Arboretum Jaworzno, to tutaj są Polskie Malediwy!

– Polskie Malediwy (Park Gródek) znajdują się koło Jaworzna (woj. śląskie)
– Wstęp do Parku Gródek jest bezpłatny a na spacer można zabrać psa
– Jednak warto pamiętać, że w Parku nie wolno się kąpać
– Na spokojny spacer po Polskich Malediwach zarezerwujmy sobie około 2 godz.

Park Gródek, czyli słynne już Polskie Malediwy, to przepiękny zakamarek w Jaworznie, w województwie śląskim. Znajduje się on w miejscu starego kamieniołomu dolomitu, który w ostatnich latach przeszedł szaloną metamorfozę. Jest tutaj tak pięknie, że nie tylko tłumnie przybywają tutaj turyści, ale również pary młode na sesje ślubne. Od roku 2019 Park Gródek to oficjalnie Arboretum w Jaworznie.

kozica wilk baner1

Jak dojechać do Parku Gródek koło Jaworzna?

Polskie Malediwy znajdują się w północno – wschodniej części Jaworzna, w dzielnicy Pieczyska. Z Katowic dotrzemy tutaj samochodem po 30 minutach, natomiast z Krakowa trzeba poświęcić już nieco ponad godzinę. Ale wciąż warto! Jeśli poruszamy się komunikacją publiczną, to pod główne wejście Parku Gródek podjeżdżają autobusy numer 304, 314 oraz 344 i nocny N1. Musimy tylko wysiąść na przystanku PKM „Pieczyska Centrum Nurkowe”, cofnąć się na rondo i przespacerować ulicą Płetwonurków, która zaprowadzi nas już bezpośrednio nad Polskie Malediwy. Z dotarciem powinno obyć się bez kłopotów. Ulica Płetwonurków to droga dojazdowa do bazy Diving Marina Koparki.

wejście do parku Polskie Malediwy
Wejście do Parku Gródek
Polskie Malediwy
Zbiornik Wydra (Polskie Malediwy)

Polskie Malediwy, gdzie możemy zaparkować samochód

Teraz jeszcze kilka słów dla właścicieli samochodów. Przy Polskich Malediwach zostały dla przygotowane dwa, dość spore parkingi. Co ważne, oba są bezpłatne. Pierwszy z nich znajduje się, zaraz za przystankiem  PKM „Pieczyska Centrum Nurkowe”, przy ulicy Jana III Sobieskiego. Drugi parking znajduje się natomiast tuż obok ulicy Jaworowej, nieopodal cmentarza komunalnego.

Jeśli możemy zasugerować, to warto wybrać drugi parking przy Parku Gródek. Dzięki temu po drodze będziemy mieli okazję podziwiać szalenie urocze skałki. I dopiero, gdy je miniemy, dotrzemy wówczas do ulicy Płetwonurków, którą prowadzi od pierwszego parkingu. I ostatnia myśl, warto od razu ustawić samochód w kierunku wyjazdu. Ponieważ za parking służy tutaj dość ciasna, ślepa uliczka i gdy nazbiera się sporo samochodów, to później trzeba się mocno nagimnastykować przy nawrotce. Współrzędne GPS obu parkingów przy Polskich Malediwach: 50°14’01.5″N 19°18’45.0″E (pierwszy parking) oraz 50°14’06.6″N 19°18’11.4″E (drugi, sugerowany przez nas parking)

Parking przy Parku Gródek (Polskie Malediwy)
Parking przy Parku Gródek od strony cmentarza

Spacer nad piękne Polskie Malediwy

Zacznijmy od dobrych informacji. Wejście do Parku Gródek jest bezpłatne. Nie obowiązują tutaj żadne opłaty. Ponadto, teren Polskich Malediwów nie jest zamykany na noc i można spacerować tutaj o dowolnej porze. Można również zabrać na spacer psy. A do tego do największej atrakcji, czyli nad Zbiornik Wydra, dotrzemy bez problemu nawet dziecięcymi wózkami. Zatem jest to atrakcja dla każdego! Nieśpieszny spacer przez zakamarki Parku Gródek zajmie nam około 2 godz. Warto tutaj przyjechać wcześnie rano, tak, aby mieć dla siebie całość atrakcji.

Wycieczkę do Parku Gródek zaczynamy zatem wprost z drugiego parkingu. Najpierw trzeba przejść przez symboliczną bramę, na której odnajdziemy mapę atrakcji. Są tutaj naniesione punkty widokowe oraz naszkicowany szlak prowadzący przez Polskie Malediwy. Mapa ta pojawi się jeszcze parokrotnie podczas naszego spaceru. My natomiast, do nawigacji po terenie korzystaliśmy z aplikacji mapy.cz. Mapka w naszym wpisie powstała również w oparciu o tę aplikację. Początek trasy wiedzie szeroką, ładną i zadbaną alejką, która przechodzi obok malowniczej grupki skałek. Ich kolor, szczególnie podczas słynnej złotej godziny jest czarujący. Spacer tym odcinkiem zajmie nam około 10 minut, po czym dotrzemy do niewielkiej uliczki Płetwonurków. Tutaj należy skręcić w prawo.

Polskie Malediwy - arboretum w Jaworznie
spacer przez Polskie Malediwy / Park Gródek

Po niespełna 300 metrach dotrzemy do dość istotnego miejsca. Będzie to niewielka krzyżówka, przy rzeźbie płetwonurka. Droga na wprost zaprowadzi nas do centrum nurkowego nad Zbiornikiem Grodek. Tędy też dotrzemy dalej do zbiornika Wydra. Jednak, szlakówka oraz tabliczka „Polskie Malediwy” wskazują, że należy skręcić tutaj w prawo. I warto tak też uczynić. Droga wiedzie asfaltową ścieżką, pomiędzy drzewami i po chwili wyprowadza na uroczy punkt widokowy na Kamieniołom Koparki.

Zbiornik Wydra trasa przez Polskie Malediwy
aby trafić do Zbiornika Wydra warto tutaj skręcić w prawo
nurek w parku gródek

Historia Parku Gródek i Kamieniołomu Koparki w Jaworznie

Zbiornik Koparki jest zbiornikiem poeksploatacyjnym, powstałym na miejscu dawnego kamieniołomu „Gródek”, które dziś przemieniło się w jedno z najpopularniejszych nurkowisk w Polsce. Znajdowały się tutaj wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych. Wydobywano tutaj dolomit dla Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”, a wcześniej była to Cementownia Szczakowa. W roku 1997 zakład nie był wstanie regulować swoich rachunków i został mu odcięty prąd.

To spowodowało zatrzymanie pomp i w ciągu dosłownie kilkudziesięciu godzin, wszystkie, głębiej położone części kamieniołomu wypełnia woda. Ale to nie wszystko, ponieważ personel nie dopilnował i pozostawił na dnie dwie duże koparki, które rzecz jasna pochłonęła woda. Koparki znajdują się dziś na głębokości 18 metrów i to od nich zbiornik Gródek wziął swoją dzisiejszą nazwę. Powstały wtedy tutaj dwa rozlewiska otoczone skałami.

trasa do stawu Wydry

Wkrótce po tych wydarzeniach, Centrum Nurkowe „Orka” z Bielska – Białej, utworzyło na terenie kamieniołomu bazę nurkową, która bardzo szybko zyskała popularność i spore zainteresowanie w środowisku płetwonurków. Dziś nad zbiornikiem funkcjonuje całoroczna baza nurkowa Via Sport Diving Marina „Koparki”. Śmiałkowie, którzy zapuszczą się na dno zbiornika, mogą odszukać ponadto domek i bunkier strzałowego, przepompownie, łyżki koparek oraz wraki samochodów. Południowa część parku jeszcze w latach 70’ zeszłego stulecia była wyrobiskiem służącym za wysypisko odpadów komunalnych Natomiast właściwy Park Gródek znajduje się nieco dalej, przy drugim zbiorniku.

kamieniołom koparki (Polskie Malediwy)
Kamieniołom Koparki (Polskie Malediwy)
Polskie Malediwy i punkt widokowy w parku gródek
Jeden z kilku punktów widokowych w Parku Gródek (Polskie Malediwy)

Polskie Malediwy, czyli Park Gródek

Z punktu widokowego na Kamieniołom Koparki, schodzi szeroka asfaltowa ścieżka, która następnie zamienia się w szutrowo – kamienistą. Najpierw miniemy drewnianą altankę, w której skrywa się rzeźba wydry wykonana z brązu. To właśnie tutaj władze Jaworzna stworzyły park „Gródek”, który obejmuje m.in. urwiste ściany kamieniołomu oraz Zbiornik Wydra. Z uwagi na piękne altanki oraz drewnianą kładkę, która ginie pod taflą wody, miejsce to zyskało również miano Polskich Malediwów. I trzeba przyznać, że robi bardzo dobre wrażenie.

Park Gródek i spacer wgłąb obszaru Polskie Malediwy
Wydra symbol Parku Gródek (Polskie Malediwy)
Wydra symbol Parku Gródek

Drewniane, wijące się kładki mają około 100 metrów długości. Podobno od czerwca tego roku znajdują się pod wodą. Wcześniej było inaczej i nie wiemy, jak będzie w przyszłości. Jednak spacer po kładkach, które znajdują się około 20 cm poniżej tafli wody to ogromna frajda, nie tylko dla dzieci. Po drodze traficie do dwóch niewielkich altanek. Czy woda jest zimna? We wrześniu była przyjemnie rześka.

Spacer przez kładki jest ogromną frajdą nawet dla dorosłych, szczególnie że spod stóp uciekają licznie ryby. Warto mieć na uwadze, że w Parku Gródek nie wolno się kąpać. Z naszej strony wspomnimy jeszcze że Polskie Malediwy stają się coraz bardziej popularna, dlatego fajnie jest tutaj przybyć przed innymi, aby mieć dla siebie ten uroczy skrawek kamieniołomu.

Park Gródek Zbiornik Wydra
kładka Polskie Malediwy / Park Gródek
Polskie Malediwy czyli Park Gródek
Polskie Malediwy / Park Gródek Zbiornik Wydra
Polskie Malediwy – Zalew Wydra

Powrót na Parking przy Parku Gródek

Gdy już nacieszymy oczy i wysuszymy stopy, przyjdzie pora powrotu na parking. Po lewej stronie względem stawu Wydra, odnajdziemy strome schody, które wyprowadzą nas na punkt widokowy, z którego rozpościera się przyjemny widok na Polskie Malediwy i Zbiornik Wydra. Warto tutaj zachować nieco rozwagi i nie zbliżać się nadto do krawędzi stromych skarp. Na tej części trasy znajdziemy również tablice edukacyjne, które opisują zwierzęta buszujące w okolicy oraz Układ Słoneczny. Każda planeta ma swoją tablicę wraz ze zdjęciem i opisem zawierającym podstawowe parametry.

Zbiornik Gródek
Polskie Malediwy - punkt widokowy
Park Gródek i Zbiornik Wydra (Polskie Malediwy)
Zbiornik Wydra widziany z punktu widokowego (Polskie Malediwy)

Po drodze znajduje się jeszcze odbicie w prawo, w młodą aleję bukową, która wyprowadzi nas na punkt widokowy. Jednak prawdę powiedziawszy widok jest przysłonięty małymi drzewami i nie porywa. Za to późniejszy punkt widokowy po lewej stronie, na Kamieniołom Koparki i widoczną na horyzoncie elektrownię Jaworzno, jest bardzo przyjemny.

Kamieniołom Koparki w Jaworznie
Park Gródek punkt widokowy
Kamieniołom Koparki w Jaworznie - Polskie Malediwy

Gdy miniemy bacówkę „Betlejemkę” i pójdziemy prosto, to po kilku minutach dotrzemy do parkingu numer jeden (przy ulicy Jana III Sobieskiego). Natomiast w lewo ucieka tutaj niepozorna ścieżka. Przemyka ona przez niewielki leśny fragment, dwukrotnie schodzi stromymi schodami w dół i wychodzi na sporą polankę. Jest to polana, obok której maszerowaliśmy dziś na początku spaceru. Tuż obok jest rzeźba nurka. Dalszą drogę na pierwszy parking przy Parku Gródek znamy już doskonale. Prawda, że była to cudna wycieczka?

bacówka Betlejemka w Parku Gródek
Park Gródek
Park Gródek / Polskie Malediwy

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Nasz mops Filo

1 Comment

  1. Dzięki za polecenie miejscówki. Dzisiaj – w majówkę do godziny 10 była naprawdę sympatycznie – tylko pojedyncze osoby. Niestety teren na dnie kamieniołomu mocno zalany – brak dostępu do ławek … i masa śmieci 🙁 Pozdro Robert

Write A Comment