Maciejowa z widokami
– Maciejowa znajduj się w zachodniej części Gorców
– Szlak z Jasionowa na Maciejową to tylko 50 min
– Bacówka znajduje się na polanie Przysłop pod Maciejową
– Dojazd z Krakowa w Gorce zajmuje około 1,5 h
Maciejowa w Gorcach to szalenie popularny cel wycieczek. Trafiają tutaj zarówno osoby, które zaczynają swoją przygodę z gorczańskimi szlakami, jak też Ci, którzy zdarli już nie jedną parę butów na tutejszych szlakach. Sielsko przyjemna atmosfera, przyjemne widoki, wiosenne krokusy oraz dobra kuchnia. Dziś zapraszamy na najkrótszy szlak na Maciejową. Jest on idealny dla dzieci, górskich leniuszków oraz osób, które cenią sobie szybkie podejście do celu i korzystanie z uroków gór! Aha, nie warto podejmować próby dotarcia na Maciejową wózkiem dziecięcym. Niestety, żaden z tutejszych szlaków nie nadaje się na takie szaleństwa.
Gdzie jest Maciejowa i dlaczego jest tak popularna?
Na początek garść geograficznego doprecyzowania. Maciejowa jest niespecjalnie wysokim, bo mierzącym 815 m n.p.m. gorczańskim szczytem. Leży, nie wadząc nikomu, na długim grzbiecie łączącym Rabkę Zdrój ze Starymi Wierchami (tutaj odnajdziecie kolejne gorczańskie schronisko) i Turbaczem. O Turbaczu, jego urokach i dumie bycia najwyższym szczytem Gorców, opowiedzieliśmy tutaj. A jeśli powiększycie mapę, to wierzchołek Maciejowej pojawia się pomiędzy szczytem Tatarów a Wierchową. Stoki Maciejowej opadają dolinami potoków Poniczanka oraz Słonka.
Przez szczyt przemyka znakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego. Latem i jesienią uważajcie na mylące czasówki na szlakówkach, ponieważ po drodze możecie spotkać sporo jagód, które skutecznie opóźniają przemarsz. A do tego widoki – place lizać! Widać stąd Matkę Niepogody, czyli Babią Górę, Pasmo Policy oraz Beskid Makowski. A jeśli aura dopisze, to również można zerknąć ciekawskim okiem na Tatry, słowackiego Wielkiego Chocza oraz Małą Fatrę. Również zimą jest tutaj gwarnie, ponieważ na północnym stoku znajduje się kompleks wyciągów narciarskich, z których ten najdłuższy dociera w okolicę szczytu (Maciejowa I i Maciejowa II.). Bacówka na Maciejowej znajduje się około kilometra od samego szczytu Maciejowa i to tutaj Was dziś zabierzemy!
Najkrótszy szlak do Bacówki na Maciejowej
Czasami bywa tak, że cenimy sobie wersje minimalistyczne. Szybkie i nietrudne dojście do schroniska, a później leżakowanie przez pół dnia ze wzrokiem wpatrzonym w odległe szczyty <3 i właśnie do takich celów idealnie nadaje się zielony szlak z Jasionowa.
Najtrudniejszym zadaniem, z jakim przyjdzie Wam się tutaj zmierzyć, szczególnie w słoneczny weekend, będzie znalezienie dogodnego miejsca do zaparkowania samochodu. Droga przez przysiółek jest dość wąska, a pobocze skromne. Niestety brakuje tutaj jakiejś większej zatoczki. Coniedzielny sznur samochodów zaparkowanych na poboczu jest zapewne dość sporym utrapieniem mieszkańców Jasionowa.
Z Jasionowa roztaczają się przecudne widoki! Nie dziwimy się, że dość ciężko tutaj o kupno domu, czy stosownej działki. Natomiast zielony szlak na Maciejową bardzo szybko ucieka w las. Trasa jest zacieniona, dlatego warto ją rozważyć szczególnie w gorące letnie dni. Czerwony szlak wiedzie bardziej otwartymi terenami, po których hula wiatr, a Słońce pięknie dogrzewa. A teraz przyjrzyjcie się profilowi wysokościowemu tego szlaku. Suma podejść na całej długości wynosi raptem 145 metrów. A od chwili, gdy zatrzaśniecie drzwi auta, a dotrzecie do bacówki, mała wskazówka zegarowa nie zdąży wykonać pełnego obrotu. Prawda, że to ekspres na Maciejową? Gdy już dotrzecie do czerwonego szlaku, trzeba skręcić w prawo i w towarzystwie czerwonych znaczników przespacerować dosłownie 10 minut do bacówki. Zielony zaraz odbije w dół do miejscowości Ponice.
Bacówka na Maciejowej
Dla zmylenia przeciwnika, Bacówka na Maciejowej położona na polanie Przysłop pod Maciejową. Do szczytu Maciejowa jest jeszcze około kilometra w kierunku południowo wschodnim. Będziecie przez niego przechodzić, jeśli na gorczański spacer wyruszycie z Rabki czerwonym lub czarnym szlakiem. Nieopodal bacówki na Maciejowej znajduje się granica Gorczańskiego Parku Narodowego.
Schronisko zostało wybudowane w roku 1977 zgodnie z projektem S. Karpiela. W środku odnajdziecie ściany udekorowane rzeźbami wykonanymi przez absolwentów zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara. Pozostałe detale wystroju wnętrza również są stylowe. Powinno Wam się tutaj spodobać.
Bacówka na Maciejowej jest jedną z 10 bacówek turystyki kwalifikowanej (czyli przeznaczonych do obsługi turystów indywidualnych). Możecie tutaj spędzić noc, rozpalić ognisko, zjeść obiad (nam smakowała pomidorowa oraz słodkie wypieki). Schronisko zostało stworzone w wyniku pracy Pana Edwarda Moskały oraz rabczańskiego oddziału PTTK, w ramach akcji tworzenia małych zagospodarowanych schronisk górskich. Schronisko ma 30 miejsc noclegowych.
Jak inaczej dotrzeć do Bacówki na Maciejowej?
Do Bacówki na Maciejowej możecie dotrzeć również czerwonym szlakiem z centrum uzdrowiska Rabka – Zdrój. W tym wariancie potrzeba około 2h i niestety sporą część trasy przypada na spacer przez miasto. Co prawda możecie podjechać samochodem nieco bliżej, ale prawdę powiedziawszy nie ma w okolicy ulicy Józefa Dietla zbyt wielu miejsc, gdzie można swobodnie zostawić samochód (Ulica Józefa to dość długa ulica, z której czerwony szlak na Maciejową ucieka w las).
Od strony południowo zachodniej, po gorczańskich stokach, wspina się tutaj zielony szlak. Jeśli samochód pozostawicie w miejscowości Ponice, to na Maciejowej zawitacie po około 70 minutach. Najmniej interesujący wydaje się być czarny szlak z Rabki Zdrój Słone, ponieważ wspina się głównie wzdłuż wyciągu narciarskiego, a czas dotarcia do bacówki wynosi nieco mniej niż 1,5 h.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂