Polanica Zdrój co Warto Zobaczyć?
– Spokojny Spacer po Polanicy Zdrój zajmie Wam około 2h.
– Warto odwiedzić piękny Park Zdrojowy w Polanicy
– Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa jest największą atrakcją uzdrowiska
Polanica Zdrój jest przyjemnym uzdrowiskiem ulokowanym w województwie dolnośląskim, u podnóża masywu Piekielnej Góry. Jej łagodny klimat oraz bogate źródła mineralne są doskonałą mieszanką dla kuracjuszy i osób skorych tutaj wypoczywać. Szczególnie, że cześć uzdrowiskową opatula przyjemny park, a samo miasto jest rozdarte pomiędzy Góry Stołowe (północna i środkowa część miasta) oraz Góry Bystrzyckie (południowa część). Bliskość górskich szlaków sprawia, że wycieczki górskie są sporą atrakcją dla wczasowiczów. Zapraszamy na spacer!
Polanica Zdrój Mapa Atrakcji
Krótki Rys Historyczny
Jeśli być dokładniejszym, to uzdrowisko znajdziecie pomiędzy Kłodzkiem i Dusznikami Zdrój, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej. Dosłownie 15 km od stolicy regionu. Najdawniejsza wzmianka dotycząca Polanicy pochodzi z roku 1347, gdzie została dodana do najstarszej kłodzkiej księgi sądu stanowego dla szlachty. Wspomniano w niej, że osadę otaczają gęste lasy i że niejaki Mikołaj z Głuboczy jest winny 11 kup groszy. Jednak na rozwój uzdrowiska trzeba było poczekać aż do końca XIX wieku, kiedy zaczęto stosować do celów leczniczych źródło borowinowe.
Krokiem milowym w historii miasta Polanicy Zdrój było przejęcie terenów przez wrocławskiego przemysłowca W. Hoffmanna. To dzięki niemu Polanica Zdrój zaczęła być postrzegana jako atrakcyjne i renomowane uzdrowisko. Powstał spory park, nowa pijalnia wód oraz imponujący dom zdrojowy. Jedno ze słynniejszych tutejszych źródeł, Wielka Pieniawa, została pozyskana w latach 1903-04. Jednak prawdziwy rozwój miasta nastąpił wraz z otwarciem linii kolejowej z Kłodzka do Dusznik Zdroju.
Atrakcje Polanicy Zdrój
1. Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój
Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój znajduje się w centrum miasta i ma powierzchnię prawie 13 ha. Powstał w roku 1906. Jest bardzo kolorowy, a wiosną szalenie kwietny. Znajdziecie tutaj sporo ławek oraz liczne fontanny. Park składa się z pięciu części. Najstarsza z nich i zarazem najbardziej atrakcyjna to Park Centralny. Wraz z główną promenadą ciągnie się od Pijalni Wód „Wielka Pieniawa” do obelisku Adama Mickiewicza.
Ponadto w jego skład wchodzą także Park Leśny, Park Józefa, Park Szachowy i park wokół centrum kardiologicznego. W pierwszej dekadzie XX w. wybudowano nowy Dom Zdrojowy i halę spacerową. Na terenie Parku znajdziecie przedstawicieli 28 rodzin botanicznych. Znajdują się tutaj drzewa rosnące na co dzień na dalekowschodnich rubieżach Azji czy w Ameryce Północnej. Po wojnie, przez prawie 30 lat, Park był ogrodzony stalową siatką i zamykano go na noc.
2. Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa
Pijalnię, czyli Łazienki Heleny, wybudowano w latach 1911-13. Budynek był dziełem dwóch architektów – Paula Rothera oraz Felixa Wilda i reprezentuje styl klasycystyczny z wyraźnymi elementami secesyjnymi. Pijalnia Wielka Pieniawa jest bez wątpienia jednym z bardziej atrakcyjnych miejsc w Polanicy Zdrój. Natomiast źródło, którego wód można tutaj skosztować, wypływa z głębokości 34 metrów i dowiercono się do niego w roku 1904. Woda ma właściwości korzystne przy chorobach przewodu pokarmowego, wspomaga procesy trawienne i poprawia odporność.
Koniecznie sprawdźcie, jak ten budynek wygląda z dwóch stron, ponieważ znacząco różnią się one od siebie. W naszej opinii dużo atrakcyjniej prezentuje się od strony Parku Zdrojowego. Pijalnia Wód Mineralnych mieści również źródła Staropolanki (niegdysiejsze źródło Józef) oraz halę spacerową. Z pijalnią sąsiaduje Teatr Zdrojowy wybudowany w roku 1925. Nieopodal znajdziecie też Nowy Dom Zdrojowy „Wielka Pieniawa”. Powstał on na początku XX wieku. Aktualnie współtworzy Zakład Przyrodoleczniczy „Wielka Pieniawa”.
3. Polanica Zdrój Park Szachowy
Park Szachowy jest oczywiście częścią Parku Zdrojowego, jednak warto o nim wspomnieć osobno. Główną atrakcją Parku Szachowego są sporych rozmiarów szachy. Figury szachowe mierzą 1,4 metra wysokości, a szachownica ma powierzchnię 100 m². Ilekroć przechodziliśmy obok, to prawie zawsze ktoś rozgrywał swoja partię szachów. Park ten powstał w roku 1911.
Jest zdecydowanie bardziej przestrzenny, symetryczny, a jego środkiem wiedzie alejka, która doprowadza do schodów oraz dwóch fontann. Ta wyżej położona wyrzuca wodę na 12 metrów do góry. W budynku nieopodal szachownicy mieści się informacja turystyczna. Znajdziecie tutaj liczne mapki oraz foldery turystyczne.
4. Ciuchcia w Polanicy Zdrój
Nie sposób nie wspomnieć o ciuchci turystycznej, która krąży ulicami Polanicy Zdrój. Jest to tak zwany Polanicki Express. Kurs startuje tuż obok informacji turystycznej w Parku Szachowym. Z resztą znajdziecie ją na słuch, ponieważ jej gwizd niesie się na sporą część Polanicy i przywołuje szczególnie skutecznie tych najmłodszych. Nasz Radek, gdy tylko słyszał jej gwizd, zapominał o wszystkim innym i dreptał za dźwiękami niczym zahipnotyzowany. Ten skład, stylizowany na XIX-wieczną lokomotywę, która ciągnie dwa retro wagoniki to największa dziecięca atrakcja miejscowości.
5. Polanica Zdrój Deptak
Wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej, będącej dopływem Nysy Kłodzkiej, widzie z obu stron miejski deptak. Znajdziecie tutaj sporo restauracji oraz kramy z pamiątkami. Stary deptak został zdewastowany podczas powodzi tysiąclecia, a dziś odbudowywany, wygląda już bardzo przyjemnie. Ciekawostką jest Aleja Gwiazd Koszykówki, która powstała w roku 2007. W chodnik zostały wkomponowane odlewy dłoni co znamienitszych gwiazd basketu. Nad deptakiem góruje Kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany w roku 1910, łączący ze sobą styl neobarokowy i secesyjny.
6. Górski Spacer do Skały Wielbładek
Spacer w dwie strony zajmie Wam około godziny. Do celu zaprowadzą Was zielone szlakówki, które znajdziecie nieopodal Parku Szachowego. Nawet jeśli nie planujecie leśnych spacerów, wybierzcie się chociaż na platformę widokową „Góralka”. Całkiem ładnie prezentuje się stąd miasto. Na mapach, nieco dalej za zielonym szlakiem, znajdziecie jeszcze jeden punkt widokowy. Choć ten akurat ustawiony w leśnej głuszy niespecjalnie można nazwać widokowym. Szlak bardzo przyjemnie wiedzie lasem i dociera do uroczej grupy skałek. Jest Wielbładek, Astrodog i Mur.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
7 komentarzy
Wszystko ok, jednak takie sprostowanie : szachownica ma 10m x 10m czyli 10m2 a figury max. 100 cm 😉
dzięki za korektę, pozdrawiamy 🙂
Błagam! System edukacji mocno się zmienił ale nie wzór na pole kwadratu! Jeśli szachownica ma 10m na 10m to ma 100m2 nie 10! Pan prostuje, Pan dziękuję…
10 x 10 = 100
Więc autor dobrze podał…
10m x 10 m to jest 100m²
nothing else worth mentionning about polanica…?
Czy z Polanicy są szlaki górskie, które da się pokonać z wózkiem dziecięcym?