Gdyby nie decyzja króla Władysława Jagiełły, największa bitwa średniowiecza w Europie, bitwa pod Grunwaldem, rozegrałaby się właśnie tutaj, w Kurzętniku – niewielkiej wsi położonej dokładnie w połowie drogi między Toruniem a Olsztynem. Po Krzyżakach pozostały ruiny zamku, a po niedoszłej bitwie – spotkania grup rekonstrukcyjnych, inscenizacje bitwy pod Grunwaldem i turnieje rycerskie, przenoszące nas w czasy dawno minione.

Do Kurzętnika przybyłam bez większej znajomości historii tego miejsca. Z lekcji szkolnych pamiętałam jedynie datę bitwy pod Grunwaldem, znaną chyba każdemu. Aż trudno sobie wyobrazić, że te dwa miecze mogły się skrzyżować właśnie tutaj! Współcześnie brzmiałoby to pewnie zabawnie, że największa bitwa odbyła się pod Kurzą Górą w Kurzętniku. Nazwa ta nie brzmi tak dostojnie jak Grunwald, ale dla mnie Kurza Góra nabrała dużego znaczenia historycznego. O wszystkich tych ciekawostkach dowiedziałam się podczas spaceru ścieżką na Wieżę widokową.

khstraube kg 117

Ta fantastyczna całoroczna atrakcja to obecnie najdłuższa w Polsce ścieżka zbudowana z robinii akacjowej! To bez wątpienia pierwsze zaskoczenie. Ogromne akacje tworzące misterną konstrukcję wprawiają w zachwyt nie tylko dorosłych. 2-kilometrowy spacer prowadzi na 35-metrową wieżę, z której rozciąga się widok na ruiny zamku krzyżackiego i przepiękną okolicę. Romantyczny spacer gwarantowany, a dla dzieci cała masa ciekawostek i atrakcji: tory tubingowe, ścieżka edukacyjna. Cały obiekt zaprojektowano tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W restauracji u podnóża ścieżki, z pięknym widokiem na wijącą się Drwęcę i samą Wieżę, serwują tradycyjne dania oraz pyszną pizzę z pieca opalanego drewnem.

khstraube kg 166
khstraube kg 149

To niezwykłe miejsce na mapie Polski od kilku lat stało się atrakcją turystyczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zimą jest tu najdłuższy stok narciarski w tej części Polski. Co ciekawe, 2 lata temu, gdy w Zakopanem nie było śniegu, na Kurzej Górze warunki narciarskie były wyśmienite i to właśnie tutaj zainaugurowano sezon zimowy w Polsce! Czy to zmiany klimatu, czy może nadprzyrodzone siły pingwina, który stał się znakiem rozpoznawczym Grupy Pingwina, do której należy ten obiekt, tego póki co nie wie nikt.

khstraube kg 53
khstraube kg 178

Latem warto zabrać ze sobą koc, bo miejsc na odpoczynek po licznych atrakcjach jest sporo. Cały obiekt jest również przystosowany dla osób z niepełnosprawnością.

Planując wyjazd nad morze lub na Mazury, warto wpisać to miejsce na kilkugodzinny postój. Dzieci będą zachwycone, a zakochani oczarowani – podpowiadam, że miejsce na szczycie wieży idealnie nadaje się na zaręczyny!

Ośrodki Grupy Pingwina

Grupa Pingwina to aż 5 całorocznych świetnie przygotowanych miejsc rekreacyjnych. Miejsce ich lokalizacji to Beskidy oraz Mazury, a dokładnie:

  • Słotwiny Arena Ski & Bike Park w Krynicy – Zdroju (Beskid Sądecki),
  • Skolnity Ski & Bike Park w Wiśle (Beskid Śląski),
  • Czarny Groń w Rzykach (Beskid Mały),
  • Kasina Ski & Bike Park w Kasinie Wielkiej (Beskid Wyspowy),
  • Kurza Góra Ski & Bike Park (Warmia i Mazury).

Każde z tych miejsc to perfekcyjnie przygotowane atrakcje dla wszystkich. Rozbudowana oferta gastronomiczna, Bike Parki (Słotwiny Arena, Kasina, Skolnity i Kurza Góra), strefy zabaw dla dzieci (Czarny Groń-piękna Magiczna Osada, Kasina- Arena Młodego Rowerzysty, Skolnity –zagroda ze zwierzętami i największa w Europie siekiera oraz Kurza Góra i drewniana strefa zabaw dla dzieci wraz z torem tubingowym), Wieże widokowe (Krynica Zdrój i Kurza Góra), tężnie solankowe – zadaszone (Skolnity i Słotwiny Arena) i wiele innych atrakcji sprawią, że każda z rodzin, znajdzie tutaj coś, dla siebie.

Więcej informacji: https://kurzagora.pl/

1 Comment

  1. Kurzętnik miejsce bardzo ciekawe – w końcu to największy tego typu obiekt w kraju : to nie tylko wieża ale całe zaplecze ( czego przeciwieństwem jest Świeradów Zdrój a właściwie wieża ). Można przejść te niemal dwa km by dojść na szczyt wieży bawiąc się po drodze setnie. Zaplecze też ciekawe latem dla rowerzystów a zimą dla narciarzy. Nie zapomnijmy, że to Warmia. Przy okazji pobytu tamże nie wypada nie odwiedzić Gór Dylewskich po drodze przepiękny wiadukt nieczynnej już kolei w Głaznotach. Nie wspomnę o widokach, wiele zapiera dech i zmusza do zatrzymania się na chwilę choćby.

Write A Comment