Szlak na Kowadło z Bielic

– Kowadło ma wysokość 989 m n.p.m.
– znajduje się w Górach Złotych
– na Kowadło możecie wybrać się z psem
– wycieczka w dwie strony zajmie Wam około 1,5 h

Kowadło, które odnajdziecie skryte na końcu świata w sudeckiej krainie jest reprezentantem Gór Złotych w Koronie Gór Polski. W annałach ma zapisane 898 m n.p.m. Przez wierzchołek biegnie granica polsko–czeska i raczej nie uświadczycie tutaj zapierających dech w piersiach widoków. Najkrótszy szlak na Kowadło wiedzie wprost z niewielkiej sudeckiej wsi Bielice. Trasa nie jest trudna i wedle znaków na czasówkach powinna zająć Wam około 1,5h i to w dwie strony. Wycieczka na Kowadło często jest łączona ze spacerem na najwyższy dostępny po polskiej stronie szczyt Gór Bialskich, czyli na Rudawiec.

kozica wilk baner1

Dojazd oraz gdzie zostawić samochód w Bielicach

Kwestie parkingu oraz dojazdu szerzej opisaliśmy przy okazji wycieczki na Rudawiec. Tutaj pozwolimy sobie na krótkie podsumowanie zawartych tam informacji. Z Lądka Zdroju należy jechać przez Stronie Śląskie a później Doliną Białej Lądeckiej. Na końcu drogi znajduje się most oraz znak „zakaz wjazdu”. Niech Was nie zniechęci – z tego co udało się nam ustalić, znak jest samowolką. Dodatkowo potwierdza to fakt, że zaraz za nim znajduje się bezpłatny parking dla kilkunastu samochodów oraz zadaszone ławy. Jeśli nie znajdziecie wolnych miejsc postojowych, rozwiązaniem może być cofnięcie się około 300 metrów i pozostawienie samochodu w sąsiedztwie przystanku autobusowego. To miejsce również jest pozbawione opłat.  

Kowadło
rudawiec parking
Bielice parking
Bielice parking

Zielony szlak z Bielic na Kowadło

Bielice leżą w samym sercu Sudetów Wschodnich, na wschód od Kłodzka, w Dolinie Białej Lądeckiej, która rozdziela Góry Złote od Gór Bialskich. Przynajmniej według dawnego, umownego poddziału. Warto wspomnieć w naszej opowieści, że istnieją opracowania mówiące, że tak naprawdę Góry Złote oraz Góry Bialskie to jedno pasmo i w takim układzie Góry Bialskie stanowią południową cześć Gór Złotych. Co nieco zabawne, ani Rudawiec, ani Kowadło nie są tak naprawdę najwyższymi szczytami swoich pasm. Jednak zostały wydelegowane do Korony Gór Polski z uwagi na fakt, że spełniają dość istotny warunek – prowadzi na nie znakowany szlak turystyczny. Zatem w drogę!

Wycieczkę na Kowadło zaczynamy na parkingu obok leśniczówki Lasów Państwowych, za którą znajduje się krzyżówka szlaków. W lewo odbija zielony szlak na Kowadło (989 m n.p.m.), natomiast na wprost wiedzie zielony szlak na Rudawiec (1112 m n.p.m.) oraz niebieskie szlakówki przeskakujące przez graniczną grań i gnające wprost do turystycznej chaty Paprsek po czeskiej stronie. Jest jeszcze szlak koloru żółtego, który zawiedzie Was na Czernicę (1083 m n.p.m.), na szczycie której wznosi się wieża widokowa. Wzrok z niej sięga hen daleko, chociażby na Masyw Śnieżnika. Szlaków jest tutaj do wyboru do koloru.

Aby dotrzeć na szczyt Kowadła trzeba poświęcić około 55 minut na wspinaczkę. Wycieczkę możecie podzielić sobie na trzy części (nam dzięki takim zabiegom zdecydowanie lepiej się spaceruje). Pierwszy, najdłuższy odcinek wiedzie szeroką leśną drogą i zajmie Wam zgodnie z czasówkami dwa kwadranse. Pokonując ten fragment warto zerkać za siebie, ponieważ będą to jedyne widoki podczas wycieczki. Wyjątkowo sielsko prezentują się ostatnie zabudowania Bielic na tle zielonych łąk, pastwisk oraz lasów. Trzeba przyznać, że szlak na tym etapie przyjemnie wspina się nie zabierając nadto powietrza z płuc. Gdy dotrzecie do tablicy informacyjnej o Śnieżnickim Parku Krajobrazowym, będzie to niechybny znak, że przed Wami drugi etap wycieczki.

Bielice
Szlak na Kowadło
Kowadło w Górach Złotych

To tutaj szlak porzuca szeroką drogę i zapuszcza się w leśne ostępy, przy okazji odczuwalnie zmieniając nachylenie trasy (w końcu gdzieś trzeba te metry przewyższenia nabić). Będzie to najbardziej męczący odcinek, który na szczęście zajmie Wam raptem 10 minut. Następnie wyjdziecie na grań i dotrzecie do słupków granicznych. Z prawej strony dociera tutaj żółty szlak z Przełęczy Trzech Granic, który następnie wraz z zielonymi szlakówkami prowadzi na szczyt Kowadła (należy skręcić w lewo). Ostatni odcinek zajmie Wam mniej więcej kwadrans. W pewnej chwili oba szlaki rozdzielają się, jednak tylko na chwilę, ponieważ finalnie oba docierają na szczyt Kowadła. Zielony jest nieco łagodniejszy i wkracza na szczyt jakby bardziej naokoło. Dlatego polecamy wejście na szczyt żółtym szlakiem i powrót do Bielic zielonym. 

szlak na Kowadło
szlak na Kowadło
Kowadło szcczyt

Szczyt Kowadła

Na podejściu żółtym szlakiem znajdziecie kilka punktów widokowych, z których można zerknąć na okolicę. Natomiast sam najwyższy wierzchołek Gór Złotych (ten z naszej opowieści) jest zalesiony, otaczają go młode świerki i ciężko dojrzeć coś dalej.  Na plus pozostaje fakt, że znajdziecie tutaj nieco gnejsowych skałek i przestrzeni, dzięki czemu przyjemnie jest przycupnąć na zasłużony górski przysmak wprost z plecaka. Na drewnianej szlakówce znajdziecie skrzynkę, w której można by się spodziewać pieczątki potwierdzającej Wasze odwiedziny na Kowadle. Niestety jakiś ancymon – nie obawiając się konsekwencji – pieczątkę wyszarpał i pozostawił na jej miejscu jedynie metalowy kikut. Powrót do Bielic po własnych śladach zajmuje według mapy 32 minuty. 

Kowadło szczyt
Kowadło szczyt
Kowadło pieczątka
Kowadło szczyt

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

1 Comment

  1. Update z 11. lipca – jest już nowa pieczątka na szczycie! 🙂

Write A Comment