Magia Piaskowca Ciężkowickiego

– Parking przy Rezerwacie Prządki jest bezpłatny
– Wejście na teren Rezerwatu Prządki jest bezpłatne
– Spacer przez Rezerwat zajął nam 2h

Rezerwat Prządki odnajdziecie tuż przy drodze pomiędzy Rzeszowem a Krosnem. Tajemniczy rezerwat przyrody nieożywionej jeszcze kilka lat temu  był mocno zarośnięty, jednak nie tak dawna interwencja pozwoliła odsłonić jego piękno. Rezerwat zwany również „Perłą Południa” cieszy się sporą popularnością, a według ostrożnych szacunków trafia tutaj rokrocznie około 80 tyś osób.

Rezerwat Prządki szlak

Rezerwat Prządki obejmuje grupę ostańców skalnych wysokich nawet na ponad 20 metrów. Zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne i fantazyjne kształty. Skały pochodzą z dolnego eocenu, czyli mają ok 35 – 55 ml lat. Spotkać tutaj można charakterystyczne formy erozyjne: bruzdy, zagłębienia czy też powierzchnie gąbczaste. Na zwiedzenie rezerwatu wystarczy Wam raptem godzinka, a później warto podjechać kilka kilometrów do XV wiecznego zamku w Odrzykoniu. Zapraszamy na spacer! Całość zwiedzania zajęła nam łącznie niecałe 3 godziny.

Rezerwat Prządki Mapa

Nazwa rezerwatu nie jest przypadkowa. Skały to tak naprawdę nieposłuszne dziewczyny, które zostały zamienione w kamień, za karę, za przędzenie lnu podczas Niedzieli Wielkanocnej. Do tej legendy powrócimy jeszcze na końcu. Poszczególne skały mają swoje własne nazwy – jest Prządka Matka, Baba, Zbój Madej oraz choćby Herszt. Najwyższy punkt spaceru znajduje się na wysokości 520 metrów. W roku 2009 rezerwat przyjął oficjalną nazwę profesora Henryka Świdzińskiego. Pan Henryk był wybitnym geologiem, specjalistą geologii regionalnej Karpat oraz geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest autorem dwóch prac opisujących Prządki z okresu międzywojennego oraz osobą, która jako jedna z pierwszych zaczęła apelować o objęcie Prządek ochroną prawną w postaci rezerwatu.

Rezerwat Prządki

Parking oraz Wstęp

Tuz przy wejściu na teren Rezerwatu Prządki znajduje się niewielki, bezpłatny parking. Miejsce znajdzie tutaj około 20 samochodów, co w niedzielne, letnie przedpołudnie jest zdecydowanie zbyt skromną wielkością. Drugi parking, znajduje się 500 metrów wcześniej, we wsi. Jednak za ten postój przyjdzie Wam już uiścić opłatę. Natomiast sam wstęp do Rezerwatu jest bezpłatny. Rezerwat wita nas z dużym animuszem. Początkowy fragment to chyba najciekawszy odcinek trasy. Duża ilość skałek, przesmyki, a także widoczne ryty w skałach.

Rezerwat Przadki Parking
Rezerwat Prządki

Pierwszym ostańcem jest Prządka Baba. Zaraz za nią, znajduje się niewielki lokal gastronomiczny. A szlak wiedzie dalej, choć co prawda już nieco spokojniej. Następny w kolejce będzie Zbój Madej, Herszt, Prządka Matka oraz kilka bezimiennych skałek. Realnie warto przejść się około kilometr w jedną stronę i wrócić tą samą ścieżka do samochodu. Spacer jest tutaj na tyle przyjemny, że kompletnie nie warto zwracać uwagi na czasówki. Co prawda czasy przejść są niewielkie, ale uwzględniając zdjęcia, czy też chęci obejrzenia skałek z każdej strony, na spacer trzeba zarezerwować sobie nawet 1,5 h w wersji podstawowej.

Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki
Rezerwat Przadki szlak
Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki Legenda

Dawno, dawno temu, zgodnie z przyjętym zwyczajem, młode panny przed zamążpójściem, musiały uprząść własnoręcznie nici na płótno, z którego szyto dla nich suknie. I w tamtych odległych czasach na zamku mieszkała matka z dwiema, młodymi szykującymi się do ślubu córkami. I tak też zgodnie ze zwyczajem, obie kręciły kołowrotkami przędąc każda swoją nić. Jednak nici wciąż było mało, mało, a ślub zbliżał się wielkimi krokami. Ceremonię planowano w Poniedziałek Wielkanocny, a siostry zamiast wybrać się na niedzielną Rezurekcję do kaplicy zamkowej, wciąż kręciły wrzecionami. Gdy spostrzegła to matka, zakrzyczała gniewnie „obyście za karę skamieniały, przeklęte córki!” I słowo się wypełniło. Córy zamieniły się w głazy, tak samo jak matka, która nie potrafiła wychować córki w bożej bojaźni.

Rezerwat Prządki szlak
Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki

Zamek Odrzykoń po Sąsiedzku

Nieopodal Rezerwatu Prządki znajdują się ruiny gotyckiego zamku. Możecie tutaj podjechać samochodem, szczególnie że to raptem 2 km. Pomiędzy atrakcjami wiedzie również czerwony szlak i przejście go w jedną stronę powinno zająć około 30 minut. Nawet jeśli nie planujecie wpaść na zamkowy dziedziniec, to polecamy spacer wokół ruin i ostańców, który zajmie Wam zapewne około 15/20 minut. Wejście do zamku kosztuje w wersji bez przewodnika 5 zł. W okresie od 16 kwietnia do 31 października ruiny są otwarte od godziny 9:30 do 18:30. W weekendy dwa kwadranse dłużej. Aktualny cennik oraz godziny możecie śmiało sprawdzić na stronie zamku. Wyższa część zamku zwana jest częścią odrzykońską, niższa korczyńską. Fortyfikacja miała na celu ochronę traktu kupieckiego z Polski na Węgry, przez Przełęcz Dukielską.

zamek odrzykoń
zamek odrzykoń
zamek odrzykoń
zamek odrzykoń

Życie Pisze Najlepsze Scenariusze

Zamek w roku 1399 wizytował nawet król Władysław Jagiełło, podczas objazdy południowych rubieży kraju. A teraz przejdźmy do najciekawszej części historii tej budowli. Może wyda się ona Wam nawet znajoma. Zamek dzielił się, jak już wspomnieliśmy, na część niższą oraz wyższą. Obie w pewnym momencie należały do dwóch różnych rodzin. I tak w roku 1606 w sądzie w Krośnie toczyło się postępowanie pomiędzy Janem Skotnickim a Piotrem Firlejem o prawo do korzystania ze studni zamkowej, a następnie o wycinkę drzew.

Jan Skotnicki remontując swoją część zamku, w odwecie za przykrości ze strony Firleja, tak przeprowadził ten remont, że odprowadzał uporczywym sąsiadom wody deszczowe bezpośrednio na ich dziedziniec. I tak oto remont stał się zaczątkiem dłuuuugiego sporu, który Aleksander Fredro opisał w swojej Zemście! Jan Skotnicki to nie kto inny jak Rejent Milczek 🙂

zamek odrzykoń
zamek odrzykoń

W odwecie Firlej napadł na robotników sąsiada i zniszczył rynny. I znowu panowie spotkali się w sądzie. Jednak kres ich wojnie przyszedł w roku 1638, w skutek ślubu Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką. Czyli Wacława z Klarą. Zamykając w klamrę historię zamku wspomnijmy, że w roku 1828 Aleksander Fredro wziął ślub z Zofią z Jabłonowskich, która w posagu wniosła połowę starego zamku, będącego już ruiną. Aleksander studiując akta procesowe właścicieli sprzed dwóch stuleci i ich bez mała 30 letniego sporu, napisał słynną Zemstę. Obecnie na górnym zamku znajduje się pomnik, jednak nie pisarza. Mieszkańcy Odrzykonia w setną rocznicę Insurekcji ufundowali pomnik Tadeusza Kościuszki.

zamek odrzykoń
zamek odrzykoń

Rezerwat Prządki Informacje Praktyczne

– Na Prządki zarezerwujcie sobie 2h, wstęp jest bezpłatny.
– Natomiast na Zamek w Odrzykoniu około 30/45 min. Tutaj wstęp płatny – 5 pln.
– Parkingi przy obu atrakcjach są bezpłatne.
– Obie atrakcje łączy czerwony szlak, który zajmuje 30 min w jedną stroną.
– Samochodem jest dużo szybciej, bo to raptem 2 km.
– Wyjazd połączyliśmy z Wieżą Widokową na Cergowej.

rezerwat przadki
Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment