Szlak na Radziejową w Beskidzie Sądeckim

  • Radziejowa jest najwyższym szczytem w Beskidzie Sądeckim
  • Wchodzi w skład Korony Gór Polski
  • Wysokość Radziejowej: 1266,5 m n.p.m.
  • Na szczycie Radziejowej znajduje się wieża widokowa

Radziejowa jest najwyższym szczytem w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej i wznosi się dzielnie na 1266,5 m n.p.m. I właśnie taka wysokość pozwoliła Radziejowej zastukać do drzwi szacownego grona Korony Gór Polski. Nie ma co narzekać, że jest to leśny szczyt, ponieważ widoki gwarantuje tutaj nowa wieża widokowa, która pozwala zerknąć hen daleko, ku tatrzańskim i pienińskim wierchom. Nazwa szczytu pochodzi od przydomku Radziej, tudzież od osoby o tym nazwisku. Opcji dojścia na szczyt jest co najmniej kilka, jednak uroczy, a do tego najkrótszy szlak na Radziejową wiedzie z Przełęczy Obidza (nad Kosarzyskami) i tę opcję z całego serca polecamy. Polecamy również nasz osobny wpis o najpiękniejszych szlakach w Beskidzie Sądeckim.

kozica wilk baner1

Który szlak na Radziejową jest najładniejszy?

Jeśli chodzi o najładniejszy szlak na Radziejową, to zdania są podzielone. Jeden turysta zakrzyknie, że będzie to czerwony szlak z Rytra przez Chatę Kordowiec. Inny, podda w wątpliwość taką tezę, sugerując, że to jednak szlak z Obidzy rozkochał go szalenie. Prawda jest taka, że oba warianty są godne rozważenia. Warto jednak pamiętać, że szlak z Rytra to dość forsowna opcja. Samo podejście na Radziejową w tym wariancie zajmie Wam tutaj prawie 5h i dorzuca pod nogi prawie 1100 metrów przewyższenia. Sporo, ale z drugiej strony w tym wariancie nie musicie wracać po własnych śladach. Możecie później choćby pognać w stronę Schroniska na Przehybie i zejść niebieskim szlakiem w stronę Rytra. Taka wycieczka zajmie Wam około 9h.

Natomiast po drugiej stronie barykady stoi sobie, nie wadząc nikomu i uśmiechając się szeroko, Obidza. Tutaj wycieczka na szczyt zajmie Wam nieśpieszne 2h, podczas których czekać na Was będzie „raptem” 524 metry przewyższenia. A do tego urocza Litawcowa Polana! W dwie strony zarezerwujcie sobie mniej niż 4h.

Nowy Parking na Obidzy (Radziejowa)

Można rzec, że kiedyś to były czasy, a dziś trzeba się nachodzić. Niegdyś parking na Obidzy znajdował się tuż przed Litawcową Polaną, czyli za zabudowaniami samej Obidzy. Jednak obecnie, dosłownie 20 metrów przed nim, postawiono znak zakazu wjazdu z wyłączeniem mieszkańców i samochód trzeba zostawić spory kawałek wcześniej. Nowy parking na Obidzy znajduje się jeszcze przed przysiółkiem. Prawie 30 minut pieszo przed starym, a do tego podejście jest zaskakująco harde. Jeśli jesteście w kilka osób, warto podjechać samochodem aż do zakazu, wypakować plecaki i współpasażerów, a biedny kierowca wróci na nowy parking i na lekko wróci do współtowarzyszy. Parking jest tutaj bezpłatny.

Jeszcze może kilka słów jak dojechać na Obidzę. Czasowo, z Krakowa, podróż zajmie Wam około 2h 45 min. Z Nowego Sączą to już raptem 50 minut drogi. W samej Piwnicznej Zdrój trzeba zjechać z drogi 87 w prawo, w kierunku wsi Kosarzyska i później nieco przez ponad 5 km leśną, relatywnie wąską, choć wciąż asfaltową drogą, mknąć do końca. Parking będzie po prawej stronie, dobrze oznaczony, na sporawej polanie. Jest tutaj zadaszona, nowoczesna wiata.

Radziejowa parking
Parking w drodze na Radziejową

Szlak na Radziejową z Obidzy

Jest to bezapelacyjnie najłatwiejszy, najkrótszy i zarazem najpopularniejszy szlak na Radziejową. Podążając z parkingu czerwonym szlakiem po betonowych płytach, początkowo dość stromo, dotrzecie po 25 minutach na szeroką i mało wyraźną Gromadzką Przełęcz. W lewo odbija tutaj zielony szlak w kierunku Eliaszówki, na której odnajdziecie wieżę widokową. Traficie na nią po godzinie drogi, choć uprzedzamy, widoki w stronę najbardziej interesującego, tatrzańskiego krajobrazu, są częściowo przesłonięte drzewami. Gromadzką Przełęcz uznaje się za umowną granicę pomiędzy Pasmem Radziejowej a Górami Lubowelskimi, których najwyższym szczytem jest wspomniana wcześniej Eliaszówka.

Radziejowa Kosarzyska

Przysiółek Obidza administracyjnie należy do Piwnicznej i zajmuje północne stoki pod Gromadzką Przełęczą. Kiedyś nawet padł pomysł, aby wybudować szosę przez przełęcz i połączyć Piwniczną z Jaworkami i dalej ze Szczawnicą. I tak, w 1899 roku opracowano plan tzw. Drogi Karpackiej, który na szczęście się nie ziścił. Dziś Obidza jest ważnym węzłem szlaków turystycznych – krzyżuje się tutaj  niebieski szlak, który przemyka z Małych Pienin na Wielkiego Rogacza oraz czerwony szlak z Jaworek do Suchej Doliny i Piwnicznej oraz ten ostatni, zielony, kierujący na Eliaszówkę. Ponadto sokole oko turysty dojrzy znaczki szlaków rowerowych, narciarskich, ścieżek spacerowych oraz nawet konnych. Dodatkowo Obidza jest też wybornym punktem widokowym, co możecie ujrzeć sami, jak pięknie prezentuje się Beskid Sądecki oraz Dolina Popradu. To właśnie za tą sielankową panoramę cenimy sobie tutejszy szlak na Radziejową. W przysiółku odnajdziecie schronisko/gospodarstwo agroturystyczne, czyli Bacówkę na Obidzy oraz Chatkę Wątorówkę.

radziejowa zakaz wjazdu
Radziejowa parking
Stary parking pod Radziejową
Beskid Sądecki Radziejowa

Polana Litawcowa i odbicie niebieskiego szlaku

Gdy już wyrwiecie się z objęć Obidzy, wpadniecie w fantastyczną Polanę Litawcową. Długa szeroka i z pięknym widokiem na Tatry oraz Pieniny. Polana znajduje się na głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. I niegdyś były to łąki należące do Łemków z sąsiedniej miejscowości Biała Woda (bliżej Jaworek). Po wojnie Łemkowie zostali wysiedleni z tych terenów w ramach w ramach Akcji Wisła, a część łąk zalesiono. Obecnie niezalesiony pozostał tylko wąski pas na grzbiecie, który jest całkiem uroczy.

Chyba najbardziej charakterystycznym drzewem na Polanie Litawcowej jest stary i rozrośnięty buk, na którym odnajdziecie turystyczne szlakówki. I to właśnie tutaj znajduje się Przełęcz Obidza. I uwaga, tutaj czerwone szlakówki uciekają w stronę Białej Wody, a Wam przyjdzie zmienić kolorystykę farby i podążyć za niebieskim pigmentem na Wiekiego Rogacza. I to tutaj zaczyna się pierwsze odczuwalne podejście na dzisiejszej wycieczce.

Szlak na Radziejowa
Radziejowa z Obidzy
Radziejowa szlak

Spacer przez Wielki Rogacz w stronę Radziejowej

Przed Wami trzy kwadranse w towarzystwie niebieskiego szlaku, podczas których pokonacie 1,6 km i 188 metrów przewyższenia. Szlak wiedzie mocno przetrzebionym, leśnym terenem, dzięki czemu turyści chętnie przystają i zerkają za plecy, żeby podziwiać Tatry na horyzoncie. Po 30 minutach dotrzecie do sporych rozmiarów kamienia, na którym znajduje się metalowy krzyż. Po kolejnych 600 sekundach, niebieski szlak kończy swój bieg, a dalsza część wędrówki wieść będzie zgodnie z czerwonymi szlakówkami, które tutaj reprezentują Główny Szlak Beskidzki. W dół czerwone znaczniki prowadzą w stronę Niemcowej i Piwnicznej Zdrój. W ramach ciekawostek, ścieżka nie dociera na szczyt Wielkiego Rogacza, a jedynie go trawersuje po zachodnich zboczach. Przez najbliższe kilka minut  szlak prowadzić będzie dość widokowym fragmentem i o zgrozo, zaczyna schodzić w dół. A jak w dół, to znaczy, że wkrótce czeka na śmiałków intensywne nadrabianie wysokości ?

Wielki Rogacz
Wielki Rogacz

Radziejowa szczyt w leśnej głuszy skryty

Gdy dotrzecie na Przełęcz Żłobki, która oddziela masyw Radziejowej od Wielkiego Rogacza, wiedzcie, że coś się będzie działo. Choć w pierwszej kolejności wspomnimy, że nazwa Żłobki była używana przez mieszkańców Rytra, natomiast osoby mieszkające po drugiej stronie gór, w Jaworkach, używały nazwy Zawór lub Zawór Ryterski. I teraz czeka na Was ostatnie podejście. Pamiętajcie tylko, że ścieżka, którą do tej pory spacerowaliście ucieka w lewo i trawersuje szczyt Radziejowej. Natomiast szlak wręcz wystrzeliwuje pionowo do góry. Do celu brakuje tylko 30 minut i aż 156 metrów przewyższenia na dystansie 800 metrów. To oznacza intensywną wspinaczkę.

Radziejowa szczyt
Radziejowa szlak
szlak na Radziejową
Tutaj trzeba odbić w ścieżkę w prawo

Radziejowa, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Szczyt, jak już zdążyliśmy wspomnieć, jest zalesiony i o dziwo, pomimo drzew,  „zmieściło się” na nim całkiem sporo rzeczy. Bo przecież najpierw rzuca się w oczy wieża widokowa, a po dokładniejszym rozejrzeniu się, dostrzeżecie kamienny obelisk, pomnik 1000-lecia Polski oraz sporą tablicę informacyjną, przy której ukryta jest pieczątka. Całość uzupełniają dwa stoliki z ławkami oraz szlakówki. Co ciekawe, szlakowskazy na Przehybę nieco się tutaj wykluczają. Ponieważ pierwsza wskazuje 2h marszu na Przehybę, a druga, dosłownie 50 cm niżej już 1,5 h. Dobra wiadomość, bliższa prawdy jest ta bardziej łaskawa.  

Na stokach Radziejowej, od strony północnej, znajduje się Rezerwat Przyrody Baniska z jaskinią Bania w Radziejowej. Można również wspomnieć o małym, osuwiskowym jeziorku Młaka. A do tego należy zaznaczyć, że znajduje się tutaj jedyne w całej Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego (na stokach Radziejowej na wysokości około 800 m n.p.m.). Rośnie on zazwyczaj na pastwiskach, wilgotnych łąkach, ewentualnie na torfowiskach i źródliskach.

Radziejowa szczyt
Radziejowa szczyt

Wieża Widokowa na Radziejowej

W roku 2006 została oddana w ręce turystów przemierzających Beskid Sądecki drewniana wieża widokowa. Miała ona 20 metrów wysokości, jednak w czerwcu 2010 roku została poważnie uszkodzona, zapewne przez uderzenie pioruna. Gdy udało się ją przywrócić do funkcjonowania, w roku 2017, z uwagi na spróchnienie drewna, znów została ona odebrana turystom. Niestety tym razem trzeba było wybudować nową wieżę widokową, która została oddana do użytku trzy lata później, w roku 2020. Obecna wieża na Radziejowej ma 22,16 m wysokości, natomiast sama platforma widokowa mieści się na wysokości 17,1 m, dzięki czemu można śmiało spoglądać na cztery strony świata. Widać cudnie Tatry, Pieniny, królową niepogody, czyli Babią Górę, Gorce, Podhale, Beskid Wyspowy, oczywiście zakamarki Beskidu Sądeckiego, Beskid Niski oraz wierchy po stronie naszych słowackich sąsiadów.

Radziejowa wieża widokowa
Radziejowa widoki
wieża na Radziejowej

Pieczątka na szczycie Radziejowej

Jeśli pognaliście na Radziejową, aby dopisać szczyt do swojej listy Korony Gór Polski i rozglądacie się po otoczeniu w poszukiwaniu charakterystycznej czerwonej skrzynki, w której powinna znajdować się pieczątka, to uwaga, uwaga – tutaj będzie podchwytliwie, pieczątka ze szczytu Radziejowa znajduje się przy sporej tablicy z napisem „Radziejowa”. Po jej prawej stronie, odnajdziecie nierzucające się metalowe pudełko po perfumach Str8 – i to tutaj trzeba zerknąć do środka, aby odszukać świętego Grala! 

Radziejowa pieczątka
radziejowa pieczatka
To tutaj szukajcie pieczątki na Radziejowej

Szlak z Rytra na Radziejową

Opcja szlaku na Radziejową z Rytra dedykowana jest dla osób ceniących sobie dłuuuugie górskie wycieczki. W pierwszej kolejności, jeśli już będziecie w Rytrze, to polecamy podjechać na drugą stronę rzeki Poprad i wdrapać się na odrestaurowane ruiny zamku ryterskiego. Panorama, która roztacza się ze wzgórza jest naprawdę godna uwagi. Szczególnie, że parking znajduje się dosłownie przy ruinach, dlatego taka mała dygresja szlakowa na Radziejową nie będzie bardzo czasłochłonna i męcząca.

Z Rytra na Radziejową zawiedzie Was czerwony szlak. Tutaj trzeba wykazać się dobrą kondycją, ponieważ do przejścia w jedna stronę jest 11,2 km, a wyzwaniem może być ponad kilometr przewyższenia. Czerwony szlak wiedzie sielankowo przez pierwsze 2,5 km i później zapuszcza się w las. Na szczęście co jakiś czas przemyka przez polany i po 2h dociera do Chaty Kordowiec. Później, przez polany Niemcowej, szlak zapuszcza się w leśną gęstwinę i łączy się z opisanym przez nas wariantem pod Wielkim Rogaczem.

Powrót z Radziejowej do Rytra czerwonym szlakiem zajmuje około 3h. Jeśli wybierzecie wariant żółtym szlakiem w kierunku Roztoki Rycerskiej, to będzie on dłuższy o 4 minuty. Niektórzy szaleńcy gnają jeszcze przez Przehybę, co zajmuje 4h (plus 30 min, jeśli planujecie wpaść do schroniska na Przehybie).  Reasumując, pętla na Radziejową to długa trasa, jednak warta uwagi.

zamek w Rytrze
zamek w rytrze
Zamek w Rytrze

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

3 komentarze

  1. Hej,

    A kojarzycie może, czy jest jakaś komunikacją (busy czy coś) z Piwnicznej do bacówki na Obidży, albo gdzieś w tej okolicy?

    Kamil

    • niestety nie 🙁 ale zadzwońcie sobie do Bacówki na Obidzy, oni na pewno będą wiedzieć 😉

  2. Ze starego parkingu nadal można korzystać co jest wg mnie dość dziwne. Co prawda przejeżdża się za znak zakazu wjazdu ale parkowanie na nim wydaje się być nadal możliwe bez jakichkolwiek konsekwencji. Takie trochę cwaniactwo dla tych którzy odważą się wjechać i wiedzą że można zostawić tam auto.

Write A Comment