Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Park Gródek w Jaworznie

– Wstęp do Parku Gródek jest bezpłatny
– Możecie tutaj spacerować z psami
– Pamiętajcie, że w Parku Gródek nie można się kąpać
– Na spacer po Polskich Malediwach zarezerwujcie sobie około 2h

Park Gródek, czyli Polskie Malediwy, to przepiękny zakamarek w Jaworznie, w województwie śląskim. Znajduje się on w miejscu starego kamieniołomu dolomity, który w ostatnich latach przeszedł szaloną przemianę. Jest tutaj tak pięknie, że licznie przybywają turyści oraz pary młode na sesje ślubne. Od roku 2019 Park Gródek to oficjalnie Arboretum w Jaworznie.

park grodek
Wejście do Parku Gródek


Polskie Malediwy
Zbiornik Wydra

Jak dojechać do Parku Gródek koło Jaworzna?

Park Grodek, czyli Polskie Malediwy, znajduje się w północno – wschodniej części Jaworzna, w dzielnicy Pieczyska. Z Katowic dotrzecie tutaj samochodem po 30 minutach, natomiast z Krakowa trzeba poświęcić już nieco ponad godzinę. Ale wciąż warto! Jeśli poruszcie się komunikacją publiczną, to pod główne wejście do Parku Gródek podjeżdżają autobusy numer 304, 314 oraz 344 i nocny N1. Musicie tylko wysiąść na przystanku PKM „Pieczyska Centrum Nurkowe”, cofnąć się na rondo i przespacerować ulicą Płetwonurków, która zawiedzie Was już bezpośrednio nad Polskie Malediwy. Traficie bez problemu ?Ulica Płetwonurków to droga dojazdowa do bazy Diving Marina Koparki.

Park Gródek parking

Teraz jeszcze kilka słów dla właścicieli samochodów. Przy Polskich Malediwach zostały dla Was przygotowane dwa, dość spore parkingi. Co ważne, oba są bezpłatne. Pierwszy z nich znajduje się, zaraz za przystankiem  PKM „Pieczyska Centrum Nurkowe”, przy ulicy Jana III Sobieskiego. Drugi parking znajduje się natomiast tuż obok ulicy Jaworowej, nieopodal cmentarza komunalnego.

Jeśli możemy zasugerować, to wybierzcie drugi parking przy Parku Gródek. Ponieważ spacerując w stronę Parku Gródek, będziecie mieli okazję podziwiać szalenie urocze skałki. I dopiero, gdy je miniecie, dotrzecie do ulicy Płetwonurków, którą będziecie spacerować ,jeśli wybierzecie pierwszy parking. I ostatnia myśl, warto od razu ustawić samochód w kierunku wyjazdu. Ponieważ za parking służy tutaj dość ciasna, ślepa uliczka i gdy nazbiera się sporo samochodów, to później trzeba się mocno nagimnastykować przy nawrotce. Współrzędne GPS obu parkingów przy Polskich Malediwach: 50°14’01.5″N 19°18’45.0″E (pierwszy parking) oraz 50°14’06.6″N 19°18’11.4″E (drugi, sugerowany przez nas parking)

Parking przy Parku Gródek
Parking przy Parku Gródek od strony cmentarza

Spacer nad Polskie Malediwy

Zacznijmy od dobrych informacji. Wejście do Parku Gródek jest bezpłatne. Nie obowiązują tutaj żadne opłaty. Ponadto, teren Polskich Malediwów nie jest zamykany na noc i można spacerować tutaj o dowolnej porze. Można również zabrać na spacer psy. A do tego do największej atrakcji, czyli nad Zbiornik Wydra, dotrzecie bez problemu nawet dziecięcymi wózkami. Zatem jest to atrakcja dla każdego! Nieśpieszny spacer po Parku Gródek zajmie Wam około 2h. Warto tutaj przyjechać wcześnie rano, tak, aby mieć dla siebie całość atrakcji.

Wycieczkę do Parku Gródek zaczynamy zatem wprost z drugiego parkingu. Najpierw trzeba przejść przez symboliczną bramę, na której odnajdziecie mapę atrakcji. Są tutaj naniesione punkty widokowe oraz naszkicowany szlak prowadzący przez Polskie Malediwy. Mapa ta pojawi się jeszcze parokrotnie na drodze Waszego spaceru. My natomiast, do nawigacji po terenie korzystaliśmy z aplikacji mapy.cz. Mapka w naszym wpisie powstała również w oparciu o tę aplikację. Początek trasy wiedzie szeroką, ładną i zadbaną alejką, która przechodzi obok malowniczej grupki skałek. Ich kolor, szczególnie podczas słynnej złotej godziny jest czarujący. Spacer tym odcinkiem zajmie Wam około 10 minut, po czym dotrzecie do niewielkiej uliczki Płetwonurków. Tutaj trzeba skręcić w prawo.

Park Gródek - arboretum w Jaworznie
Park Gródek

Po niespełna 300 metrach dojdziecie do dość istotnego miejsca. Będzie to niewielka krzyżówka, przy rzeźbie płetwonurka. Droga na wprost zaprowadzi Was do centrum nurkowego nad Zbiornikiem Grodek. Tędy też dotrzecie dalej do zbiornika Wydra. Jednak, szlakówka oraz tabliczka „Polskie Malediwy” wskazują, że należy skręcić tutaj w prawo. I warto tak też uczynić. Droga wiedzie asfaltową ścieżką, pomiędzy drzewami i po chwili wyprowadza na uroczy punkt widokowy na Kamieniołom Koparki.

Zbiornik Wydra trasa
aby trafić do Zbiornika Wydra warto tutaj skręcić w prawo
nurek w parku gródek

Historia Parku Gródek i Kamieniołomu Koparki w Jaworznie

Zbiornik Koparki jest zbiornikiem poeksploatacyjnym, powstałym na miejscu dawnego kamieniołomu „Gródek”, które dziś przemieniło się w jedno z najpopularniejszych nurkowisk w Polsce. Znajdowały się tutaj wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych. Wydobywano tutaj dolomit dla Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”, a wcześniej była to Cementownia Szczakowa. W roku 1997 zakład nie był wstanie regulować swoich rachunków i został mu odcięty prąd.

To spowodowało zatrzymanie pomp i w ciągu dosłownie kilkudziesięciu godzin, wszystkie, głębiej położone części kamieniołomu wypełnia woda. Ale to nie wszystko, ponieważ personel nie dopilnował i pozostawił na dnie dwie duże koparki, które rzecz jasna pochłonęła woda. Koparki znajdują się one dziś na głębokości 18 metrów i to od nich zbiornik Gródek wziął swoją dzisiejszą nazwę. Powstały wtedy tutaj dwa rozlewiska otoczone skałami.

trasa do stawu Wydry

Na terenie kamieniołomu, wkrótce po tych wydarzeniach, Centrum Nurkowe „Orka” z Bielska – Białej, utworzyło bazę nurkową, która bardzo szybko zyskała popularność i spore zainteresowanie w środowisku płetwonurków. Dziś nad zbiornikiem funkcjonuje całoroczna baza nurkowa Via Sport Diving Marina „Koparki”. Śmiałkowie, którzy zapuszczą się na dno zbiornika, mogą odszukać ponadto domek i bunkier strzałowego, przepompownie, łyżki koparek oraz wraki samochodów. Południowa część parku jeszcze w latach 70’ zeszłego stulecia była wyrobiskiem służącym za wysypisko odpadów komunalnych Natomiast właściwy Park Gródek znajduje się nieco dalej, przy drugim zbiorniku.

kamieniołom koparki
Kamieniołom Koparki
park gródek punkt widokowy
Jeden z kilku punktów widokowych w Parku Gródek

Park Gródek czyli Polskie Malediwy

Z punktu widokowego na Kamieniołom Koparki, schodzi szeroka asfaltowa ścieżka, która następnie zamienia się w szutrowo – kamienistą. Najpierw miniecie drewnianą altankę, w której skrywa się rzeźba wydry wykonana z brązu. To właśnie tutaj władze Jaworzna stworzyły park „Gródek”, który obejmuje m.in. urwiste ściany kamieniołomu oraz Zbiornik Wydra. Z uwagi na piękne altanki oraz drewnianą kładkę, która ginie pod taflą wody, miejsce to zyskało również miano Polskich Malediwów. I trzeba przyznać, że robi bardzo dobre wrażenie.

Park Gródek
Wydra symbol Parku Gródek
Wydra symbol Parku Gródek

Drewniane, wijące się kładki mają około 100 metrów długości. Podobno od czerwca tego roku znajdują się pod wodą. Wcześniej było inaczej i nie wiemy, jak będzie w przyszłości. Jednak spacer po kładkach, które znajdują się około 20 cm poniżej tafli wody to ogromna frajda, nie tylko dla dzieci. Po drodze traficie do dwóch niewielkich altanek. Czy woda jest zimna? We wrześniu była przyjemnie rześka.

Spacer przez kładki jest ogromną frajdą nawet dla dorosłych, szczególnie że spod stóp uciekają licznie ryby. Pamiętajcie, że w Parku Gródek nie wolno się kąpać. Z naszej strony wspomnimy jeszcze że Park Gródek staje się coraz bardziej popularny, dlatego fajnie jest tutaj przybyć przed innymi, aby mieć dla siebie ten uroczy skrawek kamieniołomu.

Park Gródek Zbiornik Wydra
Park Gródek
Polskie Malediwy czyli Park Gródek
Park Gródek Zbiornik Wydra
Polskie Malediwy – Zalew Wydra

Powrót na Parking przy Parku Gródek

Gdy już nacieszycie oczy i wysuszycie stopy, przyjdzie pora powrotu na parking. Po lewej stronie względem stawu Wydra, znajdziecie strome schody, które wyprowadzą Was na punkt widokowy, z którego rozpościera się przyjemny widok na Park Gródek i Zbiornik Wydra. Warto tutaj zachować nieco rozwagi i nie zbliżać się nadto do krawędzi stromych skarp. Na tej części trasy znajdziecie również tablice edukacyjne, które opisują zwierzęta buszujące w okolicy oraz Układ Słoneczny. Każda planeta ma swoją tablicę wraz ze zdjęciem i opisem zawierającym podstawowe parametry.

Zbiornik Gródek
Polskie Malediwy
Park Gródek i Zbiornik Wydra
Zbiornik Wydra widziany z punktu widokowego

Po drodze znajduje się jeszcze odbicie w prawo, w młodą aleję bukową, która wyprowadzi Was na punkt widokowy. Jednak prawdę powiedziawszy widok jest przysłonięty małymi drzewami i nie porywa. Za to punkt widokowy po lewej stronie, na Kamieniołom Koparki i widoczną na horyzoncie elektrownię Jaworzno, jest bardzo przyjemny.

Kamieniołom Koparki w Jaworznie
Park Gródek punkt widokowy
Kamieniołom Koparki w Jaworznie

Gdy miniecie bacówkę „Betlejemkę” i pójdziecie prosto, to po kilku minutach dotrzecie do parkingu numer jeden (przy ulicy Jana III Sobieskiego). Natomiast w lewo ucieka tutaj niepozorna ścieżka. Przemyka ona przez niewielki leśny fragment, dwukrotnie schodzi stromymi schodami w dół i wychodzi na sporą polankę. Jest to polana, obok której maszerowaliście dziś na początku spaceru. Tuż obok jest rzeźba nurka. Dalszą drogę na pierwszy parking przy Parku Gródek znacie już doskonale. Prawda, że była to cudna wycieczka?

bacówka Betlejemka w Parku Gródek
Park Gródek
Park Gródek

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki


Write A Comment