Wiosenna Wyspa
Madera to szalenie przyjemna wyspa należąca do Portugalii. Spędzliśmy tutaj nieśpieszny tydzień czasu. Zwiedzając i pijąc wino. Warto tutaj wybrać się, szczególnie zimą, gdy w Polsce szaleje okrutna zima i plucha, a na wyspie trwa całoroczna wieczna wiosna. Króluje tutaj łagodny klimat, na który składają się względnie wysokie średnie temperatury oraz umiarkowana wilgotność powietrza. Deszcze padają głównie od listopada do lutego i co warte odnotowania, częściej pada na północnej części wyspy.
Jak Tanio Dolecieć na Maderę?
Na Maderę możecie dotrzeć głównie dzięki portugalskim liniom TAP oraz niskobudżetowym EasyJet’em. Nasz lot z Lizbony trwał niespełna 2 godziny. Dwa razy. Ponieważ dość często zdarza się, że samolot w wyniku silnych podmuchów wiatru nie jest w stanie wylądować na wyspie i wraca do Lizbony. Tak też i nam się przydarzyło. Jeśli tak też się zdarzy, to przewoźnik zorganizuje dla Was hotel i kolejny kurs następnego dnia. Za loty w dwie strony zapłaciliśmy raptem 130 pln. Natomiast do Lizbony z Polski można tanio dolecieć z Warszawy (Wizz) oraz z Modlina (Ryanair).
Komunikacja na Maderze
Jeśli planujecie korzystać z autobusów na wyspie, istotnym dla Was będzie fakt, że na Maderze funkcjonuje kilka kompanii transportowych. Najistotniejsze będą:
– Korporacja SAM, która obsługuje wschodnia część wyspy oraz lotnisko.
– Natomiast głównym przewoźnikiem stolicy i okolic jest Horarios de Funchal.
Ceny za pojedynczy przejazd w centrum miasta kosztuje 1,95 EUR. Jeśli planujecie częściej podróżować po Funchal, wówczas warto zainteresować się kartą prepaidową GIRO pozwalającą obniżyć cenę za przejazd do 1,35 EUR. Ceny poza miastem są odpowiednio wyższe. Osoby zainteresowane szczegółami odsyłamy do strony przewoźnika, na której znajdziemy również mapkę połączeń. Dworzec autobusowy w Funchal znajduje się przy Avenita do Mar.
Dojazd z Lotniska
Tutaj oczywiście można polecić autobusy SAM – bilet do Funchali kosztuje 5 EUR w jedną stronę, a w dwie 8 EUR. Pod linkiem znajdziecie rozkład jazdy: Rozkład jazdy. W tej samej cenie kursuje lotniskowy Aerobus. Godziny odjazdów. Natomiast ceny taksówek zaczynają się od 20 EUR, a przejazd zajmuje około 15minut.
Wypożyczenie Samochodu, czy Komunikacja Publiczna?
Warto pamiętać, że linie autobusowe oraz rozkłady jazdy zostały stworzone głównie pod mieszkańców. Dlatego z całego serca namawiamy do wynajęcia samochodu. Mając samochód dotrzecie swobodnie w każde miejsce. Z drugiej strony pamiętajcie, że drogi na Maderze są kręte, z licznymi serpentynami, często pod górkę i z masą tuneli. Mogą być wyzwaniem dla niedoświadczonego kierowcy. Dla nas były 🙂
Namiot na Maderze, Czy To Się Może Udać?
Madera jest niesamowicie górzysta, dosłownie każdy płaski skrawek wyspy jest zagospodarowany przez miejscowych, dlatego tak trudne jest znalezienie miejsca pod namiot. Mieliśmy z tym dość spore problemy, dlatego też często wracaliśmy do wcześniej już przetestowanych miejsc. Mając samochód jest to bardzo proste, ponieważ gęsta sieć dróg sprawia, że wszędzie jest niezmiernie blisko. W naszej opinii, wynajęcie samochodu opłaca się nawet dla dwóch osób.
Na podlinkowanej mapie znajdziecie miejsca w których spaliśmy. Najbardziej podobała nam się druga lokalizacja.
Miejsce I – atrakcyjne dla osób ceniących nisko przelatujące samoloty i obserwujących ich zmagania z podmuchami wiatru podczas lądowania. Bliskość fal, morza, czysty romantyzm. Dodatkowo, jeśli ktoś ma słabość do magicznych wschodów słońca, to z pewnością nie będzie rozczarowany.
Miejsce II – leśna polana o średnicy ok 10 metrów, jakby stworzona pod namioty, puuuusto, a pod ręką urocza lewada (najlepsza miejscówka), dookoła kwitnące żonkile i cisza. Samochód możemy zostawić w specjalnie przygotowanych zatoczkach, około 3 minut od polany. Żeby na nią trafić musimy na zakręcie, obok stolików, wejść wzdłuż lewady po schodkach, podążyć wzdłuż niej kilkadziesiąt metrów, po czym odbić w lewo.
Miejsce III – na wypłaszczeniu wyspy, dobra miejscówka jeśli jesteśmy na zachodzie Madery.
Madera Atrakcje
Co warto na Maderze? Na pewno wybierzcie się na spacer wzdłuż lewady. Jest ich tutaj niezliczona ilość, jednakże którejkolwiek nie wybierzecie, będziecie zadowoleni. Godne polecenia są oczywiście góry, wschodni cypel wyspy oraz lokalne wino i kawa w przydrożnych barach. Natomiast stolica, Funchal, zupełnie nas nie porwała. Po pierwszej wizycie unikaliśmy jej jak ognia. Mając samochód mogliśmy swobodnie krążyć po serpentynach Madery. Całe północne wybrzeże jest piękne. Jednakże, największe drogowe wrażenie zrobiła na nas droga VE 4, która przeciana Maderę „na pół”.
1. Ponta de Sao Lourenco
W tłumaczeniu jest to Przylądek św Wawrzyńca na wschodnim krańcu Madery. Istny raj dla geologów, gdzie można zaobserwować przepiękne kominy wulkaniczne i dajki, a nad głowami nisko przelatują samoloty. Skały wznoszą się tutaj na wysokość do 180 metrów ponad taflę oceanu. Trasa spacerowa w dwie strony zajmie Wam wraz z fotografowaniem około 2,5 h. Do przejścia jest około 4 km w jedną stronę. Ścieżka technicznie nie jest trudna, ale trzeba zachować ostrożność podchodząc na skraj urwiska.
2. Lewady!
Lewady są kanałami irygacyjnymi, służącymi do transportowania deszczówki z rejonów górskich, głównie z północnej części wyspy (tam gdzie częściej pada) na stronę południową. Częstokroć wzdłuż lewad biegną ścieżki, którymi można spacerować. Na wyspie jest około 200 lewad, warto pamiętać, żeby spakować do plecaka latarkę, ponieważ niektóre lewady prowadzę przez długie tunele. Możemy polecić Levade do Risco prowadzącą do wodospadu (ok .25 min spaceru) oraz Ribeiro Frio do Balcoes.
3. Góry na Maderze
3.1. Szlak: Pico Ruivo – Pico Arieiro (Vereda do Areeiro – PR 1)
Tak naprawdę, najbardziej rozpalał nasze umysły spacer pomiędzy najwyższymi szczytami Madery. Tunele, zejścia, podejścia, kosmiczny krajobraz, przez to trasa pomiędzy Pico Ruivo i Pico Arieiro jest zaiste magiczna. Szlak zajmuje około 3h, może ciut dłużej, jeśli ktoś ma słabszą kondycje lub jeśli sporo fotografuje 🙂 Warto spakować ciepłe rzeczy, jakąś pelerynę, latarkę i prowiant. Szlak jeszcze w pierwszej części się rozdziela, wybierając ścieżkę w lewo spodziewajcie się po pewnym czasie długiego tunelu. Za tunelem ścieżki się łączą. Wrócić można drugą stroną. Tak więc, Madera i góry to wybuchowa wizualnie mieszanka!
3.2 Trekking na Pico Ruivo
Krótszy, ale bardzo przyjemny spacer, jest to to wersja: Vereda do Pico Ruivo – PR 1.2. Na szczyt do przejścia jest około 2,8 km, które powinno zająć Wam w dwie strony maksymalnie dwie godziny. Pół godziny przed szczytem możecie zatrzymać się w schronisku na coś ciepłego. Dokładny opis szlaków w języku angielskim.
Ciekawostka wprost z Madery
Wedle różnych teorii spiskowych Król Władysław III Warneńczyk wcale nie zginął pod Warną, a w przebraniu franciszkanina dotarł na górę Synaj gdzie został przyjęty do zakonu św. Katarzyny. Następnie trafił na Maderę, gdzie występował już jako Henrique Alemao rycerz św. Katarzyny na górze Synaj. Po latach polscy franciszkanie rozpoznali w naszym bohaterze króla i namówili go do powrotu do ojczyzny. Powrót okazał się tragiczny, gdyż okręt, którym podróżował król, rozbił się u stóp klifu Cabo Girao. Ponoć roztrzaskała go spadająca skała podczas burzy.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
5 komentarzy
Czesć, link do miejsc, gdzie spaliście nie działa niestety. Interesuje mnie czy spaliście na słynnych polach namiotowych na terenach parku IFCN? Czy jakis przypadkowo znalezionych miejsach po drodze?
Pozdrawiam!
heja, link będziemy korygować, jednak spaliśmy na przypadkowo odkrytych miejscówkach, nie związanych z IFCN. Za późno doczytaliśmy o nich 🙁
Hej, czy trekking: Pico Ruivo – Pico Arieiro trwał 3h w jedną stronę? Podobno kiepsko tam z transportem publicznym? Zastanawiam się czy wracaliście w to samo miejsce po auto? Jak tak to zajmie mi to 6h.
Pozdrawiam serdecznie,
Ania
Nigdy mnie tam nie było i to wszystko na zdjęciach wygląda przepięknie. Także myślę że powinno być tam bezpiecznie. Ostatnio jednak zaginęli tam różni turyście w bliskim od siebie czasie. Czy tam znajdują się jakieś miejsca niebezpieczne po za ewentualnie tym co sami można sobie zrobić przez nieostrożność?
Przypuszczamy, że w górach oraz na klifach może być nieco ryzykownie