Mała Fatra
Słowacka Kraina Cudowności

W Małej Fatrze byliśmy kilkukrotnie i za każdym razem daliśmy się porwać jej magii. Jest tu pięknie, zachwycająco, nietuzinkowo.  A tutejsze szlaki oferują wszystko, co najlepsze. Znajdziemy doliny znane ze Słowackiego Raju, tatrzańskie łańcuchy oraz zachwycające panoramy. Mała Fatra dzieli się na dwie części, luczańską oraz tą bardziej interesującą – krywańską. Słynie również z dywanów kwiatowych, których kulminacja przypada na połowę maja oraz początek czerwca.

Mała Fatra

Jednak paradoksalnie to nie szczyty skupiają na sobie największą uwagę, a Janosikowe Diery, czyli układ wąwozów i kanionów Małej Fatry. Zostały one nazwane tak na cześć zbója Juraja Janosika, który pochodził z nieodległej Terchowej. Natomiast w Dolinie Vratnej możecie odnaleźć jego pomnik z blachy stalowej, mierzący prawie 8 metrów wysokości. Zaskakujące, ale to Mała Fatra jest większa i wyższa od swojej siostry, Wielkiej Fatry. Całe zamieszanie bierze się stąd, że fatra jest określeniem pastwisk, a te większe i bardziej dostępne, znajdowały się w tym drugim paśmie.

Wielki Rozsutec

Mała Fatra Dojazd oraz Parking

Spoglądając na mapę wydaje się, że Mała Fatra jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, kilkanaście kilometrów od polskich granic. Jednak to tylko pozory. Niesympatyczny układ dróg sprawia, że mamy do przejechania z Chyżnego ok. 70 km a od Zwardonia 63 km. Mimo, że wciąż to nie najgorzej, to rodzaj dróg oraz liczne ograniczenia prędkości wydłużają podróż do celu. Zatem w obu opcjach trzeba liczyć od granicy ponad godzinę na dojazd.

Większość turystów, za swój pierwszy małofatrzańskich cel obiera Velky Rozsutec i okoliczne Diery. Decydując się na taką opcje, najlepiej będzie pozostawić samochód w miejscowości Biały Potok, na parkingu tuż przy hotelu „Diery”. Parking co prawda jest płatny, ale ciężko o inną opcje tutaj. Opłata wynosi 5 €/dzień. Stąd też wychodzi interesujący Was niebieski szlak 🙂

Jeżeli będziecie podróżowali komunikacją publiczną, wówczas podróż jest dużo bardziej karkołomna. Co prawda można dotrzeć z Krakowa do Dolnego Kubina bezpośrednim autobusem firmy FlixBus, następnie przesiąść się na słowacką komunikację publiczną, ale ekonomicznie i czasowo nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dużo lepiej wygląda sytuacja, gdy wyruszycie bardziej z zachodu, wówczas możecie dotrzeć pociągiem przez Zwardoń do Żiliny. Skąd już pozostanie do przejechania kilka kilometrów autobusem. Warto planując swoją podróż skorzystać z czesko-słowackiej wyszukiwarki połączeń on-line.

Mala Fatra

Szlaki w Małej Fatrze – Nasze Propozycje

Pisząc o Małej Fatrze krywańskiej, można śmiało pokusić się o opinię, że większość turystów skupia się na jej trzech fragmentach. Pierwszym z nich jest Velky i Mały Rozsutec wraz z intrygującymi wąwozami. Drugim często niedoceniany Stoch i graniówka aż po Chleb, oraz trzeci fragment, czyli najwyższy szczyt Fatry mniejszej – Velky Krivan. Część osób decyduje się również, na przemierzenie całego pasma, przecinającym je czerwonym szlakiem. Wszystko zależy, od tego ile mamy czasu i sił w zapasie. A my namawiamy na jak najwięcej 🙂 Zatem przyjrzyjmy się jak to wygląda w praktyce:

1. Janosikowe Diery oraz Bracia Rozsutec

Pierwsza propozycja, czyli bracia Rozsutec, zajmie Wam nieco ponad 6 godzin. Trasa widoczna na mapie, od początku do końca pełna jest atrakcji. Samochód najlepiej pozostawić na wspomnianym wcześniej parkingu w miejscowości Biały Potok. Opłata wynosi 5 € za dzień. Stąd wychodzi niebieski szlak wprowadzający nas w wąwozy. Tutejsze rokliny to taka miniaturka Słowackiego Raju. Drabinki są nieco mniejsze, ale wciąż będziecie przemierzać szlak uroczymi wąskimi przesmykami, kładkami oraz mostkami. Na szlak warto wybrać się wcześnie, ponieważ jest to najpopularniejszy fragment Małej Fatry i z każdą godziną przybywa odwiedzających.

Relacja i Dokładny Opis Szlaku na Wielki Rozsutec- Klik
Opisz Szlaku przez Janosikowe Diery – Klik

Na przełęczy Medzirozsutce wybierając drogę w lewo traficie na Mały Rozsutec. Po drodze spotkacie, krótką, stosunkowo prostą sekwencję łańcuchów i to wszystko. Szczyt jest skalisty, rozłożysty. W wielu miejscach możecie przysiąść i napawać się porywającymi widokami. Co ważne, zejście z drugiej strony, również z kilkoma łańcuchami nie poprowadzi z powrotem na przełęcz lecz bezpośrednio, równoległym, zielonym szlakiem do miejsca w którym pozostawiliście samochód.

Rozsutec
Wielki Rozsutec
Mała Fatra

Natomiast z przełęczy Medzirozsutce, w drugą stronę, rozpoczyna się godzinne podejście czerwonym szlakiem na Wielki Rozsutec . Również i tutaj spotkacie ubezpieczone miejsca. Będą i łańcuchy i drabinki, jednak prostsze niż te spotkane na Małym. Pamiętajcie tylko, że w okresie od 1. marca do 15. czerwca czerwony szlak na szczyt jest zamknięty. Zabieg ten ma na celu ochronę orłów przednich, które tutaj gniazdują. Wówczas szczyt można alternatywnie obejść dołem, czyli niebieskim szlakiem. Szlaki na powrót łączą się po drugiej stronie szczytu, na przełęczy Medziholie.

Mała Fatra
Mała Fatra
Wielki Rozsutec

2. Stoh i Chleb – Mała Fatra w Pełnej Krasie

Drugą propozycją jest bardzo ładny, wręcz cudnie widokowy, graniowy spacer. Czyli Mała Fatra w pełnej krasie! Samochód proponujemy zostawić na parkingu w Stefanowej. Cena nie powinna różnić się, od tej z Białego Potoku, czyli 5 €/dzień. Trasa wg czasówek powinna zająć około 7 h plus transfer powrotny z Vratnej do Stefanowej. Schemat trasy jest widoczny na poniższej mapie

Podejście na Stoha jest męczące, ale po stokroć warto! Panorama, która rozpościera się ze szczytu jest zachwycająca. Natomiast gdy dotrzecie na Południowy Gruń, będziecie mieli możliwość opuszczenia grani i zejścia do Chaty na Grúni. Jednak jeśli macie jeszcze siły, to z całego serca polecamy kontynuować wędrówkę aż na Chleb i Velky Krivan! Warto nadmienić, że Velky Krivan jest najwyższym szczytem Małej Fatry 🙂 Z pod Kryvania, możecie czmychnąć w dół względnie nudnym zielonym szlakiem lub zjechać kolejką. Pomiędzy Vratną i Stefanową jeździ „ciuchcia” oraz autobusy słowackiego CSAD (cena 2 €). Autostop na tym odcinku dział wyśmienicie.

Dokładny Opis Szlaku – Stoh i Chleb w Małej Fatrze – Klik

Mała Fatra
Stoh i Chleb
Stoh i Chleb 20
Mała Fatra

3. “Graniówka właściwa” Małej Fatry

Trzeci opcja jest w zasadzie kontynuacją poprzedniej trasy. Dlatego dobrym pomysłem jest zostanie na noc w Chacie pod Chlebom. Jeżeli będziecie mieli w planach nocleg, to warto wcześniej dokonać rezerwacji, bo pomimo że na szlaku bywa tutaj pusto, to w schroniskach życie kwitnie. Ceny noclegów pod Chlebom zaczynają się od 8€ natomiast na Gruni od 13€.

Szlak do Strecno zajmie Wam według szlakówek 5h 36 min. Najwyższy szczyt na początek, a później pozostaje już praktycznie samo schodzenie 🙂 po drodze, czeka Was dodatkowa atrakcji w postaci ruin zamku Stary Hrad. Jeżeli faktycznie wybierzecie ten wariant, a samochód zostawiliście na parkingu choćby w Bielym Potoku, to możecie do niego podjechać słowacką komunikacją. Z Chaty można również zejść do miejscowości Sutovo, przechodząc przez Wodospad Szutowski, mający 38 m wysokości, który jest zasilany przez Źródła Mojżesza.

Mała Fatra
Mała Fatra

Mała Fatra Informacje Praktyczne

Warto również pamiętać, aby jeszcze w Polsce wykupić ubezpieczenie, które będzie obejmowało ewentualną akcję poszukiwawczo-ratowniczą w górach z użyciem śmigłowca. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest wysoki, bo kilka zł za dzień, a koszty akcji są ogromne. Szczególnie, że nie są pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego NFZ i sami będziemy musieli uregulować rachunek.

Planując jeszcze w domu swoje spacery po mapie, najchętniej korzystamy z aplikacji mapy.cz Gdyby nie wyświetliły się szlaki, wówczas odszukajcie w górnym lewym rogu przycisku “Zmenit mapu” i wybierzcie “Turisticka”. W okresie zimowym warto sprawdzić zagrożenie lawinowe.

Mała Fatra

Mała Fatra Noclegi

Noclegów można śmiało szukać w miejscowości Stefanowa. Stąd będziecie mieć najbliżej na szlaki. Jednak zapewne większość z Was przybędzie tutaj samochodem, dlatego można pokusić się o nocleg w miejscowościach okolicznych np w Biely Potok czy samej Terchovej. Pokoi jest bardzo dużo. Jeżeli wolicie campingi, to w pobliżu jest praktycznie jeden: Camping Belá Nižné Kamence. Natomiast schronisk, mamy trzy, my szczególnie polecamy drugie z nich:
Chata na Grúni
Chata pod Chlebom
Chata pod Suchým.

Mała Fatra
Mała Fatra
Mała Fatra

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

11 komentarzy

 1. Yardo Pietrzyk Reply

  Mała Fatra jest genialna 😀 I to nie tylko te najbardziej znane i oblegane szlaki…znam wiele innych miejscówek…ale dobrze że nie są tak popularne bo przynajmniej można samemu sie nacieszyć naturą bez tłumów 😀 Jest jeszcze jedna dobra opcja dojazdu komunikacją publiczną, szczególnie dla turystów z Górnego Śląska i Podbeskidzia. Dojechać do Cieszyna a tam przejść pieszo w 20 min na stację kolejową Czeski Cieszyn i praktycznie co godzina pociąg do Żyliny 😀 Pozdrawiam

 2. Przymierzamy sie na wycieczkę wg. Wskazanego opisu:) bardzo przydatny przewodnik;) mamy pytanie który z tych szlakow wg was nadaje się na piesze wędrówki z psiakiem?:))

  • W Janosikowych Dierach są drabinki, więc nie do końca jest to szlak sprzyjający spacerom z psem (choć widzieliśmy osoby, które wnosiły psy na rękach w newralgicznych momentach). Mały Rozsutec odradzamy z uwagi na sekwencje łańcuchów. Wielki jest łatwiejszy, ale tez nie do końca jesteśmy przekonani. Chyba najciekawsza opcja to będzie próba pętli przez Chleb lub spacer na najwyższy szczyt, czyli Krywań 🙂

  • Mała Fatra jest piękna, ale na wędrówkę z psem tylko szlaki graniowe. Tak więc opisana wyżej wędrówka przez Janosikowe Diery oraz Rozsutce absolutnie odpada. Podobnie po drugiej stronie Zbójecki Chdnik, Sokolie i Baraniarky. Natomiast Krywań, Chleb Stoh jak nabardziej. Trzeba jednak pamiętać, że szlaki graniowe są dłuższe i wymagają dobrej kondycji (trzeba liczyć solidnych kilka godzin wędrówki), z trudnym stromym podejściem lub/i zejściem

 3. Od zeszłego roku stawiam na cel Mała Fatre, tylko mam pytanie – czy dla dzieci w wieku 8 i 4 są tam jakieś trasy do przejścia?

  • Podbijam pytanie: Jak z trasami jeśli chodzi o sprawnego 4-5 latka? Trochę mnie te łańcuchy ostudziły 🙂

   • Mały Rozsutec raczej odradzamy, natomiast na Wielki Rozsutec nie ma aż takich trudnych technicznych miejsc. Jednak jeśli obawiacie się łańcuchów polecamy wówczas Stoh i/lub Chleb, piękna widokowo trasa 🙂

  • Dla dzieci odradzamy Mały Rozsutec, jest tam trudna sekwencja łańcuchów dla nich. Ale wydaje nam się, że Diery powinny sprawić sporo radości jak również Stoh czy Chleb 🙂

 4. Dzięki za pomocny opis możliwych szlaków po małej fatrze. Zapewne skorzystamy z Waszej propozycji 🙂 Mam tylko wątpliwości co do jednej kwestii – auto chcielibyśmy zostawić w Stefanowej. Wiecie jak wrócić ze Strecno do Stefanovej? Jedyne połączenia, które udało mi się wyszukać mają po 4-5 przesiadek…

  • dawno, dawno temu przerabialiśmy taki wariant – wróciliśmy wówczas do Ziliny i stąd autobusem dojechaliśmy na miejsce 🙂 połączenia możesz sprawdzić na stronie: https://cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/
   można wybierać przystanki z mapy, jak tez znaleźć koszt przejazdu. Gdyby nie było dobrego połączenia do Stefanovej, to zawsze możecie rozważyć albo stop albo dojazd do Biely Potok i przejść szlakiem ok ~1h 20min

 5. Hej, lubię w jakiej formie piszecie relacje (prosty tekst+zdjęcia+mapy), bo dzięki temu o obszarze, o którym nic nie wiem bardzo szybko jestem w stanie sobie wyobrazić i się zainteresować i zaplanować weekend:)

Write A Comment