Wieża Widokowa na Koziarzu
Czas w jedną stronę: 20 min, Dystans: 666 m, Przewyższenie: 125 m
– Wysokość Koziarza: 943 m n.p.m.
– Bezpłatny parking zaznaczyliśmy na mapie
– Koziarz w wersji ekspres w 20 minut
Koziarz to taki nieśmiały kuzyn, który okazuje się być gwiazdą wieczoru. Bo przecież od dawien dawna rozciągały się z niego cudne widoki, jednak dopiero wybudowana na jego szczycie wieża widokowa sprawiła, że ośmielony rozpoczął brylować wśród górskiej braci, ściągając rzesze turystów. Koziarz ulokował się w grzbiecie głównym Pasma Radziejowej, w Beskidzie Sądeckim.
Tuż nad rogatkami Tylmanowej, do której spadają jego dość strome, zachodnie stoki. Spacer z Tylmanowej, przez wąski most na Dunajcu, to dość forsowna wycieczka, pochłaniająca prawie 2,5 h w jedną stronę. Dlatego dla osób takich jak my, odrobinę zabieganych, z małymi dziećmi i nieco górskich leniuszków, mamy wersję 20-sto minutową. Zapraszamy!
Dojazd oraz Parking
Kluczem jest dotarcie samochodem na wschodnie stoki Koziarza, czyli najpierw w miejscowości Jazowsko należy przejechać przez most na Dunajcu i kierować się następnie wzdłuż Obidzkiego Potoku do wsi Brzyzna. Tutaj dalej prosto i na rozwidleniu (zdjęcie poniżej) skręćcie w lewo. Na zakręcie jest strzałka z rysunkiem wieży, więc nie powinno być wątpliwości. Od rozwidlenia do parkingu jest już raptem 2,5 km (informacja na strzałce podaje dystans do samej wieży).
Jednak, jeśli przybyliście tutaj zimą i nie macie ukrytych w bagażniku łańcuchów na koła, to jednak radzimy zostawić samochód na niewielkiej zatoczce, jeszcze przed skrętem. Dalszy drogowy fragment to głównie droga po betonowych płytach z kilkoma bardziej stromymi podjazdami. Na końcu znajdziecie trzy niewielkie zatoczki parkingowe oraz kolejną strzałkę kierującą śmiałków do wieży. Parking zaznaczyliśmy na mapie – klik.
Najszybszy Szlak na Wieżę Widokową na Koziarzu
Strzałka na parkingu to ostatni materialny znak na ziemi, który nada kierunek Waszym krokom. Ścieżka jest szeroka, niezalesiona i śmiało można kierować się na azymut, ponieważ wieży z tej strony nie widać. Schowała się ona bowiem za drzewami, jakby po drugiej stronie Koziarza. Jeżeli macie wątpliwości, to po prostu starajcie się dostać na grzbiet. Ostatni fragment ścieżki jest nieco stromy i w końcu przypomina górskie spacery. Całość, od parkingu pod wieżę, powinna zająć Wam około 20 minut. Istny ekspres na Koziarza.
Koziarz Wieża Widokowa
Wieża widokowa na Koziarzu powstała w roku 2015. Sam szczyt ma 943 metry wysokości. Konstrukcja przypomina bardzo siostrzane wieże w okolicy, które powstały w ramach tego samego projektu. Znajdziecie je po drugiej stronie Dunajca, w Gorcach. Na Magurkach, Lubaniu oraz Gorcu. Szczęśliwie, wieża widokowa ma obudowane schody, dzięki czemu nawet przy kiepskich warunkach pogodowych wspinaczka na szczyt nie będzie udręką. Również osoby z lękiem wysokości będą czuły się tutaj pewnie. Platforma widokowa na szczycie jest zadaszona i całkiem spora. Spokojnie pomieści większą grupę wędrowców.
Dla najmłodszych przyszykowano pionowe szpary w elewacji, dzięki czemu i oni mogą zerkać na widoki. A jest tutaj na czym zawiesić swoje spojrzenia! Na początek, prawie całą uwagę kradną Tatry, które ślicznie prezentują się z tej perspektywy. Podobnie można powiedzieć o Gorcach, a jest przecież jeszcze chociażby Beskid Wyspowy z jego królową, Mogielicą. Dla wędrowców przyszykowano tablice z opisanymi panoramami.
Chcielibyśmy napisać, że wiele osób pytało, jak zrobiliśmy poniższe zdjęcie, ale tak naprawdę nikt jeszcze nie zadał nam tego pytania. Jednak i tak napiszemy, żeby wyglądało, że przyszykowaliśmy obszerny wpis o Koziarzu :D. Na wieży została zamontowana kamera internetowa. Robi ona zdjęcia zarówno okolicy jak również małemu wycinkowi platformy. Wystarczy obserwować obiektyw kamerki, w odpowiednim momencie uśmiechnąć się, pomachać ręką i następnie wszystko ładnie można podglądać na stronie internetowej, z niewielkim, około 30-sekundowym poślizgiem.
Alternatywne Warianty na Koziarza
Jeżeli cenicie sobie dłuższe, górskie spacery i macie ochotę wkomponować w swoją marszrutę wieżę widokowa na Koziarzu, to wartym rozważenia wariantem będzie spacer od Krościenka, czerwonym szlakiem przez Dzwonkówkę. Tutaj porzućcie czerwień na rzecz żółtych szlakówek, a wnet dotrzecie do drewnianej konstrukcji widokowej. Zejść wówczas warto zielonym szlakiem do Tylmanowej i powrócić pekaesem do Krościenka. Takie spacer to powinien zająć Wam około 5,5h. A poniżej pozostałe warianty:
Krościenko – Dzwonkówka – Jaworzynka – Koziarz: 4h 07 min, Dystans: 11,1 km, Przewyższenie: 846 m. Kolory szlaków: czerwony + żółty
Tylmanowa – Jaworzynka – Koziarz: 2h 20 min, Dystans: 5,7 km, Przewyższenie: 575 m. Kolory szlaków: zielony + żółty
Łacko – Koziarz: 3h 30 min, Dystans: 8,9 km, Przewyższenie: 776m. Kolor szlaku: żółty
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂