Piza w Toskanii, czyli Krzywa Wieża i Plac Cudów

Piza momentalnie zagościła w naszych podróżniczych planach, gdy tylko ujrzeliśmy słynną, walczącą z grawitacją śnieżnobiałą wieżę. Wówczas od razu zrodziło się pytanie, „gdzie jest krzywa wieża”? Jak tutaj najwygodniej dotrzeć i kiedy lecimy? Bez wątpienia jest to największa atrakcja miasta. Ale warto pamiętać, że Piza to nie tylko krzywa wieża ale również chociażby uroczy Plac Cudów czy rzeka Arno. A najsłynniejszym obywatelem miasta był urodzony tutaj Galileusz, który wykładał w tutejszym, jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie. Warto spędzić w Pizie chwilę delektując się czarną, włoską kawą oraz podziwiając przednie zabytki. Ps Jeśli cenicie sobie włoskie klimaty to polecamy również wizytę na Sycylii!

piza

Krótki rys historyczny Pizy

Powiada się, że Piza została założona przez Etrusków w IX wieku p.n.e. Z uwagi na potężnych sąsiadów, nie miała lekkiego życia. I już w II wieku p.n.e. przybyli tutaj Rzymianie, którzy zdobyli miasto i następnie przy ujściu rzeki Arno do morza Tyrreńskiego zbudowali port morski (Portus Pisanus). Piza przeistoczyła się potężną republiką między X a XII wiekiem, kiedy to stała się jednym z najważniejszych portów Morza Tyrreńskiego,  a do tego jedną z czterech włoskich Republik Morskich (poza Pizą była to Genua, Wenecja oraz  Amalfi). 

W owych czasach silna flota była istotna, aby zagwarantować miastu podatki oraz cła na rozwój i prowadzenie niezależnej polityki.  Piza miała wówczas również swoje kolenie w północnej Afryce, na południu Hiszpanii oraz w Azji Mniejszej. Dodatkowo, dzięki kampanii przeciwko Saracenom na Sycylii i Sardynii, Piza wzbogaciła się na tyle, że mogła śmiało rozpocząć budowę romańskiej katedry, baptysterium oraz dzwonnicy.  Z całej trójki, dziś najsłynniejsza jest ta ostatnia, która znana jest jako Krzywa Wieża w Pizie.

piza-piazza-dei-cavalieri

Niestety, przyszedł w historii Pizy rok 1284, kiedy to miasto zostało zdobyte przez Genueńczyków. Nie dość, że doprowadzili oni do zagłady morskiej floty, to jeszcze celowo zaniedbali odmulanie rzeki Arno, co było o tyle groźne dla Pizy, że mogło doprowadzić do odcięcia miasta od morza (zapiaszczenie portu). W roku 1343 założono w Pizie uniwersytet, który jest jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie i na którym dodatkowo wykładał sam Galileusz.

Niedługo po tym, w roku 1406, miasto pierwszy raz zostało zdobyte przez Florencję. Trzy lata później miał miejsce Sobór w Pizie, który miał za zadanie przywrócenie jedności chrześcijaństwa i zakończenie okresu wielkiej schizmy, która trwała już ponad 30 lat. Jednak paradoksalnie Sobór doprowadził tylko do jej pogłębienia, chociażby poprzez wybranie kolejnego papieża (Aleksander V był zatem trzecim papieżem, rywalizując o miano tego oficjalnego z papieżem Grzegorzem XII oraz antypapieżem Benedyktem XIII).

W roku 1494 Piza na krótko odzyskała niepodległość, lecz wkrótce znów została podbita przez Florencję. Za to dzięki Medyceuszom (florencki ród kupiecki i bankierski) miasto rozkwitło na nowo. Później weszła w skład Wielkiego Księstwa Toskanii, a w 1860 r., została włączona do Królestwa Włoch. Niestety, podczas II Wojny Światowej, Piza była mocno bombardowana przez aliantów i wiele budynków zostało wówczas zniszczonych.

Gdzie znajduje się Piza?

Piza jest włoskim miastem położonym w Toskanii, nad rzeką Arno. Leży kilkanaście kilometrów na wschód od wybrzeża Morza Tyrreńskiego, a z drugiej strony dzieli ją pół setki kilometrów do magicznej Florencji. Piza jest dość ważnym węzłem kolejowym oraz drogowym. W niewielkiej odległości od miasta krzyżują się autostrady A11 oraz A12 plus prowadząca w kierunku Rzymu Via Aurelia. Z Warszawy, podróż samochodem zajmie Wam nieco ponad 15h, podczas których pokonacie nieco ponad 1,5 tysiąca kilometrów. Dlatego wartym rozważenia jest lot samolotem, szczególnie, że lotnisko w Pizie znajduje się dość blisko centrum. Więcej na ten temat odnajdziecie w akapicie o komunikacji.

gdzie jest piza na mapie

Ile czasu zarezerwować na zwiedzanie Pizy?

Największe atrakcje Pizy, czyli Krzywa Wieża oraz Baptysterium są ulokowane na Placu Katedralnym. Jeśli dodać do tego przechadzkę nad rzeką Arno, plus wizytę na starym mieście, to spacer po Pizie można zamknąć w ciągu jednego dnia, ewentualnie w ciągu kilku godzin szybkiego zwiedzania. Szczególnie, że Piza nie jest dużym miastem, liczy sobie około 80 tyś mieszkańców, czyli tyle, ile w Polsce np. Jelenia Góra. Wiele osób uważa, że oprócz wspomnianych wyżej atrakcji, w Pizie nie ma za wiele co robić (choć nie skłaniamy się do tej opinii). Gdybyście chcieli zobaczyć wszystko, co zostało przygotowane dla turystów, to dobrze zaplanowane dwa dni powinny być ok.

Warto wspomnieć, że pomimo takiej perełki jak Krzywa Wieża, to jednak Piza nieco blednie, gdy zestawimy ją z sąsiednią Florencją, czy też forteczną i klimatyczną Lukką (oba miasta leżą bardzo blisko Pizy). Dlatego też Piza nadaje się jako element większej układanki wyjazdu, a nie najważniejszy punkt podróży po Toskanii. Sami tak uczyniliśmy i przez kilka dni Piza była dla nas miejscem wypadowym. Takiemu rozwiązaniu sprzyja całkiem dobra komunikacja (zarówno kolejowa oraz również autobusowa).

Piza krzywa wieża

Zwiedzanie i Atrakcje Pizy

Odległości między atrakcjami w Pizie są naprawdę niewielkie, dlatego najwygodniej miasto zwiedzać jest pieszo. Szczególnie, że znaczna część ulic i uliczek w centrum miasta została wyłączona z ruchu samochodowego. A do tego główny dworzec kolejowy jest oddalony od Placu Katedralnego jedynie o około 2 km. Jeśli przybyliście do miasta samochodem, to nieco dalej odnajdziecie informację o parkingach w Pizie. Coraz większą atrakcją staje się zwiedzanie Pizy rowerem. My z kolei „wędrowaliśmy” tak choćby po Kopenhadze, czy Amsterdamie i był to strzał w przysłowiową 10tkę.

Największe atrakcje Pizy: cmentarz Camposanto Monumentale, Krzywa Wieża, Katedra oraz Baptysterium, tworzą razem zespół zabytkowy Piazza del Duomo, wpisany w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plac Katedralny czyli Plac Cudów w Pizie

Plac Katedralny w Pizie, czyli Piazza del Duomo, jest bez wątpienia najważniejszym miejscem w Pizie. W jego skład wchodzą cztery obiekty – katedra, baptysterium, Krzywa Wieża w Pizie oraz cmentarz Camposanto. Pierwsze trzy atrakcje odnajdziecie na pięknym, pokrytym zieloną murawą Placu Cudów (Piazza dei Miracoli, zwanym również Piazza Duomo). Budowle są szalenie piękne, a Plac ma powierzchnię aż 8,87 ha.

Rozmieszczenie Katedry oraz Baptysterium na Placu Katedralnym z jednej strony wykazuje podobieństwo do podobnego układu we Florencji, a z drugiej można odszukać analogię do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Jeżeli macie w planach odwiedzić każdą atrakcję, to śmiało zarezerwujecie sobie około 3h i to pod warunkiem, że przybędziecie tutaj wcześnie rano, jeszcze przed innymi turystami. Zacznijmy zatem spacer od największej atrakcji Pizy, od Krzywej Wieży!

piza miasto

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa Wieża (Torre Pendente di Pisa) znajduje się na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo), czyli na Placu Cudów (Campo dei Miracoli). Wieża jest najbardziej znanym symbolem Pizy i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Włoszech. Rocznie odwiedza ją około 10 milionów turystów z całego świata, zatem bywa tutaj tłumnie i gwarno. I może wcale nie być tak prosto, aby znaleźć dla siebie fragment wolnego kadru. Szczególnie, gdybyście zapragnęli zrobić sobie słynne zdjęcie, na którym będziecie pootrzymywać wieżę przed upadkiem. Najlepiej przybyć tutaj nawet ponad godzinę przed otwarciem. Krzywa Wieża w Pizie jest tak naprawdę katedralną dzwonnicą, która należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Placu Cudów (Campo dei Miraco).

Jej budowa rozpoczęła się w 1173 roku, jednak bardzo szybko, bo już w roku 1174, po wybudowaniu raptem trzech poziomów, Krzywa Wieża zaczęła odchylać się od pionu. Próbowano to oczywiście korygować podczas dalszej budowy, chociażby poprzez wydłużenie kolumn po jednej ze stron na wyższych poziomach. Po stronie południowej są one wyższe aniżeli po stronie północnej. W końcu budowa została przerwana na prawie sto lat. Prace wznowiono dopiero między 1275 a 1284 rokiem.

I znów była potrzebna chwila wytchnienia, choć tym razem na szóstym piętrze. Budowa Krzywej Wieży trwała aż 199 lat. Kontynuowaną ją pomimo czyhającego niebezpieczeństw i jeszcze w 1350 roku dobudowano ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony. Krzywą Wieżę charakteryzuje oryginalna konstrukcja architektoniczna, niespotykana w innych częściach Toskanii. I mimo, że nie była budowana równolegle z katedrą, to dzięki temu, że naśladuje wystrój fasady katedralnej zaprojektowanej przez Lanfranca, to tworzą razem piękną całość.

krzywa wieza w pizie

Tuż obok znajduje się Fontana dei Putti  oraz Museo dell’Opera del Duomo, w którym odnajdziecie liczne rzeźby, które pochodzą z fasady katedry, jak choćby Madonna del Colloquio, czy też św. Jan Ewangelista Giovanniego Pisana.

Wstęp na Krzywą Wieżę jest płatny, a bilet kosztuje 20 euro. Niestety, nie ma tutaj biletów ulgowych. Na Krzywą Wieżę wejść mogą tylko osoby powyżej 8 roku życia, a niepełnoletni, w asyście osoby dorosłej. Bilety wstępu kupuje się na konkretną godzinę, a zwiedzanie zajmuje około 30 minut. Jeżeli interesuje Was wejście do większej ilości atrakcji na Placu Katedralnym, wówczas warto rozważyć bilet łączony. Bilety wstępu na Krzywą Wieżę i do innych zabytków możecie kupić tutaj –  z minimum jednodniowym wyprzedzeniem i maksymalnie do na 20 dni przed przybyciem.

Gdzie jest Krzywa Wieża? O dokładnie tutaj: GPS: 43°43’22.8″N 10°23’47.8″E

Ciekawostki o Krzywej Wieży w Pizie

Obecnie wysokość Krzywej Wieży wynosi 58,36 m, a jej średnica to 15 m średnicy u podstawy.  Została zaprojektowana przez architektów: Guglielmo i Bonanno Pisano. Według oryginalnego projektu miała zapewne przekroczyć 70 m. Wieża została zbudowana z białego marmuru i liczy sobie osiem kondygnacji, a jej wagę szacuje się na 14 tysięcy ton. Według niektórych podań, choć brak ku temu wiarygodnych źródeł, w roku 1600 Galileusz zademonstrował tu swój eksperyment ze spadkiem swobodnym ciał

Wysokość: 58,36 m
Średnica zewnętrzna: 15 m
Waga: 14.453 ton
Nachylenie: (obecnie) około 5.5°
Ilość schodów: 273

krzywa wieża w Pizie
Krzywa Wieża w Pizie oraz Katedra

Dlaczego Krzyw Wieża w Pizie jest krzywa?

Wieża w Pizie została wybudowana na grząskim terenie, który sprawił że wieża coraz bardziej zaczęła tracić grunt pod nogami i powoli się przechylać. Naukowcy wyliczyli, że Krzywa Wieża przechyla się około 1 mm w ciągu roku. Co prawda, już w XIX wieku próbowano ratować wieżę i podejmowano pierwsze próby powstrzymania dzwonnicy od dalszego poziomowania się, co niestety przyniosło przeciwny skutek.

W roku 1990 zamknięto dla zwiedzających Krzywą Wieżę i przystąpiono do akcji ratunkowej. Szczególnie, że na przestrzeni stuleci odchylenie górnej części wynosiło już 5 metrów! Wrota Dzwonnicy zostały na nowo otwarte dla turystów w roku 2001, a w kwietniu 2011, zakończono prace konserwatorskie w Krzywej Wieży. Zespół włoskiego profesora o polskich korzeniach, Michele’a Jamiołkowskiego, poprzez wzmocnienie fundamentów oraz niedopuszczenie do dalszego przechyłu, dał Krzywej Wieży w Pizie gwarancję na kolejne 300 lat.

krzywa wieza w pizie

Katedra w Pizie

Katedra Santa Maria Assunta, czyli romańska katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prace nad katedrą rozpoczęły się jeszcze w roku 1064 i zostały ukończone w połowie XII wieku. Jej budowa była możliwa dzięki bogatym morskim łupom (o czym informuje jedna z ówczesnych inskrypcji zachowanych na fasadzie) oraz darowiznom, które pochodziły zarówno z rąk prywatnych, jak i cesarskich. Katedra w Pizie stała się symbolem morskiej potęgi Republiki Pizy. Bardzo możliwe, że jej budowa wiązała się z chęcią wypełnienia ślubów złożonych Maryi, w zamian za jej pomoc w zwycięstwie odniesionym w morskiej bitwie z Saracenami u wybrzeży Sycylii. Początkowo pracami kierował architekta Buschetto, a potem zastąpił go Rainaldo.

Katedra w Pizie została zbudowana w stylu romańskim, z domieszką elementów bizantyńskich i arabskich. Powstała na planie krzyża łacińskiego. Co prawda, w  roku 1595 w katedrze wybuchł pożar, który strawił sporą ilość zgromadzonych tutaj dzieł, jednak po katastrofie przystąpiono do odnowienia środka. Dziś wnętrze katedry jest bardzo bogato dekorowane. W środku odnajdziecie choćby 68 kolumn wykonanych z pojedynczych bloków granitu z Elby, ambonę Giovanniego Pisano, grobowiec cesarza Henryka VII oraz słynną lampę Galileusza. Zgodnie z legendą, to tutaj Galileusz sformułował teorię izochronizmu wahadeł, obserwując kołyszącą się lampę. Jednak obecny, masywny żyrandol, zwany Lampą Galileusza, jest o kilka lat młodszy.

Wejście do Katedry jest bezpłatne, jednak wymaga pobrania bezpłatnego biletu na konkretną godzinę.

katedra w pizie
katedra w Pizie

Baptysterium San Giovanni w Pizie

Baptysterium św. Jana Chrzciciela w Pizie (Battistero) znajduje się tuż obok Katedry. Jest to największe baptysterium we Włoszech. Ale co ważne, jest nie tylko ogromne, ale i harmonijne. Zostało wzniesione na planie koła (średnica wewnątrz to 35 metrów, a obwód 107,24 metra). Okraszone zostało podwójną kopułą i ozdobione koronkową fasadę. Natomiast zewnętrzne, gotyckie dekoracje zostały dodane po roku 1260. Budowa Baptysterium zajęła prawie 250 lat, a jego wysokość dorównuje Krzywej Wieży. Zostało założone 15 sierpnia 1152 roku, w celu udzielania sakramentu chrztu. Najpierw prace nadzorował architekt Diotisalvi, który inspirował się Kopułą na Skale w Jerozolimie i następnie prace na wiele lat zawieszono. Wznowił je dopiero w roku 1260 Nicola Pisano, a sama kopuła Baptysterium została ukończona dopiero pod koniec XIV wieku.

Baptysterium słynie z wybornej akustyki. Co ciekawe, aby pokazać, jak doskonała ona jest, co 30 minut do środka przybywa jeden z pracowników muzeum i wykonuje krótki śpiew. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ośmioboczną misę chrzcielną z 1246 roku autorstwa Bigarellego. Wejście do Baptysterium jest płatne i wynosi 7 €.

Krzywa wieża w pizie

Cmentarz Camposanto

Cmentarz Camposanto jest ostatnim z czterech elementów średniowiecznego zespołu Campo dei Miracoli. Cmentarz został założony w 1277 roku, tak, aby pomieścić wszystkie dotychczas rozproszone groby wokół Katedry. Giovanni di Simone rozpoczął budowę nowego cmentarza, jako katedralną nawę główną bez dachu, a jego długa, marmurowa ściana przylega do północnej strony Placu. Na ścianach wewnętrznych powstały freski, które dotykały tematyki życia i śmierci. Najbardziej znanym jest Triumf Śmierci i Sąd Ostateczny Bonamica Buffalmacca. Dziś nekropolia ma status muzeum publicznego (jako jeden z pierwszych cmentarzy w Europie) i od dwustu lat nie organizuje się tu nowych pochówków. Większość zachowanych fresków została przeniesiona do Museo delle Sinopie w Pizie.

Aby wejść na teren cmentarza, należy wykupić bilet w cenie 7 €.

Tuż obok, na południowej ścianie Placu znajdziecie Muzeum Sinopie. W środku znajdziecie szkice fresków pochodzące z Cmentarza Camposanto. Drugim tutejszym muzeum jest Muzeum Katedralne (Museo dell’Opera del Duomo), w którym możecie odnaleźć trofea pochodzące z wypraw krzyżowych, a także cześć dzieł sztuki z Baptysterium i Katedry.

Średniowieczne mury, Lwia Brama oraz żydowski cmentarz

Podobnie jak inne średniowieczne miasta, tak i Piza była otoczona była murami obronnymi. Warto podkreślić, że całkowita ich długość wynosiła około 7 kilometrów i tworzyła jedno z największych zamkniętych murami miast w całej Europie.  Obwarowania powstały w XII wieku i zobaczycie je chociażby próbując dostać się na  Plac Cudów, czyli Plac Katedralny od strony zachodniej. Jest on skryty za średniowiecznym murem (choć mury ciągną się duuuuużo dalej).

Aby dostać się do środka, przyjdzie Wam przejść przez bramę Porta Nuova (tutaj znajduje się mały bazar i kupić pamiątki). Warto tutaj jeszcze wspomnieć o drugiej bramie, która znajduje się nieco bardziej na północ od tej pierwszej, w pobliżu Baptysterium. Jest to Lwia Brama (Porta del Leone), za którą znajdziecie stary żydowski cmentarz. Warto o nim wspomnieć, ponieważ jest to jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy w Europie, a powstał w roku 1674. Znajduje się na terenach przekazanych przez księcia Ferdynanda II. Jednak nie zdziwcie się, jeżeli na cmentarzu odnajdziecie nagrobki starsze, sięgające nawet XIII wieku, ponieważ niektóre z nich zostały przeniesione z innych, nieistniejących już cmentarzy.

Na mury okalające Plac Cudów, możecie wejść wysupłując z sakiewki 3 €. Można po nich spacerować po praktycznie całej, zachowanej długości. Wejście na mury, wraz z kasą biletową, znajdziecie przy wieży Torre Piezometrica, przy Torre di Legno (naprzeciwko Giardino Scotto), Piazza delle Gondole oraz Torre Santa Maria. Tutaj natomiast znajdziecie więcej informacji.

Piazza dei Cavalieri – renesansowa plac w Pizie

Dosłownie 600 metrów od Krzywej Wieży w Pizie znajdziecie jeden z najpiękniejszych placów w mieście, który stanowił centrum republikańskiej Pizy. Piazza dei Cavalieri w wolnym tłumaczeniu oznacza Plac Rycerzy. Dzięki decyzji Kosmy I Medyceusza, w XVI wieku cały obszar został przebudowany, przeistaczając się jeden z najważniejszych świeckich placów Pizy. Był miejscem spotkań i handlu w mieście. Jeżeli dumacie, jak wyglądał Kosma, to przed pałacem Palazzo della Carovana znajduje się jego pomnik. Plac został przebudowany pod bacznym okiem słynnego architekta Giorgio Vasari.

Najważniejszym budynkiem na Placu jest uznawany za jeden z najlepszych przykładów włoskiego renesansu, cudnie zdobiony pałac Palazzo della Carovana (dawny Palazzo Comunale, zajmuje teraz jego centralną cześć Placu). Został on zbudowany jako siedziba Zakonu Rycerzy św. Stefana w XVI wieku, a schody dobudowano zaś w roku 1810, kiedy to budynek stał się siedzibą założonego przez Napoleona uniwersytetu. Dzisiaj mieści się tu liceum, Scuola Normale Superiore. Odnajdziecie tutaj chociażby figury Wielkich Władców Toskanii. Natomiast przed wejściem odszukacie herb Medyceuszy. Fasadę budynku zaprojektował Giorgio Vasari i do dziś uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów włoskiego renesansu.

Piazza dei Cavalieri
Piazza dei Cavalieri

Drugim wartym odnotowania budynkiem jest Palazzo dell’Orologio, w którym na samym środku znajduje się wieża zegarowa. Pałac powstał w wyniku połączenia dwóch sąsiednich budynków (odnajdziecie na nim interesujące dekoracje sgraffitowe). A sama wieża, nosiła nazwę Torre della Muda i miała swój epizod w Boskiej Komedii Dantego. Na placu znajdziecie ponadto Santo Stefano dei Cavalier, czyli kościół który został zbudowany dla Zakonu św. Stefana. Spacerując po historycznym centrum miasta, naprawdę warto zgubić się nieco w wąskich, kolorowych uliczkach Pizy. Będziecie zauroczeni.

Piazza dei Cavalieri
Palazzo dell’Orologio
co warto zobaczyć w Pizie

Rzeka w Pizie – spacer brzegiem Arno

Jeżeli spojrzycie na mapę Pizy, to dojrzycie, że rzeka Arno przecina miasto prawie na pół. Waszą uwagę przykują tutaj długie rzędy renesansowych kamienic. A dlaczego? Niegdyś, za czasów Republiki Pizy, morze było znacznie bliżej i do miasta wpływały statki, a życie w dużej mierze koncentrowało się na nadbrzeżach rzeki Arno.

Zdajemy sobie sprawę, że do Pizy najbardziej przyciąga Krzywa Wieża, jednak warto również wybrać się na niespieszny spacer bulwarami.  Z placu Piazza dei Cavalieri, jeśli pognacie w dół mapy i poprzez uliczki Via Ulisse Dini  oraz Via Guglielmo Oberdan, dotrzecie do rzeki Arno. Druga ulica, wyprowadzi Was na Piazza Garibaldi, gdzie możecie ujrzeć pomnik Giuseppe Garibaldiego, tuż przy moście Ponte di Mezzo. Przeprawa ta jest często traktowana jako przyjemny punkt widokowy. Szczególnie, że można stąd dojrzeć XIV-wieczny kościół Santa Maria della Spina. Minusem jest fakt, że po obu stronach rzeki Arno biegną jednokierunkowe, dość ruchliwe ulice.

Zakłada się, że rzeka Arno przebiega w okolicach starego miasta, pomiędzy mostami: Ponte della Fortezza a Ponte della Cittadella. Tuż za mostem Ponte della Fortezza, po południowej stronie rzeki, znajdziecie park miejski Giardino Scotto. Niegdyś znajdowała się tutaj Nowa Cytadela, po której niewiele do dziś pozostało. Jeśli szukacie fortyfikacji, to po drugiej stronie, bliżej morza, znajdziecie Torre Guelfa. Jest to wieża będąca pozostałością twierdzy, która broniła dostępu do miasta. Wieże są udostępnione do zwiedzania.

Piza rzeka

Spacerując południowymi brzegami rzeki Arno w Pizie, wraz z jej nurtem, w kierunku morza, warto najpierw zwrócić uwagę na Palazzo Blu, czyli pałac o niebieskich ścianach. W jego wnętrzu odnajdziecie komnaty i oraz wystawy malarstwa i rzeźby. Pałac jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00, natomiast bilet wstępu kosztuje 3 €.

Następnie przechodzić będziecie obok Kościoła Santo Sepolcro, w którym przechowywano relikwie przywiezione z Pierwszej Krucjaty. Niestety jest on bardzo rzadko otwarty. I teraz pora na rewelacyjny Kościół Santa Maria della Spina. Świątynia powstała w roku 1230 i przechowywano tutaj relikwie w postaci ciernia z korony Jezusa. Stąd też nazwa kościoła – po włosku kolec to spina. W roku 1871 kościół został przeniesiony w obecne miejsce, w obliczu ryzyka zalania poprzedniej, nieodległej lokalizacji! Kościół Santa Maria della Spina jest uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów europejskiego gotyku.

Po drugiej stronie rzeki (bliżej Krzywej Wieży) warto odnotować Palazzo Agostini z XIV wieku oraz Museo Nazionale di San Matteo. Jest to muzeum, które znajduje się w byłym klasztorze na brzegu rzeki Arno. Muzeum prezentuje dzieła pochodzące od wczesnego średniowiecza do XVI wieku (sztuki religijnej, rzeźby, ceramiki, cenne manuskrypty). Wstęp do muzeum tylko po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Sprawdźcie wcześniej godziny otwarcia. Bilet wstępu kosztuje 5 €.

Drugim muzeum, o którym warto tutaj wspomnieć, jest Museo Nazionale di Palazzo Reale. Muzeum znajduje się w pałacu zbudowanym dla Franciszka Medyceusza w XVI wieku. Znajdziecie tutaj zbiory dotyczące historycznych włodarzy miasta (ubrania, zbroje, obrazy oraz wyposażenie). Uwaga, można kupić bilety łączony do Museo Nazionale di Palazzo Reale oraz do Museo di San Matteo za 8 euro.

Spacerując brzegami rzeki Arno znajdziecie też sporo kawiarni, gdzie można przysiąść na kolejną i następną kawę. Bilet wstępu kosztuje 5 euro.

rzeka w Pizie

Gdzie pojechać spędzając weekend w Pizie?

Gdy już ochłoniecie po wrażeniach wizyty pod Krzywą Wieżą i po spacerze po Pizie, warto się zastanowić ,co jeszcze można zobaczyć w niewielkiej odległości od miasta. Szczególnie, że Piza może być idealnym punktem wypadowym na całą Toskanię.

Ładna plaża w pobliżu Pizy?

Jeśli spojrzycie na mapę, to ujrzycie, że Piza znajduje się kilkanaście kilometrów od toskańskiego wybrzeża. Warto wybrać się i tutaj. Możecie rozważyć opcję pomiędzy Marina di Pisa, Marina di Torre del Lago Puccini, czy też do Viareggio lub do Forte dei Marmi. My pognaliśmy pociągiem do przedostatniej opcji. Piękne spojrzenie na morze z górami w tle oraz na Monumento L’Attesa odnajdziecie na Molo Viareggio. Rzeźba z brązu nawiązuje do początków miasta jako wioski rybaków i żeglarzy. Nieco niżej jest Marina di Torre del Lago Puccini.

Viareggio
Viareggio koło Pizy

Luca przepiękne miasto w Toskanii

Powiada się, że jest to jedno z trzech najpiękniejszych miast całej Toskanii. Zaraz po Florencji oraz Sienie. Zachwyca tutaj układ urbanistyczny miasta rzymskiego z I w. p.n.e. Stare miasto otoczone jest czterokilometrowym pierścieniem murów obronnych. A za nimi jest już tylko piękniej. Na nieśpieszne zwiedzanie i spacer po mieście zarezerwujcie sobie minimum pół dnia. Dotrzecie tutaj pociągiem z Pizy w mniej niż pół godziny. Pociągi kursują tutaj dość często z dworca w centrum Pizy.

Przepiękna Florencja

Grzechem byłoby nie skorzystać z sposobności ujrzenia Florencji. Znajduje się ona dosłownie godzinę jazdy pociągiem od Pizy. Najwygodniej będzie wysiąść Wam na stacji kolejowej Firenze S. M. Novella, skąd spacer do przecudnej Katedra Santa Maria del Fiore zajmie Wam około 10 minut. Zwiedzanie Florencji to już zupełnie inna bajka, która trwa o wiele, wiele dłużej 🙂

Luka w Toskani
Luka

Write A Comment