Prachowskie Skały – Czeski Raj

Prachowskie Skały są zdecydowanie jednym z najciekawszych, najładniejszych i najbardziej atrakcyjnych skalnych miast zlokalizowanych w Czeskim Raju. Znajduje się niespełna 10 km od Jicina i pochłania na całego. Nazwa pochodzi zapewne od skalnego pyłu, kurzu, co w języku czeskim znaczy „prach”. Odnajdziecie tutaj liczne iglice, wieże, rozpadliny i 13 punktów widokowych. I cudne korytarze! Ten najpiękniejszy i najsławniejszy swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu oficjalnemu turyście w Mieście. Powiada się, że w roku 1804, spacerował, a w zasadzie to był noszony w lektyce po zakamarkach Skalnego Miasta, Cesarz Franciszek I. Co prawda współcześni historycy traktują tą informację, z przymrużeniem oka, ale nazwa pozostała 😊 Bo przecież, z drugiej strony, nie ma też informacji, że Cesarza tutaj w ogóle nie było 😊

Jeżeli oglądaliście filmy Hellboy, Van Helsing czy The Last Knights to zapewne niektóre kadry nie będą Wam obce. Jednak spacerując i odnajdując ślady filmów, pamiętajcie aby nie schodzić ze szlaków. Jest to surowo zabronione, z uwagi na fakt, że od roku 1933 Prachowskie Skały są Rezerwatem Przyrody. Ponadto, jest to jedyne prywatne Skalne Miasto w Czeskim Raju.

Czeski Raj
Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachowskie Skały Dojazd

Jak wspomnieliśmy, Skalne Miasto znajduje się około 10 km od Jicina i dojazd samochodem, mając nawigacje, będzie bardzo prosty. Do wyboru pozostanie jedynie, z którego wejścia skorzystać. Dla Turystów z wózkami, zalecany jest wybór parkingu w Prachovie, skąd będziecie mieli do przespacerowania ok 1,5 km do Skał, ale za to uzyskacie dostęp do niektórych punktów widokowych, czyli tak zwanychvyhlidek. Cena parkingu to 80 Kc za samochód za dzień. Podróżując komunikacją publiczną, możecie wybrać albo:

  • podróż koleją, linia Jičín – Turnov. Wysiądźcie na stacji Jinolice a następnie podążajcie za szlakami niebieskimi przez 3,5 km.
  • Wybierając autobus, linia 630077 Jičín – Podkost, dojedziecie do górnego wejścia, do Prachova. Autobusy kursują niestety głównie w dni powszednie.
  • W okresie wakacyjnym, kursuje dodatkowo autobus turystyczny, linia 670591 Jičín – Semily, kursy tylko w środy, piątki i niedziele.
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachowskie Skały bilety wstępu

Sezon turystyczny trwa tutaj przeważnie od 1 kwietnia do 31 października, jednak w przypadku sprzyjającej aury jest on przedłużany. Podczas wakacji Kasy są otwarte od 8:00 do 18:00 a od kwietnia do czerwca, oraz od września do października o od 9:00 do 17:00. Co ciekawe i istotne, Skały nie są zamykane poza sezonem i śmiało można tutaj przybyć również zimą, jednak pamiętajcie, że liczne stopnie mogą być śliskie, jak również w tym okresie nie są świadczone żadne usługi. Płatność możliwa jest tylko gotówką! A najbliższy bankomat zlokalizowany jest w Jicin. Wejść można tutaj z dwóch stron, wejście dolnym lub górnym, od parkingu przy Turystycznej Chacie lub od Prachova. Bilety wstępu: Dorośli: 70 Kc; Rodzinny 2+2: 180 Kc; Ulgowy: 40 Kc; Psy: 10 Kc

czeski raj
Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachowskie Skały zwiedzanie

Czas: 2 h; Dystans: 3,1 km; Przewyższenie: 236 m; Trasa na mapie: tutaj

Najwygodniej będzie skorzystać z Dolnego wejścia, przy Turystycznej Chacie. Jest to wejście ulokowane najbliżej atrakcji, skąd zaczynają się główne szlaki. Dodatkowo przy wejściu znajduje się muzeum przyrodnicze Czeskiego Raju, opisujące lokalną florę i faunę. Tak jak sugeruje grafika przy kasach, warto zadbać o wygodne obuwie, ponieważ podczas spaceru, na przemian będziecie wchodzić, schodzić oraz przeciskać się wąskimi korytarzami, po terenie dość ciężkim. Zostały przygotowane dwie podstawowe trasy. Krótsza, oznaczona kolorem żółtym, to pętla o długości 1,8 km, która zajmie trzy kwadranse. Natomiast dłuższa, zielona, to już spacer na dystansie 3,5 km, gdzie jak szacują włodarze, powinniśmy poświęcić ok 2h. My jednak proponujemy misz-masz obu, dzięki czemu zobaczycie to, co najpiękniejsze.

  • Mała pętla zawiera jedno podejście, które wiedzie przez wąską na 35cm szczelinę skalną, następnie przez dwa imponujące punkty widokowe, a wracając prowadzi przez słynny Korytarz Cesarski.
  • Duża pętla to już inna para kaloszy. Czekają na nas tutaj liczne przejścia, wąskie korytarze, schodki, szczeliny i siedem punktów widokowych. Podobnie jak krótka trasa, jej punkt wyjścia znajduje się w Chacie Turystycznej
Czeski Raj

Z biletem nie dostajemy żadnej mapki, tylko zwykły paragon. Jednak możemy zrobić zdjęcie grafiki szlaków przed wejściem, lub nawigować się telefonem. Za kasami, tak jak jest to rekomendowane, skręcamy w lewo. Bardzo szybko pojawiają się pierwsze ostańce i dochodzimy do pierwszego rozwidlenia. Można przyjąć, że jest to punkt centralny Skalnego Miasta. Teoretycznie mamy do wyboru dwie ścieżki, jednakże po lewej stronie odbija niespecjalnie widoczny zielony szlak. I to za nim warto podążyć. Ścieżka bardzo szybko wyprowadzi nas po schodkach na pierwsze galeryjki usytuowane na ostańcach (łącznie jest ich podobno 13). Następnie spacerujemy, na przemian schodząc, podchodząc i przeciskając się wąskimi korytarzami. Po około 30 min. wyjdziemy na wypłaszczenie, gdzie skręcamy w prawo. To tutaj czeka na nas największa atrakcja tutejszych skał – Korytarz Cesarski.

Nie rozczarowuje on nic a nic, a wręcz przeciwnie, robi ogromne wrażenie. Po przejściu w dół tej atrakcji trafiamy do naszego punktu centralnego. Tym razem wybieramy ostatnią możliwą, nieodwiedzoną jeszcze ścieżkę – w lewo! Znów czekają nas schodki i wąskie korytarze, które wyprowadzą nas na kolejną galeryjkę Czeski Raj. To już prawie koniec atrakcji, na drogę powrotną możemy zaproponować ścieżkę oznaczoną kolorem czerwonym, która o dziwo, nie została oznaczona na grafice przy wejściu. Całość spaceru zajęła nam nieco ponad 2h. Przyjechaliśmy tutaj późnym popołudniem i pomimo ładnej pogody, i niedzieli, większość szlaku pokonaliśmy w samotności.

Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:6    Średnia:5/5]

3 komentarze

  1. Tetiana Polishchuk Reply

    Bardzo fajny blog. Super wygodny dla poszukiwania informacii, i inspiracja dla podrozej i gorskih wyczieczek!

  2. Świetny blog ! Dzięki Wam jak będę jechać do Czech to od razu mam listę gdzie zawitać 🙂

Write A Comment