Magiczny Krawców Wierch

– Na szlak na Krawców Wierch zarezerwujcie sobie około 5h
– Szlak nie jest trudny, za to szalenie uroczy
– W Schronisku na Krawcowym Wierchu spróbujcie zupy z soczewicy

Krawców Wierch to to mało wybitny, leśny szczyt w Beskidzie Żywieckim, który wznosi się na wysokość ok. 1075 m n.p.m. Około, ponieważ różne źródła podają różne wartości. Dla przykładu Mapy Compass szczodrze ofiarowały naszemu bohaterowi aż 1084 metry. Ale za to nikt nie ma wątpliwości, gdzie go szukać. Albowiem Krawców Wierch znajduje się w Grupie Pilska, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Odnajdziecie go na grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka oraz Bory Orawskie lub jeśli przyjrzeć się dokładniej, pomiędzy szczytami Jaworzyna (1045 m n.p.m.) i Gruba Buczyna (1132 m n.p.m.). W kierunku zachodnim zaś ciągną się dwa krótkie grzbiety: Straceńca oraz Glinki i Kubieszówki.

kozica wilk baner1

Przez wspomniany grzbiet przebiega granica państwowa pomiędzy krainą schabowego i bigosu oraz wiecznie zasmażanego sera. Ale to nie wszystko, ponieważ przemyka tędy również Wielki Europejski Dział Wodny, który oddziela zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Jednak to nie sam szczyt przyciąga tutaj rzesze spragnionych beskidzkich klimatów turystów, a znajdująca się nieco poniżej okazała Hala Krawcula, na której swoje miejsce, w żywieckim raju, odnalazła urocza bacówka.

Krawców Wierch szlak
Krawców Wierch

Który szlak wybrać na bacówki na Krawcowym Wierchu?

Mieliśmy nie lada zagwozdkę, który szlak do bacówki wybrać. Rozważaliśmy opcję niebieskiego szlaku ze Złatnej oraz żółty szlak z niewielkiej wsi Glinka. Oba wyglądają bardzo podobnie pod względem czasówek. Trzeba liczyć około 2h do celu. Aż w końcu zadzwoniliśmy do schroniska na Krawcowym Wierchu, gdzie gospodarze poradzili nam, aby wybrać się do nich żółtym szlakiem, bo to ten najpiękniejszy. Był to strzał w przysłowiową 10!, ponieważ trasa okazała się nad wyraz przyjemna oraz miejscami nieziemsko widokowa. Trzecim potencjalnym wariantem jest szlak graniczny z Przełęczy Glinka znaczony na niebiesko, który zajmuje około godziny. Jest to najkrótszy i najszybszy szlak na Krawcowy Wierch. Przy samej granicy odnajdziecie spory parking, gdzie można pozostawić samochód.  Podsumowując:

  • Niebieski szlak ze Złatnej na Krawców Wierch: czas – 2h 05 min, dystans – 5 km, przewyższenie – 471 m
  • Żółty szlak ze wsi Glinka: czas – 2h 02 min, dystans – 5,2 km, przewyższenie – 453 m
  • Niebieski szlak z Przełęczy Glinka:  czas – 1h 10 min, dystans – 3,1 km, przewyższenie – 263 m

Dojazd do wsi Glinka w Beskidzie Żywieckim

Dojazd na miejsce nas nieco zaskoczył. Nawigacje podpowiadają, że z Bielska – Białej trzeba liczyć około godziny jazdy. Jednak pamiętajcie, że póki w budowie jest S1, to jednopasmowa droga wiodąca przez takie miejscowości jak Węgierska Górka, Milówka, czy też Rajcza lubi się korkować, co znacząco wydłuża czas dojazdu na miejsce. W samej wsi Glinka samochód można zostawić na parkingu przy orliku, tuż przy kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Brata Alberta. Jest o tyle wygodne, że żółty szlak ucieka do góry przemykając koło świątyni. Gdybyście podróżowali komunikacją publiczną, to jest tutaj też przystanek autobusowy „Glinka Szkoła”. Droga dalej biegnie na Przełęcz Glinka oraz na Słowację.

Glinka parking

Glinka – Bacówka PTTK Krawców Wierch

Na spacer ze wsi Glinka do Schroniska na Krawcowym Wierchu zarezerwujcie sobie 2h i 2 minuty. Do przejścia jest przed Wami 5,2 km oraz 452 metry przewyższenia. Nie jest to szalenie daleko, jednak szlak od początku mocno szturmuje południowe stoki Kubiesówki. Przez pierwsze 30 minut trasa wiedzie betonowymi prefabrykatami oraz miejscami asfaltem i dopiero za ostatnimi zabudowanymi przeistacza się w leśną, przyjemną ścieżkę. Na tym względnie krótkim odcinku pokonaliście już 40% przewyższenia. Dalej wciąż będzie pod górę, ale już nie tak hardo i intensywnie.

krawców wierch szlak
szlak na Krawców Wierch

Na szczycie Kubiesówki, która wznosi się na wysokość 868 m n.p.m., znajduje się maszt telekomunikacyjny (szlak trawersuje zbocza szczytu, nie wchodzimy na jego wierzchołek). Warto co jakiś czas zerkać za plecy, ponieważ widoki są tutaj całkiem przyjemne. Miejscami można dojrzeć Wielką Raczę, Muncuł, szczyty Małej Fatry oraz z drugiej strony Halę Rysiankę oraz Halę Lipowską.

szlak na Krawców Wierch
Szlak na Krawców Wierch
Hala Krawcula

Schronisko Turystyczne Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

Schronisko położone jest na wysokości 1038 m i znajduje się w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Jest to jedna z naszych ulubionych beskidzkich bacówek. Bacówka powstała z inicjatywy Edwarda Moskały i została oddana do użytkowania 4 grudnia 1976. Pan Edward był pomysłodawcą sieci bacówek na terenie Polskich Karpat. Można wspomnieć chociażby o Maciejowej w Gorcach, czy też o Małej Rawce w Bieszczadach. Co ciekawe, pierwotnie planowano, aby bacówka powstała na szczytowej polanie Muńcoła, jednak z uwagi na problemy z wodą, zdecydowano się finalnie wybudować schronisko na polanie Krawcula, pod szczytem Krawcowego Wierchu.

Krawców Wierch

Jest tutaj szalenie klimatycznie, do tego kuchnia serwuje pyszne rarytasy. Obecnie schronisko oferuje 35 miejsc noclegowych w dwójkach oraz pokojach 10 osobowych. Od kilku lat jest tutaj organizowana Noc Krawculi, czyli nocny rajd do bacówki. A widoki? Ach, Krawcowy Wierch wznosi się w środkowej części Beskidu Żywieckiego, nad góralskimi wioskami Ujsoły, Glinka i Złatna, dzięki temu można zerkać na zakamarki Beskidu Żywieckiego, bezdroża Beskidu Śląskiego oraz na naszą ukochaną słowacką Małą Fatrę.

Krawców Wierch
Krawców Wierch

Hala Krawcula, na której znajduje się Bacówka

Polana Krawcula znajduje się na południowych, podszczytowych stokach Krawcowego Wierchu, na wysokości około 1040-1060 m n.p.m. Jest ona rozległa i niemal płaska. Niegdyś polana była intensywnie użytkowana przez pasterzy, stąd pojawia się w nazwie tradycyjna nazwa „hala”, która odnosi się do funkcjonującego tu przez długi czas gospodarstwa pasterskiego.

Dziś wypas nie jest opłacalny na tak wysoko położonych polanach. Aby uchronić  się przed sukcesją lasu, część łąk jest tutaj regularnie koszona, a czasem, jak choćby w roku 2019, był tutaj prowadzony kulturowy wypas owiec. Drugi człon nazwy hali „Krawcula” lub też „Krawculi” nawiązuje do nazwiska jednego z niegdysiejszych właścicieli. 

Hala Krawcula
Krawców Wierch

Spod schroniska czeka na Was jeszcze kwadrans do Krawcowego Wierchu. Jednak jak wspomnieliśmy, znajduje się on w lesie i nie oferuje żadnych widoków. Natomiast warto nieco pomyszkować po samej hali, na której znajdziecie oprócz schroniska również sporych rozmiarów krzyż oraz miejsce na ognisko. Powrót do samochodu zajmuje już prawie 1,5 h. Jednak szalenie polecamy nocleg, bo zwyczajnie bywa tutaj przepięknie.

Krawców Wierch
Krawócw Wierch
krawców wierch

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

4 komentarze

  1. Bacówka równie piękna jak ta na Rycerzowej. Jeszcze mnie tu nie było, ale nadrobię wkrótce. Dzięki za fajny opis 🙂

    • Zatem wygląda, że wymienimy się, ponieważ wybieramy się jesienią na Rycerzową, na której byliśmy ostatni raz 20 lat temu :O

  2. Cześć,
    Dzięki za fajny opis, czy z wózkiem z gondolą damy radę wejść na tę halę ?

    • wydaje nam się, że niestety nie. Ale zadzwońcie sobie do bacówki, może mają jakąś drogę dojazdową albo jakąś super tajną opcję 😉

Write A Comment