Korona Gór Polski
– Korona Gór Polski obejmuj 28 szczytów
– Najwyższym szczytem w Koronie są Rysy w Tatrach
Korona Gór Polski to w uproszczeniu lista najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. Brzmi dostojnie, dumnie i ciekawie. Pomysł na stworzenie takiego górskiego wyzwania przedstawiono w 1997 roku na łamach czasopisma „Poznaj swój kraj”. przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego. Idea miała na celu popularyzowanie gór innych niż Tatry, poznawanie ich przyrody, geologii, geografii oraz zawirowań kart historii. W pierwotnym założeniu miała to być lista najwyższych szczytów poszczególnych pasm, przez który prowadzony został znakowany szlak turystyczny w momencie wyznaczania Korony.
W ten sposób powstało zestawienie, które obejmuje 28 pozycji. Jednak nie obyło się bez kontrowersji, mniejszych lub większych. Przykładem może być umieszczenie w Koronie Chełmca, którego wysokość została zmierzona wraz z 18 metrową wieżą widokową. Czy też uwzględnienie szczytu Lubomir, co do którego są pewne wątpliwości, czy powinien reprezentować Beskid Makowski. Pomijając te niuanse, jest to fantastyczny pomysł na górskie wędrówki, który motywuje do dalszych wypadów. Zatem jeśli wstukujecie w googlowskie okienko takie frazy jak Korona Gór Polski Mapa, zastanawiacie się, ile szczytów ma Korona Gór Polski, czy też głowicie się, jak przystąpić do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, zapraszamy do poniższego wpisu.
Korona Gór Polski Mapa
Na poniższej mapie wskazaliśmy lokalizację wszystkich 28 szczytów, które należą do projektu Korona Gór Polskich. Oczywiście wszystko zgodnie z listą zaproponowanej w czasopiśmie „Poznaj swój kraj”. Mapa KGP jest przydatną wizualizacją, ponieważ całkiem łatwo i szybko można ustalić, który region jest jeszcze dziewiczy i których szczytów Wam brakuje. A trzeba przyznać, że Korona Gór Polski dotyczy całkiem sporego obszaru. Jeśli się nie mylimy, to obecnie nie ma w sprzedaży mapy skupiającej się tylko na szczytach KGP, dlatego planując wycieczki będziecie musieli zaopatrzyć się w mapy poszczególnych pasm. Co zresztą jest całkiem rozsądnym posunięciem 🙂 Natomiast na mapie poniżej, w ramach legendy wspomnimy, że każda zielona ikona na mapie to link do przygotowanej przez nas relacji, a czerwień coś zupełnie przeciwnego. Listy szczytów natomiast szukajcie się w dalszej części wpisu.
KGP Lista Szczytów
Jeśli bardziej interesuje Was hierarchia wysokości, to poniżej odnajdziecie listę szczytów uszeregowaną zgodnie z wysokością. W tym wypadku, po kliknięciu w zdjęcie, zostaniecie przekierowani do relacji. W niektórych miejscach brakuje fotografii, co będzie znaczyło, że wpis dotyczący tego pasma jest wciąż w przygotowaniu. Albo dopiero się na niego wybieramy.
Szczytów do zdobycia jest trochę. Jednak pamiętajcie, że przedstawiają one różną skalę trudności. Z pewnością najtrudniejsze do zdobycia z uwagi na trudności techniczne oraz aspekt kondycyjny okażą się Rysy. W końcu to najwyższy szczyt Polski i musi godnie reprezentować swoje miejsce na liście. Babia Góra natomiast lubi być kapryśna i rzucać pogodowe kłody pod nogi. Tutaj też, jeśli wybierzecie wariant dotarcia na szczyt słynną Percią Akademicką, napotkacie kilka sekwencji łańcuchów. Ale pamiętajcie, że i niższe szczyty Korony Gór Polski mogą spłatać figla. Chociażby Chełmiec w Górach Wałbrzyskich? Sami tylko spójrzcie, jak strome podejście na Was czeka. Dlatego warto wcześniej doczytać lub chociaż sprawdzić na mapie, co dokładnie w trawie piszczy, szczególnie jeśli planujecie zdobywać KGP wraz z najmłodszymi.
Pamiętajcie, że niektóre szczyty wymagają całodniowej wycieczki, inne natomiast to kwestia dosłownie 2/3 godzin. Dlatego jeśli przybywacie z daleka, warto wówczas uzupełnić taką wycieczkę o jakieś dodatkowe atrakcje w okolicy. Wówczas taka wycieczka z pewnością nabierze jeszcze większego kolorytu. O niektórych z nich staramy się opowiadać w naszych relacjach. Co ciekawe, jeżeli przeraża Was wyjście po łańcuchach na Rysy od Morskiego Oka, to śmiało możecie na szczyt wejść od słowackiej strony, co tez jest akceptowalne przez Klub. Na końcu wpisu znajdziecie dokładne zestawienie Korony Gór Polski w formie tabelarycznej, od najwyższego do najniższego szczytu. Tabelę możecie łatwo skopiować do excela i następnie uzupełniać datami 🙂
Korona Gór Polski – Jak ją Zdobyć?
Szczyty KGP możecie kolekcjonować w dwojaki sposób. Możecie albo wybrać sposób nieoficjalny i zbierać szczyty tylko dla siebie, czyli tak jak to my obecnie czynimy. Lub jeśli lubicie wolicie wyzwania, wówczas możecie wybrać drogę bardziej oficjalną, która zakończy się dyplomem, odznaką i splendorem. Właśnie dla takich osób z końcem roku 1997 stworzono inicjatywę Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Przez ponad 20 lat działalności Klubu wyzwanie podjęło ponad 36 tyś turystów, co ciekawe nie tylko z naszego krajowego podwórka. Na liście znajdują się również turyści ze Szwecji, Czech, Wielkiej Brytanii oraz Rosji, Odznaczonych osób, czyli tych, którzy ukończyli projekt jest już przeszło 2260. Jeśli pragniesz dołączyć do tego grona, dalsza część tekstu będzie właśnie dla Was.
Korona Gór Polski Klub Zdobywców
Informacje praktyczne
W pierwszej kolejności będziecie musieli przystąpić do Klubu. Możecie to uczynić odwiedzając stronę internetową i wypełniając elektroniczny kwestionariusz przystąpienia. Uwaga, są tutaj obostrzenia co do wieku śmiałków. Dolna granica wieku została przewidziana na 7 lat, górna pozostaje otwarta. Członkostwo w Klubie jest płatne, ale są to opłaty jednorazowe, a zważywszy, że cały projekt zajmie Wam nieco czasu to koszt nie wydaje się być wygórowany. Opłaty wyszczególnione poniżej są aktualne w roku 2020:
– Wpisowe: 35 pln
– Książeczka Korona Gór Polski: 5 pln
– Opłata za wysyłkę zwrotną: 12 pln
– Odznaka klubowa (opcjonalnie): 15 pln
Strona Klubu KGP – Tutaj
Najmniej radosna wiadomość na początek, pamiętajcie bowiem, że przystępując do Klubu, Wasze dotychczasowe zdobycze z Korony Gór Polski są anulowane i zabawa zaczyna się od początku.
Jak potwierdzić Zdobycie Szczytu?
Każde wejście na szczyt musi zostać potwierdzone, dlatego od dziś Twoim przyjacielem stanie się Książeczka Korony Gór Polski, którą otrzymacie wraz z potwierdzeniem o przystąpieniu do Klubu. Każdy szczyt ma w niej swoją stronę, na której będziecie mogli potwierdzić swoją obecność. Przeważnie na większości szczytów znajdziecie niewielkie prostokątne czerwone skrzyneczki. To właśnie w nich ukryta będzie pieczątka oraz tusz. Czasem tych skrzyneczek trzeba się nieco naszukać, jak choćby tej na Skalniku w Rudawach Janowickich. Jest ona nieco mało intuicyjnie przyczajona, dobry kawałek od szyldu „Skalnik”. Czasem pieczątka jest też ulokowana w schronisku. A czasem czerwonych skrzynek po prostu brak. Wówczas na taki wypadek należy zrobić zdjęcie ze szczytu, wydrukować je i wkleić na odpowiednia stronicę książeczki.
Na stronie Klubu znajdziecie zestawienie, gdzie szukać pieczątek. Co ważne, nie ma tutaj żadnego ograniczenia czasowego. Klub w zasadzie pozostawia pełną swobodę, w jaki sposób postanowicie dopisać kolejne szczyty do swoje listy. Jest tylko jeden niezwykle istotny argument – musi się to odbyć za pomocą sił własnych mięśni! A czy to będzie rower, narty czy wariant pieszy, nie ma już większego znaczenia. W doborze opcji przestrzegajcie tylko obostrzeń narzuconych przez parki narodowe. Klub również nie narzuca miejsca startu i szlaku, którym trzeba dotrzeć na szczyt. Zatem podsumowując:
Potwierdzeniem dla Klubu będzie
Szczegółowe informacje znajdziecie w Regulaminie. Pamiętajcie tylko, ze książeczka nie może mieć pustych stron! Gdy już wszystkie 28 szczytów z listy KGP znajdą swoje odzwierciedlenie w książeczce, należy uzupełnić wniosek o nadanie godności Zdobywcy i przesłać go pocztą do siedziby Klubu, gdzie czekać Was będzie weryfikacja i próba. Jeśli poprawnie przejdziecie test przygotowany przez Lożę Zdobywców, czeka na Was tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski. Szczęśliwie spotkania Loży odbywają się w różnych lokalizacjach i nie trzeba gnać specjalnie do stolicy. Szczegóły możecie odnaleźć oczywiście na stronie Klubu.
– Pieczątka ze szczytu
– Zdjęcie ze szczytu na którym jest osoba – pamiętajcie, że zdjęcie powinno zostać wydrukowane i wklejone do książeczki na dedykowanej konkretnemu szczytowi stronie.
– Krótka notatka zawierająca szczegółowe informacje, jak został zdobyty szczyt.
– Podpis spotkanego na szlaku, uprawnionego członka Loży Zdobywców oraz podbicie przez niego pieczęci w książeczce
Korona Gór Polski Rekordy
Na koniec przygotowaliśmy kilka ciekawostek. Wszystkie szczyty można skolekcjonować podczas jednego sezonu albo tak jak my, przez kilkanaście lat. Rekordzistą jest Grzegorz Leszek z Jeleniej Góry, który skompletowanie wszystkie 28 szczytów w 76 godzin! Wyczyn jak dla nas niebywały i nieosiągalny, gratulujemy 🙂 Jest też wersja zimowa rekordu, który dzierży Roman Ficek, a jego czas w zimowej aurze to 82h i 50 minut. Pamiętajmy również Pawła Pabiana, który bez żadnego wsparcia uporał się z zadaniem w raptem 110 h i 50 minut. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wszystkich powyższych wyczynów!
Obecnie drugi raz kompletujemy naszą listę, ale są osoby takie jak Jerzy Siłuch z Warszawy, który zdobył wszystkie 28 szczytów 20 razy! Można? Można! Natomiast śmiałków, którzy szukają podobnych wyzwań i pięknych gór, odsyłamy do rozważenia skompletowania niebagatelnej ilości szkockich munrosów. Ponad 282 sztuki! Aby szczyt zakwalifikował się do „bycia” Munrosem, musi liczyć powyżej 3000 stóp, czyli po przeliczeniu 914,4 metra. Niby niewiele, ale trzeba pamiętać, że przeważnie szlak startuje z poziomu morza! Po szczegóły odsyłamy tutaj.
Nasza KGP
Korona Gór Polski jest już dawno za nami. Choć nieco wstydliwie przyznajemy, że jej skompletowanie zajęło nam dobrych kilkanaście lat. Ale w górach nie chodzi przecież o pośpiech! Była to dla nas wyśmienita zabawa, jednak działo się to, gdy nie pisaliśmy jeszcze bloga. Jak również nie spacerowaliśmy tak namiętnie z aparatem. Dlatego postanowiliśmy na powrót odwiedzić wszystkie szczyty i zaktualizować naszą „drugą” listę. W ramach ciekawostki możemy wspomnieć, że najczęściej bywaliśmy na szczycie Babiej Góry. Oraz to, że największym sentymentem darzymy sudeckie szczyty, mimo, że na co dzień bliżej nam w Beskidy.
Dajcie znać w komentarzach na dole jak Wam idzie zdobywanie Korony Gór Polski! I które wyprawy były dla Was najciekawsze 🙂 Trzymamy kciuki za wszystkich zapaleńców!
Korona Gór Polski
Szczyty w Formie Tabeli
- Rysy – Tatry 2499 m n.p.m.
- Babia Góra – Beskid Żywiecki 1725 m n.p.m.
- Śnieżka – Karkonosze 1602 m n.p.m.
- Śnieżnik – Masyw Śnieżnika 1425 m n.p.m.
- Tarnica – Bieszczady 1346 m n.p.m.
- Turbacz – Gorce 1310 m n.p.m.
- Radziejowa – Beskid Sądecki 1262 m n.p.m
- Skrzyczne – Beskid Śląski 1257 m n.p.m.
- Mogielica – Beskid Wyspowy 1171 m n.p.m.
- Wysoka Kopa – Góry Izerskie 1126 m n.p.m.
- Rudawiec – Góry Bialskie 1112 m n.p.m.
- Orlica – Góry Orlickie 1084 m n.p.m.
- Wysoka – Pieniny 1050 m n.p.m.
- Wielka Sowa – Góry Sowie 1015 m n.p.m.
- Lackowa – Beskid Niski 997 m n.p.m.
- Kowadło – Góry Złote 989 m n.p.m.
- Jagodna – Góry Bystrzyckie 977 m n.p.m.
- Skalnik – Rudawy Janowickie 945 m n.p.m.
- Waligóra – Góry Kamienne 936 m n.p.m.
- Czupel – Beskid Mały 933 m n.p.m.
- Szczeliniec Wielki – Góry Stołowe 919 m n.p.m.
- Lubomir – Beskid Makowski 904 m n.p.m.
- Biskupia Kopa – Góry Opawskie 889 m n.p.m.
- Chełmiec – Góry Wałbrzyskie 851 m n.p.m.
- Kłodzka Góra – Góry Bardzkie 765 m n.p.m.
- Skopiec – Góry Kaczawskie 724 m n.p.m.
- Ślęża – Masyw Ślęży 718 m n.p.m.
- Łysica – Góry Świętokrzyskie 612 m n.p.m.
Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
17 komentarzy
Od dzieciństwa chodzę po górach, ale dopiero w ubiegłym roku zacząłem starania o oficjalne zdobycie Korony Gór Polski. Zacząłem od Łysicy, a później miałem okazję wejść jeszcze na Tarnicę i trzy beskidzkie szczyty. W tym roku będę kontynuował zdobywanie najwyższych szczytów Korony 🙂
Widzieliśmy już nawet Twój wpis o Łysicy:) my również planujemy dopisanie kilku szczytów w tym roku. Choć mocno bez pośpiechu, uznaliśmy, że mamy czas na Koronę do 2025 roku 🙂 a w tym chcielibyśmy aby Tatry zdominowały nasze wędrówki 🙂 niestety za mało wolnych weekendów 🙂
Hej! Zdradzicie gdzie zostało zrobione zdjęcie tytułowe? 🙂 Uwielbiam zachody słońca w górach, ciągle szukam nowych miejscówek. W końcu czy może być coś lepszego niż wyspanie się do oporu i ruszenie na szlak na złote godziny? W połączeniu z piknikiem i przeważnie pustymi szlakami, bajka 🙂
Oj tak, nam bardzo opornie idzie wstawanie na wschody Słońca, dlatego częściej siadamy gdzieś nieśpiesznie oglądając koniec dnia. Bycie śpiochem nie pomaga 🙂 A zdjęcie zrobiliśmy na Wysokim Wierchu w Pieninach. Jedno z lepszych miejsc na takie historie – cudne widoki i schronisko pod Durbaszką po sąsiedzku jeśli ktoś nie lubi namiotu:)
Nam kolekcja szczytów do Korony zajęła 9 lat :). I była to super przygoda, pozwoliła zawitać w wiele miejsc, o których nie mieliśmy pojęcia. Nie przymierzamy się do oficjalnej weryfikacji, jakoś nas to nie pociąga. Idea KGP podobała mi się od samego początku, ale robiliśmy to dla siebie, dla fanu z przebywaniu w górach.
Teraz w planie mamy wejście na szczyty o wschodzie słońca (wnioskuję, że ciężko będzie się spotkać ;p), co łatwe nie jest, ale jakoś idziemy z tym tematem do przodu.
O KGP słyszałem jakiś czas temu. W tym roku zainteresowałem tym tematem mojego 13-letniego syna. Zapalił się do niego i nie może się doczekać kiedy wyruszymy na pierwszą wycieczkę.
to jest mega fajny motywator do planowania kolejnych wycieczek 😉 Sami zapewne dłuuugo nie trafilibyśmy w niektóre górskie zakamarki, gdyby nie Korona. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki 🙂 pozdrawiamy
Choć pochodzę z gór dopiero po przeprowadzce na pomorze zachodnie na nowo odkryłem miłość do górskich szczytów 🙂
Na tej fali przyszedł pomysł zdobycia opisanej korony w sierpniu tego roku w 2 tygodnie. Na chwilę obecną planowanie, liczenie, kalkulowanie. Na pewno skorzystam z waszych doświadczeń!
trzymamy kciuki, bo cała korona w 2 tygodnie to taki całkiem intensywny projekt 🙂 Sami natomiast, po przeprowadzce (czasowej) odkryliśmy jak bardzo jesteśmy uzależnieni od gór 🙂
Dziękuję za bardzo pomocny wpis. Chodzę z dwójką dzieci po górach od dawna. Teraz czekam do listopada aż mój młodszy syn skończy 7 lat i ruszamy zdobywać 28 szczytów:)
Witam serdecznie. Właśnie wróciłem z Turbacza;) bardzo Wam dziękuje za świetną strone z dokładnymi opisami itd. Zawsze przed wyprawą na kolejny szczyt korzystam z Waszej strony. Też robie KGP z KB też dla własnej przyjemnosci. Mam ściane w domku gospodarczym i to będzie moja komisja:) tam już są zdjęcia pamiatki zawieszki itp z każdego szczytu. Oczywiście kibicuje i wspieram wszytkich którzy planują zdobyć odznake:) Przyznam że idzie mi bardzo sprawnie. Dam znać jak skończe 28:) pozdrawiam serdecznie i dużo silnej woli w nogach bo wielu z nas czeka na Państwa relacje i wpisy.
Siemanko, świetny wpis!!! Dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem!!! W niedziele zaczynam przygodę z KGP, na pierwszy rzut idzie chełmiec i skopiec!!! Pozdrawiam Mundo_on_tour!!!
Korona to fajna przygoda i motywuje do odwiedzania czasem zaskakujących górskich zakamarków 😉 trzymamy kciuki!
My z córeczką (9lat) chodziliśmy trochę po górach. W tym roku postanowiliśmy rozpocząć zdobywanie KGP tak dla siebie całą rodziną. Założyłam zeszyt, w którym będziemy opisywać nasze górskie przygody i wklejać rodzinne zdjęcia z wypraw. W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy od Skrzycznego ?
zapowiada się fantastyczna przygoda, trzymamy kciuki za powodzenie projektu 😉
Chciałbym zarazić pieszymi wędrówkami moją żonę, Czy ktoś bylby w stanie podać mi mniej więcej kolejność od najłatwiejszego do najtrudniejszego szczytu do zdobycia w KPG? Mogą również być zebrane w kilka grup – wg trudności. Rozumiem, że pewnie zależy to również od szlaku, który wybiorę. Wędrówki chciałbym realizować w okresie wiosna-jesień. Większości szczytów nie znam, bo byłem tylko na niektórych z nich. Z góry dziękuję!!!
Z żonką teraz robimy koronę na książeczkę, choć wiele szczytów mamy zrobione już po kilka razy, ale ciągle nie rozumiem doboru szczytów do korony. Z Tatr tylko jeden szczyt – Tatry, z Bieszczad tak samo – Tarnica, a z południowo zachodniej Polski nawciskane popierdółek jak w mrowisku. W Tatrach i Bieszczadach jest mnóstwo pięknych i widokowych szlaków i warto je przejść przy okazji Tarnicy i Rysów. Nie wiem komu jaka myśl przyświecała w kwestii doboru szczytów, ale przetuptam wszystkie.
Miłego szczytowania i pięknych wycieczek.