Karlova Studanka oraz Pradziad przepiękny

Pradziad to najwyższy szczyt w paśmie górskim Wysokiego Jesionika. Liczy sobie 1492 metry wysokości, a sam masyw górski znajduje się w północno-wschodnich Czechach, na pograniczu Moraw i Śląska. Jednak jest na tyle blisko, że jeśli mieszkacie na południowych rubieżach Polski, to możecie śmiało pokusić się o jednodniową wycieczkę. Z Katowic to raptem 2,5 h jazdy samochodem. Ponadto na szczycie czeka na Was najwyższa wieża widokowa, usytuowana na najwyższym szczycie całych Sudetów Wschodnich.

Pradziad
radziad Dolina Białej Opawy
Ostatnie 2.7 km wędrówki na Pradziada prowadzi asfaltem

Jak dostać się na szczyt Pradziada?

Nim wyruszyliśmy ku przygodzie, przejrzeliśmy mapę oraz czeluści internetu. Orzekły one jednoznacznie, że najlepiej udać się do uzdrowiska Karlova Studánka i z tego miejca wyruszyć na szlak. To stąd wychodzi bowiem najpiękniejszy szlak na Pradziada, wiodący przez Dolinę Białej Opawy. Czyli bardziej obrazowo i szlakowo – od miejscowości Karlova Studánka do góry za żółtymi znacznikami, a w dół już niebieskimi. Pamiętajcie tylko, że żółty szlak jest odradzany, gdy pojawiają się przymrozki i oblodzenia.

Opcja numer dwa: można podjechać samochodem aż pod Ovcarna Chatę, skąd na Pradziada pozostanie do przejścia niespecjalnie męczące 1h 10 min. Szlak na tym odcinku wiedzie już jedynie asfaltem, pokonując jedynie 200 metrów przewyższenia. Jednak wjazd na górę oraz parking kosztuje 350 Kc (~58 pln). Ruch samochodów na odcinku Hvezda – Ovcarna odbywa się wahadłowo z uwagi na małą szerokość drogi. W Karlovej Studance możecie skosztować wód mineralnych bogatych w żelazo.

Opcja trzecia – mieszana: możecie pozostawić samochód na parkingu Hvezda (znajduje się on około kilometra na południe, za uzdrowiskiem). Stąd do góry kursują autobusy, które zawiozą Was bezpośrednio pod Ovcarną Chate. Następnie wybierzcie się na Pradziada, zróbcie sobie pamiątkowe zdjęcie i zejdzie już przepięknym, żółtym szlakiem przez Dolinę Białej Opawy! Opcja godna rozważenia. Unikacie męczącego i forsownego wejścia, jednocześnie gwarantując sobie przejście przez najpiękniejszy szlak Sudetów. Ewentualnie na odwrót 🙂 Aktualny rozkład autobusów na Pradziada do Owczarni i z powrotem jest tutaj. Bilet w jedną stronę kosztuje 21 Koron.

Karlova Studánka
Karlova Studanka, warto ją odwiedzić podczas wizyty na Pradziadzie
Ovcarna Chata
Parking Ovcarna Chata – stąd do celu mamy 2.7 km asfaltem

Pradziad przez Dolinę Białej Opawy

Żółty Szlak do góry: Czas: 3h 10 min, Dystans: 8,6 km, Przewyższenie: 706 m

Na niewielki parking, usytuowany przy szlaku, warto przybyć raczej wcześnie, ponieważ Pradziad cieszy się sporą popularnością wśród Czechów i parking wypełnia się dość szybko. Koszt pozostawienia samochodu na parkingu na cały dzień wynosi 100 Koron (~17 pln) – płatność tylko gotówką. Widzieliśmy również sporo samochodów pozostawionych na poboczu, ale tutaj nie wiemy na ile ryzykuje się mandatem (wszędzie są znaki zakazu). Dlatego, gdyby okazało się, że parking jest już pełny, to możecie zjechać do miejscowości Karlova Studánka. Tutaj znajdziecie dużo większe parkowisko, oddalone dosłownie o 12 minut marszu od poprzedniego.

Obok parkingu przemykają do góry żółte oraz niebieskie szlakówki. Podążają one ze sobą przez kolejne dwa kwadranse wraz z łoskotem potoku Bila Opava, który to spływa wprost z północnych zboczy szczytu Vysoka Hole. Po 30 minutach szlaki rozdzielają się. Niebieski wypruwa prosto przed siebie, natomiast żółte znaczniki odbijają w lewo. Pamiętajcie, że żółty szlak nie jest rekomendowany zimą! Nieco ekspozycji oraz oblodzona skała, to niespecjalnie dobrana para. Natomiast przy każdej inne aurze, jest to bezapelacyjnie przeuroczy górski odcinek specjalny! Wiosną warto upewnić się, że po zimowych roztopach szlak można przejść i czy górski potok nie pozrywał mostków. Natomiast niebieski szlak wiedzie w tym czasie równolegle i spokojnie, przez leśną gęstwinę, nieco ponad 100 metrów wyżej.

radziad Dolina Białej Opawy

Przepiękna Dolina Białej Opawy

Żółty odcinek powinien zająć Wam około 40 minut, po czym na powrót połączy się z niebieskimi szlakówkami. Jednak wcześniej, przez kilkadziesiąt minut będziecie czuć się jak w zaczarowanej bajkowej krainie. Ścieżka wiedzie przez liczne mostki oraz drewniane pomosty i drabinki.  Czasem trzeba wdrapać się na skałę, czasem mocniej przytrzymać. A wszystko to w akompaniamencie huczącego Potoku Bila Opava, który traci na przestrzeni 3km prawie 500 metrów. Więc może być głośno i mokro. I prawdę powiedziawszy, miejscami łoskot kłębiącej się wody oraz liczne wodospady urzekają szalenie. Szlak nie jest specjalnie trudny, jednak czasem wymaga kilku pewnych ruchów. W naszej opinii każdy sprawny turysta powinien sobie tutaj poradzić. 

Pradziad
radziad Dolina Białej Opawy

Odcinek specjalny kończy się wraz z ponownym spotkaniem się żółtych oraz niebieskich szakówek. Obie trasy wiodą razem przez kolejne 20 minut przez las i rozdzielają się tuż przed asfaltowym fragmentem. Żółte znaczniki docierają do parkingu tuż pod Ovcarną Chatą. Chata  powstała w 1863 roku jako schronienie dla pasterzy wypasających owce. Niebieskie z kolei prowadzą przez Schronisko Barborka. Po czym oba warianty wtapiają się w czerwone szlakówki prowadzące na szczyt Pradziada.  

na Pradziada przez Dolina Białej Opawy
Pradziad szlak

Finałowy odcinek: Ovcarna Chata – Pradziad

Odcinek spod Ovcarnej Chaty na Pradziada wiedzie już asfaltem i powinien zająć Wam około 70 minut, podczas których pokonacie dystans 3,6 km. Po drodze będzie kilka punktów widokowych. Z jednego z nich można dostrzec górny zbiornik elektrowni wodnej Dlouhe Stran. Prawdę powiedziawszy na tym fragmencie prawie nikt już nie patrzy na kolory szlakówek, ponieważ na horyzoncie, niczym latarnia morska, nawiguje wieża na Pradziadzie. Z każdym krokiem wieża rośnie w oczach, a tuż przed samym wejściem wita Was statuetka brodatego gospodarza.

I dopiero teraz, w domu, zauważyliśmy, że nie ma jednego bezpośredniego szlaku na szczyt spod Ovcarnej Chaty. Trzeba spacerować z przesiadką. Najpierw czerwone znaczniki, a później niebieskie. Całość trasy sprawia ogólnie bardzo przyjemne wrażenie. Jednak sami czujemy lekki niedosyt, ponieważ na Pradziada nie widzie żaden inny szlak, aniżeli asfaltowa droga wiodąca nieco na okrętkę. Bo czy nie byłoby piękniej wspinać się stromymi zakosami, zamiast tuptać bitumiczną nawierzchnią?

Pradziad
szlak na Pradziada
Pradziad Szlak

Wieża telewizyjna na Pradziadzie

Wieża na Pradziadzie to dość spore monstrum. Ma wysokość 146,5 m. Oddano ją do użytku w roku 1980. Początkowo wieża miała 162 m, jednak po wymianie anteny nadajnika w roku 1993. jej wysokość nieco zmalała. Jednak wciąż jest to najwyższa wieża widokowa w Sudetach. Dodatkowo, uwzględniając wysokość Pradziada, co daje nam, że szczyt nadajnika znajduje się na wysokości 1637 metrów, co jest najwyższym stałym punktem w Czechach. W środku znajduje się nadajnik radiowy, hotel wraz z restauracją oraz stacja meteorologiczna. Ale to nie koniec, ponieważ specjalna winda zabierze Was na taras widokowy, ulokowany na 73 metrze. Jeśli pogoda sprzyja, to można dojrzeć Radhošť, Kelčský Javorník, czy też karkonoską Śnieżkę. A jeśli szczęście sprzyja to i Tatry Wysokie!

Pradziad
Szlak na pradziada

Co ciekawe, na początku XX wieku, na szczycie wzniesiono wieżę widokową. Przypominała modną wówczas gotycką wieżę zamkową. Taras widokowy ulokowany był na 32 metrze. Jednak decyzja o wykorzystaniu do budowy kamienia z pobliskiej grupy skalnej o nazwie Tabulove skaly okazała się brzemienna w skutkach. Łupki krystaliczne w konfrontacji z panującymi na szczycie warunkami atmosferycznymi bardzo szybko dał za wygraną i wieża, nie doczekawszy się remontu, zawaliła się w roku 1959. Tabulove skaly możecie dostrzec po prawej stronie szlaku, około 5 minut przed szczytem. Szukajcie ich na północno-zachodnim stoku. Rozpoznacie je bez większego problemu

Pradziad
Pradziad wieża na szczycie
Pradziad Wieza Telewizyjna
Pradziad Wieża Telewizyjna
Pradziad i Pradziad

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

22 komentarze

  1. Piękna fotorelacja. Zachęcona Waszym opisem i zdjęciami wybiorę się w najbliższym czasie;-) Czy za parking można płacić kartą czy tylko gotówką? Czy jest możliwość płacenia złotówkami? Pozdrawiam

    • niestety już nie pamiętamy 🙁 ale jak dasz nam znać po powrocie, to chętnie uzupełnimy tą informację, może komuś później się przyda przy planowaniu wycieczki na Pradziada 🙂

    • Można też spróbować zaparkować nieco wyżej od Hubertusa. Jest parking ok. 10 samochodów, z rana lub w kiepską pogodę powinno się udać. Za darmo.

  2. Świetny opis!
    Czy żółty szlak jest do przejścia z ośmiolatkiem?

    • Hej, powinno się udać, żółty szlak na Pradziada nie jest trudny (pod warunkiem że nie jest oblodzony), ale jest zaskakująco uroczy 🙂

        • Ogólnie na Pradziada można wybrać się z psem. Ale niestety trudno nam ocenić czy poradzi sobie na żółtym szlaku (są liczne mostki, schodki, kładki). Na pozostałych tak

    • Cześć, który szlak polecacie na Pradzada w zimie? Niebieski czy zielony?

      • co prawda, nie byliśmy na Pradziadzie zimą, ale raczej zdecydowalibyśmy się na niebieski, z racji tego że zielony na sporym odcinku wiedzie asfaltem 😉

  3. Dziękuję za wskazówki wybrałem opcję 3 o 10 godz wyjechałem autobusem bilet 40 koron zszedlem przepięknym żółtym szlakiem zahaczajac o restaurację barburka na dole bylem o 14 potem jeszcze do parkingu h¥ezda 2km A przy parkingu grzyby wszystko w pieknej pogodzie w Katowicach byłem o 20 polecam wszystkim

    • brzmi jak idealna wycieczka na Pradziada! Mimo, że byliśmy rok temu, to szalenie zazdrościmy 🙂

  4. Zainspirowani tym świetnym opisem wybraliśmy się dziś skoro świt….i…. Jesteśmy oczarowani!!! Żółty szlak przy wchodzeniu to super przygoda. Chyba żadna trasa dotychczas dla naszych dzieci nie była tak atrakcyjna (wodospady, kładki, mostki, trochę skałek,cudowna przyroda).
    Powrót niebieskimi paskami, już bez takich wielkich emocji, ale bezpieczniej.

  5. hej, czy na Pradziada można wejść z psem? mijaliście je po drodze?
    pozdr

  6. Cześć, czy tym żółtym szlakiem gdzie są kładki i schodki da radę wejść z dzieckiem w nosidle turystycznym? Czy są fragmenty ze trzeba się wspinać po skale ?

    • powinno się udać, nie ma tam typowej skalnej wspinaczki. Głównie kładki i mostki 🙂

  7. A ja proponuję wycieczkę na Pradziada żółtym szlakiem z DUŻEGO i bezpłatnego parkingu Sedlo Videlský kříž (50.1147718, 17.2438145).
    Trasa jest mniej „widowiskowa”, ale biorąc pod uwagę aktualne koszty parkingów w Kralovej Studance oraz ich dostępność (wczoraj, tj. 14.10.2023 był tam tłum) – ta wycieczka wydaje się być fajną alternatywą.

    Trasa „w tą i z powrotem” (13km, podejścia – 680m). Po drodze jest „Turystyczna chata” Svycarna – jest tam restauracja i ogólnodostępne toalety.:
    https://mapa-turystyczna.pl/route?q=50.1148760,17.2441350;50.0829430,17.2317510;50.1147155,17.2440760#50.09875/17.27104/14

    • Polecam zimowe wejście, byliśmy 20 stycznia 24r Sceneria bajkowa, błękitne niebo i skrzący się śnieg z białymi choinami w dali…
      Droga utrzymana idealnie, można korzystać z nart i sanek
      Mała aktualizacja za kurs z Hvězdy od 12 stycznia 2024r zapłacimy 50 koron, bilet ulgowy kosztuje 25 koron czyli tak jak do tej pory.

  8. 3 lata później czyli jesień 2023 autobus nie kosztuje 21 koron a juz 80, natomiast jeździ busik za 50 koron. Parking 130 koron.
    Parking Hvezda

Write A Comment