Narwiański Park Narodowy
Cuda Podlasia

– Jest jednym z 23 Parków Narodowych w Polsce
– Narwiański Park Narodowy znajduje się na Podlasiu
– Narew zwana jest Amazonką Podlasia
– Symbolem Narwiańskiego Parku Narodowego jest błotniak stawowy

Narwiański Park Narodowy znajduje się w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, kilkanaście kilometrów na zachód od Białegostoku. Obejmuje swoim zasięgiem bagienną Dolinę Górnej Narwi, na odcinku od Suraża do Rzędzian. Badacze jednym tchem wymieniają ten Park jako jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w naszym kraju.

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy został utworzony 1 lipca 1996 roku i chroni obszar o powierzchni 68,10 km². Z racji bogactwa ornitologicznego, na symbol Narwiańskiego Parku Narodowego wybrano błotniaka stawowego. Jest to duży, wędrowny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, który zakłada gniazda w trzcinach. To właśnie z lotu ptaka widać doskonale charakter rzeki Narew, która na obszarze Parku płynie jednocześnie kilkoma krętymi korytami, budując istny wodny labirynt.

Taka pajęczyna krzyżujących się kanałów tworzy przy okazji dziesiątki wysepek porośniętymi trwałą roślinnością. I stąd też  nie są przypadkowe nawiązania do Amazonki, a takie charakterystyczne rzeki noszą nazwę rzek anastomozujących. Inne przykłady? Proszę bardzo – afrykańskie Kongo. I jak widać, Narew jest wyjątkową rzeką, nad którą warto przybyć. Całkowita długość rzeki Narew wynosi 484 km, a jej źródła znajdują się w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Narwiański Park Narodowy chroni odcinek rzeki na długości 45 kilometrów, pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany. Prawie cały obszar parku jest silnie uwilgotniony, do tego stale lub okresowo podtapiany. Jeżeli interesują Was pozostałe parki narodowe w naszym kraju to odsyłamy do osobnego wpisu.

Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy z lotu ptaka
narwianski park narodowy

Narwiański Park Narodowy Atrakcje

Z uwagi na bagienny charakter Narwiańskiego Parku Narodowego, nie ma tutaj zbyt wiele szlaków pieszych, a dyrekcja rekomenduje kajak jako najlepszą formę poznania walorów Narwi. Szczególnie ciekawą opcją takiego zwiedzania wydaje się być spływ „Kajakiem wokół Kurowa”, który zajmie Wam cały dzień. Jeśli nie macie tyle czasu to można  wypożyczyć na krótsze trasy pychówkę. Jest to specjalna łódka, która niegdyś była wykorzystywana do przewożenia siana z wysepkowych łąk lub do połowów ryb. Trasy rowerowe znajdują się na obrzeżach Parku i w jego otulinie. My natomiast, z całego serca polecamy spacer jedną z dwóch kładek.

Narwiański Park Narodowy

Pierwszą znajdziecie w Kurowie, gdzie jest również siedziba dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego, ulokowana w białym XIX wiecznym dworku. Jednak stan techniczny tutejszej kładki sugeruje, że w najbliższym czasie zostanie ona zamknięta w celach czasochłonnej renowacji. Zresztą już w sezonie 2020 jej spora część była zamknięta i uniemożliwiało to zrobienia pełnej pętli. Dlatego z całego serce polecamy drugą, dłuższą i o wiele ciekawszą kładkę Śliwno-Waniewo.

Parki Narodowe w Polsce
Narwiański Park Narodowy

Kładka nad Narwią Śliwno – Waniewo

Kładka to tak naprawdę długi pomost, który przecina rozlewisko Narwi. Jej długość wynosi nieco ponad 1,2 km, łączy miejscowości Śliwno oraz Waniewo i pozwala na dotarcie do serca Narwiańskiego Parku Narodowego. Co ciekawe, aby ją pokonać, trzeba kilkukrotnie przeprawić się przez rzekę za pomocą widocznych na zdjęciu pływających platform. Dwie sprawne osoby powinny sobie poradzić z zadaniem dostarczenia turystów na drugi brzeg. Na szczęście, przeprawy są raczej krótkie, a na trasie spotkacie pięć takich atrakcji. Jeśli planujecie wybrać się na spacer z wózkiem to pamiętajcie, że betonowe przystanie są zdecydowanie wyżej aniżeli pływające platformy i przeniesienie wózka jest nieco kłopotliwe.

Po przeprawieniu się na drugi brzeg, spacer wiedzie po drewnianych kładkach nad rozlewiskiem. Po drodze, co jakiś czas, będziecie mijać specjalne tablice informacyjne wraz z ciekawostkami. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się Wieża Widokowa Śliwno, czyli niewielka drewniana platforma umożliwiająca szersze spojrzenie na okolicę.

Kładka nad Narwią Śliwno – Waniewo
Kładka nad Narwią Śliwno – Waniewo
Narwiański Park Narodowy

Kładkę można zwiedzać z dwóch stron, jednak pamiętajcie, że trzeba później wrócić do samochodu tą samą drogą. Wiec odległości trzeba liczyć razy dwa. Niespieszny spacer przez Kładkę Śliwno-Waniewo zajął nam godzinę. Jeśli mielibyśmy sugerować, z której strony zacząć, to zapewne byłaby to miejscowość Śliwno. Jest tutaj nieco bliżej z Białegostoku, a dodatkowo, po tej stronie rzeki znajduje się prywatna wieża widokowa w Kruszewie (najwyższy punkt widokowy po wschodniej stronie Narwi) oraz zerwany most, który może okazać się ciekawym punktem widokowym na Narew. Odwiedzając Narwiański Park Narodowy warto również podjechać do nieodległego Tykocina oraz Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie (około 30 min drogi z miejscowości Śliwno lub 20 min z miejscowości Waniewo).

Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy Zwierzęta

Nieco może zaskakiwać sama Narew, bo, pomimo, że wydaje się niewielką rzeką, to miejscami może być głębsza, aniżeli szersza. Częstokroć zdarza się, że koryto szerokie na 2 metry ma głębokość sięgającą nawet i 2,5 metra. Dzięki niedostępnym szuwarom, rzeka daje doskonałe schronienie zwierzynie. Narwiański Park Narodowy jest uznawany za ostoję lęgową ptactwa wodno – błotnego o wymiarze europejskim Do tej pory badacze zaobserwowali tutaj 203 gatunki ptaków, z których 28 jest zagrożonych wyginięciem (zarówno w skali kraju jak i Europy). Aż 155 z nich składa tutaj swoje jaja, a pozostałe spotykane są podczas przelotów. Można obserwować tutaj nawet kilkutysięczne stada gęsi, kaczek i łabędzi. Mając szczęście, można spotkać tutaj bielika, derkacza, wodniczka, czy też błotniaka stawowego. Podmokłe łąki wyjątkowo pięknie prezentują się, gdy kwitną kwieciste kobierce. Dodatkowo można dojrzeć tutaj:

Narwiański Park Narodowy

– 22 gatunki ryb, z których 5 znajduje się pod całkowitą ochroną. Nurt rzeki przecinają zarówno ryby drapieżne jak i planktonożerne
– Jest tutaj 13 gatunków płazów, zarówno płazy ogoniaste, jak i bezogonowe. Spotkać można żaby, traszki i kto wie, czy nie zaczarowane ropuchy
– Tylko 3 gatunki gadów – jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka i zaskroniec zwyczajny
– 34 gatunki ssaków, w tym na spacerach pojawia się tutaj choćby łoś.
– 660 gatunków roślin naczyniowych, w tym choćby chronione grążele, rosiczki i storczyki

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy Bilety

Bilety wstępu są całodniowe, możecie je kupić na miejscu przy kładkach albo przez internet, co jest jak zawsze opcją wygodniejszą. W takim wypadku trzeba doliczyć opłatę transakcyjną w wysokości około 30 gr do każdego biletu. Bilet ulgowy przysługuje uczniom i studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz żołnierzom służby czynnej. Bilet online możecie kupić Tutaj

Wstęp do Parku – Bilet Jednodniowy
Normalny 5,00 pln / Ulgowy 2,50 pln

Wstęp do Parku – Bilet Trzydniowy
Normalny 12,00 pln / Ulgowy 6,00 pln

Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy

Wieża Widokowa w Kruszewie

Prywatna wieża widokowa w Kruszewie znajduje się po wschodniej części Narwiańskiego Parku Narodowego, a dojazd od strony miejscowości Śliwno zajmie Wam około 7 minut. Ostatni odcinek drogi prowadzi przez kocie łby i po odbiciu z głównej drogi pojawi się krótki szutrowy fragment. Mimo że wieża jest relatywnie wysoka i widać ją z pewnej odległości, to pomocne okazują się drogowskazy po drodze. Dzięki kilku poziomom wieża jest najwyższym punktem widokowym po wschodniej części Parku.

Wejście na wieże widokową jest płatne, bilet dla dorosłych kosztuje 5 pln, a dla najmłodszych 3 pln. W sezonie, od początku marca do końca października wieża jest udostępniona w godzinach 10-19. Po za sezonem wieża jest dostępna tylko dla grup zorganizowanych, jednak pamiętajcie że taką grupę trzeba wtedy wcześniej zaanonsować telefonicznie. Po więcej informacji odsyłamy bezpośrednio na stronę atrakcji.

Wieża Kruszewo

Informacje Praktyczne

– Wstęp do Narwiańskiego Parku Narodowego jest płatne
– Kładka Śliwno – Waniewo jest świeżo po remoncie i prezentuje się fantastycznie.
– Przeprawa przez rzekę może się okazać nieco kłopotliwa dla osób bojących się wody.
– Spacer przez Kładkę Śliwno – Waniewo zajął nam godzinę.
– Natomiast Kładka w Kurowie jest w kiepskim stanie, dlatego też ze względów technicznych została zamknięta jest jej spora część.
– Informacja dla najmłodszych – jest tutaj bardzo dużo bocianów!
– Przyjedźcie koniecznie!

Wieża Kruszewo

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

4 komentarze

  1. Kolejny świetny wpis!!! Byliśmy już „z Wami” w Ojcowie (wszystkie informacje sprawdziły się idealnie), w czerwcu na podstawie tego co piszecie planujemy Góry Stołowe i jednodniowy wypad w okolice Narwiańskiego Parku Narodowego. A w sierpniu Pieniny 🙂 Dzięki wielkie, że piszecie i to JAK piszecie!! To nieoceniona pomoc i wsparcie, zwłaszcza dla „raczkujących” zwiedzaczy 🙂

    • jest nam szalenie miło gdy czytamy takie komentarze, postaramy się jeszcze nieco podziałać w temacie i przygotować kilka wpisów 😉 pozdrawiamy i życzymy dużo słońca na urlopie 😉

  2. Wodnik lub wodniczka – nie istnieje taki ptak, jak wodniczek…

    • dzięki za komentarz, mamy nadzieje, że wkrótce uda nam się zaktualizować wpis 😉

Write A Comment