Luksemburg w Jeden Dzień

Luksemburg to całkiem ciekawy kierunek na weekendową wycieczkę. Dojazd do Luksemburga nie jest kłopotliwy, ani kosztowny. Jeśli będzie sprzyjało Wam szczęście, zapłacicie nie więcej niż 110 zł za podróż w dwie strony. Trzeba tylko połączyć dwie promocje – najpierw lot na lotnisko Bruksela Charleroi lub Frankfurt Hahn i następnie podróż autokarami Flipco. Przejazd komfortowym autobusem w promocji kosztuje raptem 5 €. Na szczęście, mimo że pula biletów promocyjnych bywa ograniczona, to ich ustrzelenie nie powinno stanowić wielkiego wyzwania. Podróż z belgijskiego lotniska trwa 2:45 h natomiast z niemieckiego 2:10 h. 

luksemburg w jeden dzień

Planując budżet wyjazdowy, pamiętajcie, że Luksemburg nie należy do najtańszych europejskich miast. Noclegi są tutaj droższe niż chociażby w Londynie, jednak paradoksalnie w mieście jest taniej w weekendy. Wszystko za sprawą różnej maści urzędników, którzy są do Luksemburga delegowani a na weekendy wracają. Na wielu forach polecany jest hostel Youth Hostel Luxembourg. Sami natomiast skorzystaliśmy z opcji Couchsurfingu. Jeżeli lubicie miasta na jeden dzień to polecamy również Trondheim.

Luksemburg jest podzielony na dolne i górne miasto, jednak to co najciekawsze jest rozrzucone w zasadzie na niewielkim obszarze. Dlatego też do najważniejszych atrakcji spokojnie możecie dotrzeć pieszo. Gdyby natomiast pogoda spłatała figle, to pamiętajcie o ofercie bezpłatnych muzeów. Sami natomiast rozdzieliliśmy nasz weekend na dzień w mieście oraz drugi na wycieczki po okolicy. Odnajdziecie tutaj malownicze krajobrazy oraz zaskakująco sporą ilość warowni, chociażby Zamek Vianden. Wycieczkom za miasto sprzyja komunikacja, która jest przyjazna dla turystów, o czym w dalszej części. Dużym ułatwieniem dla zwiedzających jest fakt, że większość mieszkańców kraju świetnie porozumiewa się po angielsku.

Na początku warto złożyć wizytę w informacji turystycznej na dworcu głównym lub na placu Guillaume II (to bardziej w centrum), gdzie otrzymamy mapę wraz z przykładową trasą zwiedzania i opisem najważniejszych zabytków. Możemy również sobie ułatwić sprawę i ściągnąć ją wcześniej ze strony wirtualnego biura informacji turystycznej. Znajdziemy tutaj również wiele innych przydatnych informacji oraz plików do pobrania.

Luksemburg atrakcje mapa

Luksemburg Atrakcje

Zabudowa Luksemburga to głównie odnowione i zadbane kamienice z XVII – XIX wieku. Pomiędzy nimi przebiegają wąskie uliczki oraz akwedukty i mosty doliny Alzette. To dzięki tej mozaice tutejsze Stare Miasto wpisano na listę UNESCO. Na nas największe wrażenie zrobiły głębokie wąwozy przecinające miasto. Musi tu być cudownie wiosną, gdy wszystko kwitnie i zieleni się. Warte odwiedzenia są również miejskie fortyfikacje. Ich budowę zapoczątkowali jeszcze Hiszpanie, których dzieło przez wieki kontynuowali Austriacy oraz Francuzi. To dzięki umocnieniom miasto było nazywane Gibraltarem Europy. Jednak w roku 1867 Traktat londyński nakazał ich znaczną rozbiórkę, oferując w zamian niepodległość. Pozostałością po rozebranych murach jest min Cytadela Św. Ducha z XVII w.

Spacer po fortyfikacjach warto zacząć przy katedrze Notre Dame. Znajdziecie w niej barokowe organy i drewnianą rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. Następnie warto przespacerować się uroczą ścieżką spacerową Chemin de la Corniche, nie bez przyczyny nazywaną „najpiękniejszym balkonem w Europie”. Miejska panorama robi tutaj spore wrażenie. W ten sposób dotrzecie do Pałacu Wielkich Książąt. Zimą pełni on funkcję rezydencji rodziny królewskiej, ale latem jest udostępniony zwiedzającym. Pałac wzniesiono w XVI wieku w stylu mauretańskim.

Luksemburg atrakcje

Ponadto jednym z najcenniejszym zabytkiem Luksemburga jest kościół św. Maricna z X w. oraz kolegium jezuickie z XVII w. Warta odnotowania jest również najstarsza wieża Bramy św. Michała, na której podczas Rewolucji Francuskiej była zainstalowana gilotyna. Polecane również są Kazamaty Petrusse, co prawda do dnia dzisiejszego przetrwało jedynie 10% ich maksymalnej powierzchni (23 km2), ale wciąż stanowią ciekawe miejsce odwiedzenia. Otwarte sezonowo. W mieście ponadto odnajdziemy również ważne unijne siedziby, min Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Trybunału Sprawiedliwości czy sekretariat Parlamentu Europejskiego.

Dolne i Górne Miasto

Do poruszania się pomiędzy dolnym i górnym miastem można wykorzystać windę. Drogowskazy do niej odnajdziecie w wielu punktach dolnego miasta. I jeśli nie zdecydujecie się na nią za pierwszym, czy drugim razem, to zapewne później chętnie będziecie kierowali do niej swe kroki. Na mapie winda jest oznaczona zielonym kwadratem. W Luksemburgu odnajdziecie liczne pomniki, oraz miejsca hołdu żołnierzom amerykańskim, którzy wyzwolili księstwo spod niemieckiej okupacji. W samej stolicy odnajdziecie cmentarz US Army, gdzie spoczywa Generał Patton. Z Gare Centrale wybierzcie autobus nr 15. Należy wysiąść na przystanku Kaschtewee, skąd czeka jeszcze 15 min spaceru.

luksemburg w jeden dzień

Luksemburg Komunikacja Miejska

Jest dobrze rozwinięta. Mamy do dyspozycji dwa rodzaje biletów: 2 godzinny (2€) oraz całodniowy (4€). Oba są dostępne u kierowców, w automatach, czy w punktach informacji turystycznej. Co istotne, drugi rodzaj biletu nie jest biletem całodobowym, a całodniowym i ważny jest jedynie do godziny 4 nad ranem dnia następnego. Na takich biletach można podróżować nie tylko w stolicy, ale również po całym obszarze Księstwa, autobusami i pociągami. Tutaj odnajdziecie przydatną wyszukiwarkę połączeń

Na nieśpieszne zwiedzanie miasta poświęciliśmy pierwszy dzień naszego pobytu, natomiast drugi wykorzystaliśmy na wycieczkę do Zamku Vianden. Jest on najpiękniejszą warownią w okolicy. Najpierw jedziemy pociągiem do stacji Ettelbruck, gdzie przesiadamy się na autobus nr 570 jadący już bezpośrednio do miejscowości Vianden. Przystanek autobusowy znajduje się zaraz obok stacji kolejowej, więc przesiadka nie nastręcza większych kłopotów. Zamek jest oddalony jedynie o 22 km od Luksemburga, a łączny czas dojazdu to godzina. Pociągi kursują średnio co 20 minut. Autobus co pół godziny. Spacer z autobusu na zamek to około 15 minut. Oczywiście możemy podróżować na bilecie jednodniowym (4€). Bilet wstępu do muzeum to (6€). Na Zamku są zniżki dla studentów i dzieci.

Możemy również udać się do ruin XIV wiecznego zamku w Larochette. W tym wypadku podróżujemy również pociągiem do Ettelbruck a następnie przesiadamy się na autobus nr 504. Lub do zamku Bourscheid – ponownie pociąg do miejscowości Ettelbruck i autobus nr 545. Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu na zwiedzanie.

Przydatne Linki

Narodowego Muzeum Historii i Sztuki 
Muzeum Sztuki Nowoczesnej MudAM  
Miejskie Muzeum Historii 
Wirtualne biuro informacji turystycznej 
Komunikacja miejska 

luksemburg w jeden dzień
luksemburg w jeden dzień

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

1 Comment

  1. w uzupełnieniu od marca 2020 roku komunikacja publiczna na terenie calego państwa będzie darmowa

Write A Comment