Lubań – widokowy szczyt w Gorcach

Lubań w Gorcach to szalenie sympatyczny szczyt, pełen magii i cudnych widoków. Wieść niesie, że tutejsza gorczańska panorama jest jedną z piękniejszych w całych Beskidach. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, baza namiotowa oraz ruiny dwóch schronisk, a w planach jest budowa kolejnego. Co ważne, szlaki na Lubań nie są technicznie trudne, jednak miejscami strome i czasochłonne. Trasy prowadzą głównie lasem, więc będą świetną ucieczką przed letnimi upałami. Szczyt znajduje się poza terenem Gorczańskiego Parku Narodowego. Polecamy również inne szlaki w Gorcach.

szlak na Lubań

Najkrótszy szlak na Lubań z Przełęczy Snozka

Na Lubań można wejść praktycznie z każdej strony świata. Jednak w naszej opinii niebieski szlak z Przełęczy Snozka jest jednym z ciekawszych wariantów. Przełęcz znajduje się w Kluszkowcach, u podnóża Góry Wdżar, przy drodze łączącej Nowy Targ z Krościenkiem nad Dunajcem. Dojazd zarówno komunikacją, jak również samochodem, nie powinien przysporzyć większych kłopotów. Na miejscu odnajdziemy spory, bezpłatny parking, bacówkę działającą w sezonie, a nieopodal, skryte przed ciekawskimi spojrzeniami Organy Hasiora. Przyjemny szlak po 2 godz. 20 minutach dociera na wieżę widokową na Lubaniu. W trakcie tej drogi pokonamy 5,5 km oraz 566 metrów przewyższenia.

Bezpłatny parking w drodze na Lubań (przełęcz Snozka) – Koordynaty GPS: 49°27’03.4″N 20°19’05.7″E

Organy Hasiora na Przełeczy Snozka

Jeśli wierzyć ludowym podaniom, na przełęczy straszy czasem duch nieczysty w postaci kobiety odzianej płachtą. Nim jednak pognamy na gorczańskie szczyty, możemy podejść pod charakterystyczne, 13 metrowe Organy Hasiora. Odnajdziemy je 200 metrów na zachód od parkingu. Rzeźba powstała w 1966 roku i zamyśle autora, Władysława Hasiora, organy miały rozdzierać chmury, a przy tym grać niczym eolska harfa podczas większych wiatrów. Jednak na przekór zamysłom, rzeźba nigdy nie muzykowała. Źródła niemocy upatrywano w błędach konstrukcyjnych lub też braku na pomniku odpowiednich piszczałek organowych, gongów, fletów i dzwonków zaprojektowanych przez Hasiora. Podczas remontu w 2010 roku zostały zamontowane pasterskie dzwonki.  

luban gorcee 22

Trasa na szczyt z przełęczy Snozka

Już z Przełęczy Snozka rozpościerają się przyjemne widoki. Dojrzeć możemy Pieniny, Magurę Spiską, cudne Tatry, czy też Zbiornik Czorsztyński. A na Lubaniu będzie jeszcze piękniej! Podczas wędrówki na całej trasie towarzyszyć będą nam niebieskie znaczniki. Po kilku susach szlak obchodzi niewielką górę Wdżar (766 m). Pomimo skromnych rozmiarów, góra od ponad stu lat jest obiektem westchnień geologów. Skrywa bowiem w swoich czeluściach andezyt, czyli magmową skałę wulkaniczną. Jest ona szalenie nietypowa, zarówno dla Gorców, jak i Pienin.

Gdzieniegdzie można znaleźć informacje, że Wdżar jest wulkanem, jednak nie jest to prawdą. Plotka taka zrodziła się zapewne dlatego, że góra przywodzi czasem na myśl stożek wulkaniczny. Warto jeszcze wspomnieć, że od strony drogi wgryza się w południowe stoki góry, długi na 150 metrów, fotogeniczny kamieniołom Snozka, ze skalnymi ścianami o wysokości 40 metrów (obecnie obowiązuje tutaj zakaz wstępu).

Lubań niebieski szlak
szlaki na Luban

Maszerując dalej przez gorczańskie łąki warto zerkać za siebie. Szczególnie, że po prawie godzinie wędrówki niebieski szlak zapuszcza się w leśną gęstwinę. I nie opuszcza jej prawie aż do samego szczytu. Na polanie Wyrobki, na południowych stokach Lubania, w miejscu, w którym krzyżuje się niebieski z szlak z Przełęczy Snozka z zielonym z Grywałdu, znajdują się ruiny dawnej bacówki PTTK, wybudowanej w stylu Bacówki Moskały. Budynek uruchomiono w 1975 roku i przetrwał jedynie trzy lata. Bacówka spłonęła, a do dnia dzisiejszego przetrwały betonowo-kamienne fundamenty, które powoli pochłania las.

Przed nami ostatnie 20 minut trasy na Lubań. Jednakże szlak od polany staje się nad-wyraz stromy. Nim wejdziemy na podszczytową polanę, miniemy jeszcze źródło wody, z którego latem korzysta Studencka Baza Namiotowa SKPG pod Lubaniem. Do celu jest co raz bliżej, a szlak powoli daje nam wytchnienie.

Wierch Lubań

Lubań – gorczański piękniś

Trzeba przyznać, że to jeden z ciekawszych gorczańskich szczytów. Już w 1860 roku kuracjusze ze Szczawnicy wyjeżdżali chłopskimi furkami pod samiuśki szczyt Lubania. Było tutaj tyle zachwytów, że wkrótce wykreślono pierwszy szlak turystyczny z Krościenka. A w przededniu drugiej wojny światowej uruchomiono siłami Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy całkiem spore schronisko turystyczne na Lubaniu. Dziś możemy odnaleźć jedynie jego ruiny, gdyż spalili je Niemcy w pogoni za tutejszymi partyzantami. Ruiny znajdują się tuż przy Samorodach, czyli podszczytowych skałkach.

Lubań, co powinniśmy już wcześniej napisać, znajduje się w południowo-wschodniej części Gorców. Jest to tak niebanalny szczyt, że posiada dwa wierzchołki – Lubań oraz Średni Groń. W zależności od źródła mają 1211 lub 1225 metrów wysokości. Czasami są sobie równe, czasami wschodni szczyt, czyli Średni Groń jest wyższy, wszystko w zależności skąd będziemy czerpać wiedzę. Natomiast pomiędzy szczytami rozpościera się piękna i całkiem spora polana – Wierch Lubania. Co ciekawe, jeszcze w latach 70-tych zeszłego wieku, po większych ulewach tworzył się na niej okresowy zbiornik wodny, taki stawik. Z rzadkich roślin na Lubaniu rosną ostrożeń głowacz i ostrożeń dwubarwny. Czasem można tutaj spotkać głuszca.

wieża widokowa na Lubaniu
wieża widokowa na Lubaniu

Studencka baza namiotowa na Lubaniu

Przez Lubań przemyka Główny Szlak Beskidzki, dlatego tak istotna jest tutejsze czarowne miejsce. W okresie wakacyjnym, na polanie działa Studencka Baza Namiotowa Lubań. Można tutaj przybyć z własnym namiotem jak również zarezerwować nocleg w jednym z już rozstawionych a wieczorem spędzić miły czas przy ognisku i śpiewograniu. Jest to jedna z najstarszych studenckich baz namiotowych i działa na polanie pod Lubaniem od lat 60-tych zeszłego wieku. Prowadzona jest przez przewodników z Krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich (SKPG).

Według wierzeń ludowych Lubań jest miejscem przeklętym. I jednocześnie magicznym. Miejscowi czarownicy toczyli na szczycie spory między sobą. Pewnego razu, po rzuceniu przez jednego z nich przekleństwa, zaginęło całe stado owiec wraz z juhasami. Raz w roku, w dniu świętego Jakuba – 25go Lipca dochodzą spod ziemi okrzyki juhasów oraz brzęczą dzwoneczki owiec. Lepiej wtedy nie przebywać na szczycie. Straszne i mroczne dzieje…

studencka baza namiotowa na Lubaniu w Gorcach
baza SKPG na Lubaniu
studencka baza namiotowa na Lubaniu w Gorcach

Wieża widokowa na Lubaniu

Na szczycie Lubania w 2015 roku postawiono drewnianą wieżę widokową. Swoim wyglądem wieża nawiązuje do architektury okolicznych drewnianych kościołów.  Konstrukcja ma około 30 metrów, a na taras widokowy prowadzi dokładnie 138 schodów. Wieża na Lubaniu serwuje nam przepiękną panoramę. Dojrzeć można przy sprzyjającej aurze Gorce, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, Magurę Spiską, Pogórze Spisko-Gubałowskie i oczywiście Tatry. Oprócz widoków, na wieży odnajdziemy pieczątkę,tak, jak są na pozostałych gorczańskich wieżach (Magurki oraz Gorc) oraz na Koziarzu w Beskidzie Sądeckim. Nosi ona imię majora Józefa Chlipały pseudonim “Lubański”, który pochodził z Ochotnicy Dolnej.

Wieża na Lubaniu powstała w ramach realizacji projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”. Wstęp na wieżę widokową na Lubaniu jest bezpłatny. Pod wieżą znajduje się krzyż oraz niewielka kapliczka.

Luban w Gorcach
Krzyż papieski na Lubaniu pod wieżą widokową
wschód Słońca na Lubaniu

Nowe schronisko na Lubaniu

Przez kilka lat krążyły plotki, że na szczycie Lubania powstanie nowe schronisko. I faktycznie, inwestycja finalnie zostanie zrealizowana. Prace mają rozpocząć się w 2025 roku. Będzie to już trzecia z kolei taka inwestycja na tym gorczańskim szczycie. Przypominamy, że dwa wcześniejsze spłonęły. Wykonawcą będzie PTTK, a samo schronisko nie będzie duże – przewiduje się około 30 miejsc noclegowych.  

Powrót ze szczytu do wsi Kluszkowce

Aby nie wracać z Lubania po swoich śladach, możemy skierować swoje kroki na zachód i zejść do wsi Kluszkowce. Obok bazy namiotowej wystarczy, że odnajdziemy żółte szlakówki, które trawersują szczyt od południa. Natomiast będąc na górze wystarczy podejść dosłownie 10 minut, podążając w akompaniamencie trójki szlaków (czerwony, niebieski, zielony), aby ujrzeć interesujące nas szlakówki. Maszerujemy raźnie grzbietem przez kolejne dwa kwadranse, aby na polanie Jaworzyny Ochotnickie odbić w dół, w stronę wsi Kluszkowce. Zejście z Lubania przez gorczańskie królestwo do wsi zajmie nam około 1 godz. 50 min. Ostatnim akcentem będzie dotarcie na Przełęcz Snozka (2.1 km).

wieża widokowa na Lubaniu
Lubań zachód Slońca
zachód słońca na Lubaniu

Pozostałe szlaki na Lubań, który wybrać?

Na nasz gorczański szczyt można dotrzeć w sumie aż 9 wariantami. Żaden z nich nie jest ani ekspresowy, ani z niewielkim przewyższeniem. Przygotujcie kolana na gorczańska wędrówkę!

  • Jak już wiemy, najkrótszym wariantem jest niebieski szlak z Przełęczy Snozka 2 godz. 20 min.
  • Sąsiedni wariant ze wsi Kluszkowce jest nieco bardziej łagodny i jeszcze bardziej leśny. Aby dotrzeć nim na Lubań będziemy potrzebowali 2 godz. 50 min.
  • Zielony szlak ze wsi Maniowy zajmie nam 4 godz. bez jednego kwadransa.
  • Niebieski szlak z Ochotnicy Dolnej przez północne rubieże Lubania zajmie nam prawie 3 godz.
  • Natomiast zielony szlak, również z Ochotnicy Dolnej, to także 3 godz. Oba szlaki można wykorzystać do wykreślenia pętli na Lubań.
  • Zielony szlak z Tylmanowej przez Średni Groń to ponad 3 godz. leśnej wędrówki,
  • Czerwony szlak z Krościenka nad Dunajcem to już inna para kaloszy. Tutaj trzeba poświęcić 4 godziny, aby zameldować się na wieży widokowej na Lubaniu.
  • Wejście zielonym szlakiem z Grywałdu to prawie 3 godz. wędrówki.
  • Na koniec, największy smaczek, czyli całodniowy spacer z Turbacza. To przepiękna i czarująca trasa przez gorczańskie królestwo, które wytrawnym piechurom zajmuje około 7 godz.
zielony szlak na Luban

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

4 komentarze

  1. Urocze zdjęcia, pokazują iż w Gorce warto wybrać się także wczesną wiosna. Pozdrawiam

  2. Tisha Quitero Reply

    Mam nadzieje że coś podobnego jeszcze się pojawi

  3. Przepiękne zdjęcia. Kocham Gorce miłością ogromną. Szczególnie Lubań. Pierwszy raz byłam tam w 2008 roku. Coś niesamowitego. I te morza mgieł. Pozdrawiam serdecznie

    • oj tak, Gorce są magiczne, choć częstokroć niedocenione. Czasem trzeba dać im czas a odwdzięczą się postokroć! 🙂

Write A Comment