Ojcowski Park Narodowy
Perła Małopolski

Ojcowski Park Narodowy jest położony około 20 km na północ od Krakowa, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. I aż trudno uwierzyć, że wystarczą dosłownie dwa kwadranse podróży z centrum miasta, aby dotrzeć do tak uroczej krainy. Szalenie zachwyca architekturą, formacjami skalnymi, jaskiniami, zamkami oraz uroczą Doliną Prądnika. Co prawda jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, ale zdecydowanie bardzo ciekawym! Nie bez powodu symbolem Parku są nietoperze, których można tutaj spotkać bez liku. Łącznie aż 17 z 25 gatunków zamieszkujących nasz piękny kraj. Ojcowski Park Narodowy szczególnie okazale prezentuje się jesienią. Ma tyle zakamarków, że warto jednak wybierać się tutaj regularnie i odkrywać kolejne z nich, niezależnie od pory roku! Jako mieszkańcy grodu Kraka bardzo chętnie spędzamy tutaj popołudnia, do czego i Was serdecznie namawiamy! Chodźcie z nami na spacer 🙂

Ojcowski Park Narodowy

Jak Dojechać do Ojcowa?

Najwygodniej będzie tutaj dotrzeć samochodem. Choć trzeba pamiętać, że w godzinach szczytu droga na Olkusz, czyli Droga Krajowa numer 94, bardzo lubi się korkować, co potrafi wydłużyć podróż nawet dwukrotnie. Wówczas dużo szybszym wariantem będzie podróż przez Zielonki oraz Skałę. Informacje o parkingach znajdziecie w kolejnym akapicie. Jeśli natomiast będziecie chcieli wybrać się tutaj komunikacją publiczną, to w Krakowie z ulicy Kamiennej odjeżdżają busy firmy Uni-Bus które jadą bezpośrednio przez Ojców. Niestety oferują tylko kilka kursów w ciągu dnia. Dlatego wówczas pewną alternatywą będzie pozostała komunikacja w stronę Olkusza, a listę połączeń busów możecie sprawdzić tutaj. Korzystając z takiego rozwiązania możecie wówczas wysiąść:

– w Murowni, gdzie przemyka żółty szlak, który zaprowadzi Was po 1h 10 min pod Bramę Krakowską. Do Murowni dojeżdża również autobus miejski numer 210 z Bronowic Małych.
– W Czajowicach, gdzie najpierw musicie przespacerować do końca ulicą Łokietka (około 2 km) i dopiero wtedy ukażą się Waszym oczom niebieskie szlakówki. W takim wariancie pod Bramą Krakowską zameldujecie się po około 45 minutach.

Natomiast jeżeli Waszym celem jest Pieskowa Skała, to szukajcie busów jadących do Sułoszowej. Busy odjeżdżają z Nowego Kleparza, jadą przez Skałę do Olkusza. Przewoźnik nie ma swojej strony internetowej, dlatego rozkład jazdy najlepiej sprawdzić na portalu epodróżnik.

ojcowski park narodowy parking
Parking w Czajowicach

Ojcowski Park Narodowy Parking

W zależności od tego, którą cześć Ojcowa pragniecie zwiedzić, macie do wyboru trzy parkingi. Pierwszy znajduje się tuż obok drogi olkuskiej, w Czajowicach. Opłata w sezonie wynosi 8 pln. Po sezonie co prawda szlaban jest opuszczony, ale można tu pozostawić samochód. Stąd dosłownie po 11 minutach traficie do Groty Łokietka lub po 20 zameldujecie się pod Bramą Krakowską. Zrezygnujcie z tego parkingu, jeżeli na spacer wybraliście się z małymi dziećmi. Zejście leśną ścieżką z wózkiem jest tutaj dość problematyczne, często trzeba go przenosić po wystających kamieniach. Drugim oficjalnym miejscem postojowym w Ojcowskim Parku Narodowym jest parking pod Ruinami Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Parking dość spory, aczkolwiek w słoneczne dni bardzo szybko się zapełnia. Opłata za całodniowy postój wynosi 20 pln. Trzeci parking jest ulokowany na ulicy Ojcowskiej 20 minut piechotą od ruin. Stąd po 10 minutach dotrzecie do Doliny Sąspowskiej zielonym szlakiem.

Sporo osób zostawia też samochód na poboczu drogi, choć nie wiemy, jak z legalnością takiego rozwiązania. Plusem tego parkingu jest jego lokalizacja, praktycznie w samym centrum Ojcowa, a także bliskość asfaltowych alejek. Jest to wygodna opcja dla rodzin z małymi dziećmi. Ostatni parking w Ojcowie znajduje się pod Maczugą Herkulesa lub bezpośrednio pod Zamkiem w Pieskowej Skale. W sezonie opłata za ten parking wynosi 10 pln.

ojcowski park narodowy parking
Parking pod Zamkiem w Ojcowie

Ojcowski Park Narodowy Mapa

Przeważnie do zaplanowania wycieczek jeszcze w domowych pieleszach najchętniej korzystamy z internetowej mapy turystycznej. Natomiast już w terenie, podczas wycieczki choćby po Ojcowie, chętniej wybieramy czeską aplikację mapy.cz – wcześniej, co prawda, trzeba zaimportować interesujący nas obszar, dzięki czemu aplikacja działa bardzo sprawnie offline i nawet w przypadku braku zasięgu pięknie nawiguje, wskazuje bieżącą lokalizację oraz pozwala na obliczenie czasu dotarcia do atrakcji z bieżącego miejsca. Jeśli natomiast wolicie papierową mapę Ojcowa, to śmiało możemy polecić mapę wydawnictwa Compas – Ojcowski Park Narodowy – Mapa turystyczna. Jest ona dostępna za około 8 pln. 

Ojcowski Park Narodowy Mapa – kliknij Tutaj lub Tutaj
Ojców Mapa Papierowa – Kliknij Tutaj

Ojcowski Park Narodowy Mapa
ojcowski park narodowy szlaki
Ojcowski Park Narodowy

Ojców Atrakcje

Trzeba przyznać, że atrakcji w tej krainie jest bez liku. Co prawda Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce, ale mimo swego niewielkiego obszaru oferuje szalenie wiele i szalenie różnorodnie. Warto zacząć od jego najsłynniejszej atrakcji, czyli pięknych formacji skalnych. Powstały one w wyniku erozyjnych procesów geologicznych. Z jednej strony wiatr, woda, z drugiej mróz i słońce. Działo się tutaj sporo przez miliony lat, dzięki czemu dziś spacer będzie niezwykle przyjemny.

1. Ojców Intrygujące Formacje Skalne

1.1. Brama Krakowska w Ojcowie

jest jedną z najbardziej znanych ojcowskich formacji. Niegdyś przez dolinę biegł szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk i stąd wywodzi się nazwa Bramy. Zgodnie z legendą przesmyk przez skalną bramę powoli się zamyka. A gdy już zatrzaśnie się na dobre, wówczas świat zakończy swój los. Dlatego warto korzystać z życia i swoje pierwsze kroki skierować wraz z ukochaną/ym do pobliskiego źródełka miłości – o którym opowiemy jeszcze kilka słów w dalszej części wpisu. Wrota Bramy są wysokie na około 15 metrów, a lewa kolumna jest wyraźnie wyższa. Jest jedną z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym.

Ojcowski Park Narodowy
ojcowski park narodowy atrakcje

1.2. Rękawica

Jeżeli dotarliście już do Bramy Krakowskiej i macie ją za swoimi plecami, to przed Wami, po drugiej stronie dna Doliny Prądnik, znajduje się nieco mniej znana formacja skalna, czyli Rękawica. Ta charakterystyczna skała jest również zwana Pięciopalcówką lub Białą Ręką. Zgodnie z legendą, gdy dolinę plądrowali Tatarzy, miejscowa ludność schroniła się w jaskini. A Bóg, pragnąc ocalić ich przed zgubą, zasłonił wejście swoją dłonią. Podpowiadamy, że Rękawica dużo piękniej prezentuje się ze szlaku wiodącego zboczami Koronnej Góry, tuż przy Jaskini Ciemnej, aniżeli z dna doliny. Szczęśliwie wiedzie tamtędy zielony szlak.

Ojcowski Park Narodowy

1.3. Igła Deotymy

Gdy wyruszycie na spacer spod Bramy Krakowskiej w stronę centrum Ojcowa, to dosłownie rzut beretem, bo 400 metrów dalej, po prawej stronie, u wylotu wąwozu Wrześnik, znajduje się Igła Deotymy. Jest to samotnie stojąca smukła igła skalna. Nazwa została nadana na cześć Jadwigi Łuszczewskiej. Pani Jadwiga była poetką, która szukała natchnienia w ojcowskiej naturze, a przy okazji pisała pod pseudonimem Deotyma i wedle wszelakiego prawdopodobieństwa mieszkała w willi tuż obok Igły.

Ojcowski Park Narodowy Igła Deotymy
Igła Deotymy – po prawej stronie kadru

1.4. Maczuga Herkulesa

Ostatnim ostańcem, na który chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę, jest słynna Maczuga Herkulesa, oddalona od centrum Ojcowa o nieco ponad 6 km. Stoi ona samotnie na straży Zamku w Pieskowej Skale. Podobno, choć geolodzy temu bardzo mocno zaprzeczają, to nie siły natury ją stworzyły, a miały tutaj udział moce czarcie. A wszystko zawdzięczamy oczywiście Panu Twardowskiemu, który umiejętnie podpuścił samego Diabła. Więcej o samej Maczudze oraz jej historii znajdziecie w naszym osobnym wpisie.

Maczuga Herkulesa Opis Atrakcji – Kliknij Tutaj

maczuga herkulesa
maczuga herkulesa

2. Ojcowski Park Narodowy Jaskinie

To, czego nie można powiedzieć o Ojcowie, to że brakuje tutaj jaskiń. Znaleźć ich można podobno ponad 700! Są mniejsze, większe, średnie, ale tylko dwie z nich zostały udostępnione do zwiedzania. Jest to oczywiście Jaskinia Łokietka oraz Jaskinia Ciemna. Pamiętajcie, aby wcześniej upewnić się co do godzin otwarcia jaskini, ponieważ ulegają zmianie w zależności od miesiąca. Wrzućcie również do plecaka coś cieplejszego, gdyż zwiedzanie trwa nie taką krótką chwilę, natomiast wewnątrz temperatura wynosi tylko około 7/8 st. C.

2.1. Jaskinia Łokietka Ojców

Jaskinia Łokietka zwana jest również Grotą Łokietka, a w przeszłości nosiła miano Groty Królewskiej. Jest najdłuższą z jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Do jej wnętrza prowadzi wąska skalna szczelina, długa na 20 metrów. Zgodnie z legendą Władysław Łokietek, uciekając przed wojakami czeskiego króla Wacława II, schronił się właśnie w tej jaskini. A życie uratował mu pająk, który rozplótł na wejściu do groty swoją sieć, zmylając tym samym pościg. Dziś na pamiątkę tych „wydarzeń” w jaskini odnajdziecie nazwy wspominające komnaty rycerskiej siedziby. Łokietek spędził tutaj podobno 6 tygodni, więc musiał się porządnie urządzić. Będzie zatem Sala Rycerska, Kuchnia, a także największe pomieszczenie jaskini, czyli Sypialnia. Łącznie długość korytarzy wynosi tutaj 270 metrów. Do jaskini dojdziecie po 10 minutach od parkingu w Czajowicach na końcu ulicy Władysława Łokietka. Najpierw trzeba zejść kawałek niebieskim szlakiem, a na krzyżówce odbić czarnym w lewo.

Jaskinia Łokietka w Ojcowie Jest Czynna:

– od 13.IV do 11.XI w godzinach od 9.00 do 18.30 (IV-VIII), do 17.30 (IX) do 16:30 (X), do 15:00 (XI).
– Bilet Normalny kosztuje 14 pln  a ulgowy połowę tej kwoty, wejścia z przewodnikiem odbywają się co 30 minut.  

2.2. Jaskinia Ciemna Ojców

Na stokach po drugiej stronie Doliny, w masywie Góry Koronnej, znajduje się druga jaskinia udostępniona publicznie, czyli jaskinia Ciemna. Może się ona pochwalić największą komorą wśród wszystkich jaskiń na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej! Jej wymiary są całkiem imponujące, ponieważ jest długa na 88 metrów, wysoka na 10 i maksymalnie szeroka na 23 metry. Zadomowili się w niej dawno temu neandertalczycy, po których do dziś archeolodzy odnajdują liczne narzędzia. Co więcej, w roku 2018 doszło tutaj do nie lada sensacji. W jaskini odkryto najstarsze znane nam szczątki ludzkie na terenie dzisiejszej Polski. Znalezione kości dłoni neandertalskiego dziecka datowane są na około 115 tys lat! Jaskinia Ciemna znajduje się około 65 metrów nad dnem Doliny Prądnika. Jej zwiedzanie zajmuje około 15 minut i jest możliwe jedynie z przewodnikiem. Grota jest nieoświetlona, a turyści otrzymują podczas zwiedzania świeczki. Kasy znajdują się około 200 metrów od Bramy Krakowskiej w stronę Igły Deotymy.

Jaskinia Ciemna w Ojcowie jest czynna:

– od 18.IV do 11.XI w godzinach od 9.00 do 17.00 (IV-VIII), do 16:00 (IX – XI).
– Bilet Normalny kosztuje 10 pln, ulgowy połowę tej kwoty, wejścia wraz z przewodnikiem odbywają się co 40 minut.

Ojcowski Park Narodowy
Kasy przy Jaskini Ciemnej w Ojcowie

3. Murowana i Drewniana Architektura Ojcowa

W dodatkowy zachwyt wprawiła nas architektura Ojcowa. I to zarówno ta drewniana: mieszkalna i sakralna, jak również murowana. W naszej opinii drewniane wille stanowią przepiękne, niemalże naturalne uzupełnienie doliny. Niestety, niektóre z nich podupadły „na zdrowiu” i widać, że ich koniec jest rychły. Inne, wprost przeciwnie, prezentują się przepięknie. Drewniana architektura pochodzi głownie z XIX i XX wieku. Z jednej strony znajdziecie stare domostwa, a z drugiej wille i pensjonaty przynależące do ojcowskiego uzdrowiska.

3.1. Zamek w Ojcowie

Na Górze Zamkowej w Ojcowskim Parku Narodowym znajdują się ruiny zamku wzniesionego tutaj na polecenie Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku. Zamek wchodził w skład warowni na Szlaku Orlich Gniazd, które miały chronić krainę i szlaki handlowe. Przez ostatnie lata ruiny zamku były remontowane i dziś możliwe jest ich swobodne zwiedzanie. Pięknie prezentuje się szczególnie brama wjazdowa. Wejście jest możliwe przez cały rok, z wyłączeniem kilku dni. Bezpośrednio pod Zamkiem znajduje się parking, na którym opłata za całodniowy postój wynosi 20 pln.

Zamek Kazimierzowski w Ojcowie Jest Czynny:

– Od 01.IV – 30.X od godziny 9:00 do 16 (kwiecień), -17 (maj – sierpień (w niedzielę i święta godzinę dłużej)), -16 (wrzesień), -15 (październik)
– Od 2.XI – 30.III w godzinach 10-15 ale tylko w weekendy oraz w święta. 
– Bilet Normalny kosztuje 10 pln, ulgowy 5 pln

ojcowski park narodowy atrakcje
ojcowski park narodowy atrakcje

3.2. Zamek w Pieskowej Skale

Trzeba przyznać, że Zamek w Pieskowej Skale oraz Maczuga Herkulesa to urocza para, którą koniecznie powinniście odwiedzić. Z centrum Ojcowa jest tutaj około 7 kilometrów, które będziecie musieli pokonać we własnym zakresie (brak wewnętrznej komunikacji Parku Ojcowskiego). W sezonie parking pod murami kosztuje 10 pln. Zamek w Pieskowej Skale jest w zdecydowanie dużo lepszej kondycji niż Kazimierzowski w Ojcowie. Dodatkowo wyremontowany znów lśni dawnym blaskiem. Z resztą nic dziwnego, ponieważ to tutejsza gwiazda filmowa. Na Zamku w Pieskowej Skale były kręcone liczne filmy i seriale, jak choćby „Janosik”, „Reich” czy „Ogniem i Mieczem”.

Wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, miał za zadanie chronić kupców podróżujących Doliną Prądnika z Krakowa na Śląsk. Jednak czasem tak w życiu bywa, że los bywa przewrotny – i tak tutaj, na przekór założeniom, zamek miał swój krótki epizod, gdy to rabusie wykorzystywali go schronienia i grabienia podróżnych. Za to prawnuk pierwszego właściciela został ścięty na Wawelu. W XVI wieku zamek został przekształcony w renesansową rezydencję. A jego późniejsze losy były niczym sinusoida, choć częstokroć niszczony przez wojny i pożary, dziś na szczęście prezentuje się pięknie.

Zamek w Pieskowej Skale Ojców - OPN

4. Pozostałe Atrakcje w Ojcowie

4.1. Źródełko Miłości w Ojcowie

Tuż obok Bramy Krakowskiej na głównym szlaku Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się niewielkie źródełko. Odwadnia ono obszar dolinek za Bramą Krakowską, pierwotnie woda wypływała tuż przy lewej skale Bramy. Jednak z czasem źródełko zostało przesunięte poniżej wybudowanej drogi. Romantyczna nazwa została nadana dość niedawno przez przewodników. I zgodnie z legendą para, która wspólnie spróbuje wody ze źródełka, zostanie połączona wieczną miłością. Jednak zalecamy ostrożność, ponieważ badania z roku 2009 wskazały tam obecność bakterii Escherichia coli. Nie wiemy, jak sprawa wygląda obecnie, ale lepiej nie ryzykować. Jeśli przyjrzycie się uważnie, to zauważycie pod wodą wymurowane serce. Całość niestety nie robi większego wrażenia.

ojcowski park narodowy atrakcje

4.2. Skałka Jonaszówka

Janoszówka, nazywana również Grubym Jankiem, jest wyśmienitym punktem widokowym na Ojców. Pięknie widać stąd dolinę oraz wzniesienie, na którym króluje Zamek Ojcowski. Ta niewielka skałka znajduje się tuż przy wlocie Doliny Sąspowskiej do Doliny Prądnika, tuż nad stawami rybnymi, jakby w połowie drogi między Bramą Krakowską a centrum Ojcowa. Jonaszówka ma około 20 metrów wysokości i wejście na nią zajmie Wam nie więcej niż 127 sekund. Na szczęście na ostatnim fragmencie została zamontowana poręcz, która nieco ułatwia przedarcie się przez wyślizgane wapienne skały. Szczególnie, gdy jest mokro, bywa tutaj nieco problematycznie. Na szczycie znajdziecie niewielką platformę widokową wraz z barierkami oraz tablicą, na której została opisana panorama. Co ciekawe, Janoszówka wraz ze skałą Plażówki znajdującą się po drugiej stornie wylotu doliny Sąspowskiej tworzą bramę skalną, choć z uwagi na szerokość wylotu jest ona słabo widoczna. W stawach poniżej jest hodowany pstrąg potokowy.

Jonaszówka w Ojcowie
Jonaszowka widoczna jest z prawej strony
Skała Jonaszówka Ojców
Tutaj bywa ślisko
Ojcowski Park Narodowy

4.3. Ojcowski Park Narodowy Muzeum

Muzeum znajduje się w centralnym punkcie Ojcowa tuż obok ruin zamku oraz parkingu. Powstało w 1965 roku i 7 lat później zostało przeniesione do całkiem ładnego budynku dawnego „Hotelu pod Łokietkiem”. W muzeum znajduje się obecnie ekspozycja dotyczącą przyrody w Ojcowskim Parku Narodowym. Zwiedzanie rozpoczyna się od projekcji dwóch filmów w technologii 3D. Pierwszy z nich przedstawia powstanie Doliny Prądnika, drugi zaś opowiada o samym Ojcowie. Następnie po salach wystawowych oprowadza lektor, a dla osób z zagranicy istnieje możliwość wypożyczenia audioguida. Zobaczyć tutaj można między innymi wnętrze zrekonstruowanej jaskini, w której słychać kapiącą wodę oraz odgłosy nietoperzy. W muzeum znajdziecie również makietę Ojcowskiego Parku Narodowego w skali 1:2000. Godziny w jakich możecie zobaczyć ekspozycję oraz cennik możecie sprawdzić tutaj.

4.4. Kaplica „Na Wodzie” w Ojcowie

U podnóży skał zwanych Prałatkami nad rzeką Prądnik w roku 1901 powstała kapliczka na wodzie pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika. Została wzniesiona w miejscu dawnych łazienek zdrojowych Goplana. Jej niecodzienne umiejscowienie tłumaczy legenda, zgodnie z którą car Mikołaj II zabronił budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Sprytni mieszkańcy postanowili obejść zakaz i wznieść kapliczkę na betonowych fundamentach na wodach rzeki Prądnik. Kapliczka jest przykładem drewnianego budownictwa w stylu szwajcarsko-ojcowskim, a wewnątrz nawiązuje do stylu zakopiańskiego. W środku znajdziecie 3 ołtarze o kształcie szczytów chłopskich chałup.

Ojców kaplica na wodzie

4.5. Osada Młynarska w Ojcowie – Boroniówka

Boroniówka to stara osada młynarska, która znajduje się kilometr za Kaplicą na Wodzie, tuż przy głównej drodze, po prawej stronie. Historia młyna sięga XV wieku, kiedy pierwszym właścicielem był Zakon Sióstr Klarysek z Grodziska. W roku 1816 siostry przekazały młyn oraz tartak wodny na jedną piłę w prywatne ręce. Dzisiejsze zabudowania pochodzą z 1850 roku i, co ciekawe, stare urządzenia działają do dziś. Młyn mieli ziarno na kamieniach oraz przesiewa pytlową mąkę, natomiast w tartaku lecą wióra. Wyposażenie jest cennym przykładem drewnianej architektury przemysłowej.

Osada Młynarska Jest Czynna:

– od 1.05. do 30.10. w soboty i w niedziele – w godz. od 10.00 do 17.00, od poniedziałku do piątku po wcześniejszym umówieniu się
– Opłata za wejście na teren wynosi 14 pln bilet normalny oraz 10 bilet ulgowy

4.6. Pustelnia Błogosławionej Salomei

To chyba najmniej znany zakątek Ojcowskiego Parku Narodowego. Mimo że zabudowania pustelni są tuż przy drodze, na szczycie niewielkiej skały Długa, to są dobrze ukryte i nie widać ich z szosy. Znajdują się tuż za odbiciem drogi na Skałę, a obok biegną dwa szlaki – niebieski oraz czerwony. W roku 1243 Król Bolesław Wstydliwy nadał te tereny swojej siostrze, Salomei, która później po śmierci swojego męża wstąpiła do zakonu klarysek. Na wzgórzu wybudowano nieistniejący już klasztor w stylu romańskim. Obecnie znajduje się tutaj kompleks modlitewny z XVII wieku, w skład którego wchodzi Kościół Najświętszej Marii Panny w Grodzisku, domki modlitwy i Pustelnia błogosławionej Salomei. Sama pustelnia jest niewielka, prosta i murowana. Według legendy błogosławiona Salomea żyła w niej 8 lat.

Ojcowski Park Narodowy Szlaki - mapa

Ojcowski Park Narodowy Szlaki

Ojców przecina pięć szlaków oferujących spore możliwości zwiedzenia tego, co najpiękniejsze. Łączna długość tras w Ojcowskim Parku Narodowym wynosi 46,6 km. Oczywiście na niektórych odcinkach szlaki biegną wspólnie, jednak po uwzględnieniu tego parametru wciąż pozostaje nam ponad 37 km tras. Możecie wybrać się tutaj na krótkie wędrówki po okolicy, jak również maszerować długodystansowym Szlakiem Orlich Gniazd (start w Krakowie, meta w Częstochowie). Jeżeli mielibyśmy się pokusić o wskazanie najbardziej optymalnej trasy, która pozwala w krótkim czasie zobaczyć najwięcej atrakcji, wówczas zaproponowalibyśmy następujący układ: Start znajdowałby się w Czajowicach, gdzie biegnie niebieski szlak kierując się w stronę Bramy Krakowskiej przez Wąwóz Ciasne Skałki. Będziecie zaskoczeni, jak tu jest genialnie! Za Bramą skręćcie w prawo i przez Źródełko Miłości i Prądnik Czajowski przemaszerujcie asfaltem do miejsca, w którym zaczyna się zielony szlak. Tutaj czeka Was nieco wspinaczki, ale też sporo przyjemnych widoków na Dolinę Prądnika. Kulminacją piękna będzie widok na Skałę Rękawicę.

Następnie szlak schodzi na dno Doliny, skręca w prawo i spokojnie przechodzi obok Igły Deotymy, aby po 30 minutach dotrzeć do Zamku Ojcowskiego. Z warowni możecie podejść jeszcze dosłownie 6 minut do Kaplicy na Wodzie i pora zawrócić. Pod Zamkiem szukajcie czarnych szlakówek, które zaprowadzą Was do pstrągarni oraz na Jonaszówkę. Stąd do Jaskini Łokietka zostało nieco ponad pół godziny spokojnego spaceru. A z Groty Łokietka do Czajowic kolejne 10 minut. Taka pętla zajmie Wam zapewne nieco ponad 3,5 h plus czas spędzony w Ojcowskich Jaskiniach, Zamku oraz na pałaszowaniu obiadu lub drugiego śniadania. Minusem trasy jest fakt, że jeśli macie ochotę na odwiedziny Jaskini Ciemnej, to najpierw trzeba obok niej przejść, zejść do kas na dnie doliny i wrócić do góry. Jednak mimo wszystko nie odwracalibyśmy kierunku pętli. Tak po prostu jest piękniej, choć niestety do Pieskowej Skały musicie dotrzeć innym razem.

Ojcowski Park Narodowy Mapa

Lista Szlaków w Ojcowie

Szlak Czerwony:

Trasa: Kraków – Giebułtów – Prądnik Korzkiewski – Ojców – Grodzisko – Młynnik – Pieskowa Skała – Sułoszowa – Rabsztyn – Klucze – Ogrodzieniec – Częstochowa. 

Jest to fragment słynnego Szlaku Orlich Gniazd, który łączy warownie pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jest oznaczony kolorem czerwonym. Na Terenie Ojcowskiego Parku ma długość 13,6 km. Wiedzie dnem Doliny Prądnik i przechodzi obok Bramy Krakowskiej, Igły Deotymy, Jonaszówki, Muzeum OPN, Zamku w Ojcowie, Maczugi Herkulesa oraz Pieskowej Skały

Szlak Niebieski przez Ojcowski Park Narodowy

Trasa: Rudawa – Dolina Będkowska – Jerzmanowice Lepianka – Czajowice – Wąwóz Ciasne Skałki – Krakowska Brama – Ojców – Grodzisko – Skała – Tarnawa – Glanów – Wolbrom – Ogrodzieniec – Mstów. 

Jest to szlak Warowni Jurajskich i na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego ma długość 9 km. Wiedzie dnem Doliny Prądnik i przechodzi obok Bramy Krakowskiej, Igły Deotymy, Jonaszówki, Muzeum OPN, Zamku w Ojcowie.

Szlak Żółty

Trasa: Krzeszowice – Szklary – Wierzchowie – Murownia – Dolina Prądnika – Dolina Sąspowska – Sąspów – Pieskowa Skała .

Jest to szlak Dolinek Jurajskich, a w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego ma długość 9,5 km. Ciekawe miejsca, które znajdziecie na trasie to Brama Krakowska, Igła Deotymy, Jonaszówka oraz Dolina Sąspowska.

Szlak Zielony przez Ojcowski Park Narodowy

Dolina Sąspowska – Złota Góra – Park Zamkowy – willa “Pod Koroną” – Jaskinia Ciemna – Góra Okopy – Dolina Prądnika – Brama Krakowska – Park Zamkowy

Jest to lokalny szlak o długości 5,3 km. Podążając za nim traficie na Jaskinię Ciemną i widok na skałę Rękawica, Jonaszówkę, Muzeum OPN, Zamek w Ojcowie.

Szlak Czarny

Trasa: Grota Łokietka – Chełmowa Góra – Jonaszówka – Ojców – parking Złota Góra – Kaliski – Młynnik – Słoneczna Góra – Herianówka – „stawy” –  Pieskowa Skała.

Szlak zaczyna się przy Jaskini Łokietka i ma długość 9,2 km. Traficie nim w dalszej części na punkt widokowy na Jonaszówce, Muzeum Parku, Zamek w Ojcowie oraz pokrętnie do Zamku na Pieskowej Skale.

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy

Zwierzęta w Ojcowskim Parku Narodowym

Szacuje się, że teren Ojcowskiego Parku i jego otuliny zamieszkuje ok. 11 tys. gatunków zwierząt. Symbolem parku pozostają nietoperze, których sylwetkę umieszczono w godle Parku. Jak wspominaliśmy na początku wpisu, zarejestrowano tutaj aż 17 z 25 gatunków występujących w Polsce. W jaskiniach dość łatwo można spotkać hibernujące tutaj nietoperze z gatunków podkowca małego oraz nocka dużego. W lasach i na polanach możecie wypatrzeć sarny, można też trafić na dziki. Natomiast grono drapieżników licznie reprezentują przede wszystkim lisy, choć zapuszcza się tutaj również borsuk, kuna leśna, tchórz czy gronostaj. Są też i hasające po lasach zające 🙂 Dotychczas w Ojcowie naliczono około 120 gatunków ptaków, z których połowa to stali bywalcy tutejszych lasów. Za dnia niebo patrolują jastrząb i krogulec, a nocą powietrze przecinają puszczyk oraz sowa uszata. Można też spotkać bociana czarnego oraz sporą ilość ptaków śpiewających. Pod nogami uważajcie na żmiję, która prześlizguje się po tutejszych zagajnikach i skałkach.

Ojcowski Park Narodowy

Gdzie w Ojcowie Można coś Zjeść?

Jeśli przybyliście tutaj po raz pierwszy, to czy może być coś lepszego do spałaszowania niż hodowany w tutejszych stawach pstrąg? Choć za drugim i kolejnym razem to wciąż doskonały wybór. Zatem dla zgłodniałych po trudach wędrówki polecamy pstrąga ojcowskiego w wersji wędzonej oraz z grilla. Tuż pod skałą Jonaszówka znajdują się stawy, a w ich pobliżu stoliki, przy których możecie zjeść obiad na wolnym powietrzu. Jeśli pogoda nie sprzyja lub wolicie usiąść w środku, to możemy polecić sąsiedni Bar pod Bocianem. Natomiast w przypadku, gdy głód Was dopadnie po drugiej stronie Ojcowa, to  przy Bramie Krakowskiej, odwiedźcie Kawiarnię Niezapominajka, natomiast u podnóży Zamku w Pieskowej Skale możecie skosztować strawy w Starej Willi.

Pstrąg w Ojcowie

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

33 komentarze

  1. Czekam na złotą, polską, kolorową jesień, żeby po raz trzeci wybrać się w te malownicze zakątki. Dzięki za ciekawe opisy różnych miejsc, nie tylko Doliny Prądnika, bo lubię Wasz styl pisania:)

    • Jesień to chyba tutaj najpiękniejsza pora 🙂 z domu, mamy dosłownie 30 minut samochodem na miejsce, więc staramy się korzystać ze spacerów po Ojcowskim Parku 😉

      • Podajecie bardzo nieaktualne ceny – np. parking pod Pieskową Skała 5zł ale za godzinę. Jaskinia Łokietka – 30zł, zamek w Ojcowie 22zł. Chciwość zarządców tych obiektów i miejsc nie ma granic, przyjechać do Ojcowa warto, ale należy omijać takie obiekty.

  2. Przede wszystkim fantastyczne zdjęcia! Można było się poczuć prawie, jak na miejscu mimo kwarantanny, dzięki 🙂

    • dziękujemy pięknie 🙂 czekamy teraz na zieloną wiosnę, aby dorzucić nieco wiosennych i bardziej zielonych kadrów 😉

  3. Fantastyczny wpis, dzięki wielkie za niego!! Wybieramy się do Ojcowa z dzieciakami na przedłużony kwietniowy weekend a tutaj gotowiec od Was – co, gdzie i jak!!

    • bardzo nas cieszą takie komentarze 🙂 a kwiecień powinien już być pięknie zielony i Ojców powinien Was szalenie zauroczyć 🙂

  4. Dziękuję bardzo za artykuł. Już wiem, że jutro wybierzemy się do Ojcowskiego Parku 🙂 Czy mogę prosić jeszcze o polecenie, którym szlakiem pójść z 6 – latkiem, by się nie zniechęcił (zaczynam dopiero z nim chodzić) i gdzie wówczas zostawić samochód? 🙂

    • szalenie trudne pytanie, ale zapewne wybralibyśmy się z takim Gentlemanem z miejscowości Czajowice 😉

  5. Jedno z miejsc gdzie jeszcze nie byłem a od lat mam je na liście gdzie trzeba choć raz się pojawić. Przepiękne miejsca i widoki wydają się na każdej fotce.

    • oj zdecydowanie tak, Ojców bywa szalenie czarujący, a my polecamy go szczególnie jesienią 🙂

      • Hasające Zające skorzystaliśmy z Waszej podpowiedzi trasy obejmującej najwięcej atrakcji w OPN. Jest naprawdę godna polecenia, ale dla podróżujących bez auta mniej wymagająca trasa to: wysiąść z LR0 w Ojcowie ( Ruiny Zamku Ojcowskiego, kaplica na wodzie), czarnym szlakiem do stawu z pstrągami, Jaskini Łokietka, niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, w prawo (asfaltem) za bramą Źródło Miłości i Prądnik Czajowski, dalej zielonym szlakiem w górę, Jaskinia Ciemna,Skała Rękawica, Igła Deomity, Ojców . Tu przystanek LR0 do Krakowa. Skracasz wędrówkę w dwie strony z przystanku w Czajowicach o jakieś 40 minut, a warto, bo droga ta nie jest ciekawa.

  6. Bardzo dziękuję za ciekawy wpis. Widzę po zdjęciach, że zwiedzacie z wózkiem. Który szlak będzie najbezpieczniejszy na spacer z niemowlakiem?

    • najwygodniej będzie pozostawić samochód na parkingu przy ruinach zamku w Ojcowie i następnie spokojnie przespacerować się w stronę Bramy Krakowskiej. Całość po asfalcie 🙂

  7. Dzięki za poradnik ! Już wiem co będę zwiedzać w nadchodzącą jesień. Pozdrawiam

  8. Ojcowski Park Narodowy owiany mitem raju na Ziemi, bliskim kontaktem z naturą i pięknem skał porośniętych lasami w rzeczywistości okazał się totalną klapą.
    Dlaczego?
    Zacznijmy od cen, nie zdziwiło nas, że opłaty za atrakcje się pojawią, są one jak najbardziej wskazane, jednakże są bardzo wygórowane. Zaczynając od parkingu – 1h-8zł, miejsc parkingowych jest niewystarczająco, więc kierowcy parkują na ulicach. Niestety, jedyną opcją dojazdową gdziekolwiek na teren parku jest właśnie samochód więc może tak wysoka opłata za parkowanie pozwoli na znalezienie miejsca i przygotowanie kolejnych miejsc dla następnych turystów.
    Skoro jesteśmy przy samochodach, droga wiedzie przez cały park, co prawda, większość aut zostaje na parkingu ale nie da się spokojnie iść po asfaltowej drodze –  sam widok też nie jest ciekawy, skoro znajdujemy się w miejscu wysokiej ochrony środowiska.
    Aby zwiedzić jaskinię Łokietka, jaskinię ciemną, zamek na Pieskowej skale, ruiny zamku – trzeba szykować się na koszt rzędu 60 zł na jedną atrakcje dla małej rodziny z ulgą. Ponownie, czy cena jest adekwatna do pokazywanych atrakcji? Raczej nie.
    Jeżeli nie chcemy wchodzić do płatnych atrakcji, to najlepiej w ogóle nie przyjeżdżać. Park sam w sobie nie ma nic do zaoferowania oprócz towarzystwa lasu i widocznych raz na jakiś czas formacji skalnych. Przechodziliśmy wielokrotnie obok różnych skał zaznaczonych na mapie (bardzo niedokładna) jako godnych zobaczenia, nie orientując się, że to one. Szlak Architektury Drewnianej – kilka chatek faktycznie uroczych, większość raczej typowe drewniane domy, w tym kilka ruder z zawalającymi się dachami w samym centrum Ojcowa.
    Źródełko miłości? Bez komentarza, miejsce to wygląda tak żałośnie że raczej łamie serca. Dookoła kilka ławek i tyle. Nie warte zachodu.
    Brama krakowska? Dajcie spokój, wszelkie zdjęcia jakie widzicie z tamtego miejsca są podrasowane, w rzeczywistości dwa głazy, nie za duże a między nimi ścieżka prowadząca do Jaskini Łokietka.
    Jaskinia sama w sobie ciekawa dla osób, które nie obcują z górami tak często, bo jest to jaskinia. Pani przewodnik, miła sympatyczna i żartobliwa. Czy była to najfajniejsza jaskinia w jakiej byłam? Na pewno nie. Czy było ciekawie? To zasługa przewodnika, pani, która nas oprowadzała się spisła.
    Po stronie Ojcowa jest jeszcze jedna jasknia – jaskinia ciemna. Można dojść do niej na dwa sposoby, jako że moja rodzina jest dosyć przygodowa wybraliśmy się drogą dłuższą i trudniejszą. Najwięcej kłopotów nam przysporzyło znalezienie odpowiedniej trasy niż samo chodzenie. Z racji braków oznaczeń, musieliśmy pytać się idących z naprzeciw turystów, czy nie wiedzą może jak wbić się na zielony szlak. Udało się, szlak sam w sobie sympatyczny, nawet poczułam się (po raz pierwszy) jak w górach. Szlak ten był opisywany wielokrotnie jako najpiękniejszy. Cóż – niskie standardy. Jeden punkt widokowy faktycznie miał widok, poza tym nie było ani jednego miejsca w którym chciałoby się przystać na dłuższą chwilę. Doszliśmy do jaskini ciemnej- podobnie jak poprzednio – pani przewodnik bardzo miła, z dużą wiedzą, sama jaskinia w niczym nie interesującą. Mieliśmy szczęście, że akurat znajdowali się tam pracujący archeologowie. Spotkanie to i zobaczenie ich w akcji było najciekawsze w całej jaskini.
    Po drugiej stronie parku znajduje się maczuga Herkulesa, generlanie zdjęcia przedstawiają to co faktycznie zobaczycie na miejscu. Tuż przy drodze jest i ona – maczuga. Rzekomo najbardziej znane i uznane miejsce całego parku – chyba tylko ludzi, co mało w swoim życiu widzieli.
    Niedaleko natomiast znajduje się zamek na pieskowej skale, zamek sam w sobie ciekawy, stylizowany na włoski, wystawa stała w swoich zbiorach nie prezentuje żadnych perełek ale wystawa czasowa w podziemiach bardzo fajna, no ale jak sama nazwa wskazuje – czasowa, nie każdy ją zobaczy.
    Oprócz wymienionych przeze mnie kilku miejsc są jeszcze inne, nie znalazły się tutaj bo najwidoczniej nie były warte wspomnienia. Park jest bardzo mały, dwa dni zdecydowanie starczą na zobaczenie wszystkich najważniejszych dla tego miejsca punktów. Co do miejsc restauracyjnych, nie ma za dużego wyboru ale to może i lepiej. Smaczne ciasto zjecie w kawiarni Niezapominajka. Poza terenem parku jest jeszcze jaskinia nietoperzowa- najciekawsza z wszystkich trzech, które zwiedziliśmy, z ręką na sercu mogę polecić

    • Dziękujemy za komentarz. Ojcowski Park Narodowy jest dość małym parkiem, dlatego w sezonie ilość osób może przytłaczać. Jednak jest on naprawdę przyjemnym miejscem. Sami mamy to szczęście, że mieszkamy w Krakowie, dlatego zaglądamy tutaj regularnie, choć raczej poza sezonem, jesienią oraz wiosną. I nie możemy się zgodzić z Pani opinią, a przynajmniej nas Ojców oczarował 🙂

  9. Nie zgodzę się z komentarzem Mai.
    Ojcowski Park Narodowy – fantastyczny. Parkingi płatne, tak jak wszędzie. Ceny umiarkowane, opłata za dzien, a nie za godzinę. Park rzeczywiście niewielki, trasy niewymagające, dla osób które chcą obcować z naturą, a nie mogą wyruszyć na trudniejsze trasy. Warto spędzić tam kilka dni. Polecam smażalnię ryb Dubie „pod skalką” – smaczna ryba, świetna atmosfera

  10. Witam
    Chciałbym zapytać czy można zwiedzać park z psem?

    • na szlakach w Ojcowie widzieliśmy sporo rodzin spacerujących wraz z czworonogami 🙂

    • Już nie wiedzą ile zdzierać kasy z kierowców za parkowanie!!!! Nawet koperta dla osób niepełnosprawnych jest platna gdzie w całej Polsce jest BEZPŁATNE !!!!!

  11. Artykuł tak zachęcająco i przejrzyście napisany, że dziś wyruszam w drogę według poleconej opcji.

  12. Wybieramy się wiosną. W jakiej miejscowości najlepiej nocować?
    Pozdrawiam 🙂

    • Chyba jednak wybralibyśmy nocleg w Krakowie. Z centrum miasta dotrzecie do Ojcowa po ok 30/40 min 😉

    • Już nie pierwszy raz idziemy szlakiem Hasających zajęcy, korzystajac z waszych podpowiedzi. Tym razem szczególnie chciałam podziękować za podpowiedź tej właśnie trasy i parkingu przy Ojcowskim PN. Dzięki wam nie tylko oszczędziliśmy ale i zobaczyliśmy wszystko co chciałam. Dla mnie jedynie brak było podpowiedzi że trasa po jednej stronie Prądnika w stronę Ojcowa jest typowo komercyjna, polecana dla tych co chcą coś zjeść lub kupić, a druga spokojna i bardziej dla tych, którzy chcą w spokoju się delektować widokami. My byliśmy w ładną sierpniową sobotę i tak właśnie było. A i tak wielkie dzięki wpis.

  13. A ja mam pytanie natury techicznej. Chcemy do ojcowa jechać zimą, z dzieckiem 3 letnim. Mamy przyczepkę thule na dużych kołach, którą zabieramy jako wózek. Czy damy radę przejechać nią szlakami. W tamtym roku w Szklarskiej Porębie przy sporym śniegu jeździliśmy nim tamtejszymi drogami leśnymi w górach i było Ok. – np. Na Wysoki Most. Ale były to głównie drogi. Nie wiem jak to wygląda w kontekście Ojcowskiego Parku.

  14. Bardzo polecam ojcowski park, mogę rownież potwierdzic, ze jesienią park wygląda najładniej 🙂 Polecam również odwiedzić zamek tenczyn w rudnie 🙂 jest to zaledwie ok.25km od Ojcowa a widoki rowniez ladne, w tamtym roku zostało otwarte również mini zoo. W Tenczynku bardzo ładny jest rownież staw wroński.

    • dzięki za podpowiedz! Do Rudna wybieramy się w najbliższym czasie a z tym mini zoo to idealna informacja 🙂 pozdrawiamy pięknie!

Write A Comment