Najstarszy bumerang na świecie

– Przełom Białki znajduje się nieopodal Białki Tatrzańskiej
– parking oraz wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne*
– zwiedzanie Przełomu Białki zajmuje turystom zazwyczaj około godziny

Nieopodal Białki Tatrzańskiej oraz niewielkiej wsi Krempachy w Małopolsce znajduje się niewielki, acz czarujący zakamarek, który przyszykowała nam Matka Ziemia. Jest tutaj tak pięknie, że już w roku 1931 utworzony został pierwszy rezerwat. Najbardziej charakterystycznym elementem rezerwatu Przełom Białki jest Obłazowa Skała oraz Skałka Kramnica, które stojąc po dwóch stronach Białki tworzą skalna bramę. Przez mieszkańców Przełom Białki zwany jest również Czerwonymi Skałkami.

kozica wilk baner1

Jak dojechać do Rezerwatu przyrody Przełom Białki?

Dotarcie do rezerwatu Przełom Białki pod Krempachami jest dość proste i nie nastręcza trudności. Jeśli spędzacie urlop w Zakopanem lub okolicy, to czeka Was raptem 30 minutowa podróż. Droga wiedzie przez Szaflary lub też przez Bukowinę Tatrzańską oraz Białkę Tatrzańską. Z Nowego Targu jest o połowę krócej. Samochód najwygodniej pozostawić na bezpłatnym parkingu ulokowanym obok ulicy Obłazowej. Niecałe 600 metrów dalej znajduje się prywatny parking, który w sezonie kosztuje 10 pln (choć prawdę mówiąc, opinie na google nie zachęcają do pozostawienia tam samochodu).

Darmowy parking koło rezerwatu przyrody Przełom Białki – koordynaty GPS: 49°25’54.8″N 20°07’45.8″E

Przełom Białki? A co to takiego jest??

Tak naprawdę, Rezerwat przyrody Przełom Białki obejmuje krótki fragment rzeki, która przemyka pomiędzy dwiema grupami skał. Bliżej parkingu znajduje się Obłazowa Skała, a po drugiej stronie rzeki, Kramnica. Co ciekawe, dawno, dawno temu obie stanowiły całość, jednakże Białka uparła się, że będzie płynąć środkiem i rozcięła je na dwie części. Efektem tego, jest szeroki na 100 metrów przełom. Mało tego, figlarna Białka rozdzieliła je również w geograficznym wymiarze – dziś Obłazowa Skała znajduje się w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, natomiast Kramica w Pieninach Spiskich. A środkiem, jakby nigdy nic, płynie sobie ona. Dla fanów geologii wspomnimy jeszcze, że obie skały tworzą fragment Pienińskiego Pasa Skałkowego. Na terenie rezerwatu Przełom Białki kręcono sceny do Janosika, a jedna z jaskiń nazwana jest Jaskinią Janosika. Ponadto filmowcy wizytowali rezerwat podczas kręcenia filmów: Karol, człowiek, który został papieżem oraz Trzecia Granica.

jaskinia przy przełomie białki
jaskinia obok przełomu Białki Janosik

Obłazowa Skała, Skałka Kramnica oraz Białka

Dojście z obu parkingów nad Przełom Białki zajmuje dosłownie kilka minut. Wystarczy intuicyjnie kierować się wyraźnymi ścieżkami w stronę rzeki. Na początek możecie wejść na wapienną Obłazową Skałę lub ją zwyczajnie minąć. Jak już wiecie, szlaków tutaj nie ma, dlatego „wspinać się” możecie za przetartymi dróżkami (pamiętajcie tylko, że na szczycie są miejsca, z których można spaść). Na wierzchołku odnajdziecie przyjemne widoki na Tatry oraz Przełom Białki.

Natomiast archeolodzy na Obłazowej odkryli dawne ślady słowiańskich ognisk sobótkowych (słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, znane również jako Noc Kupały). Skała jest zbudowana głownie z białych oraz czerwonych wapieni, wznosi się na 670 m n.p.m., a jej wysokość względna ponad taflą Białki to 53 m. W Obłazowej Skale skryły się trzy jaskinie o szalenie finezyjnych nazwach – Schronisko w Obłazowej I, Schronisko w Obłazowej II oraz Jasknia Obłazowa. W ostatniej z nich odkryto ślady prehistorycznych ludzi pochodzące sprzed 40 tysięcy lat, w tym wykonany z ciosu mamuta przedmiot, który uważa się za najstarszy bumerang na świecie!

kąpiele nad Przełomem Białki
Przełom Białki

Po kilku kolejnych susach dotrzecie do Białki. Nie warto nastawiać się na chwilę samotności nad rzeką w letnie, gorące dni. Rezerwat cieszy się bowiem sporym zainteresowaniem wśród miejscowych oraz wypoczywających w okolicy turystów. Choć trzeba pamiętać, że plaża jest tutaj kamienista. Białka swoje źródła ma w Tatrach, w Rybim Potoku, a wpada do Dunajca w Nowym Targu. Jak przystało na tatrzański rodowód, Białka jest dość zimną rzeką. Nawet latem jej temperatura nie przekracza kilkunastu stopni Celsjusza. Dzięki czemu Przełom Białki będzie idealnym pomysłem na letnią wycieczkę podczas upałów. Nazwa rzeki pochodzi od jasnych kamieni w jej korycie. Są to przytargane przez prąd rzeczy granity z Tatry Wysokich, które podczas transportu zostały wygładzone oraz zaokrąglone i przybrały charakterystyczny kształt bochnów. Są to tzw. otoczaki.

Po drugiej stronie Białki znajduje się imponująca Kramnica. To ona skrada największą uwagę. Szczególnie pięknie prezentuje się od południowej strony, czyli tej bliższej Tatrom. Skalna ściana opada bowiem wprost do rzeki. Można na niej spotkać wspinaczy skałkowych. Warto tutaj przystanąć i zerknąć, jak radzą sobie z trudnościami, bo drogi nie należą do najłatwiejszych. Kramnica wznosi się na wysokość 65 m powyżej poziomu wody Białki oraz 688 m powyżej poziomu morza.

Przełom Białki
widok na Tatry z Przełomu Białki

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment