Korona Gór Polski

Korona Gór Polski to w uproszczeniu lista  najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. Brzmi dostojnie, dumnie i ciekawie. Pomysł na stworzenie takiego górskiego wyzwania przedstawiono w 1997 roku na łamach czasopisma „Poznaj swój kraj”. Idea miała na celu popularyzowanie gór innych niż Tatry, poznawanie ich przyrody, geologii, geografii oraz zawirowań kart historii. W pierwotnym założeniu miała to być lista najwyższych szczytów poszczególnych pasm, przez który prowadzony został znakowany szlak turystyczny w momencie wyznaczania Korony. W ten sposób powstało zestawienie, które obejmuje 28 pozycji. Jednak nie obyło się bez kontrowersji, mniejszych lub większych. Przykładem może być umieszczenie w Koronie Chełmca, którego wysokość została zmierzona wraz z 18 metrową wieża widokową. Czy też uwzględnienie szczytu Lubomir co do którego są pewne wątpliwości czy powinien reprezentować Beskid Makowski. Pomijając te niuanse,  jest to fantastyczny pomysł na górskie wędrówki, który motywuje do dalszych wypadów.

Korona Gór Polski Mapa

Lista Szczytów

Nasza Korona Gór Polski jest już dawno za nami. Choć nieco wstydliwie przyznajemy, że jej skompletowanie zajęło nam dobrych kilkanaście lat. Ale w górach nie chodzi przecież o pośpiech! Była to dla nas wyśmienita zabawna, jednak działo się to, gdy nie pisaliśmy bloga. Jak również nie spacerowaliśmy tak namiętnie z aparatem. Dlatego postanowiliśmy na powrót  odwiedzić wszystkie szczyty i zaktualizować naszą listę. W ramach ciekawostki, możemy wspomnieć, że najczęściej bywaliśmy na szczycie Babiej Góry. Oraz że największym sentymentem darzymy sudeckie szczyty, mimo że na co dzień bliżej nam w Beskidy.

Na poniższej mapie wskazaliśmy lokalizację wszystkich 28 szczytów, które należą do Korony. Oczywiście wszystko zgodnie z listą zaproponowanej w czasopiśmie „Poznaj swój kraj”. Zielona ikona będzie sygnałem, że znajdziecie pod nią link do relacji. Natomiast czerwień coś zupełnie przeciwnego. Jeśli natomiast bardziej interesuje Was hierarchia wysokości, to poniżej odnajdziecie lista szczytów uszeregowana zgodnie z wysokością. W tym wypadku, po kliknięciu w zdjęcie, zostaniecie przekierowani do relacji. W niektórych miejscach brakuje fotografii, co będzie znaczyło to, że wpis dotyczący tego pasma jest wciąż w przygotowaniu. Albo dopiero się na niego wybieramy. Zapraszamy i życzymy powodzenia w kompletowania Korony!

Korona Gór Polski
Korona Gór Polski
Korona Gór Polski
Korona Gór Polski
Korona Gór Polski
Korona Gór Polski
Korona Gór Polski
Korona Gór Polski
Korona Gór Polski
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:10    Średnia:5/5]

5 komentarzy

  1. Od dzieciństwa chodzę po górach, ale dopiero w ubiegłym roku zacząłem starania o oficjalne zdobycie Korony Gór Polski. Zacząłem od Łysicy, a później miałem okazję wejść jeszcze na Tarnicę i trzy beskidzkie szczyty. W tym roku będę kontynuował zdobywanie najwyższych szczytów Korony 🙂

    • Widzieliśmy już nawet Twój wpis o Łysicy:) my również planujemy dopisanie kilku szczytów w tym roku. Choć mocno bez pośpiechu, uznaliśmy, że mamy czas na Koronę do 2025 roku 🙂 a w tym chcielibyśmy aby Tatry zdominowały nasze wędrówki 🙂 niestety za mało wolnych weekendów 🙂

  2. Hej! Zdradzicie gdzie zostało zrobione zdjęcie tytułowe? 🙂 Uwielbiam zachody słońca w górach, ciągle szukam nowych miejscówek. W końcu czy może być coś lepszego niż wyspanie się do oporu i ruszenie na szlak na złote godziny? W połączeniu z piknikiem i przeważnie pustymi szlakami, bajka 🙂

    • Oj tak, nam bardzo opornie idzie wstawanie na wschody Słońca, dlatego częściej siadamy gdzieś nieśpiesznie oglądając koniec dnia. Bycie śpiochem nie pomaga 🙂 A zdjęcie zrobiliśmy na Wysokim Wierchu w Pieninach. Jedno z lepszych miejsc na takie historie – cudne widoki i schronisko pod Durbaszką po sąsiedzku jeśli ktoś nie lubi namiotu:)

  3. Nam kolekcja szczytów do Korony zajęła 9 lat :). I była to super przygoda, pozwoliła zawitać w wiele miejsc, o których nie mieliśmy pojęcia. Nie przymierzamy się do oficjalnej weryfikacji, jakoś nas to nie pociąga. Idea KGP podobała mi się od samego początku, ale robiliśmy to dla siebie, dla fanu z przebywaniu w górach.
    Teraz w planie mamy wejście na szczyty o wschodzie słońca (wnioskuję, że ciężko będzie się spotkać ;p), co łatwe nie jest, ale jakoś idziemy z tym tematem do przodu.

Write A Comment