Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Prachowskie Skały – Czeski Raj

Prachowskie Skały są zdecydowanie jednym z najciekawszych, najładniejszych i najbardziej atrakcyjnych skalnych miast zlokalizowanych w Czeskim Raju. Znajdują się niespełna 10 km od rumcajsowego Jicina i pochłaniają na całego. Nazwa pochodzi zapewne od skalnego pyłu, kurzu, co w języku czeskim znaczy „prach”. Odnajdziecie tutaj liczne iglice, wieże, rozpadliny i 13 punktów widokowych. I cudne korytarze! Ten najpiękniejszy i najsławniejszy swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu oficjalnemu turyście w Mieście. Powiada się, że w roku 1804, spacerował, a w zasadzie to był noszony w lektyce po zakamarkach Skalnego Miasta, Cesarz Franciszek I. Co prawda współcześni historycy traktują tą informację, z przymrużeniem oka, ale nazwa pozostała, bo przecież, z drugiej strony, nie ma też informacji, że Cesarza tutaj w ogóle nie było 😊

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały Dojazd

Skalne Miasto znajduje się około 10 km od rumcajsowego Jicina i dojazd samochodem, mając nawigacje, będzie bardzo prosty. Do wyboru pozostanie jedynie, z którego wejścia skorzystać. Dla Turystów z wózkami, zalecamy wybór parkingu w Prachovie, skąd będziecie mieli do przespacerowania ok 1,5 km do Skał. Dla pozostałych osób sugerujemy wejście przy przy Turystycznej Chacie. Cena parkingu to 80 Kc za samochód za dzień. Natomiast podróżując komunikacją publiczną, możecie wybrać albo:

 • Pociąg: linia Jičín – Turnov. Wysiądźcie na stacji Jinolice a następnie podążajcie za niebieskimi szlakówkami przez 3,5 km.
 • Autobus: linia 630077 Jičín – Podkost, dzięki czemu dojedziecie do Prachova, czyli do górnego wejścia. Autobusy kursują niestety głównie w dni powszednie. W okresie wakacyjnym, kursuje dodatkowo autobus turystyczny, linia 670591 Jičín – Semily, choć kursy odbywają się tylko w środy, piątki oraz niedziele.
Prachowskie Skały
Prachowskie Skały

Prachowskie Skały Bilety Wstępu

Sezon turystyczny trwa tutaj przeważnie od 1 kwietnia do 31 października, jednak w przypadku sprzyjającej aury jest on przedłużany. Podczas wakacji Kasy są otwarte od 8 do 18 a od kwietnia do czerwca, oraz od września do października o od 9 do 17. Co ciekawe i istotne, Skały nie są zamykane poza sezonem i śmiało można tutaj przybyć również zimą, jednak pamiętajcie, że liczne stopnie mogą być śliskie, jak również w tym okresie nie są świadczone żadne usługi. Możecie tutaj zapłacić tylko gotówką! Najbliższy bankomat znajduje się w Jicin. Natomiast wejść do Skał można z dwóch stron. Do wyboru pozostaje Wejście Dolne od parkingu przy Turystycznej Chacie lub Wejście Górne od Prachova. Drugie zalecamy dla rodzin z wózkami. Bilety wstępu: Dorośli: 70 Kc, Rodzinny 2+2: 180 Kc, Ulgowy: 40 Kc, Psy: 10 Kc.

Prachowskie Skały zwiedzanie

Czas: 2 h; Dystans: 3,1 km; Przewyższenie: 236 m; Trasa na mapie: tutaj

Najwygodniej będzie Wam skorzystać z Dolnego wejścia, które jest zlokalizowane przy Turystycznej Chacie. Jest to wejście położone najbliżej atrakcji i to tutaj zaczynają się główne szlaki. Dodatkowo przy wejściu znajduje się muzeum przyrodnicze Czeskiego Raju. Tak jak sugeruje grafika przy kasach, warto zadbać o wygodne obuwie, ponieważ podczas spaceru, na przemian będziecie wchodzić, schodzić oraz przeciskać się wąskimi korytarzami, a teren bywa tutaj dość ciężki. Dla turystów przygotowano dwie podstawowe trasy. My jednak proponujemy misz-masz obu, dzięki czemu zobaczycie wszystko to, co najpiękniejsze. Taki schemat jest widoczny na mapie powyżej.

 • Krótsza, oznaczona kolorem żółtym, to pętla o długości 1,8 km, która zajmie trzy kwadranse. Mała pętla zawiera jedno podejście, które wiedzie przez wąską na 35cm szczelinę skalną, następnie przez dwa imponujące punkty widokowe, a wracając prowadzi przez słynny Korytarz Cesarski.
 • Dłuższa, czyli zielona, to już spacer na dystansie 3,5 km, gdzie jak szacują włodarze, powinniśmy spędzić 2h. Są tutaj liczne przejścia, wąskie korytarze, schodki, szczeliny oraz siedem punktów widokowych.
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Prachowskie Skały

Z biletem nie dostaniecie żadnej mapki, tylko zwykły paragon. Nieco szkoda, bo taki schemat szlaków by się przydał, choć zawsze możecie zrobić zdjęcie grafiki szlaków przed wejściem, lub nawigować się telefonem. Za kasami, tak jak jest to rekomendowane, wybierzcie skręt w lewo. Bardzo szybko pojawiają się pierwsze ostańce i dotrzecie do pierwszego rozwidlenia. Można przyjąć, że jest to punkt centralny Skalnego Miasta (istotne miejsce z punktu widzenia naszej opowieści). Na pierwszy rzut oka do wyboru pozostają jedynie dwie ścieżki, jednakże po lewej stronie odbija niespecjalnie widoczny zielony szlak. I to za nim warto podążyć. Ścieżka bardzo szybko wyprowadza turystów po schodkach na pierwsze galeryjki usytuowane na ostańcach. Łącznie takich punktów widokowych jest podobno 13. Następnie szlak wiedzie sinusoidą, na przemian schodząc, podchodząc i przeciskając się wąskimi korytarzami. Po około 30 min. dotrzecie na wypłaszczenie, gdzie zalecamy skręt w prawo.

Korytarz Cesarski – Najpiękniejszy Zakamarek

Bez wątpienia Korytarz Cesarski jest najpiękniejszym fragmentem Prachowskich Skał. Prawdę powiedziawszy, pokusilibyśmy się o opinię, że jest on najbardziej oszałamiających zakamarkiem nie tylko tutejszego Skalnego Miasta ale i całego Czeskiego Raju. Dlatego jeśli mielibyście czas na odwiedziny tylko jednego Miasta, bez dwóch zdań wybierzcie Prachowskie Skały! Korytarzem najrozsądniej schodzić, tak aby móc na niego spoglądać jakby z góry, w przestrzeń. Po przejściu w dół tej atrakcji, znów traficie do punktu centralnego. Tym razem wybierzcie ostatnią możliwą, nieodwiedzoną jeszcze ścieżkę – w lewo! Znów czekają Was schodki i wąskie korytarze, które wyprowadzą na kolejną galeryjkę. To już prawie koniec atrakcji, na drogę powrotną możemy zaproponować ścieżkę oznaczoną kolorem czerwonym, która o dziwo, nie została oznaczona na grafice przy wejściu. Całość spaceru zajęła nam nieco ponad 2h. Przyjechaliśmy tutaj późnym popołudniem i pomimo ładnej pogody, niedzieli, większość szlaku pokonaliśmy w samotności.

Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Prachowskie Skały
Prachowskie Skały

Jeżeli oglądaliście filmy Hellboy, Van Helsing czy The Last Knights to zapewne niektóre kadry będą Wam już znajome. Jednak spacerując i odnajdując ślady filmów, pamiętajcie aby nie schodzić ze szlaków. Jest to surowo zabronione, ponieważ od roku 1933 Prachowskie Skały są Rezerwatem Przyrody. Ponadto, jest to jedyne prywatne Skalne Miasto w Czeskim Raju.

Prachowskie Skały Informacje Praktyczne

 • Bilety wstępu kosztują 70 Kc, Parking 80 Kc, a płatność jest możliwa tylko gotówką
 • Zarezerwujecie sobie na zwiedzanie nieco ponad 2h
 • Najkorzystniej będzie skorzystać z Dolnego wejścia, przy Turystycznej Chacie
 • Jeśli nie korzystacie z aplikacji z mapami w telefonach, to zróbcie sobie zdjęcie schematu szlaków przy kasach
 • Wykorzystajcie mieszankę obu szlaków, aby zobaczyć wszystko co najpiękniejsze!
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 13   Average: 4.7/5]

3 komentarze

 1. Tetiana Polishchuk Reply

  Bardzo fajny blog. Super wygodny dla poszukiwania informacii, i inspiracja dla podrozej i gorskih wyczieczek!

  • dziękujemy niezmiernie i postaramy się dorzucać co jakiś czas nowe pomysły 🙂

 2. Świetny blog ! Dzięki Wam jak będę jechać do Czech to od razu mam listę gdzie zawitać 🙂

Write A Comment