Pysznie Widokowy szlak na Nosal
Czas: 1h 18min, Dystans: 3 km, Suma podejść: 303 m Trasa: Murowanica – Kuźnicka Polana – Nosal – Przełęcz Nosalowa – Kuźnicka Polana (Kuźnice)
– Dość prosty szlak, choć pojawia się lekka ekspozycja
– Na całość wycieczki na Nosal zarezerwujcie sobie około 2h
– Samochód najwygodniej zostawić w okolicach Ronda Jana Pawła II
Nosal jest jednym z bardziej dostępnych tatrzańskich szczytów. Wystarczy dosłownie 40 minut i już jesteście na miejscu. A jakie przy tym panoramy! Szczyt jak na tatrzańskie standardy wysokością nie imponuje. Bo gdzie stawać w szranki z innymi, mając marne 1206 metrów wysokości. Jednak pomimo bycia karakanem, z nazwą wywodzącą się od kształtu nosa, wycieczka na wierzchołek zostanie Wam w pamięci na długo. Nosal wznosi się nad Kuźnicami, co może na początku nieco zaskoczyć, należy do Tatr Zachodnich.
W drodze nań towarzyszy nam nie tylko widok na Tatry, w tym na śpiącego Rycerza, ale również panorama Zakopanego. Przespacerowanie całej trasy, wraz z odpoczynkami, powinno zająć Wam nieco ponad 2 h. Można tutaj często spotkać rodziny z małymi dziećmi, które dopiero co poznają smak tatrzańskiej przygody. Dla takich piechurów, na spacer trzeba zarezerwować odrobinę więcej czasu. Całość to nieco ponad 200 metrów przewyższenia. I tak jak każdy nos, Nosal ma swoje dziurki, tu, „Dziura pod Nosalem”, czyli niedostępna turystycznie, długa na 12 metrów jaskinia. Zapraszamy na spacer, na którym będzie więcej zdjęć aniżeli treści 🙂
Dojazd oraz Parking
Samochód najlepiej pozostawić w okolicach parkingu pod skocznią (przy rondzie Jana Pawła II). Obecnie parking jest bezpłatny (czerwiec 2019), choć to pewnie wkrótce się zmieni. Drugim miejscem jest ulica Mieczysława Karłowicza. Ale tutaj postój jest płatny i miejsc nie za wiele. Spacer po leśnych ścieżkach możecie rozpocząć lub zakończyć w Kuźnicach. Jednak nie można tu dojechać samochodem. Spacer do Kuźnic z wyżej wspomnianego ronda zajmie Wam około 30 minut. Do Kuźnic kursują natomiast busy z dworca PKS, możecie je złapać przy rondzie, gdzie zostawiliście samochód. W Kuźnicach znajduje się spory węzeł szlaków, jak również odnajdziecie tutaj dolną stacje kolejki na Kasprowy Wierch. Zdjęcia poniżej przedstawiają trasę od Przystanku Murowanica przez Nosal do Kuźnic.
Opis Szlaku na Nosal
Murowanica – Nosal – Kuźnice
Czas: 55 min, Dystans: 1,6 km, Przewyższenie: 282 m
Od przystanku przy Hotelu Murowanica, do Kasy Parku możecie dotrzeć w dwojaki sposób. Pierwszą opcją będzie spacer ulicą Przewodników Tatrzańskich w kierunku Kuźnic i następnie odbicie za zielonym szlakiem w lewo, tak aby przejść obok Tamy pod Nosalem. Kasa znajduje się zaraz za zaporą. Drugą opcją jest spacer Bulwarami Słowackiego. Aby tutaj trafić, należy tuż za Hotelem Murowanica, przy postoju dorożek, skręcić w lewo, przejść przez most i skręcić w prawo w alejkę. W okolicach Bulwarów można również zostawić samochód (ulica M. Karłowicza).
W drugim wariancie, nad potokiem Bystra, jest nieco spokojniej, bez kursujących ulicą busów, a chodnikiem tłumów. Do kasy trzeba liczyć w obu przypadkach 13 minut od przystanku. Za kasą ścieżka odczuwalnie wystrzeliwuje do góry. Wiedzie skrajem zbocza, drzewa szybko zaczynają się przerzedzać, dzięki czemu widoki stają się coraz ciekawsze. Najpierw nieśmiało poszerza się tatrzańska panorama, a później możecie dostrzec nie tylko szczyty, ale również pojawiające się za plecami Zakopane, a za Gubałówką oko puszcza Babia Góra.
Przez grań Nosala prowadzi zielony szlak. Szlak technicznie nie jest trudny. Co prawda znajdzie się kilka miejsc, gdzie trzeba zrobić większy krok, lekko wspiąć się po skałach. Ale to nic strasznego. Zresztą te „najtrudniejsze” miejsca odnajdziecie na naszych zdjęciach. Ścieżka po opuszczeniu lasu, praktycznie cały czas wiedzie skrajem urwiska. Jednak spacerujcie rozważnie, bo pomimo, że szlak jest w miarę prosty, to gdy zbliżycie się do przepaści o tragedię nie trudno. Tym bardziej gdy jest mokro i ślisko. Do Doliny Bystrej opadają tu ściany o wysokości dochodzącej do 50 m.
Nosalowe Tarasy
Niech nie zwiedzie Was widok kolejnych tarasów, które osobom będącym tutaj pierwszy raz mogą dawać złudne nadzieje, że cel już ,tuż tuż. W dole śmiga, zakręca i nieco odchodzi droga do Kuźnic. Widać kolejkę linową, jak również drzemiącego Rycerza. Mimo, że w Tatrach bywaliśmy regularnie, to właśnie ta panorama zamkniętej doliny mocno nas zaskoczyła. Po 40 minutach od kasy, jesteście na szczycie. Jest tutaj sporo miejsca, aby przysiąść. A widoki – palce lizać! Widać Koszystą, Buczynowe Turnie, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby, Kopę Kondracką i Giewont. I oczywiście Zakopane, Gubałówkę i Babią Górę.
Nosal Szczyt 1206 m
Nosal jest szczytem reglowym, będącym zakończeniem grani Kasprowego. Stanowi on najdalej wysunięty punkt Tatr w tym miejscu. Rozdziela Dolinę Olczyską od Doliny Bystrej. Swego czasu ściany Nosala były popularne wśród taterników. W kierunku Doliny Bystrej, w opadających w czeluść skałach, wytyczono około 30 dróg wspinaczkowych. Jednakże, TPN zakazał tutaj wspinaczki.
Gdy postanowicie kontynuować spacer w stronę Przełęczy Nosalowej, to pod samym szczytem znajduje się chyba jedyne miejsce na całej trasie, gdzie należy się mocniej skupić. Skała nieco wyślizgana, ale to tak naprawdę dwa kroki i po strachu. Zejście na Przełęcz zajmie Wam około 5 minut. Później po drodze będzie jeszcze jedna prosta z widokiem na Nosal i już zagłębicie się w las. Niebieski szlak, z którym łączy się zielony, jest szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej przez Boczań.
Górska wycieczka kończy się Kuźnicach. Nim wybudowano tutaj kolejkę linową na Kasprowy, Kuźnice były sporym ośrodkiem hutniczym. Zwano je Hamrami. Tutaj możecie wskoczyć w powrotnego busa lub na spokojnie zejść drogą, wzdłuż historycznych zabudowań. Do ronda, to raptem 25 minut spaceru. Trzeba przyznać, że jest to wycieczka krótka, niewymagająca super kondycji i idealna dla osób stawiających pierwsze kroki w Tatrach. Szczyt jest bardzo szybko osiągalny z centrum Zakopanego, w przeciwieństwie do większości pozostałych tatrzańskich wierzchołków. A do tego widoki to sama rozkosz dla serca 🙂
My natomiast, ostatnio zdecydowaliśmy się na wycieczkę rozpoczynającą się na przystanku Murowanica. Wydaje nam się, że ta opcja jest najciekawsza. Powoli wchodzi się na kolejne „tarasy widokowe”, odkrywając więcej i więcej. Uważamy, że plusem tej trasy jest również możliwość przycupnięcia na końcu spaceru nad potokiem Bystra w Kuźnicach. Możecie kupić tutaj lody i w zadumie spojrzeć Nosalowi prosto w nos. Spacerujący z nami 5 latek bez problemu uporał się z trasą. Osobom noszącym dzieci, czy to z przodu, czy z tyłu również polecamy zacząć od Murowanicy.
Szlaki na Nosal
1. Szlak Zielony od Kuźnic
jest najczęściej wybieranym kierunkiem marszu. Z tej strony jest nieco bardziej łagodny, niż w przeciwnym kierunku. Do samych Kuźnic możecie dotrzeć busem z Dworca PKS, który przejeżdża również obok parkingu przy Rondzie Jana Pawła II. Gdybyście zdecydowali się na spacer z ronda do Kuźnic, to trzeba liczyć około 30 minut. W samych Kuźnicach warto spojrzeć na zabytkowy budynek wozowni oraz kuźni.
Sam Nosal jest ładnie widoczny z dołu. W tym wariancie czeka Was 210 metrów podejścia, które jest ładnie rozłożone na 1,5 kilometrowej trasie. Aby wygodniej się spacerowało, szlak można podzielić na trzy etapy. Każdy po około 15 minut. Pierwszy odcinek do odbicia niebieskiego szlaku na Boczań. Drugi na Nosalowa Przełęcz, gdzie dociera żółty szlak od Olczyskiej Polany. Oraz trzeci, finałowy. Mocna zadyszka raczej Wam tutaj nie grozi.
2. Murowanica
Przystanek Murowanica – drugi wariant zielonego szlaku. Tutaj na śmiałków czeka 261 metrów przewyższenia na nieco krótszym odcinku aniżeli z Kuźnic, bo 1,3 km. Wariant naszym zdaniem ciekawszy, choć bardziej męczący. Opisaliśmy go poniżej. Sugerujemy oczywiście powrót szlakiem do Kuźnic 🙂
3. Przez Jaszczurówkę
Trzecia opcja, która nas nieco zaskoczyła, gdy spojrzeliśmy na mapę. Aby dostać się na szlak, najlepiej wskoczyć w busa jadącego nad Morskie Oko. Ale upewnijcie się u kierowcy, że będzie przejeżdżał przez Jaszczurówkę. Jest to zdecydowanie dłuższy wariant, który może zając Wam nawet i 1,5 h, podczas których pokonacie sumę podejść 337 metrów. A w samej Jaszczurówce, przy drodze Oswalda Balzera, stoi kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa. Kaplica jest jednym z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego.
4. Z Hali Gąsienicowej
Wariant dla nienasyconych. Gdy schodzicie z Hali Gąsienicowej przez Boczań, można zamiast gnać prosto do Kuźnic, odbić zielonym w prawo i przejść przez Nosal. Od rozwidlenia szlaków jest 25 minut podejścia.
Wejście na Nosal – Informacje Praktyczne
– Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego wejście jest płatne.
– Szlak jest bardzo prosty, częstokroć polecany na początek przygody z Tatrami.
– Nie odnajdziecie tutaj trudności kondycyjnych jak również technicznych.
– Choć po deszczu, gdy skala jest śliska, trzeba uważać.
– Co nie znaczy, że nie można z niego spaść. Uważajcie i miejcie na oku swoje pociechy.
– Na spacer zarezerwujcie sobie około 2 h.
– Z dworca PKS najlepiej wsiąść w busa do Kuźnic i wysiąść na przystanku “Murowanica”.
– Samochód natomiast najwygodniej zostawić w okolicach Ronda Jana Pawła II. Panorama ze szczytu obejmuje Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Giewont, Zakopane oraz może nieco zaskakująco – Babią Górę.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
10 komentarzy
Nosal, to zawsze dobry pomysł na krótką wycieczkę, do tego całkiem widokową. Ja lubię go „na rozbieg” w górach, po podróży.
Super zdjęcia 🙂
Pozdrawiam!
Dzięki! my chyba również dopiszemy go do szlaków na rozchodzenie 🙂 podobno wyśmienicie wygląda przy zachodzie Słońca
Super opisane. Dzięki tym mapkom się raczej nie zgubię chociaż to moja pierwsza tego typu podróż na Nosal
trzymamy kciuki 🙂 Ale proszę się nie obawiać, szlak jest tutaj ładnie opisany a do tego Nosal jest dość popularny, wiec ktoś na szlaku zawsze pomóc przy wątpliwościach 😉
Super opis. Mam pytanie, ponieważ słyszałem od napotkanych ludzi, że na Nosal mogę zabrać również czworonoga. Czy to prawda? Na teren TPN jest całkowity zakaz wejscia z psami, czy jest jakiś inny szlak poza TPN-em, żeby zabrać ze sobą psa?
W ktorym miejsce zostały wykonane ostatnie zdjęcia?
to są Kuźnice 🙂
My z chłopakiem nie daliśmy rady podejść od Murowanica. Za duże kamienie, schody po przejściu jakiegoś odcinku zdecydowaliśmy się zawrócić co i nawet to było nie lada wyczynem. Droga ani trochę łatwa ani przyjemna. Szliśmy na dół z duszą na ramieniu bo nawet krok ciężko zrobić takie wysokie kamienie gdzie można nogę postawić…. O problemach z kręgosłupem nie wspomnę dla takich osób podnieść tak wysoko nogę to dramat i tak sie naciągać…. do dziś cierpimy. Nie wiem jak dziecko niby może tam wejść skoro nózki ma stawiać na głazy większe niż ono całe takie wysokie. Zdecydowanie łatwiej ale też dała w kość trasa na Gubałówke.
Właśnie jesteśmy po wędrówce na Nosal – pięknie jest! Szlak na pewno dla osób z kondycją – ta wędrówka do góry po skałach na pewno do najłatwiejszych nie należy. Ale kto ma siłę, niech rusza! Panoramy palce lizać.
Bardzo, bardzo dziękuję za tak zaangażowany i pełen super porad blog. Dzięki Wam udało mi się dziś być w Dolinie Kościeliskiej oraz na Nosalu. Wszystkie opisy łącznie z parkingami na top!