Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Madera w Tydzień

Madera i tylko 7 dni i czy to ma sens? Pomyślmy – wszyscy mówią, że trwa tu wieczna wiosna. Czasami oczywiście pada, jednak przeważnie świeci słońce i jest cudnie po stokroć pięknie. Króluje tutaj łagodny klimat, na który składają się względnie wysokie średnie temperatury oraz umiarkowana wilgotność powietrza. Deszcze padają głównie od listopada do lutego i co warte odnotowania, częściej pada na północnej części wyspy. Szczegółowe dane dotyczące klimatu wyspy. Natomiast jeśli cenicie sobie wyspiarskie klimaty odsyłamy do naszego wpisu o Sycylii!

Jak tanio dolecieć na Maderę?

Na Maderę możemy dolecieć portugalskim TAP’em oraz niskobudżetowym EasyJet’em. Nasz lot z Lizbony trwał niespełna 2 godziny. A ceny? Nawet od 130 zł za lot w dwie strony z Lizbony. Co ciekawe, dość często zdarza się, że samolot w wyniku silnych podmuchów wiatru nie jest w stanie wylądować na wyspie i wraca do Lizbony. W takiej sytuacji przewoźnik organizuje dla nas hotel i kolejny lot dnia następnego. Do Lizbony tanio dolecimy z Warszawy (Wizz) oraz z Modlina (Ryanair).

Lotnisko Madera

Komunikacja na Maderze

Jeśli planujemy korzystać z autobusów na wyspie, istotnym dla nas będzie fakt, że na Maderze funkcjonuje kilka kompanii transportowych:

 • Korporacja SAM obsługuje wschodnia część wyspy oraz lotnisko.
 • Głównym przewoźnikiem stolicy i okolic jest Horarios de Funchal. Ceny za pojedynczy przejazd w centrum miasta kosztuje 1,95 EUR. Jeśli planujemy częściej podróżować po Funchal, wówczas warto zainteresować się kartą prepaidową GIRO pozwalającą obniżyć cenę za przejazd do 1,35 EUR. Ceny poza miastem są odpowiednio wyższe. Osoby zainteresowane szczegółami odsyłamy do strony przewoźnika, na której znajdziemy również mapkę połączeń.  Dworzec autobusowy w Funchal znajduje się przy Avenita do Mar.
 • Jeśli planujemy podróżować po zachodniej części wyspy, wówczas możemy skorzystać z usług firmy Rodoeste. Wykaz wszystkich połączeń i ceny.

Dojazd z Lotniska

 • Oczywiście autobusy SAM – bilet do Funchali kosztuje 5 EUR w jedną stronę, a w dwie 8 EUR. Rozkład jazdy
 • W tej samej cenie znajdziemy lotniskowy Aerobus. Godziny odjazdów 
 • Ceny taksówek zaczynają się od 20 EUR, a przejazd zajmuje około 15minut.

Wypożyczenie samochodu, czy komunikacja publiczna?

Namawiamy do wynajęcia samochodu. Musimy mieć świadomość, że linie autobusowe oraz rozkłady jazdy zostały stworzone głównie pod mieszkańców. Mając samochód dotrzemy swobodnie w każde miejsce. Z drugiej strony pamiętajmy, że drogi na Maderze są kręte, z licznymi serpentynami, często pod górkę i z masą tuneli. Mogą być wyzwaniem dla niedoświadczonego kierowcy.

Madera Namiot

Madera jest niesamowicie górzysta, dosłownie każdy płaski skrawek wyspy jest zagospodarowany przez miejscowych, dlatego tak trudne jest znalezienie miejsca pod namiot. Mieliśmy z tym dość spore problemy, dlatego też często wracaliśmy do wcześniej już przetestowanych miejsc. Mając samochód jest to bardzo proste, ponieważ gęsta sieć dróg sprawia, że wszędzie jest niezmiernie blisko, a koszty wynajmu? Są zaskakująco tanie, wynajecie samochodu opłaca się nawet dla dwóch osób,  możliwe, że z tego powodu nie widzieliśmy nikogo stopującego.

Tutaj znajdziecie miejsca, w których spaliśmy. Najbardziej podobało się nam miejsce nr 2.

 • Miejsce I – atrakcyjne dla osób ceniących nisko przelatujące samoloty i obserwujących ich zmagania z podmuchami wiatru podczas lądowania. Bliskość fal, morza, czysty romantyzm. Dodatkowo, jeśli ktoś ma słabość do magicznych wschodów słońca, to z pewnością nie będzie rozczarowany.
 • Miejsce II – leśna polana o średnicy ok 10 metrów, jakby stworzona pod namioty, puuuusto, a pod ręką urocza lewada (najlepsza miejscówka), dookoła kwitnące żonkile i cisza. Samochód możemy zostawić w specjalnie przygotowanych zatoczkach, około 3 minut od polany. Żeby na nią trafić musimy na zakręcie, obok stolików, wejść wzdłuż lewady po schodkach, podążyć wzdłuż niejj kilkadziesiąt metrów, po czym odbić w lewo.
 • Miejsce III – na wypłaszczeniu wyspy, dobra miejscówka jeśli jesteśmy na zachodzie Madery.
IMGP9367

Madera Atrakcje

Co warto na Maderze? Na pewno jakaś lewada, jest ich niezliczona ilość, jednakże którejkolwiek nie wybierzemy, będziemy zadowoleni. Godne polecenia są oczywiście góry, wschodni cypel wyspy oraz lokalne wino i kawa w przydrożnych barach. Natomiast stolica, Funchal, zupełnie nas nie porwała, unikaliśmy jej później jak ognia. Mając samochód mogliśmy swobodnie krążyć po serpentynach Madery. Całe północne wybrzeże jest piękne. Spore wrażenie zrobiła na nas szczególnie droga VE 4 przecinająca Maderę „na pół”.

Ponta de Sao Lourenco

czyli Przylądek św Wawrzyńca na wschodnim krańcu wyspy. Istny raj dla geologów, gdzie można zaobserwować przepiękne kominy wulkaniczne i dajki, a nad głowami nisko przelatują samoloty. Skały wznoszą się tutaj na wysokość do 180 metrów ponad taflę oceanu. Trasa w dwie strony zajmie nam wraz z fotografowaniem około 2,5 h, do przejścia mamy 4 km w jedną stronę. Ścieżka technicznie nie jest trudna, ale trzeba zachować ostrożność podchodząc na skraj urwiska.

Lewady są kanałami irygacyjnymi, służącymi do transportowania deszczówki z rejonów górskich, głównie z północnej części wyspy na stronę południową. Wzdłuż lewad biegną ścieżki, którymi możemy spacerować. Na wyspie jest około 200 lewad, warto pamiętać, żeby spakować do plecaka latarkę, ponieważ niektóre lewady prowadzę przez długie tunele. Możemy polecić Levade do Risco prowadzącą do wodospadu (ok .25 min spaceru) oraz Ribeiro Frio do Balcoes.

Madera Góry

Pico Ruivo – Pico Arieiro (Vereda do Areeiro – PR 1)

Tak naprawdę, najbardziej rozpalał nasze umysły spacer pomiędzy najwyższymi szczytami Madery. Tunele, zejścia, podejścia, kosmiczny krajobraz, przez to trasa pomiędzy Pico Ruivo i Pico Arieiro jest zaiste magiczna. Zajrzyjcie do naszej galerii, a sami się przekonacie. Zajmuje około 3h, może ciut dłużej, jeśli mamy słabszą kondycje lub jeśli sporo fotografujemy 😉 Warto spakować ciepłe rzeczy, jakąś pelerynę, latarkę i prowiant. Szlak jeszcze w pierwszej części się rozdziela, wybierając ścieżkę w lewo możemy się spodziewać po pewnym czasie długiego tunelu. Za tunelem ścieżki się łączą. Wrócić możemy drugą stroną. Tak więc, Madera i góry to wybuchowa wizualnie mieszanka!

Madera Góry: Trekking na Pico Ruivo

Krótszy, ale bardzo przyjemny spacer, jest to to wersja: Vereda do Pico Ruivo – PR 1.2. Na szczyt mamy do przejścia około 2,8 km, które powinno nam zająć w dwie strony maksymalnie dwie godziny. Pół godziny przed szczytem możemy zatrzymać się w schronisku na coś ciepłego. Dokładny opis szlaków w języku angielskim.

IMGP9616

Ciekawostka:

Wedle różnych teorii spiskowych Król Władysław III Warneńczyk wcale nie zginął pod Warną, a w przebraniu franciszkanina dotarł na górę Synaj gdzie został przyjęty do zakonu św. Katarzyny. Następnie trafił na Maderę, gdzie występował już jako Henrique Alemao rycerz św. Katarzyny na górze Synaj. Po latach polscy franciszkanie rozpoznali w naszym bohaterze króla i namówili go do powrotu do ojczyzny. Powrót okazał się tragiczny, gdyż okręt, którym podróżował król, rozbił się u stóp klifu Cabo Girao. Ponoć roztrzaskała go spadająca skała podczas burzy.

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 1   Average: 5/5]

3 komentarze

 1. Czesć, link do miejsc, gdzie spaliście nie działa niestety. Interesuje mnie czy spaliście na słynnych polach namiotowych na terenach parku IFCN? Czy jakis przypadkowo znalezionych miejsach po drodze?
  Pozdrawiam!

  • heja, link będziemy korygować, jednak spaliśmy na przypadkowo odkrytych miejscówkach, nie związanych z IFCN. Za późno doczytaliśmy o nich 🙁

 2. Hej, czy trekking: Pico Ruivo – Pico Arieiro trwał 3h w jedną stronę? Podobno kiepsko tam z transportem publicznym? Zastanawiam się czy wracaliście w to samo miejsce po auto? Jak tak to zajmie mi to 6h.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Ania

Write A Comment