Mała i Wielka Rawka Szlak z Przełęczy Wyżniańskiej

– Wielka Rawka wysokość: 1307 m n.p.m
– Parking na Przełęczy Wyżniańskiej kosztuje 15 pln
– Bilety wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego kosztują 8 pln
– Po drodze miniecie schronisko: Bacówkę PTTK Pod Małą Rawką

Szlak na Małą i Wielką Rawkę z Przełęczy Wyżniańskiej to bardzo przyjemny bieszczadzki spacer, podczas którego będziecie mogli podziwiać widoki na Połoninę WetlińskąCaryńską oraz gniazdo Tarnicy, czyli grupę najwyższych bieszczadzkich szczytów po polskiej stronie. Oczywiście panorama obejmuje również fragmenty ukraińskich oraz słowackich rubieży. Niedaleko od parkingu znajdziecie jedno z bardziej klimatycznych schronisk w Bieszczadach, czyli słynną Bacówkę pod Małą Rawką. Szlak w środkowej części będzie odczuwalnie stromy i kradnący oddechy, motywację i siły w nogach. Jednak na końcu będziecie zachwyceni. Zapraszamy!

Wielka Rawka szlak
na drugim planie Mała Rawka widziana z Wielkiej Rawki

Dojazd oraz Parking
na Przełęczy Wyżniańskiej

Szlak na Małą i Wielką Rawkę zaczyna się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie znajdziecie całkiem spory parking. Jednak i on potrafi się w sezonie szybko zapełnić, a dodatkowego miejsca na poboczu jest tutaj dość mało. Na Przełęcz Wyżniańską dojedziecie po 15 minutach z centrum Wetliny oraz po 7 minutach z Ustrzyk Górnych. Busów szukajcie odpowiednio pod sklepem ABC w Wetlinie lub na wysokości Schroniska Kremenaros w Ustrzykach Górnych. Opłata za przejazd to kilka złotych. Za parking na Przełęczy Wyżniańskiej zapłacicie 15 pln. 

Parking  na Przełęczy Wyżniańskiej
Parking na Przełęczy Wyżniańskiej

Szlak na Małą i Wielką Rawkę

Trasa: Przełęcz Wyżniańska – Bacówka Pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka. Czas w dwie strony: 3h 10 min, Dystans: 9,2 km Przewyższenie: 524 m

Początek dzisiejszej przygody zaczyna się na Przełęczy Wyżniańskiej, która położona jest w Bieszczadach Zachodnich, pomiędzy Berehami Górnymi a Ustrzykami Górnymi. Niegdyś przełęcz zwana była również Prislip i jest dość popularnym miejscem na bieszczadzkiej mapie. Bywa tutaj dość tłumnie, a to dlatego też, że przez przełęcz przemyka zielony szlak. Z jednej strony ekspresowo gna wprost na Połoninę Caryńską (jest to najkrótsza opcja, aby dostać się na połoninę), a z drugiej wiedzie do schroniska, oraz dalej do dzisiejszego celu wędrówki, na Małą Rawkę.  

Pierwsza część trasy, z parkingu do Schroniska pod Małą Rawką, jest bardzo przyjemna. Szlak wiedzie niezalesioną, szutrową drogą. Warto tutaj intuicyjnie odwracać się za siebie i rozglądać w obie strony. Widać oczywiście gniazdo Tarnicy, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, a przed Wami będzie Mała Rawka. Do niewielkiego, drewnianego schroniska – Bacówka „Pod Małą Rawką” powinniście dotrzeć po 25 minutach.

Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska wraz z Chatką Puchatka
tarnica z małej rawki
Gniazdo Tarnicy
bacówka pod małą rawką
Bacówka Pod Małą Rawką

Przy schronisku szlak ostro skręca w prawo i po chwili zapuszcza się w las. Przez pierwsze 20 minut od górskiego przybytku jest raczej spokojnie, jednak kiedyś trzeba nabić metrów przewyższenia i to będzie właśnie ten moment. Na dystansie 900 metrów, trzeba wgramolić się przeszło ćwierć kilometra w pionie. Szlak początkowo wiedzie wzdłuż potoku Dwernik. Na mapie możecie zobaczyć jednak, że nosi on tutaj nazwę Prowcza. To wszystko dlatego, że potok ma zaskakujące bogate nazewnictwo. Górny odcinek, od źródeł na stokach Małej Rawki do Brzegów Górnych, nosi nazwę Prowcza lub Prowsija, środkowy odcinek to Nasiczniański Potok, a finalna cześć, która wpada do Sanu, to właśnie Dwernik. Na podejściu znajdziecie drewniane stopnie, które okazują się szczególnie pomocne, gdy jest błoto i grozi nam znaczące przyśpieszenie powrotu niekontrolowanym błotnistym ślizgiem. Gdy las zacznie się przerzedzać, będzie to niechybny znak, że cel jest  już tuż, tuż.

Mała Rawka szlak
Mała Rawka szlak

Mała Rawka 1272 m n.p.m.

Jeśli do tej pory można było nieco kręcić nosem na widoki, to teraz sytuacja się znacząco zmieni. Na szczycie Małej Rawki znajdziecie niewielką połoninę, która jest wybornym punktem widokowym na bieszczadzką krainę. Widać stąd wszystko, co najpiękniejsze, a jeśli wspomnimy, że znajdziecie tutaj jeszcze ławeczki, to okaże się, że jest to idealne miejsce na drugie śniadanie. Z prawej strony dociera tu szlak z Wetliny, który wiedzie przez Dział.

Wielka Rawka szlak
przed Wami Wielka Rawka
Wielka Rawka

Uwaga, na szczycie Małej Rawki trzeba zmienić kolorystykę szlakówek. Teraz przyjdzie Wam wędrować za zielonymi szlakówkami w lewo. Małą Rawkę od Wielkiej Rawki oddziela dość wysoko położona, acz płytka przełęcz, która ulokowała się na wysokości 1254 m i na której rośnie najwyżej występujący w polskich Bieszczadach las. Tutaj też czeka Was ostatnie, nieco strome podejście, jednak pokonacie je bardzo szybko i po kilkunastu minutach będziecie spacerować po płaskim łączniku pomiędzy Rawkami.

Wielka Rawka Szlak
Ostatnie podejście na Wielką Rawkę
Wielka Rawka szlak
Mała Rawka widziana z podejścia na Wielką Rawkę

Wielka Rawka 1307 m n.p.m.

Dotarcie na Wielką Rawkę z Małej Rawki powinno zająć Wam około 20 minut. Grzbiet Wielkiej Rawki ma długość około 700 metrów i kulminuje się na kilku niewyraźnych wierzchołkach. Jego najwyższym punktem jest wychodnia piaskowca, którą odnajdziecie w środkowej części, tuż za betonowym słupem. Pomimo, że Wielka Rawka ma 1307 metrów wysokości, to na niektórych mapach możecie odnaleźć zaznaczany jedynie wierzchołek północno-zachodni, o wysokości 1303 m.

Wielka Rawka
Wielka Rawka szlak

Tuż przed wychodnią znajduje się dawny znak geodezyjny, a do roku 1945 przez Wielką Rawkę przebiegała granica z Królestwem Węgier. Wielka Rawka jest jedynym szczytem Bieszczadów Zachodnich, który nie znajduje się w paśmie Tarnicy i jednocześnie przekracza 1300 metrów wysokości. Mało tego! Wielka Rawka jest najwybitniejszym wzniesieniem Bieszczadów Zachodnich, czyli takim, które odznacza się największą minimalną deniwelacją względną. Ze względu na strome stoki nie prowadzono tutaj wypasu bydła, dzięki temu dolna granica połoniny przebiega wyjątkowo wysoko, a zimą, z północno-wschodnich stoków, czasami schodzą lawiny.

Wielka Rawka
dawny znak geodezyjny na Wielkiej Rawce

Nawet jeśli nie planujecie dalszej wędrówki, podejdźcie jeszcze około 300 metrów, do miejsca, gdzie żółty szlak łączy się z niebieskim. Panorama, która rozpościera się z łącznika szlaków, będzie w 100% pierwszorzędna! Przepięknie widać gniazdo Tarnicy, połoniny, pasmo graniczne, ukraińskie Bieszczady Wschodnie oraz Słowację. W prawo odbija stąd szlak na Krzemieniec, czyli trójstyk granic, na którym zbiegają się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy (aby do niego dotrzeć i następnie wrócić, trzeba liczyć około 75 minut i niestety będzie to już zdecydowanie bardziej leśny szlak). W drugą stronę z punktu widokowego szlak niebieski schodzi na parking w Rzeczycy (1h), skąd jeszcze 2 km asfaltem do Ustrzyk Górnych.

Wielka Rawka
Wielka Rawka

Jeśli nie musicie wracać na Przełęcz Wyżniańską, to jeśli możemy, zasugerowalibyśmy prędzej spacer grzbietem Działu do Wetliny, aniżeli zejście do Ustrzyk Górnych. Trasa liczy sobie około 100 minut. Najpierw trzeba wrócić na Małą Rawkę (co już będzie wciąż atrakcyjne). Następnie dalej prosto zielonym szlakiem, który schodzi uroczym, bukowym lasem, wprost w objęcia Wetliny. Natomiast zejście na Przełęcz Wyżniańską zajmie około 70 min.

Do zobaczenia na szlaku! Justii i Krystek 🙂

Wielka Rawka szlak z Ustrzyk
Zejście do Ustrzyk z Wielkiej Rawki

Może Was Również Zainteresować

Połonina Caryńska Opis Szlaku z Ustrzyk Górnych
Daj się skusić na spacer przez Połoninę Wetlińską do Chatki Puchatka
Tarnica Szlak na Najwyższy Szczyt w Bieszczadach
Bieszczady 7 Najpiękniejszych Tras
Solina, Polańczyk oraz Jezioro Solińskie

Wielka Rawka
W stronę Wetliny przez Dział z Małej Rawki

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

10 komentarzy

  1. Marek Solecki Reply

    Prześliczne góry! Rawki górują nad Ustrzykami i Wetliną. Jeszcze Kremenaros do szczęścia potrzebny! Wprawdzie może bardziej zalesiony, ale trzy kraje! A i ciekawostka – granica z Ukrainą przez szczyt Wielkiej Rawki nie przebiega, tylko bokiem – tak jak na Pilsku czy Bystrej! Powodzenia, Zajączki!

    • Oooo faktycznie, aż musieliśmy sięgnąć po mapę 🙂 o Pilsku widzieliśmy, ale tutaj? Dzięki za ciekawostkę i pozdrawiamy 😉

  2. Mega widoki miałem z Rawek podczas ostatniego urlopu, dodatkowo kółko wyszło w okolicach 30 km i był to zdecydowany maks z dzieckiem. Wyrypa, ale w sumie jedyny pogodny dzień:D

    • całkiem imponująca pętla! 30 km to sami bylibyśmy umordowani a co dopiero dziecko 😉 choć mając cudne panoramy zawsze te kilometry szybko i przyjemnie uciekają 😉

  3. Czy na przełęcz wyznianska wraca sie ta sama droga? Czy opisana trasa zatacza pętlę?
    Pozdrawiam

    • Wracaliśmy tą samą drogą. Ale jeśli macie dwa samochody, to można rozstawić samochody na dwóch parkingach. Jeden na Przełęcz Wyżniańskiej, drugi na parkingu w Rzeczycy. I z wtedy z Wielkiej Rawki zejść do drugiego niebieskim szlakiem (1h). Choć prawdę powiedziawszy, sami wolimy wrócić na Przełęcz Wyżniańską choćby z uwagi na fakt, że dłużej można cieszyć się widokami 😉

  4. Zrobiłem pętle przez Rawki i Caryńską. Czy 2 na raz połoniny są trudniejsze/bardziej wymagające?

  5. Wróciliśmy stamtąd właśnie. Podejście od przełęczy Wyżniańskiej jest mega strome. Ciągle pod górę, schody wydają się się nigdy nie kończyć. Zeszło nam 2 h 40 m z postojami i dogorywaniem po drodze w jedną stronę. Owszem amatorzy z nas, ale sporo osób narzekało po drodze. Nie polecam dla początkujących.

Write A Comment