Lądek Zdrój – Przepiękny Kurort
– Lądek Zdrój jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce
– Na zwiedzanie miasteczka Lądek Zdrój zarezerwujcie sobie cały dzień
– Najpiękniejszy jest budynek Zdroju Wojciech, Park Zdrojowy oraz Rynek
– Wybierzcie się na górski spacer na Trojak
Lądek Zdrój to uroczy i jeden z piękniejszych polskich kurortów, który odnajdziecie w Kotlinie Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim. Położony jest w Sudetach Wschodnich, u podnóża Gór Złotych, w dolinie rzeki Biała Lądecka, 25 km od Kłodzka. Jego ulokowanie pośród gór i dolin sprawia, że panuje tutaj przyjemny i zdrowotny mikroklimat. Przez ostatnie lata coraz śmielej odzyskuje swój blask, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem nie tylko wśród kuracjuszy. Oczywiście, trzeba dać mu jeszcze nieco czasu, ale już dziś miasteczko ma swój niebanalny urok. We wrześniu odbywa się tu Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady. Jest to oczywiście najstarszy i największy taki festiwal w Polsce. Zapraszamy na spacer, po którym zapewne będziecie planować swój tutejszy urlop!
Lądek Zdrój Mapa Atrakcji
Najstarsze Uzdrowisko w Polsce
Lądek Zdrój otrzymał prawa miejskie w roku 1282 z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jednak to w oparciu o zapiski Jana Długosza, uznawany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce. Autor poczytnych kronik wspomina, że tutejsza infrastruktura uzdrowiskowa w postaci urządzeń kąpielowych uległa dewastacji po wizycie „mongolskich kuracjuszy” wracających po starciu pod Legnicą. Ale to nie zahamowało rozwoju miasteczka, który intensywnie nastąpił w XV wieku. W roku 1498 powstał tutaj pierwszy zakład przyrodoleczniczy „Jerzy” wraz z basenem na źródle o tej samej nazwie.
Do Lądka Zdroju poczęła trafiać światowa śmietanka arystokratyczna, przez co kurort przeżywał swoje szalone pięć minut. Leczył się tutaj z podagry austriacki król Fryderyk II. Była również cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, Goethe i włóczykij, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams.
W roku 1678 rozpoczęto nową inwestycję, budowę tak zwanego Nowego Zakładu, czyli Zdroju Wojciech. Większa część obecnych obiektów zdrojowych pochodzi z XIX wieku. W czasie II wojny światowej miasto nie odniosło praktycznie żadnych strat i w pierwszych dniach maja roku 1945 do miasteczka wkroczyli Rosjanie. Spodobało im się tutaj tak bardzo, że przez kolejne dziesięciolecia w Lądku Zdroju funkcjonowało sanatorium Armii Radzieckiej. Dziś przyjeżdżają tu przede wszystkim osoby z chorobami reumatycznymi, ortopedycznymi i chorobami neurologicznymi.
Zdrój Wojciech oraz Park Zdrojowy
Zdecydowanie, najpiękniejszym sanatorium w Lądku Zdroju jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech”. Jego budowę rozpoczęto w roku 1678 jako tak zwany Nowy Zakład. Trwała przez 2 lata. Pierwotnie nazwano ją Marienbad i wzorowany był na łaźni tureckiej w Budzie. Przebudowywany przynajmniej trzykrotnie, przybrał znany nam dziś kształt. Dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie koła i posiadający cztery ryzality wejściowe.
Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami oraz marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych. Wnętrze utrzymane jest w stylu łaźni tureckiej. Co ciekawe, zdrój posiada okrągły basen, który to wypełnia woda prosto ze źródła termalnego. Wokół niego rozmieszczono marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych. Na piętrze budynku znajdziecie pijalnię wód mineralnych oraz hotel. Przed zdrojem znajdziecie bardzo przyjemny park zdrojowy, w którym dominują drzewa liściaste, a w jego centralnym miejscu ulokowana jest fontanna.
Kryty Most w Lądku Zdroju
Nad Białą Lądecka przepływającą przez Lądek Zdrój przerzucono wyjątkowy i unikatowy kryty most. Jest to jedyny taki obiekt w Polsce i dość rzadki światowy przypadek. Mimo, że kryty most znajduje się tuż przy jednej z ważniejszych ulic w mieście, to przeprawa jest nieco ukryta przed ciekawskimi spojrzeniami turystów. Wybudowano go w latach 30-tych zeszłego wieku, w celu połączenia dwóch obiektów sanatoryjnych Lądka Zdroju. Przeprawa łączyła Zamek Bieli z budynkiem zabiegowym przy ulicy Kościuszki.
Żelbetowy kryty most zaprojektował niemiecki architekt Felix Henry. Możecie kojarzyć Pana, z uwagi na jego inne dzieło w regionie, niegdysiejszą wieżę widokową na Śnieżniku. Niestety, dziś nie ma możliwości aby przespacerować się krytym mostem od środka. Pozostały jedynie tylko ciekawskie spojrzenia z brzegu Białej Lądeckiej. I w naszej opinii jest to jedna z bardziej oryginalnych atrakcji w Lądku Zdroju.
Lądek Zdrój – Rynek
Nieco zaskakującym może być fakt, że rynek w uzdrowisku Lądek Zdrój znajduje się dziś nieco na uboczu. Od Zdroju Wojciech dzieli Was kilometrowy spacer. Na szczęście nie idzie się zgubić, wystarczy spacerować wzdłuż brzegu Białej Lądeckiej, a dotrzecie do uroczego placu z kolorowymi kamienicami. Renesansowe i barokowe kamieniczki pochodzą z XVIII i XIX wieku.
Na lądeckim rynku znajdziecie również pręgierz, barokową Kolumnę Trójcy Świętej oraz ratusz. Z wieży ratuszowej w samo południe rozbrzmiewa hejnał lądecki. Ratusz wraz z wieżą zegarową pochodzi z końca XIX wieku. Gdy spacerując w stronę rynku, odbijecie w niewinną uliczkę traficie na most Jana Nepomucena. Dwa zdjęcia w początkowej fazie wpisu ilustrują ten fragment miasta. Most został oczywiście również zaznaczony na mapie.
Lądeckie Góry Złote
Będąc w takim miejscu jak Lądek Zdrój, grzechem byłoby nie wyskoczyć choć na chwilę w góry. Szczególnie, że jest ku temu idealna opcja, ponieważ niebieski szlak przemykający przez miasteczko zawiedzie Was na widokowy szczyt – Trojak. Niedługa i bardzo prosta trasa zajmie Wam w dwie strony nieco ponad 1,5 h. Ze szczytu rozpościera się bardzo przyjemna panorama na okoliczne góry. Jak to bywa w okolicach Kotliny Kłodzkiej, zawsze warto wybrać się nieco dalej, ponieważ często tuż za rogiem czeka kolejna niespodzianka. Dosłownie 5 minut od szczytu, odnajdziecie ukryte w leśnej głuszy imponującą grupę skał – Trzy Baszty oraz Skalną Twierdzę i Bramę.
Relacja ze spaceru na Szczyt Trojak znajdziecie Tutaj
O atrakcjach Kotliny Kłodzkiej (35 propozycji) przeczytacie Tutaj
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
2 komentarze
Jak wam nie wstyd pokazywać tą odrapaną ruinę na tle wspaniałego zabytku? Super reklama co?
Odwiedziliśmy grupą te wspaniałe miejsce i byliśmy bardzo zawiedzeni ,same miasto bardzo zniszczone odrapane kamienice sam rynek prosi się o remont.Brak oznakowań co można zwiedzić i jak dojechać ,prz y samych sanatoriach tylko są opisy samych zabytków i nic poza tym .A i też same sanatorium Wojciech też pozostaje wiele do życzenia ,sama przebieralnia prz basenie to tylko dwa krzesełka i nic brak jakiś parawanów aby zapewnić intymność osoba korzystających z kąpieli ! Szkoda było przejechać 120 kilometrów,na pewno już tam nie zagladniemy