Co Warto Zobaczyć w Kudowie Zdrój?

– Kudowa Zdrój to brama Gór Stołowych
– Największą atrakcją Kudowy Zdrój jest Kapliczka Czaszek
– Warto pospacerować po Parku Zdrojowym

Kudowa Zdrój jest niewielką miejscowością położoną tuż przy granicy z Czechami, w dolinie pomiędzy Górami Stołowymi i Pogórzem Orlickim, na terenie województwa dolnośląskiego. Jest świetnym miejscem do wypoczynku oraz bramą do pieszych wędrówek po najbardziej tajemniczych górach w Polsce. Kudowa Zdrój przycupnęła na ich południowych stokach, dzięki czemu jej klimat jest łagodniejszy od pozostałych miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej.

To także miejscowość uzdrowiskowa, gdzie leczy się schorzenia układu krążenia, otyłość oraz wiele innych. Kudowa Zdrój to jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy. Jeśli spędzacie urlop w Kotlinie Kłodzkiej, zachęcamy do zapoznania się z naszym osobnym artykułem o 33 atrakcjach regionu – o tutaj. Zapraszamy!

Mapa Atrakcji w Kudowie Zdrój

Garść Historii

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV wieku, gdy skrywała się jako mała wieś Lipolitov, a w późniejszym czasie jako Chudoba. Prześmiewczo powiadało się, że nazwa określała status materialny mieszkańców, bo w tłumaczeniu na polski to po prostu „bieda”. Lecznicze wody termalne, czyli szczawy, zostały odkryte tutaj w XVI wieku. Jednak działalność uzdrowiskowa rozpoczęła się nieco 100 lat później, kiedy wybudowano pierwsze łaźnie kąpielowe.

Wody lecznicze występujące w Kudowie Zdrój zostały dokładnie opisane w publikacji wrocławskiego lekarza i chemika Johanna Gotfrieda Morgenbessera w roku 1774r. Bad – Kudowa była pierwszym niemieckim uzdrowiskiem kardiologicznym. Dziś działają tutaj liczne sanatoria, pijalnia wód, a wszystko to skupione jest wokół przepięknego Parku Zdrojowego. Jednak największą atrakcją Kudowy Zdrój są tutejsze góry oraz nieco przerażająca kapliczka, o czym zaraz wspomnimy.

Kudowa Zdrój
Kudowa Zdrój Park Zdrojowy

Atrakcje Kudowy Zdrój

Spacer po mieście warto rozpocząć od centralnie ulokowanego, zabytkowego Parku Zdrojowego. Park został założony w roku 1787 przez barona von Stillfrieda, u stóp Góry Parkowej. Zaprojektowano go na wzór parków angielskich. Miał tutaj obowiązywać romantyzm, naturalność i swoboda, czyli to wszystko, czego wyrzekały się ogrody barokowe. Jednak to w latach 20’ zeszłego wieku, park przeżywał swój największy rozkwit. Jego niedawna renowacja miała na celu przywrócenie właśnie tego wyglądu. 

Kudowa Zdrój

Na terenie Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju, wzdłuż głównej promenady, znajdują się najistotniejsze zabytki architektoniczne. Jest tutaj Zameczek, niegdysiejszy, chyba najsłynniejszy dom gościnny dla kuracjuszy, w którym obecnie znajduje się sanatorium. Znajdziecie również dawny dom zdrojowy, czyli obecnie Sanatorium Polonia, wybudowany w roku 1905 jako tzw. Książęcy Dwór. Dziś znajduje się w nim również Teatr Zdrojowy.

Spacerując, z pewnością zauważycie również muszlę koncertową, liczne rzeźby oraz imponującą Pijalnię Wód z początku XX wieku. Koniecznie zajrzyjcie do środka, gdzie znajdziecie malowidła węgierskiego malarza Arpada Molnara, który „portretował” dawny Dolny Śląsk. Sam półkolisty budynek pijalni nawiązuje do baroku i stylistyki secesyjnej. Park z pewnością jest sporą atrakcją miasta. Szczególnie, że warto pamiętać o imponującej różnorodności drzew i krzewów jaką w nim znajdziecie (ponad 300 różnych gatunków).

Kudowa Zdrój Park

Kaplica Czaszek w Czermnej

Jedną z ciekawszych atrakcji Kudowy Zdrój jest Kaplica Czaszek położona w dzielnicy Czermna. Jest to jedna z trzech w Europie kapliczek, która została wyłożona ludzkimi czaszkami oraz piszczelami. Szczątki pochodzą głównie z okresu wojny trzydziestoletniej oraz szerzących się po niej zarazach. Kapliczkę zbudował ksiądz Wacław Tomaszek, z pochodzenia Czech, proboszcz parafii w Czermnej, w latach 1776–84.

Wielebny przypadkowo natknął się na skarpie na ludzkie szczątki. Postanowił je wydobyć. W pracy pomagali mu grabarz oraz kościelny. Jednak nie spodziewali się, że natrafili na tak ogromne ilości kości. Zebrane szczątki ksiądz Tomaszek nakazał wybielić i poskładać w kaplicy. Pomysł stworzenia świątyni powstał zapewne po wizycie Tomaszka w Rzymie, podczas której zwiedzał tamtejsze katakumby. Ksiądz wraz z grabarzem Langerem przez kolejne 20 lat zbierali ludzkie szczątki z okolicznych pól.

Wnętrza kaplicy pokrywa około 3 tys. ciasno ułożonych ludzkich czaszek i kości. Jednak to nie wszystko, ponieważ pod podłogą jest kolejne około 30 tysięcy szczątków. Niestety, wewnątrz nie można robić zdjęć. Kapliczka znajduje się około kilometra od centrum Kudowy Zdrój. Przed wejściem stoi pomnik z napisem po niemiecku, czesku i polsku: „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914”.

Kudowa Zdrój Kaplica Czaszek

Pozostałe Atrakcje Kudowy Zdrój

Szlak Ginących Zawodów – lokalna atrakcja turystyczna, którą znajdziecie nieopodal Kapliczki w Czermnej, dosłownie 200 metrów obok. Będziecie mieli szanse zapoznać się tutaj z ginącymi zawodami, jak choćby garncarstwo, kowalstwo, tkactwo oraz piekarstwo tradycyjne. W domu chleba możecie zakupić wiejski chleb ze smalcem. W Gospodarstwie znajdziecie kilka drewnianych chat, mini zoo oraz, co jest sporą atrakcją, wiatrak, przywieziony przez tutejszego gospodarza ze wsi Potok, oddalonej o pół tysiąca kilometrów od Kudowy Zdrój.

Pomnik Trzech Kultur w Czermnej – pomnik znajduje się 700 metrów za Kaplicą Czaszek w Czermnej, tuż przy zielonym szlaku prowadzącym z Kudowy Zdrój do Błędnych Skał. Miejsce to upamiętnia historię, którą wspólnie tworzyli mieszkańcy tych ziem. Czesi, Niemcy oraz Polacy. Konstrukcja składa się z trzech kolumn, które podtrzymują łuk tęczy. Na każdej z kolumn umieszczono specjalną tablicę – każdą w innym języku. Wysokość kolumn symbolizuje jak długo każdy z narodów zamieszkiwał Czermną.

Ruchoma Szopka w Czermnej – nieco ponad kilometr od Pomnika Trzech Kultur, przy ul. Kościuszki 101, znajdziecie kolejną atrakcję Kudowy Zdrój. Jest nią ruchoma szopka przedstawiająca miasto Betlejem. Widnieją na niej sceny z życia pasterzy i mieszczan. W malutkiej chatce odnajdziecie około 250 ruchomych figurek, ręcznie wystruganych z drzewa lipowego. Zostały wykonane przez czeskiego samouka Franza Stephana w latach 1896–1924. Szopka początkowo poruszana była ręcznie, ale i tutaj nastąpiła elektryfikacja/ Od roku 1927 figurki napędza prąd. Dodatkową atrakcją szopki są organy, na których można zagrać. Mają one 270 piszczałek oraz 10 rejestrów.

Rozważcie też, czy nie macie ochoty wybrać się do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju. Jest to niewielki skansen. Oprócz budowli zachowano i zrekonstruowano też wyposażenie wnętrz i pomieszczeń. Sporym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszy się Muzeum Zabawek ulokowane w centrum Kudowy Zdrój. Znajdziecie tutaj 12 sal wystawowych, w których jest ponad 5 tysięcy eksponatów!

GÓRY STOŁOWE

Tajemnicze i Czarujące Góry Stołowe

Sądzimy, iż Góry Stołowe są bezapelacyjnie największą atrakcją Kudowy Zdrój. Sami przyjeżdżaliśmy tutaj, aby pobłądzić po okolicznych szlakach i dać porwać się wyobraźni. Tras pieszych jest tu bez liku. Polecamy rozpocząć od szlaków ulokowanych po stronie polskiej – Narożnik, Szczeliniec Wielki, Fort Karola, Skalne Grzyby. A do tego wszystkie trasy łączy jeszcze krętą i uroczą drogą stu zakrętów! I dopiero następnie warto pognać na czeską stronę! Będzie po stokroć oczarowani!

skalne grzyby
skalne grzyby

Do atrakcji Kudowy Zdrój należy dodać jeszcze liczne szlaki rowerowe, narciarskie biegowe i zjazdowe, spływy kajakowe, ośrodki jazdy konnej, kryte kąpielisko, a dla najmłodszych place zabaw i parki rozrywki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezwykle pięknie jest tu jesienią, kiedy kończy się sezon turystyczny, robi się pusto, a czas biegnie znacznie wolniej. Piękna krajobrazom dodają kolorowe lasy – złocące się buki kontrastujące z czarnozielonością świerków.

Góry Stołowe

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment