Lagman Pyszne Danie z Azji Centralnej
Lagman to wyśmienita azjatycka potrawa, będąca czymś pomiędzy zupą, a drugim daniem. Jest bardzo popularny w Azji Centralnej. Nie ma czajhany, restauracji, czy przydrożnego baru bez lagmana. Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan, Syberia – wszędzie lagman. Oczywiście jest jego wiele typów i wszędzie smakuje inaczej, ale wspólną cechą każdej wariacji tej potrawy jest spora ilość mięsa, gruby makaron, warzywa i smak kuminu. Tradycyjnie, w lagmanie, podaje się specjalnie zwijany, gruby i długi makaron. A jeśli już zasmakowaliście w kuchni Azji Środkowej, to sprawdźcie jak jest tam przepięknie na górskich szlakach.
Składniki
– 500 g mięsa wołowego
– 3 marchewki
– 2 łyżki oleju rzepakowego
– 1 puszka pomidorów
– 3 papryki (czerwone i zielone)
– 10 cm zielonej części pora
– 3 ziemniaki
– 1 cebula
– ½ główki czosnku
– 1 papryczka chili
– 5 łyżek natki pietruszki
– świeża kolendra do dekoracji
– makaron (gruby i długi, np. kluski szpecle)
Przyprawy – ziele angielskie (3 szt.), liść laurowy (2 listki), pieprz ziarnisty (5 szt.), słodka papryka (1łyżeczka), chili (1 łyżeczka), kurkuma(1/2 łyżeczki), kmin rzymski(1 łyżeczka), kolendra mielona (1łyżeczka), anyż(1/2 łyżeczki) (ew. gotowa mieszanka przypraw do lagmana – 3 łyżki), sól do smaku. Podana ilość składników przygotowana została w garnku o pojemności 3 litrów.
Lagman – Sposób Przygotowania
Mięso i paprykę należy pokroić w średnich rozmiarów kostkę np. 3×3 cm, marchewkę w słupki o długości ok. 5 cm, cebulę w piórka, ziemniaki w drobną kostkę, czosnek, pora, natkę pietruszki i chili posiekać. Do garnka wlewamy olej i podsmażamy mięso prze około minutę. Dodajemy czosnek, chili, pora i cebulę. Podsmażamy aż cebula się zeszkli. Dodajemy marchewkę, przyprawy, mieszamy i podlewamy 2 szklankami wody. Przykrywamy i gotujemy ok. 20 minut. Następnie dodajemy paprykę i gotujemy kolejne 20 minut. Następnie dodajemy puszkę pomidorów i ziemniaki i solimy do smaku (ew. dodajemy więcej chili lub kuminu).
Gotujemy do momentu aż mięso i ziemniaki będą bardzo miękkie. Pod koniec gotowania dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Podczas gotowania dolewamy wody, ale lagman nie powinien być zbytnio wodnisty. Serwując danie, na dno głębokiej miski wykładamy makaron i staramy się nakładać głównie warzywa i mięso, lekko podlane wywarem. Podajemy z makaronem i posypane posiekaną kolendrą. Jeśli lubimy dania łagodne, pomijamy chili ;)