacji kolei gondolowej (czyli technicznie rzec biorąc w budynku samej wieży). Bilet na wieżę uprawnia nas do wizyty w przeszklonej kawiarni, ulokowanej piętro niżej aniżeli taras widokowy. Natomiast przed budynkiem górnej stacji odnajdziemy Karczmę Jawor.
Magiczna kraina Biesów i Czadów – Park Tajemnicza Solina
Na stokach góry Jawor, tuż poniżej górnej stacji kolejki gondolowej, dosłownie na wyciągniecie ręki znajduje się przepełniony legendami park rozrywki Tajemnicza Solina. Trafimy do niego bez większych problemów, podążając za dużymi drogowskazami. Jest to atrakcja dedykowana dla najmłodszych, w której możemy przepaść nawet na cały dzień, za sprawą licznych, interaktywnych atrakcji. Każdy młody gość otrzymuje mapę, która prowadzi przez magiczną krainę dobrotliwych Czadów oraz groźnych Biesów. Po ukończeniu poszczególnych zadań na mapie lądują pieczątki, które na końcu zdradzają hasło przewodnie. Najbardziej podobały się nam zjeżdżalnie, park linowy, strzelanie z procy oraz arena walk. Tajemnicza Solina jest dobrym miejscem na ucieczkę przed letnim upałem, ponieważ znaczna część atrakcji jest zacieniona.
Ile kosztuje przejazd koleją nad Soliną?
Warto bilety na przejazd koleją nad Soliną zakupić przez internet. Po pierwsze jest zauważalnie taniej, a po drugie unikniemy kolejki do kas. Co ważne, Kolej Gondolowa Solina serwuje nam również bilety rodzinne (2+1 oraz 2+2). Jeżeli mamy więcej pociech pod opieką, to dopłatę za kolejne dzieci możemy dokonać bezpośrednio w kasie. Na przejazd gondolą możemy zabrać również psa, jak też rower. Czas jaki mamy do dyspozycji po drugiej stronie ograniczony jest jedynie godzinami kursowania kolejki. Jeśli planujemy wizytę w Parku Tajemnicza Solina, to rozważmy kupno biletów w pakiecie.
1 Comment
Ogolnie Solina /Polańczyk piękne miejsce na wakacje, mnóstwo atrakcji ale niektóre do 30 minut od Soliny np najdłuższą tyrolką w Polsce (Wańkowa) 99zł osoba , my czekaliśmy 30 minut w kolejce ale jak jest dużo ludzi to nawet 3,5 godziny,jest tam też kolejka krzesełkową, w innej miejscowości jest szybowisko i można polecieć szybowcem, są drezyny i mnóstwo innych ale wszystkie atrakcje są rozrzucone i trzeba wcześniej poszukać i zaplanować.