Kotlina Kłodzka Co Warto Zobaczyć?

Kotlina Kłodzka to obietnica wybornych wakacji. Tak jak i cały Dolny Śląsk, kusi ogromem piękna i atrakcji. Zaglądamy do Kotliny Kłodzkiej od dawna i naprawdę widać przez lata, jak się ona zmienia, jak powoli otrząsa się z kurzu trudnej historii oraz zaniedbania i znów zaczyna przyciągać turystów. Nas, górskich włóczęgów, najbardziej kusi możliwość pospacerowania licznymi szlakami, które obejmują południowo-wschodnią część Sudetów Środkowych oraz zachodnią część Sudetów Wschodnich.

szlak na Trojak

Na pierwszy rzut oka brzmi to trochę skomplikowanie, dlatego upraszczając, szczególnie dla tych z Was, którzy kolekcjonują Koronę Gór Polski, podpowiadamy, że na niewielkiej przestrzeni znajdziecie tutaj aż ośmiu przedstawicieli do Waszej kolekcji! Będą to najwyższe szczyty Gór Stołowych, Bardzkich, Złotych, Bialskich, Masywu Śnieżnika, Bystrzyckich, Orlickich oraz najbardziej tajemniczych gór, czyli Gór Sowich. Do naszej listy atrakcji Kotliny Kłodzkiej dorzucamy też kilka bonusowych miejsc znajdujących się tuż zaraz za granicami regionu. Są blisko, więc warto o nich pamiętać.

Kotlina Kłodzka relaks

Jednak nim przejdziemy dalej, warto sprostować jedną rzecz – dziś mówiąc Kotlina Kłodzka, wielu z nas myśli tak naprawdę o całej Ziemi Kłodzkiej. Sama Kotlina jest jej niewielką, bo jedynie 20% częścią. Zatem podsumowując, Ziemia Kłodzka to tereny dawnego hrabstwa kłodzkiego, czyli historyczna kraina na południe od Dolnego Śląska, która swoim zasięgiem obejmuje właśnie Kotlinę Kłodzką oraz otaczające ją tereny górskie. Łącznie aż 1640 przepięknych i przebogatych km2. Znajdziecie tutaj urocze górskie krajobrazy, liczne imponujące zabytki oraz ukryte perełki. Szczególnie zachwyciło nas błądzenie po często dziurawych szosowych odcinkach, gdzie odkrywaliśmy przypadkowo czarujące i zapomniane miejsca. Polecamy spędzić choć jeden dzień w taki sposób. A teraz zapraszamy do naszej subiektywnej listy atrakcji!

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

1. Pałace i Zamki w Kotlinie Kłodzkiej i Okolicy

1.1 Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

– 28 minut od Kłodzka
– Wstęp płatny
– Zwiedzanie trwa około 1,5 h

Podążając do celu swoich wakacji warto wpaść do przepięknego, ceglanego, neogotyckiego pałacu z XIX wieku. Rezydencja królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej była wznoszona przez 34 lata. Budowę zakończono oficjalnie 8 maja 1872 roku. Pałac powstał na Grodowym Wzgórzu, na planie prostokąta o wymiarach 75,3 na 48,3 m. Do tego dochodzą cztery narożne wieże, wysokie na 33,6 m.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Niestety, jak wiele podobnych obiektów, tak i ten stał się ofiarą radzieckich żołnierzy, którzy zdewastowali wnętrza, a samą budowlę popalili. Dwukrotnie, ponieważ za pierwszym razem mieszkańcy ugasili ogień. I dziś tylko oczami wyobraźni można przywołać, jak przebogata była to rezydencja. Obecnie pałac jest remontowany, jednak można go zwiedzać z przewodnikiem. Do czego szalenie namawiamy, ponieważ opowieści o tym miejscu są snute przyjemnie oraz z nutką humoru.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

1.2. Fort Srebrna Góra

– 26 minut od Kłodzka
– Wstęp płatny
– Zwiedzanie trwa około 1,5 h

Gdy w roku 1740 Prusy zdobyły Śląsk, powstała potrzeba stworzenia twierdzy chroniącej ten region przed obcymi zakusami. Budowa trwała 12 lat i była realizowana przez 4/4,5 tys. robotników. Pod inwestycję wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną wzniesienia – Forteczną Górę oraz Ostróg. Twierdza Srebra Góra tylko raz sprawdziła się w boju. Przez kilka dni była oblegana przez wojska napoleońskie, tuż przed podpisaniem pokoju w Tylży. Dziś można ją zwiedzać samemu lub z przewodnikiem stylizowanym na dawnego żołnierza. I trzeba przyznać, że mury fortu robią wrażenie. Jednak dopiero gdy zobaczymy zdjęcia z lotu ptaka uświadamiamy sobie, jak wielka była to inwestycja!

Naszą Relacje z Wizyty w Twierdzy Srebrogórskiej Znajdziecie –> Tutaj

Twierdza Srebrna Góra
Srebrna Góra Kotlina Kłodzka
Kotlina Kłodzka Srebrna Góra

1.3 Pałac w Sarnach

– 24 minuty od Kłodzka
– Wstęp bezpłatny
– Zwiedzanie trwa około 20 minut

Pałac w Sarnach położony jest na północny zachód od Kłodzka, a dotarcie tutaj samochodem zajmie Wam około 24 minut. Szukajcie go w Sarnach, w przysiółku wsi Ścinawka Górna. Powstał w roku 1661 z przebudowy renesansowego dworu. Stał się wówczas jedną z bardziej imponujących rezydencji rodowych w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Dziś, mimo że w przeważającej części pogrążony jest w ruinie, to i tak robi wrażenie. Szczególnie eliptyczna kaplica św. Jana Nepomucena, pięknie i klimatycznie zdobiona. Od początku 2014 roku trwają tu prace remontowe. Obecnie można skorzystać z oferty kawiarni.

Pałac w Sarnach Kotlina Kłodzka
Pałac w Sarnach

1.4. Pałac w Bożkowie

– 16 minut od Kłodzka
– Nieoficjalnie wstęp jest możliwy – płatny
– Zwiedzanie trwa około 1h

Rezydencję odnajdziecie po 16 minutach drogi od centrum Kłodzka. Musicie poruszać się w kierunku północno-zachodnim. Zabytkowy Pałac w Bożkowie pochodzi z XVI wieku został i wzniesiony przez hrabiego von Magnis. Trzeba przyznać, że robi szalenie wielkie wrażenie. Szczególnie potężna narożna wieża, przywodząca na myśl przygody Harry’ego Pottera. I pomyśleć, że niektórzy mieli to szczęście i uczęszczali do szkoły, która mieściła się w pałacu oraz mieszkali w tutejszym pałacowym internacie.

Obecny kształt barokowo-klasycystyczny pałacu zawdzięczamy przebudowie dokonanej w latach 1787–91. Trudno powiedzieć, na ile oficjalne jest to zwiedzanie, ale po uiszczeniu opłaty w wysokości 25 pln (tylko gotówka, bankomat jest 2,5 km stąd), osoba dozorująca obiekt zabiera nas na spacer po wnętrzach i ogrodzie. Jeśli nikogo nie będzie w okolicy, wówczas warto zapytać w okolicznym sklepie

Pałac w Bożkowie Kotlina Kłodzka
Kotlina Kłodzka

1.5. Zamek Leśna Skała

– 24 minuty od Kłodzka
– Wstęp płatny
– Zwiedzanie trwa około 1h

Zamek Leśna w Szczytnej powstał w latach 1831-37 jako rezydencja magnacka na skalnej krawędzi wzgórza Szczytnik nad Szczytną. Reprezentuje styl neogotycki. Jest to czworoboczna, trzykondygnacyjna budowla na planie prostokąta z czterema narożnymi wieżami. Przez lata zamek często zmieniał właścicieli, aż w latach 50-tych zeszłego stulecia przeszedł w ręce Skarbu Państwa i powstał w nim dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. Od czerwca 2020 roku zamek można zwiedzać. Jednak wnętrza, póki co, nie zachęcają, a opłata za wstęp jest dość wygórowana. Jednakże warto tutaj przyjechać, chociażby aby wejść na przyjemny punkt widokowy, skąd rozpościera się ładna panorama na Obniżenie Dusznickie.

Zamek Leśna Skała Kotlina Kłodzka

1.6. Zamek Javornik (Czechy)

– 33 minuty od Kłodzka
– Wstęp płatny
– Zwiedzanie trwa około 2h

Jest to rezydencja, która znajduje się w Czechach, jednak historycznie, miasto Javornik leży na terenie Dolnego Śląska. Najkrótsza droga do zamku wiedzie przez Złoty Stok. Jednak jeśli macie czas, to polecamy nadłożyć nieco drogi i wariantem dłuższym o 15 minut wybrać się w podróż przez Lądek Zdrój i Przełęcz Lądecką. Będziecie zachwyceni! A sam zamek? Nam bardzo podobał się jego klimat i polecamy go każdemu. Wybudował go piastowski władca i książę Bolko I w porozumieniu z biskupem wrocławskim, aby chronić Śląsk przed zakusami czeskiego króla Wacława II. W późniejszym czasie zamek wykorzystywany był jako letnia siedziba biskupów wrocławskich.

Naszą relację z wizyty na Zamku Javornik znajdziecie Tutaj

Zamek Javornik
Zamek Javornik

2. Miasta i miasteczka w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy

2.1. Kłodzko i jego Uroki

– Zwiedzanie miasta oraz Twierdzy zajmuje przeważnie cały dzień

Kłodzko jest najważniejszym miastem całej Kotliny Kłodzkiej, jest też jej historyczną stolicą. Warto się tutaj wybrać choćby dla dwóch atrakcji. Po pierwsze, dla górującej nad okolicą Twierdzy Kłodzkiej, pod drugie dla Gotyckiego Mostu. Co ciekawe, samo miasto zachowało swój kompletny i oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny. Stare miasto ulokowało się u stóp Fortecznej Góry, gdzie obecnie znajduje się twierdza. Uwaga na strome uliczki 🙂

Relacja z wizyty w Kłodzku z opisem najważniejszych atrakcji – Tutaj

Kłodzko Most Gotycki
Kotlina Kłodzka

2.2. Urokliwy Lądek Zdrój

– 26 minut od Kłodzka
– Niespieszny spacer po Lądku Zajmie Wam około 3h

Nie ma takiego miasta jak Londyn. Jest Lądek, Lądek Zdrój. Jest tu czarująco, uroczo i naprawdę byliśmy zachwyceni spacerując tutaj nawet podczas letniej burzy. Lądek-Zdrój uzyskał prawa miejskie w roku 1282 i obecnie jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk w Polsce. Występują tu radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe. Najbardziej imponującym budynkiem miasteczka jest z pewnością zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”, który znajduje się w tutejszym Parku Zdrojowym. Swoją świetność powoli odzyskuje też niewielki, acz kolorowy ryneczek. Jeśli macie ochotę na krótki i niespecjalnie wymagający górski spacer, wówczas odsyłamy na górę Trojak oraz do Skalnej Bramy. Taka trasa będzie zaskakująca i zajmie Wam około 1,5h w dwie strony

Lądek Zdrój opis najważniejszych atrakcji

Zdrój Wojciecha
lądek zdrój atrakcje turystyczne
atrakcje lądka zdroju

2.3. Zaciszna Polanica-Zdrój

– 17 minut od Kłodzka
– Spacer po atrakcjach Polanicy Zdrój zajmie Wam około 2h

To urocze miasto jest położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża masywu Piekielnej Góry. Na urok miasta z pewnością wpływa fakt, że leży ono na granicy Gór Stołowych, Bystrzyckich oraz Kotliny Kłodzkiej. Jest wyśmienitą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. W Polanicy Zdrój bardzo przyjemnie prezentuje się Dom Zdrojowy oraz Park Szachowy. Natomiast dla najmłodszych turystów sporą atrakcją jest czerwona kolejka, która krąży po mieście zabierając maluchy na pokład. W miejscowości znajdziecie sporo szlaków pieszych i wózkowych, których ścieżki są wyznaczone przez kolorowe piktogramy. Dla osób spragnionych krótkich, leśnych spacerów proponujemy mini-wyprawę do skałek – Wielbłądka oraz Malwy. Spacer z centrum miasta i z powrotem zajmie Wam około 1,5h.

Polanica Zdrój opis atrakcji przez Hasające Zające

Polanica Zdrój
Polanica Zdrój Park Szachowy
Polanica Zdrój Kotlina Kłodzka

2.4. Zaskakujące Duszniki Zdrój

– 26 minut od Kłodzka
– Na wizytę w Dusznikach Zdrój zarezerwujcie sobie cały dzień

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z odległego roku 1324. Jednak dopiero w XV wieku pojawiły się informacje o leczniczym źródle „Zimny Zdrój”. To właśnie dzięki wpisaniu „Zimnego Zdroju” na listę źródeł leczniczych, Duszniki oficjalnie wkroczyły w poczet uzdrowisk w roku 1769. A kariera kurortu potoczyła się ekspresowo, sprawiając, że miasto z czasem uznano za najznamienitsze uzdrowisko w regionie. Na kurację przybył tutaj również młody Fryderyk Chopin. Dziś w mieście, szczególnie w Parku Zdrojowym, można spotkać niosące się dźwięki jego dzieł. Jest tutaj nawet grająca fontanna. Jednak największą atrakcją miejscowości jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Zostało ono utworzone w XVI/XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką. Jego budynek pokryty gontem oraz oryginalny pawilon wejściowy w kształcie wieży robią spore wrażenie.

Duszniki Zdrój opis najciekawszych atrakcji

Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój Park Zdrojowy
Duszniki Zdrój

2.5. Brama do Gór Stołowych – Kudowa Zdrój

– 40 minut od Kłodzka
– Nieśpieszny spacer po Kudowie Zdrój zajmie Wam około 2h

Mawia się, że Kudowa-Zdrój jest bramą do Gór Stołowych. Osoby pragnące poznać zakamarki tych gór na bazę noclegową przeważnie wybierają właśnie to miasto. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1354. Kilka stuleci później, jak łatwo można się domyślić, także tutaj odkryto lecznicze źródła. Wówczas powstały pierwsze drewniane urządzenia kąpielowe. Co ciekawe, w połowie XIX w. Kudowa Zdrój została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Warto przespacerować się tutejszym parkiem zdrojowym z drugiej poł. XVIII-XX w. oraz do Kaplicy Czaszek w Czermnej. Kaplica powstała z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka w latach 1776–1784.

Atrakcje Kudowy Zdrój opisaliśmy Tutaj

Kudowa Zdrój
Kudowa Zdrój

2.6. Nietuzinkowe Bardo

– 10 minut od Kłodzka
– Zarezerwujcie sobie około 2h

Bardo położone nad Nysą Kłodzką, tuż przy Przełomie Bardzkim, bez wątpienia potrafi zauroczyć. Zostało założone jeszcze w X wieku jako gród obronny. Malowniczy i kręty przełom jest jednym z najpiękniejszych i największych przełomów na Nysie Kłodzkiej. Ma długość 15 kilometrów. Aby dojrzeć jego uroki, warto wdrapać się na górę Kalwaria. Tutaj maszerując do góry będziecie mieli okazję zobaczyć, jak ładnie położne jest Bardo. Natomiast w samym mieście największą uwagę skupia na sobie Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Już ok. 1200 roku szerzył się tutaj kult maryjny związany z cudowną figurką Matki Boskiej. Do dziś jest ona największym skarbem Barda.

Bardo Kotlina Kłodzka
Bardo Kotlina Kłodzka

2.7. Królewska Bystrzyca Kłodzka

– 10 minut od Kłodzka
– Spacer po Starym Mieście w Bystrzycy Kłodzkiej zajmuje około 2h

Już sam wjazd do miejscowości od strony Kłodzka, stromy i zakosami, niczym do pradawnego zamku, sugeruje, że jest to niebanalne miasto. Zbocza Bystrzycy Kłodzkiej opadają wyjątkowo stromo w kierunku południowym i wschodnim, a centrum miasta znajduje się na wąskiej ostrodze umiejscowionej w widłach obu przepływających tędy rzek. Gród nie miał lekko, częstokroć był łupiony i niszczony przez liczne pożary. Jednak dziś stare miasto zaskakuje i zaprasza do eksploracji. Co warte podkreślenia, Bystrzyca Kłodzka reprezentuje jeden z najciekawszych na Śląsku układów urbanistycznych, wywodzący się z czasów średniowiecza. Warto odwiedzić na początku kościół parafialny, który nieco zaskakująco został zlokalizowany w najwyższym punkcie miasta, a nie jak nakazywała to tradycja, w bezpośrednim pobliżu rynku. Później, po kilku szybkich krokach, dotrzecie właśnie na rynek zbudowany na kształcie zbliżonym do trapezu. I następnie niechaj poniesie Was fantazja, bo jest tutaj intrygująco i czarująco! 🙂

Bystrzyca Kłodzka Opis Miasteczka

Bystrzyca Kłodzka atrakcje
Bystrzyca Kłodzka mury
Bystrzyca Kłodzka

2.8. Wambierzyce

– 30 minut od Kłodzka
– Nieśpieszny spacer po atrakcjach zajmie Wam ok 3h

Ta dolnośląska wieś bardzo nie była nam po drodze. Ale gdy już tutaj trafiliśmy, zachwycaliśmy się nią bez końca. Z uwagi na jej maleńkość, bez wątpienia kluczem będzie przybycie tutaj tak, aby uniknąć pielgrzymek oraz tłumów. Oczywiście, uwagę najbardziej przykuwa Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Sporych rozmiarów bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Duży żółtozłoty kompleks sakralny robi spore wrażenie. Tak spore, że sami o mały włos nie przegapilibyśmy znajdującej się na sąsiednim wzgórzu drogi krzyżowej. Pięknie zdobiona, z licznymi perełkami architektonicznymi, a na końcu powitała nas zielona polana, która aż się prosiła, aby przycupnąć i w spokoju spojrzeć na bazylikę oraz dominujący za nią Szczeliniec Wielki.

Opis atrakcji w Wambierzycach znajdziecie –> Tutaj

Wambierzyce
Wambierzyce
Kalwaria Wambierzycka

2.9. Nowa Ruda

– 28 minut od Kłodzka

Jest nam szalenie wstyd, że nie trafiliśmy tutaj podczas naszych wojaży po Kotlinie Kłodzkiej. Dopiero po powrocie do małopolskiej krainy dostrzegliśmy w internetowych zdjęciach, jak wiele straciliśmy. To niewielkie miasto, liczące sobie 22 tysiące mieszkańców, potrafi zauroczyć. Warto przespacerować się tutaj po urokliwym rynku, gdzie znajdziecie dominujący ratusz, czy też ujrzeć Zamek Stillfriedów z XIV wieku.

3. Wieże widokowe w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy

3.1. Wieża Widokowa na Jagodnej

– 34 minut od Kłodzka
– Spacer w dwie strony zajmuje około 3h

W naszej opinii jest to najładniejsza wieża widokowa ulokowana po polskiej stronie w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Wycieczkę najwygodniej rozpocząć tuż przy Schronisku Jagodna. Znajdziecie tutaj całkiem sporych rozmiarów parking, na którym śmiało możecie zostawić samochód. Stąd nieśpiesznym krokiem, po szutrowej drodze, po 85 minutach traficie do celu wędrówki. Dla wielu osób istotną wiadomością będzie fakt, że odcinek ten możecie pokonać pchając wózki dziecięce (oczywiście o ile będą one wyposażone w odpowiednie koła).

Jagodna wozek

Wieża widokowa na Jagodnej niektórym przywodzi na myśl spodek kosmiczny. Wznosi się na 23 metry, a intrygująca platforma widokowa w kształcie gondoli znajduje się ponad 19 metrów od jagodowych krzaczków. Dzięki temu rozpościera się stąd przyjemna panorama na sporą część Kotliny Kłodzkiej. A po powrocie szalenie polecamy tutejszą kuchnię. Mimo że nie nocowaliśmy w schronisku, specjalnie przybywaliśmy z okolicy, aby posmakować tutejszych rarytasów. Klimat oraz smaki tutejszej kuchni śmiało zasługują na schroniskowe hasające widelce smaku! Polecamy każdemu!

Nasz Opis Szlaku na Jagodną

Jagodna Wieża Widokowa
Wieża na Jagodnej Kotlina Kłodzka

3.2. Wieża Widokowa – Góra Wszystkich Świętych

– 27 minut od Kłodzka
– Wejście na wieżę plus powrót – 15 min

W Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich, na Górze Wszystkich Świętych, znajduje się bardzo przyjemna, okrągła, kamienna wieża widokowa, mająca około 15 metrów wysokości. Została zbudowana z miejscowego piaskowca czerwonego spągowca w roku 1913 przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie. Mimo że dojazd do niej wiedzie po nieco dziurawej nawierzchni, to warto przecierpieć kilka dodatkowych minut tej wolniejszej podróży. Po drodze jest jedna malutka zatoczka po lewej stronie, jednak samochód najwygodniej pozostawić tuż przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, skąd do celu pozostanie Wam raptem 5 minut spokojnego spaceru.

góra wszystkich świętych

Obok wieży znajduje się wiata oraz miejsce na ognisko. Na taras widokowy Wieży na Górze Wszystkich Świętych prowadzą kręte, spiralne schody. Nad wejściem do niej znajduje się płaskorzeźba patrona budowli, czyli pruskiego feldmarszałka Helmuta Karla von Moltkego. Wcześniej znajdowała się tutaj niewielka miniwieża, nie wyższa niż 3 metry wysokości. Gdy już wkroczycie na platformę widokową, ujrzycie widoki, które z pewnością Was zauroczą: Góry Sowie, Góry Suche, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Kotlinę Kłodzką i Masyw Śnieżnika.

Opis Szlaku na Górę Wszystkich Świętych – Tutaj

Góra Wszystkich Świętych

3.3. Wieża Widokowa na Kłodzkiej Górze

– 7 minut od Kłodzka
– Wejście na wieżę plus powrót – około 2,5h

Kłodzka Góra jest drugim pod względem wysokości szczytem w Górach Bardzkich. Umieszczono na niej wieżę widokową, która została oddana do użytku turystów latem roku 2020. Na szczyt możecie dotrzeć z Przełęczy Łaszczowa (1h 15) albo z Przełęczy Kłodzkiej (1h 20, szlaki znaczone na niebiesko) lub wyraźnie dłuższą, znakowaną na żółto opcją z Kłodzka. W drodze na wieżę czeka na Was kilka dość intensywnych podejść, które gwarantują, że po pierwsze, wdrapiecie się na stosowną wysokość, a po drugie, że lepszego miejsca na postawienie wieży być już nie mogło. Ale wciąż było mało, więc wieża sięga jeszcze niebagatelnych 35 metrów. Jest to naprawdę spora wysokość, dzięki czemu gwarantuje imponującą panoramę!

Hasający opis szlaku na Kłodzką Górę

Kłodzka Góra wieża
Kłodzka Góra Panorama

3.4. Wieża Widokowa Wielka Desztna (Velka Destna)

– 56 min od Kłodzka
– Spacer w dwie strony zajmuje ok 1,5 h

Velka Destna, czyli najwyższy szczyt Sudetów Środkowych, który może pochwalić się 1115 metrami wysokości. Niegdyś był nazywany Siedmiogrodzką Górą i znajduje się tuż, tuż za polska granicą. Jeśli policzyć linijką, to w linii prostej od miejscowości Zieleniec dzieli nas około 3,5 km. Jednak z Kłodzka to już prawie godzinna wyprawa samochodem. Ale i tak warto wpisać sobie ten szczyt na listę, chociażby z uwagi na całkiem ciekawą wieżę widokową jaką tutaj zastaniecie. Jej architektura nie przypomina żadnej innej wieży z polsko-czeskiego pogranicza.

Wieza Widokowa Wielka Desztna

Sam spacer w 98% wiedzie asfaltową alejką. Dlatego może to być również ciekawa opcja dla rodziców spacerujących wraz z dziecięcymi wózkami. Ostatnie 200 metrów to szutrowa, usiana nieco kamieniami ścieżka. Wycieczkę na Wielką Desztnę polecamy połączyć ze spacerem na nieodległą Jagodną. Obie wycieczki będą relatywnie krótkie, jak również niespecjalnie męczące. A czas pomiędzy nimi najlepiej spożytkować na spałaszowanie smacznego obiadu w schronisku na Przełęczy Spalonej 🙂

Hasający opis szlaku na Velką Destne – Tutaj

Wielka Desztna
Wieza Widokowa na Wielkiej Desztnie

3.5. Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

– 40 min od Kłodzka
– Spacer w dwie strony zajmuje 2h

Wielka Sowa, będąca najwyższym szczytem Gór Sowich, już od wieków zaprasza turystów na swoje szlaki. Na szczyt prowadzi całkiem gęsta, jak na tak niewielkie góry, sieć szlaków. Sami natomiast najbardziej polecamy, aby spacer rozpocząć na Przełęczy Sokolej. Stąd czerwonym szlakiem, który przemyka przez dwa schroniska, dotrzecie na szczyt po 75 minutach. Odnajdziecie tu kamienną wieżę z roku 1906. Na jej górne piętro prowadzą schody schowane wewnątrz budowli, a panorama z tarasu widokowego rozpościera się przy dobrej pogodzie od Śnieżki aż po Śnieżnik. Jednak pamiętajcie, że wieża jest czynna tylko w określonych godzinach.

Opis Szlaku na Wieżę Widokową na Wielkiej Sowie

Góry Sowie Kotlina Kłodzka
Wielka Sowa

3.6. Sky Walk (Czechy)

– 60 min od Kłodzka
– Wejście płatne

Czeska wersja spaceru w koronie drzew, czy też raczej w obłokach chmur. Sporych rozmiarów inwestycja, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Wysokość ścieżki wynosi 55 m, a długość drewnianej kładki 710 m. W dół możecie powrócić za pomocą 100 metrowej zjeżdżalni z kilkoma okienkami i kilkoma stromymi zakrętami. Ze szczytu rozciąga się panorama obejmująca Masyw Śnieżnika, pasmo Jesioników, w tym słynnego Pradziada oraz chociażby Karkonosze.

Kotlina Klodzka atrakcje

4. Góry w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy

Nieco już o górach napisaliśmy, wspominając o wieżach widokowych, dlatego w drodze uzupełnienia, wspomnimy jeszcze o pasmach, które znajdziecie w okolicy. Mnogością szlaków i różnych pasm górskich szczególnie zachwyceni będą piechurzy oraz kolekcjonerzy Korony Gór Polski.

4.1. Góry Złote i Bielskie

Góry Złote zwane są po czeskiej stronie jako Rychlebské hory. Według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski Jerzego Kondrackiego, w skład Gór Złotych wchodzą również Góry Bialskie. Jednak w Koronie Gór Polski oba te pasma zostały rozdzielone. Aby wybrać się na spacer i odwiedzić ich najwyższych przedstawicieli, polecamy rozpocząć wędrówkę we wsi Bielice. Sama podróż tutaj będzie szalenie przyjemna. Bez przesady można rzecz, że jest to droga prowadząca na koniec świata i dalej nie ma już nic 🙂 No prawie, ponieważ rzeczywistość trochę zaskakuje i znajdziecie tutaj całkiem przyjemny wodospad oraz szlaki wędrujące choćby na Kowadło (50 min do góry) oraz na Rudawiec (1h 50 min do góry).

Opis Szlaku na Trojak nieopodal Lądka Zdrój

Trojak
Trojak

4.2. Masyw Śnieżnika

Wybornie piękne i czarujące góry. Jest to najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich. I naprawdę warto się tutaj wybrać. Na terenie Masywu w 1981 roku utworzono Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Co ciekawe, w herbie Parku znajdziecie kozice. I nie jest to przypadek, ponieważ od końca XIX wieku kozice żyją w okolicach Średniaka. Jest to o tyle ciekawe, ponieważ jest to jedyne miejsce w Polsce poza Tatrami, gdzie można spotkać te sympatyczne zwierzaki. Sudeckie stadko przywędrowało z Czech.

Śnieżnik
Schronisko pod Śnieżnikiem

Gdyby to było mało, w szczelinach skalnych można tutaj spotkać jedyny w Polsce świecący mech, czyli świetlik. Kolejną ciekawostką jest fakt, że Masyw Śnieżnika należy do zlewisk trzech mórz – Morza Bałtyckiego, Północnego oraz Czarnego. Stała tutaj też niegdyś wysoka wieża widokowa w kształcie cylindrycznej baszty, mająca 6 kondygnacji i 33,5 m wysokości. Niestety po latach stan techniczny wieży zaczął budzić spore wątpliwości i w roku 1973 wysadzoną ją w powietrze. Obecnie trwają prace nad postawieniem nowej.

Opis Szlaku na Śnieżnik z Międzygórza

Śnieżnik

4.3. Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie są rozległym, choć niestety słabo zróżnicowanym masywem górskim w Sudetach Środkowych. Zdecydowanie większa część gór znajduje się po stronie polskiej, a do Czech należy jedynie niewielki fragment ich południowej części. Choć akurat czescy geografowie mają inne zdanie i na swoich mapach nie uwzględniają Gór Bystrzyckich. Najwyższym szczytem gór jest Sasanka (985 m) znajdująca w masywie Jagodnej (977 m), która o dziwo błędnie jest podawana za najwyższy szczyt. Jednak to właśnie na niej znajdziecie całkiem urodziwą wieżę widokową. Pomimo sporej ilości szlaków, góry nie przeżywają natłoku turystów z uwagi na małe urozmaicenie i sporą lesistość.

Schronisko na Jagodnej oraz Wieża Widokowa na Jagodnej

Jagodna

4.4. Góry Orlickie

Po sąsiedzku Gór Bystrzyckich znajdziecie Góry Orlickie, które są najwyższą częścią Sudetów Środkowych. Zimą najchętniej przybywają tutaj narciarze, którzy kierują swoje susy do dzielnicy miasta Duszniki-Zdrój – Zieleniec. Do Polski należy jedynie skromny fragment gór, tak zwany Czeski Grzebień. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest Orlica, a całego pasma – Velká Deštná. Po stronie czeskiej znajdziecie również pas fortyfikacji z lat 1936–38, w skład których wchodzą głównie niewielkie schrony piechoty (tak zwane rzopiki) oraz cztery grupy warowne.

Opis Szlaku na Orlicę w Górach Orlickich

Orlica

4.5. Góry Stołowe

Ach, najbardziej magiczne i bajeczne góry w Polsce. Niczym Narnia i jej tajemnice pochłaniają kolejne rzesze turystów. Fantazyjne skałki, grzyby skalne oraz formacje schowane często w leśnej gęstwinie, niesamowicie rozpalają wyobraźnię. Pamiętajcie, że znajdują się zarówno po polskiej, jak również i po czeskiej stronie. Warto odwiedzić szlaki po obu stronach granicy. Będziecie wprost oczarowani i z pewnością wrócicie tutaj kilkukrotnie 🙂

Propozycja 10 najpiękniejszych szlaków w Górach Stołowych

Szczeliniec Wielki szlaki
Narożnik

4.6. Góry Sowie

Góry Sowie to niewielkie góry, które rozciągają się na długości 26 km lub – jeśli liczyć po linii grzbietowej – 35 km. Na ich najwyższym szczycie, Wielkiej Sowie, znajduje się sporych rozmiarów kamienna wieża. Są to góry o skomplikowanej tektonice i zróżnicowanej litologii, a do tego stanowią najstarszą część Sudetów, zbudowaną głównie z prekambryjskich gnejsów.

Atrakcje Gór Sowich – Kliknij

Góry w Polsce
Góry Sowie Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

4.7. Góry Bardzkie

Niewielkie góry nieopodal Kłodzka. Na północnym zachodzie graniczą z Górami Sowimi, z Górami Złotymi na południowym wschodzie. Słynny już Przełom Bardzki rozdziela je na dwie części: Grzbiet Zachodni oraz Grzbiet Wschodni. To Grzbiet Wschodni jest wyższy i to w jego granicach położony jest najwyższy szczyt, czyli Szeroka Góra, na którą nie prowadzi żaden szlak. Z kolei sąsiednia Kłodzka Góra nie dość, że ma swój szlak i wysoką wieżę widokową, to dodatkowo została wpisana do Korony Gór Polski jako najwyższy bardzki przedstawiciel.

Kłodzka Góra szlak

5. Podziemia w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy

5.1. Kopalnia Złoty Stok

– 20 minut od Kłodzka
– Wejście płatne

Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce, a ostatnią kopalnię zamknięto tutaj w roku 1961 (rudy arsenu). Jednak miasto słynie najbardziej z kopalni złota. Szacuje się, że przez 700 lat wydobyto tutaj 16 ton czystego złota. Szczyt rozwoju miasta przypada na XVI wiek, kiedy to w Złotym Stoku było czynnych około 190 kopalń i kilkanaście małych hut. Wydobywano wówczas rocznie około 60 kg (najwięcej 140 kg), co dawało około 8% produkcji złota w Europie. Niestety wojna trzydziestoletnia przyniosła tu zagładę. Miasto zostało zniszczone, a kopalnie zalane. Dziś, w dawnej kopalni złota i arsenu, znajduje się muzeum przedstawiające historię tutejszego górnictwa. Można tutaj zobaczyć choćby 10 metrowy podziemny wodospad.

5.2. Kopalnia Uranu – Kletno

– 40 minut od Kłodzka
– Wejście do kopalni jest płatne

Jeżeli kopalń wciąż Wam mało, to nieopodal, we wsi Kletno, na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika, znajduje się kopalnia uranu. Historię górnictwa w okolicy szacuje się na około 600 lat. Początkowo wydobywano w tym miejscu głownie rudy żelaza, w tym najbogatszą z nich, którą można spotkać w przyrodzie, czyli magnetyt, który potrafi zawierać nawet do 72% czystego żelaza. Natomiast po wojnie, w okresie zimnej wojny, w okolicy poszukiwano rud uranu. Poszukiwania były prowadzone przez radzieckich ekspertów i były objęte tajemnicą. Do tego stopnia, że w sprawozdaniach używano jedynie określenia „metal”. Kopalnia działała w latach 1948-53, wykorzystując głównie średniowieczne sztolnie, gdzie wcześniej wydobywano choćby żelazo czy miedź. Przez pięć lat wydobyto 20 ton rudy uranu.

5.3. Jaskinia Niedźwiedzia

– 41 minut od Kłodzka
– Wejście płatne

Gdy w roku 1966 podczas prac w kamieniołomie marmuru wykonano odstrzał, w wyniku którego odsłonił się 2metrowy otwór, nikt nie przypuszczał, że odkryto wówczas nie tylko jaskinię, ale też jaskinię, która okazała się być najdłuższą jaskinią całych Sudetów. Łączną długość korytarzy szacuje się dziś na 4500 metrów. Co ciekawe, jaskinia wciąż posiada spory potencjał eksploracyjny, co potwierdzają kolejne odkrycia. Wysnuwa się nawet teorie, że jaskinia może mieć kontynuację pod kopułą Śnieżnika i ciągnąć się dalej aż do Doliny Morawy już po czeskiej stronie. Początkowo, gdy pracownicy kamieniołomu zajrzeli do środka i dostrzegli sporą ilość kości, sądzili że odkryli zbiorowy grób. Znalezione szkielety okazały się być pozostałościami po pradawnych ssakach. Prawie 90% z nich należało do niedźwiedzia jaskiniowego (w tym kompletny szkielet), jak również odnaleziono tutaj chociażby szczątki lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej oraz wilka szarego.

5.4. Jaskinia Radochowska

– 29 minut od Kłodzka
– Wejście płatne

W Górach Złotych znajduje się udostępniona do zwiedzania turystycznego jaskinia krasowa. Co ciekawe, jaskinia powstała pod wpływem erozyjnego działania wód, które przez kilka milionów lat wypłukiwały rozpuszczalne w wodzie marmury. Jaskinia Radochowska została odkryta już w drugiej połowie XVII wieku i bardzo szybko stała się celem wycieczek kuracjuszy z okolicznych miejscowości. Niestety wzmożony ruch turystyczny doprowadził do dość sporych zniszczeń. Najciekawsza jest tak zwana Komora Gotycka, w której znajdziecie jeziorko krasowe o powierzchni około 30 metrów kwadratowych.

5.5. Sztolnie Walimskie – Kompleks RIESE “Rzeczka”

– 48 minut od Kłodzka
– Wejście płatne

Chyba najbardziej tajemnicze podziemia w okolicy Kotliny Kłodzkiej. Pod kryptonimem Projekt Riese, czyli z niemieckiego „Olbrzym”, krył się największy nazistowski projekt górniczo-budowlany ówczesnych Niemiec. Wedle różnych wersji miała tutaj zostać przeniesiona znaczna część strategicznej produkcji zbrojeniowej (w obawie przed alianckimi nalotami, a teren Sudetów wydawał się być bezpieczny), jak również miała się tutaj znaleźć siedziba Hitlera. Pomimo przymusowej pracy przy projekcie ogromnej ilości więźniów i jeńców, inwestycja nigdy nie została ukończona i do dnia dzisiejszego kryje sporo tajemnic. Szczególnie, że tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej wysadzono liczne korytarze. Szacuje się, że do dnia dzisiejszego odkryto raptem połowę wydrążonych wówczas sztolni.

6. Kotlina Kłodzka Miejsca Które nas Zauroczyły

6.1. Przełęcz Puchaczówka

– 32 minuty od Kłodzka

Na przełęczy znajdziecie węzeł szlaków turystycznych, ale możecie tutaj śmiało dotrzeć również samochodem, ponieważ prowadzi tędy droga z Bystrzycy Kłodzkiej do Stronia Śląskiego. I tak też sami tutaj trafiliśmy po raz pierwszy, zachwycając się pejzażami z punktu widokowego. W dawnych średniowiecznych czasach na przełęczy zlokalizowany był posterunek sygnalizacyjny, a następnie ustawiono tutaj posterunek pogonny. Oznaczało to, że na przełęczy trzymano konie i gdy zaszła taka potrzeba, organizowano pogoń za przestępcami oraz uciekającymi zbiegami. Dziś znajdziecie tutaj niewielką murowaną kapliczkę.

Przełęcz Puchaczówka
Przełęcz Puchaczówka

6.2. Torfowisko pod Zieleńcem

– 57 minut od Kłodzka
– Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne

Rezerwat został utworzony w roku 1954 i jest położony w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich. Przez jego środek prowadzi zielony szlak turystyczny. Jest tutaj dość płasko, a część obszaru jest bezodpływowa. Natomiast całość ulokowała się wręcz dokładnie na wododziale pomiędzy zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Północnego. Zwiedzanie torfowiska zajmie Wam około godziny czasu. Są tablice informacyjne oraz drewniana, całkiem sporych rozmiarów ścieżka – kładka w kształcie kanciastej litery C. Przepływające przez torfowisko wody wypłukują kwasy humusowe, w wyniku czego woda nabiera charakterystycznego ciemnoczerwonego koloru.

O Torfowisku pod Zieleńcem przeczycie tutaj

torfowisko pod zieleńcem
torfowisko pod zieleńcem
torfowisko pod zieleńcem

6.3. Międzygórze i Wodospad Wilczki

– 32 minuty od Kłodzka

Wodospad znajduje się na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika, na rogatkach miejscowości Międzygórze. Woda spada tutaj z wysokości 22 m, dzięki czemu jest to drugi co do wysokości wodospad po polskiej stronie Sudetów, zaraz po Wodospadzie Kamieńczyka w Karkonoszach. Dawniej wodospad nazywany był Wodogrzmotami Żeromskiego.

Co ciekawe, przed wielką powodzią w roku 1997 woda spadała z wysokości o 5 metrów wyższej. Wymyła wówczas sztuczny próg, który został wykonany jeszcze na początku XIX wieku. Wodospad pięknie prezentuje się z okolicznych punktów widokowych. A gdy już nacieszycie oczy kaskadą, przespacerujecie się koniecznie po Międzygórzu. Piękne budownictwo przywodzące na myśl alpejską krainę potrafi szalenie zauroczyć.

Opis Wodospadu Wilczka oraz Międzygórza

Wodospad Wilczki
Międzygórze

6.4. Gigantyczne Krzesła i Stół (Czechy)

– 41 minut od Kłodzka
– Wejście jest bezpłatne

Po stronie czeskiej, niedaleko Lądka Zdrój, znajduje się kraina zwana Szuflandią. Na wzgórzu ulokowanym tuż obok drogi znajdują się dwa wielkie krzesła oraz gigantyczny stolik. Wyborne miejsce na drugie, krasnoludzkie śniadanie. Dotarcie tutaj od samochodu zajmie Wam raptem około 10 minut. Jeżeli możemy zasugerować, to wybierzcie się tutaj drogą przez Przełęcz Lądecką, a do kraju wróćcie przez Przełęcz Płoszczyna. Całkiem przyjemna pętla, która pozwala przejechać się całkiem uroczymi, czeskimi drogami. Bardzo się nam tu podobało!

Informacje praktyczne o czeskiej szuflandii

Zamek Javornik
Zamek Javornik

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

14 komentarzy

  1. Grazyna Ibron Reply

    Jestem zachwycona opisami Panstwa! Dziekuje, nie moge sie juz doczekac aby to wszystko zobaczyc!
    Pozdrawiam
    Grazyna i Piotrek Ibronowie

    • dziękujemy pięknie za Państwa komentarz, to zawsze szalenie cieszy. A Kotlina Kłodzka to przepiękna kraina! Urlop z pewnością będzie przygodą 🙂

  2. Hej, super pomocny material, akurat wybieram sie do kotliny klodzkiej, mozna wiedziec w jakim miejscu mieliscie baze wypadowa? osobiscie myslalem o polanicy zdroj

    • Nasz pobyt rozbiliśmy na dwie części. Jeden tydzień spaliśmy w Bystrzycy Kłodzkiej, dzięki temu mieliśmy bliżej w południowo wschodnie rewiry, a później na drugi tydzień przenieśliśmy się właśnie do Polanicy Zdrój 🙂

  3. Wspaniale przedstawiona trasa zwiedzania Kotliny Kłodzkiej. Ciekawe opisy i zdjęcia. Rys historyczny prezentowanych miejsc. Inspirujące opisy. Skłaniają do podróży w tym.wlasnie kierunku.

    • Dziękujemy za piękne słowo 🙂 Kotlina Kłodzka jest szalenie interesująca i sami chętnie wracamy, bo zawsze udaje się coś nowego odkryć 🙂

  4. Cześć,
    Naprawdę fajnie napisane. konkretnie i zwięźle.
    Super opisy super rejonu.

  5. Pomimo ze pochodze z Klodzka ,( Mieszkam od dawna w Canadzie ) musze sie przyznac ze nie znam tego wspanialego regionu,dzieki waszej swietnie zrobionej stronie chcialbym go odkryc na nowo.

    • wcale a to wcale się nie dziwimy 🙂 Sami często bywamy w Kotlinie Kłodzkiej i wciąż nam mało;)

  6. Uwielbiam takie miejsca. Zawsze jak jestem w górach to jest za mało czasu na wszystko. Chciało by się zatrzymać i chodzić beztrosko bez gonitwy czasu w każe miejsce. Jeszcze w kotlinie kłodzkiej nigdy mnie nie było, a wiedze że wiele tracę odwlekając taką wyprawę. Piękne miejsca.

  7. Zakątki Kotliny Kłodzkiem zacząłem poznawać już w 1968 roku i do dzisiaj jest nadal wiele ciekawych uroczych zakątków ,godnych odwiedzenia ,chwała Wam za pokazanie choć co trochę ale mniemam, że temat będzie uzupełniany o ciekawostki do odwiedzania przez chętnych miłych uroczych miejsc.

Write A Comment