Rabka Zdrój Miasto Dzieci Świata
– Data założenia: XII wiek
– Od ponad stu lat Rabka znana jest jako uzdrowisko.
– Prawa miejskie Rabka Zdrój uzyskała 21 września 1953
Położona w Kotlinie Rabczańskiej, Rabka Zdrój, przyciąga licznych kuracjuszy od lat. To znane uzdrowisko po raz pierwszy pojawiło się u Jana Długosza już w roku 1254. Kronikarz powoływał się wówczas na królewski dokument Bolesława Wstydliwego i wspomina ją w formie Sal in Rabschyca. Co może sugerować, że już wtedy, w zamierzchłym XIII wieku, tutejsze solanki cieszyły się uznaniem i były wykorzystywane w leżącym nieopodal klasztorze Cystersów.
Rabka Zdrój Mapa Atrakcji
Sanatorium Rabka Zdrój
W połowie XIX wieku, a dokładniej w roku 1858, dwaj panowie, krakowski chemik Adolf Aleksandrowicz oraz lekarz Fryderyk Skobla, na podstawie swoich badań orzekli, że Rabka posiada jedne z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. I właśnie tak, sześć lat później, powstał tutaj pierwszy zakład kąpielowo-leczniczy, rozpoczynając erę sanatoryjną. Wkrótce uruchomiono również zakład leczniczy dla dzieci. Dziś Rabka Zdrój znana jest w dużej mierze jako dziecięce uzdrowisko, które wykorzystuje dobrodziejstwa wód leczniczych oraz specyficzny mikroklimat do leczenia głownie schorzeń układu oddechowego oraz krążenia. Dzięki temu, w roku 1996, na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Rabka otrzymała tytuł Miasta Dzieci Świata.
Co Warto Zobaczyć w Rabce-Zdrój
Do Rabki trafiliśmy po raz pierwszy jako dzieci, z rodzicami, później była to nasza brama w Gorce, a teraz sami spacerujemy z naszym dzieckiem po rabczańskim Parku Zdrojowym. Zapraszamy na wycieczkę po atrakcjach Rabki Zdrój! Choć raczej sugerujemy, aby przybyć tutaj poza sezonem grzewczym, gdyż czasem, miasto z uwagi na swoje położenie, bywa kiepsko wentylowane przez okoliczne wiatry i przydusza je smog.
1. Park Zdrojowy
Spacer po Rabce bez wizyty w Parku Zdrojowym? Ooo, co to, to nie! Jest to naprawdę bardzo przyjemny park, który po rewitalizacji prezentuje się wręcz uroczo. Znajdziecie tutaj wszystko, co potrzeba. Są szerokie alejki, place zabaw dla dzieci, pomniki przyrody, fontanny, tężnia solankowa, cmentarz żołnierzy radzieckich oraz pomnik papieża, który rozpoczyna tak zwany Szlak Papieski, który wyprowadza turystów w Gorce oraz Beskid Wyspowy. A do tego sami widzieliśmy sporą ilość łasych na łakocie wiewiórek ? Można tutaj wypożyczyć gokarty rowerowe i śmigać po specjalnych ścieżkach. Park Zdrojowy w Rabce został założony około 1864 roku przez ówczesnego właściciela Rabki, Pana Juliana Zubrzyckiego. Rozwijany przez kolejnych właścicieli, dziś jest jednym z największych parków w Małopolsce, zajmując powierzchnię około 30 ha.
2. Tężnia w Rabce-Zdroju
W Parku Zdrojowym, od strony ulicy Władysława Orkana, znajdziecie obiekt lecznicy, który składa się z dwóch elementów – tężni solankowej oraz pijalni wód mineralnych. Są to nowe atrakcje, ponieważ uroczyste otwarcie miało miejsce w roku 2009. Solanka pochodzi z nieodległego odwiertu Helena. To ten sympatyczny i ogrodzony, biały budyneczek. Jego obecny kształt upodabniający do tężni, został nadany mu w roku 2011. Solanka o stężeniu 1,87% jest pompowana na wysokość około 10 metrów, tam rozlewa się na gałęzie tarniny, wytwarzając w ten sposób mgiełkę solankową. Poprzednia tężnia została spalona podczas II Wojny Światowej.
3. Bulwary nad Poniczanką
Bulwary oddano w ręce spacerowiczów w roku 2019. To bonusowa atrakcja, o którą rozszerzono Park Zdrojowy. Spacer nad wolno sunącą rzeczką to świetny pomysł. Znajdziecie tutaj nie tylko alejki spacerowe, ale również mały wodospad, fontanny, miejsce na ognisko, czy boiska do siatkówki plażowej oraz wysoką ściankę wspinaczkową! Dla maluchów z pewnością sporą atrakcją zimową porą będzie dokarmianie gęsi.
4. Pomnik Mikołaja
Nie mogło być inaczej, niż żeby Miasto Dzieci Świata nie miało Pomnika Mikołaja! Znajdziecie go przed zabytkowym Dworcem Kolejowym w Rabce. Pomnik powstał z inicjatywy burmistrza Rabki, Antoniego Rapacza w roku 2004. Nieco zaskakująco, ponieważ nie znajdziecie tutaj siwobrodego starca z workiem prezentów. Pomnik Mikołaja w Rabce przedstawia biskupa z pastorałem, który stoi na kuli ziemskiej. Dodatkowo, od 6 grudnia 2004 roku, w Rabce działa Centrum Świętego Mikołaja, które prowadzi działalność charytatywną. Znajdziecie tutaj również Biuro i Pocztę św. Mikołaja.
5. Muzeum im. Władysława Orkana
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju znajduje się w zabytkowym, modrzewiowym kościółku z pierwszej połowy XVII w. Świątynia jest jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Kościół otacza kamienny XVIII wieczny mur wraz z trzema bramami. Są tutaj również kapliczki, które należą do Drogi Krzyżowej oraz fragmenty zachowanego cmentarza. W roku 1936, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, w kościele otwarte zostało Muzeum im. Władysława Orkana. Zbiory pochodzące z XIX i XX wieku umieszczono w pięciu salach. Znajdziecie tutaj przedmioty prezentujące dawny świat beskidzkich górali, m. in. ubrania, zabawki, instrumenty muzyczne oraz przedmioty użytkowe dnia codziennego. Bilet wstępu kosztuje 10 pln.
6. Rabkoland
Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland” to z pewnością jedna z największych atrakcji Rabki, nie tylko dla najmłodszych. Jest to jeden z kilku stacjonarnych lunaparków w Polsce, zajmujący powierzchnię około 2 ha. Otwarcie Parku nastąpiło jeszcze w roku 1988, choć wówczas jeszcze pod nazwą Alibaba. Nazwa Rabkoland zawitała dopiero po pewnym czasie. Znajdziecie tutaj również Muzeum Rekordów i Osobliwości. Cennik biletów jest uzależniony od wzrostu ?
7. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
W Skansenie znajdziecie około 90 zabytkowych pojazdów szynowych. Możecie spodziewać się, że ujrzycie zarówno eksponaty wąskotorowe jak również normalnotorowe. Skansen Taboru Kolejowego, powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce. I dziś, na kilku torach odnajdziecie parowozy, lokomotywy elektryczne oraz spalinowych, wagony, pługi, żurawie i wiele, wiele innego specjalistycznego taboru. W sezonie dodatkową atrakcją jest przejażdżka pociągiem retro.
8. Góry – to, co Kochamy Najbardziej!
Rabka Zdrój leży pomiędzy uroczymi Gorcami i Beskidem Wyspowym. Jeśli przybywacie z daleka, to Rabka wydaje się być dobrą bazą noclegową. Turyści bardzo chętnie odwiedzają nietypowe schronisko na Luboniu Wielkim. To właśnie tutaj pokój na piętrze posiada okna wychodzące na cztery strony świata. Jednak największą popularnością cieszą się gorczańskie wędrówki. Wyśmienitym pomysłem wydaje się być podjechanie komunikacją publiczną do nieodległego Nowego Targu i przemaszerowanie przez Turbacz oraz Stare Wierchy z powrotem do Rabki. Rodzice z małymi dziećmi polecają natomiast spacery do schroniska na Maciejowej oraz na wieżę widokową na Polczakówce.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
4 komentarze
Dziekujemy za piekna recenzje pobytu w Rabce-Zdroju ??
dość często zdarza nam się zaglądać do Rabki z uwagi na cudne Gorce 🙂 bardzo nam się podoba rabczański park zdrojowy 😉
Fantastyczny opis i cudowne zdjęcia ! 🙂 miło się czyta jak pozytywne wrażenia zostawia wśród turystów nasza Rabka 🙂 szkoda, że z racji terminu wizyty nie udało się uwiecznić pięknych jesiennych kolorów i kilku miejskich fontann, ale na pewno uda się do nich wrócić. Pozdrawiam 🙂
wróciliśmy już na stałe do Krakowa, zatem będzie szansa żeby znów zawitać do Rabki 😉 pozdrawiamy!