Malinowska Skała szlak z Przełęczy Salmopolskiej

Malinowska Skała ma wysokość 1152 m n.p.m.
Na szczycie znajduje się spora wychodnia skalna
Malinowska Skała znajduje się w Beskidzie Śląskim
– Najkrótszy szlak wiedzie z Przełęczy Salmopolskiej

Malinowska Skała jest jednym z najpiękniejszych symboli Beskidu Śląskiego. Dzięki temu szczyt, który odnajdziecie w głównym grzebiecie Baraniej Góry jest chętnie i licznie odwiedzany przez turystów. Zazwyczaj jest tutaj gwarno i tłumnie, choć szczęśliwie zdarzają się również czasem chwile ciszy i intymności, gdy jedynym zakłócaczem jest szumiący wiatr. Na szczycie Malinowskiej Skały znajduje się piękna wychodnia, która nazywana jest, a jakże by nie inaczej, Malinowską Skałą.

kozica wilk baner1

Gdzie znajduje się Malinowska Skała i który szlak wybrać?

Malinowska Skała znajduje się w województwie śląskim, około 6 km na południe do Szczyrku oraz 14 km na zachód od Żywca. Jest to szczyt zwornikowy, czyli taki, na którym spotykają się przynajmniej trzy wypukłe formy ukształtowania terenu. Z jednej strony, ku północnemu zachodowi, wiedzie grzbiet przez Malinów ku Przełęczy Salmopolskiej. Podążając grzbietem na północ, dotrzecie na Skrzyczne, na wschód wiedzie krótki grzbiecik Kościelca. Natomiast w stronę południową podąża grzbiet ku Baraniej Górze.

Opcji dojścia na Malinowską Skałę jest bez liku, jednak najwygodniej i najprościej można trafić tutaj z Przełęczy Salmopolskiej. Dodatkowo, podążając z tej strony, możecie zajrzeć do znajdującej się tuż przy szlaku Jaskini Malinka, która jest bardzo ciekawym uatrakcyjnieniem wycieczki. Turyści, którzy spędzają urlop w Szczyrku, często decydują się na spacer na Malinowską Skałę przez najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli przez Skrzyczne, na które możecie wyjechać gondolą wprost z miasta.

malinowska skała

Ile idzie się na Malinowską Skałę?

  1. z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinów: 1h 15 min (w kierunku przeciwnym 1h)
  2. z Dużego Skrzycznego: 1h 10 min (w kierunku przeciwnym 1h 10 min)
  3. z Baraniej Góry: 2h 10 min (w kierunku przeciwnym 2h 45 min)
  4. z Ostrego przez Kościelec: 2h (w kierunku przeciwnym 2h 30 min)

Szlak na Malinowską Skałę z Przełęczy Salmopolskiej

Trasa na Malinowską Skałę: Przełęcz Salmopolska – Malinów – Jaskinia Malinowska – Przełęcz pod Malinowem – Nad Przełęczą Malinowską – Malinowska Skała – Wychodnia Skalna na Malinowskiej Skale.

Przez Przełęcz Salmopolską przebiega czerwony szlak turystyczny oraz droga wojewódzka 942, która łączy Szczyrk z miastem Wisła. Szosa od strony Szczyrku wspina się w górę sześcioma zakosami, dzięki czemu już na starcie, spore przewyższenie będzie już za Wami. Na przełęczy znajdziecie całkiem spory parking oraz kilka restauracji. Dociera tutaj również komunikacja publiczna, jednak głównie od strony Szczyrku i na przełęczy znajduje się jej końcowy przystanek. Przełęcz Salmopolska, zwana jest również Białym Krzyżem z uwagi na znajdujący się tuż nad drogą biały, drewniany krzyż. Będziecie go wkrótce mijać podążając czerwonym szlakiem ? Właściwa nazwa przełęczy nawiązuje natomiast do osady, która jest położona nieco poniżej, po stronie doliny Żylicy. Obecnie jest ona częścią Szczyrku. Przełęcz Salmopolska znajduje się w paśmie Baraniej Góry, które zwane jest również Wiślańskim.

malinowska skała parking
Przełęcz Salmopolska – Parking

Przełęcz Salmopolska – Przełęcz pod Malinowem

Na Przełęczy Salmopolskiej, po obu stronach drogi, znajduje się sporych rozmiarów parking. W prawo, w stronę szczytu Biały Krzyż odchodzi ulica Grabowa. Was natomiast interesuje odbicie w lewo, gdzie znajdziecie pierwsze znaczniki czerwonego szlaku. Do celu, na Malinowską Skałę, trzeba liczyć około 1h 20 min. Ścieżka przemyka najpierw obok drewnianego krzyża, wiedzie jakby na plecach Gazdówki Biały Krzyż i ucieka w leśną głuszę. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jest to jedyne miejsce gdzie możecie się zgubić. To właśnie tutaj wiele osób intuicyjnie podąża za asfaltową ścieżką, którą przegradza szlaban. Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli zapomnicie się i pognacie asfaltową dróżką, to po godzinie dotrzecie bezszlakowo na Przełęcz pod Malinowem, gdzie dociera również czerwony szlak. Możecie tę opcję możecie rozważyć na powrót.

malinowska skała
malinowska skała szlak

Dzięki temu, że Przełęcz Salmopolska znajduje się na wysokości 934 m n.p.m., to do przejścia na Malinowską Skałę macie tylko 276 m przewyższenia. Będzie to bardzo przyjemny i miejscami widokowy spacer. Najpierw czerwony szlak wspina się na Malinów. Ten odcinek zajmie Wam około 40 minut. Warto oglądać się co jakiś czas za siebie, aby spojrzeć na Pasmo Czantorii i Stożka, Klimczok, Kotarz, Skrzyczne, czy też sam Szczyrk. Pomyśleć, że jeszcze na początku lat 90. XX w. szczyt Malinowa był w całości porośnięty lasami świerkowymi. Nie zmienia to faktu, że Malinów jest niepozornym, dość płaskim szczytem, a jego wysokość wynosi 1115 m n.p.m.

Jednak nas najbardziej urzekły widoki towarzyszące zejściu ze szczytu w stronę Przełęczy pod Malinowem. Cudnie prezentuje się główna grań Beskidu Śląskiego. Spostrzegawcze oko dostrzeże wychodnię skalną na Malinowskiej Skale oraz jeśli pogoda dopisuje, Małą Fatrę. W ramach ciekawostki możemy wspomnieć, że grzbietowa część Malinowa zbudowana jest z występujących tylko w tej części Beskidu Śląskiego, tak zwanych zlepieńców z Malinowskiej Skały. Do tego, w zboczach góry odnajdzie sporą jaskiń. W tym Jaskinię Wiślańską, czyli najdłuższa jaskinię polskiego fliszu karpackiego. Łączna długość jej korytarzy wynosi aż 2275 m. Jaskinia znajduje się w Rezerwacie Wisła.

malinowska skała szlak
malinowska skała szlak
malinowska skała

Jaskinia Malinowska

Jeżeli już jesteśmy przy jaskiniach, to schodząc z Malinowa w kierunku Malinowskiej Skały, po prawej stronie będzie odbicie okraszone widoczną na zdjęciu strzałką. Wystarczy odbić ze szlaku na dosłownie 50 metrów, a dotrzecie do otworu wejściowego Jaskini Malinowskiej. I teraz najciekawsze, jaskinię można zwiedzać. W jej otchłań prowadzi duża szczelina oraz system dwóch drabin i klamr. Jaskinia Malinowska jest jaskinią typu osuwiskowego, której długość szacuje się na 230,5 m. Wiosną, gdy śniegi topnieją oraz po długotrwałych opadach deszczu, w wielu miejscach występuje tak zwany deszcz podziemny. Jaskinia jest znana od bardzo dawna, jednak dopiero kilka lat temu została udostępniona dla turystów.

Malinowska Skała szlak

Według niepotwierdzonych informacji, już w XV wieku mogła służyć husytom jako kryjówka oraz do odprawiania nabożeństw, a w późniejszym czasie, prześladowanym na Śląsku, Ewangelikom. Podobno była również jedną z kryjówek zbójników Ondraszka, czyli pochodzącego z gór Beskidu Morawsko-Śląskiego Andrzeja Fucimana, legendarnego beskidnika (zbójnika). Ondraszek przetrwał w przekazach ludowych jako obrońca chłopów i wróg wielmoży. A dziś jego imieniem ochrzczono chociażby pociąg PKP Intercity relacji: Bielsko-Biała Główna – Białystok. A i są również „teorie” jakoby jaskinia miała się ciągnąć aż do Żywca. Jaskinia Malinowska jest chroniona jako pomnik przyrody. Pamiętajcie, że zwiedzanie jaskini ze światłem z telefonu to nie do końca sprawdzony sposób. Będzie Wam potrzebna czołówka. Spod Jaskini na Przełęcz pod Malinowem zarezerwujcie sobie 10min.

malinowska skala jaskinia
malinowska skala jaskinia

Przełęcz pod Malinowem – Malinowska Skała

Na Przełęcz pod Malinowem z lewej strony dociera niebieski szlak ze Szczyrku Solisko, a z prawej strony ścieżka, którą traficie tutaj, gdybyście na Przełęczy Salmopolskiej wybrali wariant bezszlakowy. Szlak na Malinowską Skałę zaczyna znów się delikatnie wznosić, a do celu pozostało raptem 30 minut. Po drodze miniecie jeszcze odbicie niebieskiego szlaku, a czerwony zacznie delikatnie łukiem skręcać w lewo. Na grań dotrzecie na najwyższym punkcie dzisiejszej wycieczki, na Malinowskiej Skale. Wznosi się ona na wysokość 1152 m n.p.m. Jednak 70 metrów w lewo, w stronę Skrzycznego znajduje się prawdziwy cel wycieczki.

malinowska skała

Wychodnia Skalna na Malinowskiej Skale

Masyw Malinowskiej Skały zbudowany jest z tzw. zlepieńców z Malinowskiej Skały. Wspominaliśmy już o nich, ponieważ budują one cały grzbiet, biegnący od niej przez Malinów, Przełęcz Salmopolską aż po Kotarz. Co ciekawe, skała ta jest spotykana jedynie w Beskidzie Śląskim oraz nieodległym, choć już po stronie czeskiej, Beskidzie Śląsko-Morawskim. Składają się na nią drobno i średnioziarniste zlepieńce kwarcowe, które zawierają liczne okruchy łupków mikowych, granitów i ziarna skaleni. I to właśnie, ten zlepieniec buduje sporą wychodnię skalną, czyli Malinowską Skałę. Na ścianach wychodni możecie zauważyć ciekawe formy wietrzenia, jak choćby dość głęboką niszę. Od roku 1977 roku wychodnia jest objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

malinowska skała

Warto sobie przy niej przysiąść i nacieszyć oczy. Bo jeśli traficie na piękną pogodę, to będziecie zachwyceni! Jako ostatnią ciekawostkę warto wspomnieć, że na północno-zachodnich stokach Malinowskiej Skały, w sporej niszy osuwiskowej, odnajdziecie naturalny, całoroczny stawek. Może nie jego wielkość nie jest imponująca, bo ma około 10 metrów średnicy, ale pamiętajcie, że taki stawek jest sporą rzadkością w Beskidach. Jeśli nie planujecie wracać po swoich śladach, to szlak dalej prowadzi przez Małe Skrzyczne, Schronisko Skrzyczne, do Szczyrku. Aby dotrzeć zielonym szlakiem do miasta, trzeba zarezerwować sobie około 2,5 h. Można ten czas skrócić, zjeżdżając ze Skrzycznego kolejką.

malinowska skała
malinowska skała

Malinowska Skała schronisko

Na samej Malinowskiej Skale nie odnajdziecie żadnego schroniska. Może i to lepiej, bo klimat jest tutaj szalenie uroczy, a schronisko mogłoby zaburzyć tę delikatną równowagę. Jednakże gdybyście poszukiwali schroniska, to w najbliższej okolicy macie do rozważenia dwie opcje. Jeżeli wyruszycie zielonym szlakiem na południe, to po 2h 40 minutach dotrzecie do Schroniska pod Baranią Górą. Jeśli natomiast obierzecie przeciwny kierunek, to po 1h 20 min dotrzecie do Schroniska Skrzyczne.

malinowska skała
Malinowska Skała w Beskidzie Śląskim to fascynujące miejsce. Warto tutaj przybyć wprost z Przełęczy Salmopolskiej zachwycając się górami.

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment