Krynicka Perła Południa
– w Krynicy-Zdrój warto spędzić min weekend
– zimą odnajdziecie tutaj świetne trasy zjazdowe
– latem trasy rowerowe oraz piękne, górskie szlaki
Krynica-Zdrój położona jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w dolinie potoku Kryniczanka, na rubieżach województwa małopolskiego, pośród czarującej beskidzkiej krainy. Nie bez kozery zwana jest perłą polskich uzdrowisk, a kuracjusze przybywają tutaj tłumnie od ponad 200 lat. Dziś, dzięki staraniom miasta, uzdrowisko przechodzi zauważalną metamorfozę. Jej efektem jest coraz większa popularność pośród aktywnych turystów oraz rodzin z dziećmi. Z jeden strony miasto kusi swoim mikroklimatem oraz zdrowotnymi walorami wód mineralnych, a z drugiej bogacącą się ofertą atrakcji. Świetnie przygotowane trasy narciarskie, rowerowe oraz magiczny Beskid Sądecki to tylko początek. Zapraszamy!
Jak Dojechać do Krynicy-Zdrój
Wybierając się do Krynicy-Zdrój trzeba pamiętać, że sam dojazd będzie już nieco czasochłonny. Bo choć z Krakowa do uzdrowiska jest raptem sto kilometrów w linii prostej, to dojazd zajmie Wam około 2 h 30 min. A i to tylko wtedy, gdy po drodze nie napotkacie żadnych korków. Pamiętajcie, że jedynie odcinek z Krakowa do Brzeska wiedzie autostradą A4 (o tym, jak owa droga korkuje się w piątkowe popołudnia, krążą po grodzie Kraka legendy), a dalsza część prowadzi już drogą krajową numer 75. Nawigacja podpowiada, aby w Nowym Sączu kierować się przez Łabową. I jest to słuszny wybór. Jednak jeśli macie trochę nadprogramowego czasu, to naszym zdaniem warto wybrać dłuższą drogę przez Piwniczą-Zdrój oraz Muszynę. Będzie to ekstra 30 minut, lecz ten odcinek jest wyjątkowo uroczy i sielankowy. Znaczna część wiedzie wzdłuż płynącej obok rzeki Poprad. Natomiast jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to dojazd z Krakowa do Krynicy-Zdrój autobusem zajmie Was 3h, a pociągiem już ponad 4h.
Krótka historia krynickiego zdroju
Dzieje Krynicy sięgają hen, hen, prawie pół tysiąca lat wstecz. Bowiem w roku 1547 założono tutaj niewielką wioskę Krzenycze. Początkowo była to miejscowość, która należała do biskupów krakowskich, a po pierwszym rozbiorze Polski, wpadła w ręce austriackie. To wówczas na zlecenie władz zaborcy, do Krynicy przybył wprost z Uniwersytetu Lwowskiego profesor Baltazar Hacquet, z iście bojową misją. Jego wizyta miała za zadanie zbadanie jakości źródeł mineralnych. Dzięki jego pozytywnej rekomendacji nastąpił rozwój Krynicy jako uzdrowiska.
Już w roku 1794 powstał Mały Domek, w którym mieściły się pierwsze zakłady kąpielowe. Jednak prawdziwy rozwój Krynicy nastąpił po roku 1856, za sprawą działalności profesora Józefa Dietla. Powstały wówczas znane nam dziś obiekty uzdrowiskowe – Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem oraz liczne pensjonaty.
Rok 1911 był podwójnie istotny dla Krynicy. Bowiem została doprowadzona tu kolej, która ułatwiła napływ nowych kuracjuszy, a uzdrowisko uzyskało prawa miejskie. Krynica stała się bardzo modnym miejscem, do którego zaczęli zjeżdżać znani Polacy. Przez krynicki deptak swoje kroki przemierzali chociażby Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, czy też Artur Grottger, Jan Kiepura oraz Julian Tuwim.
Atrakcje w Krynicy-Zdrój, czyli co warto zobaczyć?
Krynica-Zdrój jest cudnie położonym uzdrowiskiem, co już samo w sobie jest sporą atrakcją. Górskie, niespieszne spacery oraz falujące beskidzkie krajobrazy pozytywnie nastrajają i pozwalają odpocząć w 100%. Przez cały rok zjeżdżają do miasta kuracjusze oraz rodziny z dziećmi. Natomiast zimą, ściągają tutaj głównie amatorzy białego szaleństwa, którzy gnają ku świetnie przygotowanym trasom zjazdowym na Jaworzynie Krynickiej. Zapraszamy na wycieczkę 😉 Na końcu wpisu znajdziecie dodatkowo mapkę z zaznaczonymi krynickim atrakcjami.
1. Krynicki Deptak
Spacer po atrakcjach w Krynicy-Zdrój zacznijmy od tutejszego deptaku. Znajduje się on w centrum miasta i przy sprzyjającej pogodzie spotkacie tutaj tłumnie spacerujących mieszkańców, kuracjuszy oraz turystów. Jest to z pewnością jedno z bardziej zatłoczonych miejsc w mieście, ale posiadające swój klimat. Deptak w Krynicy-Zdrój składa się z Bulwaru Dietla oraz części ulicy Nowotarskiej. Spacerując alejkami będziecie mogli spojrzeć na najpiękniejsze krynickie budynki.
Są chociażby Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Borowinowe, a także nowoczesna Pijalnia Wód Mineralnych. To w niej możecie „skosztować” najsłynniejszych krynickich wód jak Jan, Zuber, czy Tadeusz. Całość uzupełniają piękne drewniane wille i pensjonaty. To w jednej z nich, w Tatrzańskiej, przed laty, mieszkał dziadek Krystka. Dodatkowo late uroku dodają fontanny, przy których odbywają pokazy muzyczne. Krynicki deptak jest oczywiście wyłączony z ruchu samochodowego. Na końcu deptaku, tuż przy Starych Łazienkach Mineralnych, znajdziecie Informację Turystyczną.
2. Pijalnie Wód Mineralnych w Krynicy-Zdrój
Największym skarbem Krynicy-Zdrój są jej wody lecznicze – jak choćby Słotwinka, Jan, Tadeusz oraz Zuber, które są serwowane w czterech czynnych pijalniach wód. Część z nich mieści się w zabytkowych budynkach przy krynickim deptaku, w sąsiedztwie Góry Parkowej. I tak, na końcu Bulwarów Dietla, znajdują się Stare Łazienki Mineralne, które powstały w stylu eklektycznym w roku 1866. Obecnie działa tutaj Przychodnia Zdrojowa, Pijalnia Uzdrowiskowa oraz znajduje się siedziba Zarządu Uzdrowiska Krynica – Żegiestów.
Po sąsiedzku, w centrum krynickiego deptaku, odnajdziecie Pijalnię Główną w Krynicy-Zdrój, która mieści się w nowoczesnym budynku z roku 1971, a dzisiejszy wygląd zawdzięcza gruntownemu remontowi sprzed kilku lat. Jest to duży, przestronny budynek, w środku którego serwowane są wody lecznicze (Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber) oraz naturalna woda mineralna Kryniczanka. Powstała tutaj również wielofunkcyjna sala, w której odbywają się wydarzenia kulturalne oraz komercyjne.
Następnie możemy przejść do Pijalni Mieczysław, która znajduje się na deptaku w Starym Domu Zdrojowym. Tutaj możecie skosztować wody Mieczysław, która swoją nazwę zawdzięcza działającemu w krynickim uzdrowisku doktorowi Mieczysławowi Dukietowi. Był on uznanym specjalistą chorób kobiecych, jak również położnikiem oraz balneologiem.
Już nieco dalej, za Pomnikiem Nikifora- Łemka, w pobliżu dolnej stacji kolejki linowej na Górę Parkową, traficie do Pijalni Wód Mineralnych Jan. Mieści się ona w zabytkowym, modrzewiowym budynku z lat trzydziestych zeszłego stulecia. Zaprojektowano go na wzór stylu zakopiańskiego i zastąpił on stojącą tutaj drewnianą altanę. Nazwa źródła pochodzi od pracownika zdrojowego, pana Jana Bojanowskiego, który odkrył to źródło w roku 1884.
Natomiast już poza centrum Krynicy, w Parku Słotwińskim, przy ul. Piłsudskiego, możecie odnaleźć Pijalnię Słotwinka, która mieści się w najstarszym budynku w Krynicy-Zdroju. Drewniany pawilon powstał roku 1808 roku i co ciekawe, budynek stał pierwotnie w miejscu Głównej Pijalni na deptaku, ale w roku 1863 został przeniesiony na swoje obecne miejsce. Pijalnia jest otwarta jedynie w okresie letnim i serwowana jest w nim woda „Słotwinka”.
Na koniec, aby rozwikłać wzmiankowane nazwy wód, wspomnimy jedynie, że woda Zuber swoją nazwę zawdzięcza profesorowi Uniwersytetu Lwowskiego, wybitnemu geologowi Rudolfowi Zuberowi. Natomiast woda Tadeusz, swoją nazwę upamiętnia lekarza – dr. Tadeusza Tempke.
3. Muzeum Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju w Willi Romanówka
Epifaniusz Drowniak, działający pod pseudonimem Nikifor Krynicki, to jedna z najbarwniejszych i najsłynniejszych osób związanych z Krynicą-Zdrój. Nikiforem nazwał się sam, zaś Krynicki był początkowo przydomkiem, który z czasem przeistoczył się w sądownie uznane nazwisko. Z opowieści mojego taty wiem, że często można było go spotkać na krynickim deptaku, gdzie malował. Większość życia spędził w biedzie, uznawany za dziwaka, z uwagi wrodzoną wadę słuchu i wymowy. Dopiero pod koniec jego życia świat odkrył Nikifora, najwybitniejszego przedstawiciela prymitywizmu.
Dziś, w przepięknej, drewnianej Willi Romanówka przy Bulwarach Dietla, znajduje się muzeum poświęcone twórczości oraz historii Nikifora. Willa Romanówka została wybudowana w roku 1850 i ma charakterystyczny błękitny kolor. W środku odnajdziecie największą kolekcję twórczości Nikifora w Polsce, na którą składają się jego dzieła, szkice, przedmioty osobiste oraz fotografie. Dodatkowo można wybrać się na stary cmentarz w Krynicy-Zdrój, gdzie znajdziecie charakterystyczny nagrobek. A w nieodległym Parku im. Mieczysława Dukieta możecie spojrzeć na pomnik Nikifora – Łemka.
4. Góra Parkowa i Park Zdrojowy w Krynicy-Zdroju
W centrum miasta, nad miejskim deptakiem, wznosi się Góra Parkowa, która jest jedną z ciekawszych atrakcji Krynicy Zdrój. Jeśli zdecydujecie się wejść na jej szczyt pieszo, to powinno zająć to Wam około 45 minut. Możecie wykorzystać do tego gęstą sieć ścieżek lub tez podążać za biegnącymi razem dwoma szlakami turystycznymi o kolorze żółtym i niebieskim. Możecie również wjechać ekspresowo na Górę Parkową z pomocą najstarszej w Polsce, bo pochodzącej z roku 1937, kolejki linowo -terenowej. Jej dolna stacja znajduje się przy krynickim deptaku na wysokości pomnika Nikifora – Łemka. Bilet w dwie strony kosztuje 25 pln. (obecnie trwa remont kolejki oraz restauracji).
Na szczycie Góry Parkowej, która ma wysokość 742 m. n.p.m., znajdziecie kawiarnię. Jest również park linowy, zjeżdżalnie, czy też Rajskie Ślizgawki. Jednak to, co nas najbardziej przekonuje, to opcja leżaka i możliwość zerkania na Góry Leluchowskie. Co ważne w naszej opowieści, to fakt, że już w roku 1810 na północnych oraz zachodnich stokach Góry Parkowej został założony Park Zdrojowy. Jest on chętnie odwiedzany przez turystów. Znajdziecie tutaj ławeczki, altanki, niewielki Staw Łabędzi, czy też cztery jeziorka osuwiskowe zwane Czaplimi Stawami.
To nie wszystko, ponieważ jest tutaj również Leśne Sanktuarium Maryjne z figurą Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów oraz Polana Michasiowa, na której biją wody źródła mineralnego „Bocianówka”. Jak wieść niesie, woda ta pomaga kobietom zajść w ciążę. A żeby zwiększyć swoje szanse, dodatkowo, warto zgodnie z legendą, pogłaskać tutejszą figurę bociana, mającego uczepionego u szyi niemowlaka. Gdyby komuś było mało legend, to proszę odszukać Źródełko Miłości, które ponoć gwarantuje wielkie uczucie ze strony pierwszej osoby, na którą spojrzy się wypiciu wody.
5. Muzeum Zabawek w Krynicy Zdrój
W piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych, nieopodal krynickiego deptaku, swoje bramy otworzył przybytek, który gwarantuje sentymentalną podróż do przeszłości. Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdrój, bo o nim mowa, funkcjonuje już ponad dekadę. Zgromadzono tutaj ponad 3 tysiące zabawek, pośród których z pewnością odnajdziecie takie, do których serce zabije Wam mocniej. Turyści zazwyczaj spędzają tutaj około godziny. Jest to bliźniacze muzeum względem tego z Kudowy Zdrój, prowadzone przez tę samą rodzinę.
6. Krynicki Park Słotwiński
Nieco na uboczu, wzdłuż ulicy Piłsudskiego w Krynicy-Zdrój, w kierunku Nowego Sącza, znajdziecie odnowiony w roku 2019 Park Słotwiński. Spacerując alejkami, z pewnością traficie do tężni oraz do niewielkiej pijalni Wód Słotwinka, o której pisaliśmy już wcześniej. Przypomnimy tylko, że jest najstarszym budynkiem zdrojowym Krynicy. Pijalnia jest faktycznie niewielkich rozmiarów, ma kształt rotundy. Drewniana konstrukcja, zwana także Pawilonem Chińskim, pochodzi z 1808 roku. W pobliskim budynku, również zabytkowym, znajduje się Restauracja Koncertowa. Pierwotnie był to wybudowany w roku 1870 pawilon dla orkiestry. W krynickim Parku Słotwińskim dużą popularnością cieszy się niewielka tężnia solankowa. Woda do niej jest przywożona aż z kopalni soli w Bochni.
7. Wieża widokowa “Ścieżka w koronach drzew” w Krynicy-Zdrój
Ścieżka w koronach drzew jest jedną z najnowszych atrakcji w Krynicy-Zdrój, która przyciąga sporo turystów. W sezonie jest tutaj gwarno i tłoczno. Z tarasów rozpościera się widok na Beskid Sądecki oraz hen, dalej, w bezkres krainy Beskidu Niskiego. Wieża powstała w roku 2019 na Słotwinach. To pierwsza taka konstrukcja w Polsce, a druga stoi w Górach Izerskich, w Świeradowie-Zdrój. Krynicka wieża ma 49,5 metra wysokości, a ścieżki prowadzące do celu mają długość ponad kilometr. W drodze na szczyt jest sporo tablic informacyjnych oraz instalacji. Najbardziej podobała nam się makieta łemkowskiej chaty.
8. Jaworzyna Krynicka oraz kolej gondolowa
W Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, czeka na Was całkiem przyjemny szczyt. Jaworzyna Krynicka, bo o niej mowa, wznosi się na wysokość 1114 m. n.p.m. Jej dodatkowym plusem jest fakt, że nieopodal jej wierzchołka odnajdziecie schronisko turystyczne. Jeśli planujecie spacer wprost z centrum Krynicy-Zdrój, to przed Wami spory kawałek drogi. Trzeba liczyć trzy godziny do góry plus powrót. Łącznie nieco ponad 5h. Można pokusić się o pewną namiastkę pętli, ponieważ na Jaworzynę Krynicką prowadzą dwa szlaki – Główny Szlak Beskidzki znaczony na czerwono oraz zielony Szlak Wincentego Pola.
Jednak tak, jak w przypadku Góry Parkowej w Krynicy i tutaj można uciec to niecnego fortelu i na szczyt Jaworzyny wjechać kolejką, choć tym razem gondolową. Dolna stacja kolejki znajduje się w dolinie Czarnego Potoku, a wyjazd na górę zajmuje dosłownie 7 min. Z Jaworzyny Krynickiej przy dobrej pogodzie można zapuścić żurawia w zakamarki Beskidu Niskiego oraz w Góry Leluchowskie. A jeśli szczęście nad wyraz sprzyja, to Waszym oczom ukażą się i majestatyczne Tatry.
Oczywiście nie może zaskakiwać fakt, że zimą stoki Jaworzyny Krynickiej są oblegane przez narciarzy, którzy przyjeżdżają do Krynicy-Zdrój z całego kraju. Wszystko dlatego, że Jaworzyna Krynicka jest jednym z największych zimowych ośrodków narciarskich w Polsce. Z jednej strony kolejka gondolowa, a z drugiej całkiem sporo tras narciarskich. Jeśli zgłodniejecie, to na szczycie Jaworzyny stoi Krynicka Koliba, czyli restauracja z cudną panoramą. A jeżeli lubicie górskie spacery, to z Jaworzyny Krynickiej do czarującej Bacówki pod Wierchomlą jest raptem 1h 40 min. drogi ?
9. Muzeum Turystyki Górskiej w Krynicy-Zdrój
Dodatkowo, jeśli już zawędrowaliście do schroniska na Jaworzynie Krynickiej, warto wiedzieć, że tuż obok znajduje się Muzeum Turystyki Górskiej. Możecie w nim poznać historię turystyki w Beskidzie Sądeckim oraz dowidzieć się o walkach partyzanckich na tym rejonie. Muzeum na Jaworzynie Krynickiej otwarto w 1970 roku. Jednym z najciekawszych eksponatów jest księga pamiątkowa, pochodząca jeszcze z czasów przedwojennych, która zawiera wpisy dawnych turystów. W muzeum uhonorowano Kazimierza Sosnowskiego, który był jednym z pomysłodawców Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz Walerego Goetela, współtwórcę przygranicznych parków narodowych.
10. Góra Krzyżowa
Jeżeli już zameldowaliście się na Parkowej Górze i macie smaki na kolejne górskie spacery, które jednak nie wymagają całodniowej wędrówki, to możecie wziąć pod rozwagę Górę Krzyżową (812 m n.p.m.). Na szczyt opadający na rogatki miasta wiedzie żółty szlak, wprost z Krynicy-Zdrój. Już po 50 minutach niespecjalnie męczącej wycieczki zameldujecie się u celu. Co ciekawe, na miejsce może dowieźć Was kolej krzesełkowa. Aby nie wracać do Krynicy po swoich śladach, możecie wybrać wariant dojścia do Przełęczy Krzyżowej i zejście do miasta zielonym szlakiem. Natomiast z samej Góry Krzyżowej wzrok sięga na falujący Beskid Niski, Górę Parkową oraz oczywiście na Krynicę-Zdrój.
11. Spływ Popradem
Jeśli spędzacie letni urlop w Krynicy-Zdrój, to warto rozważyć spływ Popradem. Rzeka przepięknie meandruje i sama w sobie jest sporą atrakcją. Spływ zaczyna się kilkanaście kilometrów od miasta, w Muszynie. Możecie rozważyć, aby wypożyczyć tutaj kajak lub też dać porwać się rzecznemu nurtowi w pontonie. Spływ Popradem trwa około 2h, podczas których pokonacie dystans około 10 km pomiędzy Muszyną a Żegiestowem. Spływ ma raczej łagodny charakter. Po drodze będziecie mogli spokojnie podziwiać krajobrazy Doliny Popradu.
12. Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich
To, co nas szalenie zachwyca w tutejszym nowosądeckim krajobrazie, to przepiękne, drewniane oraz murowane cerkwie. Warto wspomnieć, że niegdyś te rejony zamieszkiwali licznie Łemkowie, którzy po II wojnie zostali wysiedleni z tych terenów w ramach akcji „Wisła”. Jeśli macie okazję, to polecamy wejść na chwilę do chociażby jednej cerkwi, ponieważ wystrój, malowidła i klimat potrafią oczarować każdego. Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich jest częścią większego, liczącego 1500 km Szlaku Architektury Drewnianej w województwie małopolskim. Wariant krynicki obejmuje 10 świątyń, z których większość została zbudowana na przełomie XVIII/XIX wieku. Reprezentują one typ budownictwa zachodniołemkowskiego. Szlak przebiega przez Krynicę-Zdrój, Berest, Polany, Piorunkę, Czyrną, Mochnaczkę, Tylicz i Muszynkę. W samej Krynicy-Zdrój odnajdziecie trzy cerkwie ze szlaku: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krynicy-Zdroju – dawna cerkiew greckokatolicka, Cerkiew Greckokatolicka p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Cerkiew pw. Św. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego. My ponadto polecamy uroczą cerkiew w Dubnem, która znajduje się jakby na końcu świata.
13. Trasy rowerowe w Krynicy Zdrój
W roku 2020 na terenie Krynicy-Zdrój powstała sekcja górskich tras rowerowych. Jest ich osiem, a nazwy nawiązują do krynickich źródeł. Zatem znajdziecie takie trasy jak: Kryniczanka, Zuber, Słotwinka, Tadeusz, Mieczysław, Jan, Józef i Karol. To, co je łączy, to wspólny start na krynickim deptaku, w okolicach informacji turystycznej. Jeśli zsumować ich łączny dystans, to wyjdzie śmiało ponad 125 km.
14. Atrakcje w pobliżu Krynicy-Zdrój
Dobrze, jeśli już odwiedziliście wszystkie atrakcje Krynicy-Zdrój, to pora pobuszować po sąsiednich zakamarkach. Po pierwsze, jeśli jeszcze nie mieliście okazji, wybierzcie się na przejażdżkę w kierunku Piwnicznej Zdrój. Podróż w jedną stronę zajmie Wam około 40 minut. Ale za to droga, która wiedzie równolegle do meandrującego Popradu, jest po prostu szalenie urocza. To jedna z naszych ulubionych górskich dróg. Szczególnie pięknie jest tutaj kolorową jesienią.
Jeśli już zawędrowaliście w okolice Piwnicznej Zdrój i lubicie górskie spacery, to może dacie się przekonać na spacer do Bacówki pod Wierchomlą? To raptem godzina drogi, a widoki na beskidzką krainę oraz Tatry są z tej perspektywy iście czarujące. Drugą polecaną przez nas górską opcją w tym rejonie jest spacer na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, czyli na Radziejową.
A teraz proszę spojrzeć na mapę, ponieważ Krynica-Zdrój znajduje się dosłownie tuż przy granicy ze Słowacją. Dlatego też kuszącą dla wielu będzie wycieczka do miasta Lubowla. Znajdziecie tutaj pochodzący z końca XIII wieku, częściowo w trwałej ruinie, a częściowo odbudowany, Zamek Lubowelski. Ponadto polecamy muzeum architektury ludowej na otwartym powietrzu, czyli skansen w Starej Lubowli.
Jeżeli będziecie podróżować samochodem do Krynicy-Zdrój, to po drodze możemy śmiało zasugerować przystanek w Bobrowisku koło Starego Sącza. Dodatkowo, poruszając się na południe, proszę pamiętać, że w Woli Kroguleckiej odnajdziecie charakterystyczną platformę widokową w kształcie ślimaka. A kilka kilometrów dalej – ruiny zamku królewskiego w Rytrze.
Kolejną opcją jest wycieczka do sąsiedniej Muszyny. Tutaj odnajdziecie miedzy innymi ruiny Zamku „Baszta”. Kazimierzowski zamek powstał na stromym wzgórzu górującym nad zakolem rzeki Poprad, w widłach Złockiego Potoku oraz Muszynki. Rozpościera się stąd całkiem przyjemna panorama. Dodatkowo, po drugiej stronie Popradu, jest kolejny punkt widokowy, z którego panorama wydaje się być równie ciekawa. Tak naprawdę Muszyna jest warta dłuższego postoju, gdyż znajdziecie tutaj chociażby Ogrody Zmysłów, Ogrody Biblijne, Stawy Rekreacyjne, ale o niej opowiemy więcej następnym razem.
Krynica-Zdrój atrakcje dla dzieci
Jeśli szukacie krynickich atrakcji dla dzieci, to ciekawym pomysłem będzie wybranie się do jednego z dwóch parków linowych w Krynicy-Zdrój. Nieco starsze dzieci powinny również dobrze bawić się w Escape-Roomie. Do tego oczywiście Muzeum Zabawek oraz Góra Parkowa.
Noclegi, apartamenty oraz hotele w Krynicy-Zdrój
Trzeba przyznać, że Krynica-Zdrój oferuje bardzo bogatą i szeroką bazę noclegową. Jednak pamiętajcie, że jeśli planujecie przybyć w sezonie zimowym, to polecamy zawczasu dokonać rezerwacji. Tutejsze trasy zjazdowe, głównie na Jaworzynie Krynickiej, przyciągają amatorów białego szaleństwa z całego kraju, przez co dużo trudniej upolować ciekawy nocleg. Sami natomiast, pomijając ekscesy z dzieciństwa, najczęściej nocowaliśmy w Wojkowej albo w Tyliczu.
Restauracje w Krynicy-Zdrój, gdzie dobrze zjeść?
Krynickie jadło najbardziej przypadło nam w Karczmie Cichy Kącik. Znajduje się ona niedaleko wieży widokowej w Krynicy-Zdrój. Czekał na nas smaczny posiłek oraz sympatyczna obsługa. Śmiało możemy polecić. Drugim miejscem na kulinarnej krynickiej mapie jest Karczma Łemkowska, która znajduje się przy ulicy Profesora Henryka Świdzińskiego 20.
Pogoda w Krynicy
Nawet najlepiej przygotowany urlop w Krynicy potrafi popsuć parszywa pogoda. Dlatego nim wybierzecie się na szlak lub skorzystacie z którejś krynickiej atrakcji, polecamy wcześniej spojrzeć na prognozy pogody. Sami najczęściej przed wyruszeniem na szlak korzystamy z trzech poniższych: pogoda Krynica 1, pogoda Krynica 2 oraz ICM.
Mapa Atrakcji w Krynicy Zdrój
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
1 Comment
Krynicę zeszłam wszerz i wzdłuż, ale jeszcze przed wybudowaniem wieży widokowej. A jak widzę na zdjęciach to ciekawa budowla.