Hrabskie Buty, czyli Leskowiec w Beskidzie Małym

– Najkrótszy szlak na Leskowiec prowadzi z przysiółka Rzyki Jagódki (1,5 h)
– Na całą wycieczkę zarezerwujcie sobie około 2,5 h
– Na Leskowiec możecie wybrać się z psem

Leskowiec jest bardzo popularnym szczytem, który odnajdziecie we wschodniej części Beskidu Małego, w Paśmie Łamanej Skały. Jest bardzo widokowy. Wznosi się na 922 m n.p.m. Trasa na Leskowiec jest relatywnie prosta, większość podejścia wiedzie lasem, a na widoki trzeba nieco cierpliwie poczekać. Wybierając się na spacer z przysiółka Rzeki Mydlarze, wycieczka zajmie Wam około 2h plus czas spędzony w Schronisku PTTK Leskowiec. Zapraszamy!

kozica wilk baner1

Gdzie zaparkować idąc na Leskowiec?

Czarny szlak na Leskowiec rozpoczyna swój bieg w przysiółku Rzyki Jagódki. Jeśli poruszacie się samochodem, to warto podjechać jeszcze około kilometra w stronę przysiółka Rzyki Mydlarze. Tutaj na granicy lasu znajdziecie niewielki, bezpłatny parking, który należy do Nadleśnictwa Andrychów. Pomieści on tylko kilkanaście samochodów. Choć warto pamiętać, że jest on udostępniony jedynie w dni wolne od pracy. Jeśli zabraknie na nim miejsca, to nieco niżej znajduje się parking prywatny. Opłata za cały dzień postoju wynosi 10 pln. Do wsi Rzyki prowadzi droga od strony Andrychowa oraz drogi krajowej 52, łączącej Kraków, Wadowice i Bielsko-Białą. Do przysiółka dotrzecie również komunikacją publiczną.

Bezpłatny parking Nadleśnictwa Andrychów koordynaty GPS: 49°47’48.7″N 19°25’31.9″E

Leskowiec szlak
rzyki parking

Najkrótszy szlak na Leskowiec w Beskidzie Małym

Rzyki leżą u podnóża Leskowca, a ich nazwa pochodzi od licznie spływających potoków. Natomiast niektóre nazwy przysiółków, jak Rzyki – Praciaki, zawdzięczamy wołoskim osadnikom, u których nazwa proc, odnosiła się do osoby hodującej świnie. Rzyki słynęły też z wyrobu gontów zwanych regionalnie pascekami.

Nim wyruszymy w drogę, spójrzcie Drodzy ma mapę, albowiem Schronisko PTTK Leskowiec o dziwo nie jest położone, jak nazwa wskazuje, na stokach Leskowca, a prawie kilometr dalej. Całe zamieszanie zawdzięczamy austriackim geodetom, którzy nieco namieszali w swoich mapach i pomylili tutejsze szczyty. Obecnie schronisko znajduje się pod Groniem Jana Pawła II, czyli Jaworzyną, która w wyniku pomyłki nazywana była Leskowcem, a dzisiejszy Leskowiec nosił nazwę Beskidu. Uff nieco skomplikowane. Czarny szlak, którym będziecie spacerować, wychodzi na płytką Przełęcz Midowicza, która znajduje się pomiędzy schroniskiem a szczytem.

Ale zacznijmy naszą wycieczkę od początku. Czarny szlak, mający swój początek we wsi Rzyki Jagódki, jest najkrótszą opcją dojścia na Leskowiec. Zgodnie ze wskazaniami mapy, dotrzecie na niego po 1h 35 min. Do przejścia pozostaje raptem 3,2 km oraz 442 metry przewyższenia. Jeśli pozostawicie samochód na parkingu, o którym wspominamy wyżej, to trasa na Leskowiec będzie krótsza o 20 minut. Warto zdecydować się na ten wariant, ponieważ ominiecie niespecjalnie ciekawy, asfaltowy odcinek.

Od przysiółka Rzyki Mydlarze, obok czarnych szlakówek, miejscami, pojawią się obok dodatkowo białe serducha na czarnym tle. Te nieco dziwne oznaczenia prowadzą Was do schroniska okrężną, ale dużo łagodniejszą drogą. Możecie wykorzystać tę opcję do stworzenia namiastki pętli. Ten oryginalnie znaczony szlak nazywa się Szlakiem Białych Serc. My jednak idąc do góry trzymamy się tradycyjnych oznaczeń.

szlak na Leskowiec
szlak na Leskowiec

Po dwóch kwadransach dotrzecie do Skrzyżowania przy Szlaku Białych Serc.  W prawo hardo skręcają czarne znaczniki (25 min. do schroniska), natomiast prosto kierują się serduszka (40 min. do schroniska). Dopiero teraz, wspinając się do góry czarnym szlakiem, pojawią się pierwsze możliwości dalszych obserwacji (będzie to Potrójna oraz Madohora). Jednak dopiero, gdy wkroczycie na Przełęcz Władysława Midowicza, która rozdziela Leskowiec od Gronia Jana Pawła II, zrobi się czarująco!

Jeśli zerkniecie w lewo, to dostrzeżecie zabudowania schroniska, natomiast na sam szczyt Leskowca trzeba skręcicie w prawo i dorzucić kwadrans spokojnego spaceru. Zachęcamy, aby najpierw pognać na szczyt, a dopiero później do schroniska i kolejno na Groń Jana Pawła II. A teraz pozwólcie, że napiszemy kilka słów o Panu Władysławie, bo warto poświęcić mu przynajmniej jeden akapit.

Leskowiec trasa
szlak na Leskowiec

Władysław Midowicz – polski geograf oraz działacz turystyczny

Władysław Midowicz urodzi się w roku 1907 w Mikuliczynie, u stóp Gorganów. W latach 1925–26 oznakował wszystkie polskie szlaki turystyczne w rejonie Babiej Góry, w tym ten najsłynniejszy, Perć Akademików, okraszony sekwencją łańcuchów oraz klamr. Natomiast pierwszy szlak turystyczny w rejonie Leskowca, Pan Władysław wyznaczył w 1927 roku. Walczył również w tak zwanej „wojnie na pędzle” z niemiecką organizacją turystyczną Beskidenverein, a w roku 1928, na łamach „Ochrony Przyrody”, przedstawił projekt utworzenia parku narodowego na Babiej Górze.

Midowicz prowadził schronisko na Markowych Szczawinach, a później był kierownikiem obserwatorium astronomiczno-meteorologicznym na Popie Iwanie w Czarnohorze. Po wojnie pracował w Singapurze, mieszkał w Australii, gdzie uczył geografii i znaczył pierwsze szlaki turystyczne w Górach Flindersa. Wdrapał się również jako pierwszy Polak na Kinabalu (4 095 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt Borneo. Po powrocie do kraju opiekował się szlakami w Tatrach oraz publikował przewodniki turystyczne. Zmarł w roku 1993 w Wieliczce.

szlak na Leskowiec
Leskowiec szlaki
Leskowiec szlak

Leskowiec – widokowy szczyt w Beskidzie Małym

Szlak z Przełęczy Midowicza wiedzie pośród skarłowaciałych, poskręcanych buków (niektóre okazy mają nawet i po 200 lat), szeroką leśną ścieżką. Leskowiec znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Małego, pomiędzy Groniem Jana Pawła II (890 m n.p.m.) a Potrójną (847 m n.p.m.), od której oddziela go Przełęcz Beskidek. na Należy do Parku Krajobrazowego Beskidu Małego.

Na szczycie w większości zalesionego Leskowca znajduje się spora, widokowa polana. Jeszcze w drugiej połowie lat 80’ zeszłego stulecia wypasano tutaj spore stado owiec. Dziś śmiało można rzec, że Leskowiec jest jednym z najpiękniejszych widokowo miejsc w Beskidzie Małym. Wzrok sięga w kierunku wschodnim po Gorce, Beskid Wyspowy, Makowski, a skrawkiem, zza Beskidu Żywieckiego, wychylają się Tatry. Warto również zrobić kilka kroków w stronę zachodnią, dzięki czemu będziecie mogli dostrzec przez drzewa Kotlinę Oświęcimską.

Leskowiec trasa
Leskowiec szlak

Na szczycie znajduje się spory krzyż, tablica z opisaną panoramą oraz wiata turystyczna. A teraz najciekawsze, w leśnej gęstwinie, w roku 2004, zostały odkryte przez Jana Zielińskiego dwie kamienne płyty z odciśniętymi w nich stopami. Przypuszcza się, że upamiętniały one wejście na szczyt Adama hr. Potockiego i hrabianki Mery Wielopolskiej. W związku z tym, miejscowa ludności w przeszłości nazywała Leskowiec jako „Hrabskie Buty”.  „Buty” zostały jednak strącone ze szczytu przez pasterzy w i dopiero pan Jan wydobył je i przeniósł je w okolice Schroniska PTTK Leskowiec. Na szczycie bywał też często w swojej młodości Karol Wojtyła.

Leskowiec
Leskowiec szczyt
Leskowiec szczyt

Schronisko PTTK Leskowiec w Beskidzie Małym

Powrót ze szczytu Leskowca przez Przełęcz Midowicza do schroniska, które znajduje się na wysokości 890 m n.p.m., na dawnej hali pasterskiej, czyli Polanie Bargłowej, zajmie Wam około 15 minut. Drogę już znacie ? Uroczyste otwarcie schroniska miało miejsce 3 września 1933. W ostatnim roku wojny, przytomność umysłu ówczesnego gospodarza, Jana Targosza, który spił bimbrem przybyłych do schroniska niemieckich żołnierzy z rozkazem spalenia budynku, pozwoliła ocalić schronisko. Znajduje się tu niewielki bufet oraz część „hotelowa”, mogącą pomieścić 32 turystów spragnionych wypoczynku i schronienia. Nieco nad schroniskiem odnajdziecie GOPRówkę.

Leskowiec schronisko
schronisko Leskowiec
Schronisko Leskowiec
Leskowiec schronisko

Groń Jana Pawła II oraz kaplica

Powrócić do Rzyk możecie w dwojaki sposób. Albo skorzystać z już przemaszerowanego i dobrze poznanego czarnego szlaku (32 min) lub podążając nieco dalej, przez Groń Jana Pawła II, gdzie znajduje się kaplica (38 min). Do roku 1981 szczyt nazywał się Jaworzyna, jednak z uwagi na fakt, że często wędrował tutaj Karol Wojtyła, postanowiono zmienić jego nazwę. Uchwałę podjęła Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wadowicach. Kilka lat później został wybudowany stalowy krzyż, poświęcony „ludziom gór” i następnie kaplica, w której można odnaleźć ołtarz z inskrypcją: „Jest nas troje: Bóg, góry i ja” oraz fotel, na którym zasiadał Jan Paweł II podczas wizyty w Skoczowie w roku 1995. Są tutaj odprawiane okolicznościowe msze święte.

Na północnych stokach Gronia znajduje się Polana Beskid. Niegdyś znajdował się tutaj najstarszy wyciąg w Beskidzie Małym, który funkcjonował przez 55 lat. Jednak wielu narciarzom zwyczajnie nie chciało się do niego tak wysoko podchodzić z nartami i został zamknięty. Polana zaczyna już powoli zarastać, jednak póki co oferuje przyjemne widoki.

leskowiec kaplica
Leskowiec polana beskid

Jakie szlaki prowadzą na Leskowiec?

Tras prowadzących na Leskowiec jest oczywiście znacznie więcej, niż te o których wspomnieliśmy do tej pory. Stąd poniżej podrzucamy krótkie zestawienie tras:

niebieski szlak z Ponikwi przez Schronisko PTTK Leskowiec i dalej żółtym szlakiem: 2h 35 min, 6,2 km oraz 598 metrów przewyższenia
żółty szlak z Chobot przez Schronisko PTTK Leskowiec i dalej żółtym szlakiem: 3h 35 min, 9,3 km oraz 776 metry przewyższenia
zielony szlak z miejscowości Świnna Poręba przez Schronisko PTTK Leskowiec i dalej żółtym szlakiem: 3h 15 min, 8,1 km oraz 726 metry przewyższenia
niebieski szlak z miejscowości Tarnawa Górna przez Schronisko PTTK Leskowiec i dalej żółtym szlakiem: 2h 15 min, 5,5 km oraz 532 metry przewyższenia
czerwona ścieżka dydaktyczna ze wsi Krzeszów: 2h 19 min, 6,1 km oraz 482 metry przewyższenia
żółty szlak ze wsi Targoszów Wieczorki: 1h 37 min; 3,6 km oraz 436 metry przewyższenia
czerwony szlak ze wsi Targoszów: 1h 35 min, 3,8 km oraz 402 metry przewyższenia; ożna złożyć pętle z żółtym szlakiem

Leskowiec szczyt zachód Słońca
Leskowiec

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

3 komentarze

  1. Witam.
    Jako że mieszkam w Beskidzie Małym chciałem zamieścić małą uwagę. Z miejscowości Krzeszów na Leskowiec wiedzie czerwona ścieżka dydaktyczna a nie czerwony szlak. Czerwonym szlakiem można dotrzeć na Leskowiec od strony Przełęczy Kocierskiej (szlak pominięty w zestawieniu).
    Pozdrawiam

    • opcję szlaku na Leskowiec z Przełeczy Kocierskiej dorzuciliśmy do zestawienia. Faktycznie jest ścieżka dydaktyczna, ale jest też czerwony szlak 🙂

      • Andrychowianin Reply

        Bardzo fajny i szczegółowy opis tematu „Leskowiec”
        Jakiś czas temu blogerzy z „Polska po godzinach” też zajęli się tym punktem na mapie.
        Łapka w górę tym razem zdecydowanie do Was jest skierowana ???

Write A Comment