Mała Fatra

 

Mała Fatra


W Małej Fatrze byliśmy kilkukrotnie i za każdym razem daliśmy się porwać jej magii. Jest tu pięknie, zachwycająco, nietuzinkowo. A tutejsze szlaki oferują wszystko, co najlepsze. Znajdziemy doliny znane ze Słowackiego Raju, tatrzańskie łańcuchy oraz zachwycające panoramy. Mała Fatra dzieli się na dwie części, luczańską oraz tą bardziej interesującą – krywańską. Słynie również z dywanów kwiatowych, których kulminacja przypada na połowę maja oraz początek czerwca. Jednak paradoksalnie to nie szczyty skupiają na sobie największą uwagę, a Janosikowe Diery, czyli układ wąwozów i kanionów Małej Fatry. Zostały one nazwane tak na cześć zbója Juraja Janosika, który pochodził z nieodległej Terchowej. W Dolinie Vratnej możemy odnaleźć jego pomnik z blachy stalowej, mający prawie 8 metrów wysokości. Zaskakujące, ale to Mała Fatra jest większa i wyższa od swojej siostry, Wielkiej Fatry. Całe zamieszanie bierze się stąd, że fatra jest określeniem pastwisk, a te większe i bardziej dostępne, znajdowały się w tym drugim paśmie.

 

 

Mała Fatra dojazd

Spoglądając na mapę wydaje się, że Mała Fatra jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, kilkanaście kilometrów od polskich granic. Jednak niechaj nie zmylą Was odległości. Niesympatyczny układ dróg sprawia, że mamy do przejechania z Chyżnego ok. 70 km a od Zwardonia 63 km. Mimo, że wciąż nie najgorzej, to rodzaj dróg oraz liczne ograniczenia prędkości wydłużają podróż do celu. Zatem i tu i tu trzeba liczyć ponad godzinę na dojazd.

Większość turystów, za swój pierwszy cel małofatrzańskich wycieczek obiera Velky Rozsutec i okoliczne Diery. Decydując się na taką opcje, najlepiej będzie pozostawić samochód w miejscowości Biały Potok, na parkingu tuż przy hotelu „Diery”. Parking co prawda jest płatny, ale ciężko o inną opcje tutaj. Opłata wynosi 5 /dzień (2018 r.). Stąd też wychodzi interesujący nas niebieski szlak 🙂 Jeżeli będziemy podróżowali komunikacją publiczną, wówczas podróż wydaje się dużo bardziej karkołomna. Co prawda można dotrzeć z Krakowa do Dolnego Kubina bezpośrednim autobusem firmy TigerExpress, następnie przesiąść się na słowacką komunikację publiczną, ale ekonomicznie i czasowo nie jest to najlepsze rozwiązanie. 

Dużo lepiej wygląda sytuacja, gdy wyruszamy bardziej z zachodu, wówczas możemy dotrzeć pociągiem przez Zwardoń do Żiliny. Skąd już pozostanie do przejechania kilka kilometrów autobusem. Warto planując swoją podróż skorzystać z jedej z dwóch czesko-słowackich wyszukiwarek połączeń on-line: pierwsza (lepsza) oraz druga (dla porównania lub gdyby pierwsza nie działała).

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra szlaki - propozycje

Pisząc o Małej Fatrze krywańskiej, można śmiało pokusić się o opinię, że większość turystów skupia się na jej trzech fragmentach. Pierwszym z nich jest Velky i Mały Rozsutec wraz z intrygującymi wąwozami. Drugim często niedoceniany Stoch i graniówka aż po Chleb, oraz trzeci fragment, czyli najwyższy szczyt Fatry mniejszej - Velky Krivan. Część osób decyduje się również, na przemierzenie całego pasma, przecinającym je czerwonym szlakiem 😊 Wszystko zależy, od tego ile mamy czasu i sił w zapasie. A my namawiamy na jak najwięcej 🙂 Zatem przyjrzyjmy się jak to wygląda w praktyce:

1. Diery oraz bracia Rozsutec

Szlak został dokładnie opisany w osobnym wpisie, szczegóły pod tym linkiem

Pierwsza propozycja, czyli bracia Rozsutec, zajmie Wam nieco ponad 6 godzin. Trasa widoczna na mapie, od początku do końca pełna jest atrakcji. Samochód najlepiej pozostawić na wspomnianym wcześniej parkingu w miejscowości Biały Potok. Opłata wynosi 5 € za dzień. Stąd wychodzi niebieski szlak wprowadzający nas w wąwozy. Tutejsze rokliny to taka miniaturka Słowackiego Raju. Drabinki są nieco mniejsze, ale wciąż będziemy przemierzać szlak uroczymi wąskimi przesmykami, kładkami oraz mostkami. Na szlak warto wybrać się wcześnie, ponieważ jest to najpopularniejszy fragment Małej Fatry i z każdą godziną przybywa odwiedzających. Po dwóch kwadransach dochodzimy do rozwidlenia. W lewo odchodzi żółty szlak na Nove Diery, w prawo niebieski na Dolne Diery. Oba szlaki łączą się dalej, po około trzydziestu minutach. Żółty szlak jest dłuższy o pięć minut i pomimo, że wymaga większego wysiłku, jest ciekawszy (nim jednak proponujemy powrót). 

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

 

Przy łączniku znajduje się niewielki bufet - Koliba Podžiar, wraz z przyjemną polaną do poleniuchowania. Jednak mało kto tu teraz ma na to czas, bo przed nami Horne Diery. Czyli kolejny wąwóz, nie mniej interesujący od poprzedniczek 🙂 Przejście całych Dier i dotarcie na Sedlo Medzirozsutce, czyli do przełęczy pomiędzy Wielkim i Małym Rozsutecem zajmuje około 2,5 h. Zaskakujące jest, że będąc na przełęczy Medzirozsutce i widząc Małego Rozsutca będziemy potrzebowali na szczyt raptem 20 minut. Na podejściu spotkamy krótką, stosunkowo prostą sekwencję łańcuchów i to wszystko (łańcuchy są widoczne na ponizszych zdjeciach). Szczyt jest skalisty, rozłożysty. W wielu miejsacach możemy przysiaść i napawać się porywającymi widokami. Co ważne, zejście z drugiej strony, również z kilkoma łąńcuchami nie poprowadzi nas z powrotem na przełęcz lecz bezpośrednio, równoległym, zielonym szlakiem do hotelu „Diery”. 

Natomiast z przełęczy, w drugą stronę, rozpoczyna się godzinne podejście na Wielki Rozsutec czerwonym szlakiem. Również i tutaj spotkamy ubezpieczone miejsca. Będą i łańcuchy idrabinki. Jednak pamiętajmy, że w okresie od 1. marca do 15. czerwca czerwony szlak na szczyt jest zamknięty. Zabieg ten ma na celu ochronę orłów przednich, które tutaj gniazdują. Wówczas szczyt można alternatywnie obejść dołem, czyli niebieskim szlakiem. Szlaki na powrót łączą się po drugiej stronie szczytu, na przełęczy Medziholie. Skąd czeka nas spokojne, półtora godzinne zejscie do odwiedzonego już przez nas o poranku bufetu Koliba Podžiar. Świetne miejsce na chwilę odpoczynku a póżniej, jeżeli mielibyśmy podpowiadać, to na powrót wybralibyśmy żółty szlak 🙂

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

 

Mała Fatra

 

Mała Fatra

Mała Fatra

2. Mała Fatra w pełnej krasie - Stoh i okolice

Szlak został dokładnie opisany w osobnym wpisie, szczegóły pod tym linkiem

Drugą propozycją jest bardzo ładny, wręcz cudnie widokowy, graniowy spacer. Czyli Mała Fatra w pełnej krasie! Samochód proponujemy zostawić na parkingu w Stefanowej. Cena nie powinna się różnić, od tej z Białego Potoku, czyli 5 €/dzień. Trasa wg czasówek powinna zająć około 7 h plus transfer powrotny z Vratnej do Stefanowej. A teraz spojrzecie na schemat trasy na mapie 🙂

Początkowe sto minut to spacer zielonym szlakiem, przemierzając widokowe polany w cieniu wielkiej Góry. To charakterystyczny Velky Rozsutec! Na przełęczy Medziholie, na krzyżówce szlaków skrecamy w prawo. Możemy wybrać, czy chcemy wyjść na Stoha, czy też przetrawersować go żółtym szlakiem i skrócić trasę o godzinę. Wybór należy do Was, co prawda podejście jest męczące, ale po stokroć warto! Panorama, która rozpościera się ze szczytu jest zachwycająca. Szczególnie, że większość turystów z przełęczy schodzi zielonym szlakiem do Stefanowej i mamy szanse na chwilę samotności. Zejście ze Stoha jest dość dynamiczne i strome, tak że dosłownie po kwadransie łączy się z wspomnianym żółtym szlakiem. 55 minut później, na południowym Gruniu mamy możliwość zejścia z grani do Chaty na Grúni, jednak jeśli mamy siły, to z całego serca polecamy kontynuować wędrówkę aż na Chleb i Velky Krivan! Warto nadmienić, że Velky Krivan jest tutejszy najwyższy 🙂 W dół, możemy czmychnąć względnie nudnym zielonym szlakiem lub zjechać kolejką. Pomiedzy Vratną i Stefanową jeździ „ciuchcia” oraz autobusy słowackiego CSAD (cena 2 €). Autostop na tym odcinku dział wyśmienicie.

 

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

 

3. "Graniówka właściwa" Małej Fatry

Trzeci opcja jest w zasadzie kontynuacją poprzedniej trasy. Dlatego dobrym pomysłem jest zostanie na noc w Chacie pod ChlebomJeżeli będziecie mieli w planach nocleg, to warto wcześniej dokonać rezerwacji, bo pomimo że na szlaku bywa tutej pusto to w schroniskach życie kwitnie. Ceny noclegów pod Chlebom zaczynają się od 8 € natomiast na Gruni od 13 €. 

Szlak do Strecno zajmie Wam według szlakówek 5h 36 min. Najwyższy szczyt na początek, a póżniej pozostaje juz praktycznie samo schodzenie 🙂 a po drodze, czeka nas dodatkowa atrakcji w postaci ruin zamku Stary Hrad 🙂 Jeżeli faktycznie wybierzemy ten wariant, a samochód zostawiliśmy na parkingu choćby w Bielym Potoku, to możemy do niego podjechać słowacką komunikacją (wyszukiwarki połączeń podaliśmy na początku). Z Chaty można również zejść do miejscowości Sutovo, przechodząc przez Wodospad Szutowski, mający 38 m wysokości, który jest zasilany przez Źródła Mojżesza.

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra informacje praktyczne

Warto również pamiętać, aby jeszcze w Polsce wykupić ubezpieczenie, które będzie obejmowało ewentualną akcję poszukiwawczo-ratowniczą w górach z użyciem śmigłowca. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest wysoki, bo kilka zł za dzień, a koszty akcji są ogromne. Szczególnie, że nie są pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego NFZ i sami będziemy musieli uregulować rachunek.

Noclegów możemy śmiało szukać w miejscowości Stefanowa. Stąd będziemy mieć najbliżej na szlkaki. Jednak zapewne większość z Was przybędzie tutaj samochodem, dlatego śmiało można pokusić się o nocleg w miejscowościach okolicznych np w Biely Potok czy samej Terchovej. Pokoi jest bardzo dużo. Jeżeli wolicie campingi, to w pobliżu jest praktycznie jeden - Camping Belá Nižné Kamence. Natomiast schronisk, mamy praktycznie trzy, my szczególnie polecamy drugie 🙂 Chata na Grúni, Chata pod Chlebom, Chata pod Suchým

Mała Fatra Pogoda
Mała Fatra mapa on-line
Zagrożenie lawinowe

Mała Fatra

Mała Fatra

Mała Fatra

 

 
Słowacki RAJ

Słowacki RAJ

Jest tu pięknie i relatywnie blisko, dlatego miejsce to jest wyśmienite na krótki, nawet weekendowy wyjazd. Park Narodowy Słowacki Raj oferuje wiele szybkich, niezbyt męczących tras, które pomimo tego dostarczają nam ogrom emocji.

Więcej

Wielki CHOCZ

Wielki CHOCZ

Wędrówka na szczyt nie nastręcza większych trudności. Choć często zaskakuje nas duże przewyższenie. Trzeba pamiętać, ze Chocz wznosi się nawet i ponad 1000 m nad okalające doliny. Całkiem sporo, jak na tak niepozorne góry.

Więcej

Skalne MIASTA

Skalne MIASTA

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie, aby czmychnąć do zaczarowanej krainy? Zwyczajnie przekroczyć próg szafy i znaleźć się w tajemniczym labiryncie, gdzie wyobraźnia czyni cuda i podpowiada fantazyjne rozwiązania.

Więcej

Podziel się

1 Comments

  1. Yardo Pietrzyk

    Odpowiedz

    Mała Fatra jest genialna 😀 I to nie tylko te najbardziej znane i oblegane szlaki…znam wiele innych miejscówek…ale dobrze że nie są tak popularne bo przynajmniej można samemu sie nacieszyć naturą bez tłumów 😀 Jest jeszcze jedna dobra opcja dojazdu komunikacją publiczną, szczególnie dla turystów z Górnego Śląska i Podbeskidzia. Dojechać do Cieszyna a tam przejść pieszo w 20 min na stację kolejową Czeski Cieszyn i praktycznie co godzina pociąg do Żyliny 😀 Pozdrawiam

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *