Luksemburg w jeden dzień

Dojazd do Luksemburga nie jest kłopotliwy, ani kosztowny. Jeśli będzie sprzyjało nam szczęście, powinniśmy zapłacić nie więcej niż 110 zł za podróż w dwie strony. Musimy tylko połączyć dwie promocje, najpierw lot na lotnisko Bruksela Charleroi lub Frankfurt Hahn (Wizz/Ryianar) a następnie podróż autokarami firmy Flipco. Za przejazd komfortowym autobusem w promocji zapłacimy 5 EUR za odcinek. Na szczęście, mimo że pula biletów promocyjnych jest ograniczona to ich ustrzelenie nie nastręcza większych problemów. Podróż z belgijskiego lotniska trwa 2:45 h natomiast z niemieckiego 2:10 h.  Planując budżet wyjazdowy, musimy pamiętać, że Luksemburg nie należy do najtańszych europejskich miast. Noclegi są tutaj droższe niż w Londynie. Jednak paradoksalnie jest taniej w weekendy, a to ze względu na urzędników, którzy trafiają tutaj w tygodniu na delegacje. Na wielu forach polecany jest hostel Youth Hostel Luxembourg. My skorzystaliśmy z opcji Couchsurfingu.

luksemburg w jeden dzień

Sam Luksemburg nie jest duży, jest podzielony na dolne i górne miasto. Do najważniejszych atrakcji dotrzemy pieszo. Jeśli jednak pogoda nam nie dopisze, to możemy odwiedzić kilka bezpłatnych muzeów. Warto również pamiętać o okolicach stolicy. Malownicze krajobrazy, czy liczne warownie chętnie nas ugoszczą (np. zamek Vianden) szczególnie, że komunikacja jest przyjazna dla turystów, o czym w dalszej części. Większość mieszkańców kraju świetnie porozumiewa się po angielsku.

Ale po kolei – na początku warto złożyć wizytę w informacji turystycznej na dworcu głównym lub na placu Guillaume II (to bardziej w centrum), gdzie otrzymamy mapę wraz z przykładową trasą zwiedzania i opisem najważniejszych zabytków. Możemy również sobie ułatwić sprawę i ściągnąć ją wcześniej ze strony wirtualnego biura informacji turystycznej. Znajdziemy tutaj również wiele innych przydatnych plików.

Mapa Luksemburg

Luksemburg atrakcje

Zabudowa Luksemburga to głównie odnowione i zadbane kamienice z XVII – XIX wieku, pomiędzy którymi przebiegają wąskie uliczki oraz akwedukty i mosty doliny Alzette. To dzięki tej mozaice tutejsze Stare Miasto zostało wpisana na listę UNESCO. Na nas największe wrażenie zrobiły głębokie wąwozy przecinające miasto. Musi tu być cudownie wiosną, gdy wszystko kwitnie i się zieleni. Warte odwiedzenia są miejskie fortyfikacje. Ich budowę zapoczątkowali jeszcze Hiszpanie, których dzieło przez wieki kontynuowali Austriacy oraz Francuzi. To dzięki umocnieniom miasto było nazywane Gibraltarem Europy. Jednak w roku 1867 Traktat londyński nakazał ich znaczną rozbiórkę, oferując w zamian niepodległość. Pozostałością po rozebranych murach jest min Cytadela Św. Ducha z XVII w.

Spacer po fortyfikacjach warto zacząć przy katedrze Notre Dame, w której znajdziemy barokowe organy i drewnianą rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. Następnie warto przejść się uroczą ścieżką spacerową Chemin de la Corniche, nie bez przyczyny nazywaną „najpiękniejszym balkonem w Europie”. Miejska panorama robi tutaj spore wrażenie. W ten sposób dotrzemy do Pałacu Wielkich Książąt. Zimą pełni on funkcję rezydencji rodziny królewskiej, ale latem jest udostępniony zwiedzającym. Pałac został wzniesiony w XVI wieku w stylu mauretańskim.

luksemburg w jeden dzień

Ponadto jednym z najcenniejszym zabytkiem Luksemburga jest kościół św. Maricna z X w. oraz kolegium jezuickie z XVII w. Warta odnotowania jest również najstarsza wieża Bramy św. Michała, na której podczas Rewolucji Francuskiej była zainstalowana gilotyna. Polecane również są Kazamaty Petrusse, co prawda do dnia dzisiejszego przetrwało jedynie 10% ich maksymalnej powierzchni (23 km2), ale wciąż stanowią ciekawe miejsce odwiedzenia. Otwarte sezonowo. W mieście ponadto odnajdziemy również ważne unijne siedziby, min Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Trybunału Sprawiedliwości czy sekretariat Parlamentu Europejskiego.

Do poruszania się pomiędzy dolnym i górnym miastem możemy wykorzystać windę. Drogowskazy do niej odnajdziemy w wielu punktach dolnego miasta. I jeśli nie zdecydujemy się na nią za pierwszym, czy drugim razem, to później chętnie będziemy kierowali do niej swe kroki. Na mapie winda jest oznaczona zielonym kwadratem. W Luksemburgu odnajdziemy liczne pomniki, oraz miejsca hołdu żołnierzom amerykańskim, którzy wyzwolili księstwo spod niemieckiej okupacji. W samej stolicy odnajdziemy cmentarz US Army, gdzie znajduje się również grób Generała Pattona. Z Gare Centrale autobus nr 15, wysiadamy na przystanku Kaschtewee, skąd czeka nas jeszcze 15 min spaceru.

luksemburg w jeden dzień

Luksemburg komunikacja miejska

Jest dobrze rozwinięta. Mamy do dyspozycji dwa rodzaje biletów: 2 godzinny (2€) oraz całodniowy (4€). Oba są dostępne u kierowców, w automatach, czy w punktach informacji turystycznej. Co istotne, drugi rodzaj biletu nie jest biletem całodobowym, a całodniowym i ważny jest jedynie do godziny 4 nad ranem dnia następnego. Na takich biletach można podróżować nie tylko w stolicy, ale również po całym obszarze Księstwa, autobusami i pociągami. Tutaj odnajdziecie przydatną wyszukiwarkę połączeń

Na nieśpieszne zwiedzanie miasta poświęciliśmy pierwszy dzień naszego pobytu, natomiast drugi wykorzystaliśmy na wycieczkę do Zamku Vianden. Jest on najpiękniejszą warownią w okolicy. Najpierw jedziemy pociągiem do stacji Ettelbruck, gdzie przesiadamy się na autobus nr 570 jadący już bezpośrednio do miejscowości Vianden. Przystanek autobusowy znajduje się zaraz obok stacji kolejowej, więc przesiadka nie nastręcza większych kłopotów. Zamek jest oddalony jedynie o 22 km od Luksemburga, a łączny czas dojazdu to godzina. Pociągi kursują średnio co 20 minut, autobus co pół godziny. Spacer z autobusu na zamek to około 15 minut. Oczywiście możemy podróżować na bilecie jednodniowym (4€). Bilet wstępu do muzeum to (6€), znajdziemy tutaj zniżki dla studentów i dzieci.

Możemy również udać się do ruin XIV wiecznego zamku w Larochette. W tym wypadku podróżujemy również pociągiem do Ettelbruck a następnie przeiadamy się na autobus nr 504. Lub do zamku Bourscheid, ponownie pociąg do miejscowości Ettelbruck i autobus nr 545. Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu na zwiedzanie

Przydatne linki

luksemburg w jeden dzień
luksemburg w jeden dzień
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Write A Comment