Nowa atrakcja turystyczna na Miejskiej Górze w Starym Sączu
– Leśne Molo znajduje się na Miejskiej Górze w Starym Sączu
– darmowy parking jest na końcu ulicy Królowej Jadwigi
– wejście na Leśne Molo jest bezpłatne, a ścieżka w koronach drzew jest dostępna przez 24 h
– wycieczka na Miejską Górę zajmie Wam nieco ponad godzinę, licząc w dwie strony
– na Leśne Molo wjedziecie zarówno wózkiem, jak i rowerami
Na wypłaszczeniu Kotliny Sądeckiej, w widłach Dunajca oraz Popradu, znajduje się jedno z najstarszych polskich miast, Stary Sącz. Warto tutaj przyjechać, aby przespacerować się po jego średniowiecznej zabudowie, za której to sprawą miasto uznano za rezerwat urbanistyczny. Ale to nie wszystko, bowiem od niedawna w Starym Sączu dostępna jest kolejna atrakcja, czyli Leśne Molo. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się popularna ścieżka w koronach drzew ulokowana na Miejskiej Górze. Nieśpieszna przechadzka z centrum Starego Sącza zazwyczaj trwa nie więcej niż godzinę. A jeśli okaże się, że atrakcji Wam mało, to polecamy nieodległe Bobrowisko oraz platformę widokową Ślimak w Woli Kroguleckiej. Szczególnie druga propozycja imponująco prezentuje się podczas zachodów Słońca.
Gdzie zaparkować w drodze na Leśne Molo?
Jeżeli wybieracie się na Miejską Górę, to najwygodniej będzie zaparkować na końcu ulicy Królowej Jadwigi, po prawej stronie. Jest tutaj kilkanaście miejsc parkingowych. Nie za dużo, jak na taką atrakcję, dlatego jest spora szansa, że tak, jak my, będziecie szukać alternatywy. Takową znajdziecie na Rynku w Starym Sączu, 300 metrów wcześniej. Popołudniami oraz weekendami parking powinien być tutaj bezpłatny.
Koordynaty parkingu na Leśne Molo: 49°33’46.3″N 20°37’52.6″E
Parking na rynku w Starym Sączu: 49°33’48.2″N 20°38’07.1″E
Ścieżka w koronach drzew na Miejskiej Górze
Jeśli zaparkowaliście przy Królowej Jadwigi, to najlepiej przeskoczyć przez mostek na drugą stronę rzeczki, na ulicę Żwirki i Wigury i stąd zacząć wspinać się bezimienną, betonową ścieżką. Zapewne wkrótce pojawią się kierunkowskazy prowadzące do atrakcji, a na razie możecie posiłkować się mapą powyżej. Najbardziej zaskoczył nas fakt, jak bardzo droga wspina się tutaj do góry. Ma to też swoje plusy, ponieważ szybko zdobędziecie wysokość, a później będzie już prawie płasko. Co jakiś czas pojawiają się ławeczki, więc jest gdzie przycupnąć podczas wędrówki. Po kwadransie od parkingu, po prawej stronie, odnajdziecie niewielką, drewnianą platformę widokową. A krok dalej, na ścieżce pojawi się pierwsza ogromniasta, szklana kula!
Szklane Kule w drodze na Leśne Molo w Starym Sączu
Od tej pory towarzyszyć Wam będzie ścieżka edukacyjna Krople Rosy, na której poznacie cykl życia kumaka górskiego. W jej skład wchodzi aż 7 całkiem sporych szklanych kul. Prezentują się one bardzo sympatycznie i sami chętnie wskakiwaliśmy do środka, aby poznać ciekawostki o kumaku, który jest płazem, ale nie żabą. Dalsza droga na Miejską Górę wiedzie przez las. Jest szeroka i przyjemna. Ostatnia kropla rosy znajduje się przy samym wejściu na ścieżkę w koronach drzew.
Leśne Molo na Miejskiej Górze
Leśne Molo na Miejskiej Górze w Starym Sączu zostało oddane w ręce turystów pod koniec 2021 roku. Zaczyna się dość niewinnie, ale z każdym krokiem robi się ciekawiej. Naszym zdaniem atrakcja została przyjemnie wkomponowana pomiędzy otaczające ją drzewa. Leśne Molo nie jest specjalnie duże, ani przytłaczające, pomost ma raptem 200 metrów długości. Tak naprawdę określenie „ścieżka w koronie drzew” jest nieco na wyrost. Ale to dobrze. Na końcu czekać na Was będzie przeszklony punkt widokowy (przezroczysta jest tutaj również podłoga, co dla niektórych może być mało komfortowe). Widać stąd zabudowania Starego Sącza, Kotlinę Sądecką oraz wznoszące się nieopodal szczyty Beskidu Niskiego oraz Sądeckiego. Są opisane panoramy, więc z rozszyfrowaniem na co patrzymy nie powinno być większego problemu. Podsumowując, Leśne Molo oraz ścieżka edukacyjna Krople Rosy to dwie bardzo ciekawe atrakcje, które odnajdziecie na Miejskiej Górze w Starym Sączu.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂