Rohatka czyli Prielom

– Szlak jest trudny, polecamy osobom obytym z łańcuchami
– Czynny tylko od 16 czerwca do 31 października
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu

Rohatka (Prielom, 2288 m) to wąska skalna przełęcz w grani Tatr Wysokich. Łączy ona dwie urocze doliny: Staroleśną oraz Dolinę Białej Wody. Aby dostać się na miejsce trzeba poświęcić dobrych pięć godzin marszu. I to bez różnicy, z której strony się wybierzecie. Jednak warto po stokroć, bo otoczenie jak i pasjonujące widoki po drodze wynagradzają cały trud.

Rohatka

Trudności na Szlaku

Przejście przez przełęcz od strony Polskiego Grzebienia jest ubezpieczone serią łańcuchów oraz kilkoma klamrami. To, na co trzeba szczególnie tutaj zwrócić uwagę, to sypkie kamienie na podejściu, na których można bardzo łatwo się poślizgnąć. Dużo wygodniej i bezpieczniej podchodzi się takim terenem, aniżeli schodzi. Jeśli planujecie Rohatkę, to optymalnym kierunkiem w naszej opinii jest przejście od strony Polskiego Grzebienia do Zbójnickiej Chaty. Szlak na Rohatkę to jeden z ciekawszych szlaków w słowackich Tatrach, nawet jesteśmy skłonni rzec, że jest ciekawszy od nieodległej Czerwonej Ławki. Mimo że trudności występujące na Rohatce są mniej intensywne i krótsze, to wydają nam się trudniejsze niż na sąsiedniej Czerwonej Ławce (głównie z uwagi na wspomnianą kruszyznę oraz piargi).

rohatka szlak

Jak Dojść na Rohatkę od “Polskiej Strony”

Jeśli wybierzecie się na Rohatkę od „polskiej strony” przez Dolinę Białej Wody, samochód możecie pozostawić na parkingu na przejściu granicznym Łysa Polna. Parking kosztuje 30 pln za dzień postoju. Z Zakopanego możecie tutaj dojechać wszystkimi busami jadącymi na Morskie Oko (koszt 10 pln). Jak również autobusami Strama, które kierują się przez Łysą Polanę na Poprad. Szlak jest długi, ale niezmiernie piękny. Dwa poniższe zdjęcia w niewielkim stopniu ukazują jego urok. Aby nie wracać się po swoich śladach, szlak możecie zakończyć w Starym Smokowcu, skąd możecie wrócić po samochód słowackim pekaesem lub wspomnianymi autobusami firmy Strama. Statystyki takiego trekkingu: Czas: 9h 14 min, Dystans: 23,8 km, Przewyższenie: 1542 m. Odwrócenie wycieczki nie wydłuża znacząco czasu.

rohatka szlak

Rohatka od Starego Smokowca

Trasa: Stary Smokowiec – Śląski Dom – Dolina Wielicka – Polski Grzebień – Rohatka – Zbojnicka Chata – Dolina Staroleśna – Hrebienok – Stary Smokowiec. Czas: 9h 04 min, Dystans: 19,8 km, Przewyższenie: 1523 m

Jeżeli zdecydujecie się maszerować od „słowackiej strony” przez Wielicką Dolinę (tak jak zostanie to tutaj opisane), to samochód możecie pozostawić na jednym z licznych parkingów w Starym Smokowcu. Koszt postoju w tym miejscu wynosi 6 €. Start ze słowackiej miejscowości pozwoli Wam wykonać bardzo przyjemną pętlę przez Polski Grzebień, Rohatkę oraz Zbójnicką Chatę. Oba szlaki (z Łysej Polany oraz ze Starego Smokowca) łączą się Pod Polskim Grzebieniem, przy dość charakterystycznych szlakówkach umieszczonych na skale, skąd następuje już finalne podejście na Rohatkę.

Stary Smokowiec – Śląski Dom – Polski Grzebień

Czas: 4h 20 min, Dystans: 9 km, Przewyższenie: 1227 m

Ze Starego Smokowca wychodzą trzy szlaki. Interesować Was będzie kolor żółty, który w początkowej fazie ucieka w zachodnim kierunku i przez 20 min wiedzie asfaltem. Pomimo wstępu po bitumicznej nawierzchni, ścieżka do Domu Śląskiego jest całkiem przyjemna. Jeszcze w trakcie spaceru spomiędzy drzew spozierać na Was będzie Pan i Władca Tatr, Gerlach. Dom Śląski nie zalicza się raczej do przytulnych górskich obiektów. Traficie tutaj mniej więcej w 2,5 h. Natomiast okolica zaczyna powoli zachwycać. Wielickie Jezioro, Wielicki Wodospad i Wielicka Dolina, czegoż pragnąć więcej?

Kolejne dwie godziny czmychną szalenie szybko. Dolina wciska się pomiędzy skalne masywy Gerlacha po lewej stronie oraz Wielickich Granatów po prawej. Tuż przed Polskim Grzebieniem znajdziecie nieco trudności technicznych. Rozpoczynają klamry, później turystów przejmują łańcuchy.  Tutaj opcjonalnie możecie wejść na Małą Wysoką (2429 m). I prawdę powiedziawszy grzechem byłoby nie skorzystać z takiej możliwości. Bonusowy spacer zajmie Wam dodatkowe 1h 15 min. W dół natomiast po 10 minutach dotrzecie na Rozstaj pod Polskim Grzebieniem.

rohatka szlak
Mała wysoka
Szlak na Polski Grzebien
rohatka szlak
rohatka szlak
rohatka

Rozstaj pod Polski Grzebieniem – Rohatka

Czas: 45 min, Dystans: 0,6 km, Przewyższenie: 188 m

Gdy spojrzycie z łącznika do góry, aż trudno uwierzyć, gdzie szlak wiedzie i jak bardzo wciska się w wąską skalną bramę. Jednak najpierw musicie pokonać pierwszą przeszkodę. Prawie całe podejście od łącznika jest poprowadzone piarżyskiem. Kamienie częstokroć nieprzyjemnie uciekają tutaj spod stóp i dość łatwo wywinąć orła. Dla lepszej równowagi i asekuracji przydają się kije trekkingowe. Etap wspinaczki nie powinien zająć Wam specjalnie dużo czasu, plus-minus będzie to 10 minut, pod warunkiem, że skała nie będzie mokra, a po drodze nie napotkacie zbyt wielu chętnych. Na szczęście na najbardziej newralgicznym fragmencie poprowadzono drugą sekwencję łańcuchów, które umożliwiają mijankę dla osób idących z przeciwnej strony.

Rohatka szlak
Rohatka szlak
Rohatka trasa

Szlak, choć krótki, jest bardzo ciekawie poprowadzony, wchodzi się najpierw w wąskie skalne ściany, a następnie wspina przy wykorzystaniu stalowych klamer. Gdy już je miniecie, pozostaje do przejścia kilka metrów i pojawiacie się na przełęczy. Przed Wami, w dole, piękna Staroleśna Dolina. Nim pognacie w dół, warto obejrzeć się jeszcze kontrolnie za siebie, bo widok jest przefantastycznie uroczy!!!

Rohatka szlak
Rohatka trasa
Rohatka szlak
Rohatka trasa

Rohatka – Zbójnicka Chata

Czas: 1h, Dystans: 2,1 km, Suma Zejść: 356 m

W dół do schroniska pozostaje około godzina marszu. Nie napotkacie tutaj już żadnych ubezpieczeń, jednak warto być czujnym, ponieważ miejscami pojawią się piargi. Na szczęście w dużo mniejszym formacie aniżeli po drugiej stronie przełęczy. Tak naprawdę straszą jedynie metalowe pręty wystające z podłoża tuż pod przełęczą (stan na wakacje 2019) oraz jeden krótki fragment, gdzie nieco będziecie musieli użyć rąk do asekuracji.

Tak naprawdę newralgiczne jest pierwsze 10 minut, podczas których zejdziecie do Kotlinki pod Rohatką. Później będzie już z górki 🙂 Śmiało na trasie możecie wypatrywać świstaków i licznych w tym rejonie kozic. Od Zbójnickiej Chaty należy liczyć około 2,5 h marszu do Starego Smokowca. Co też zostanie opisane w osobnym wpisie już niedługo 🙂

Rohatka szlak
Rohatka szlak
rohatka szlak
rohatka szlak

Informacje Praktyczne

– Szlak technicznie trudny
– Najkorzystniej maszerować nim w stronę Zbójnickiej Chaty
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu
– Z uwagi na sypiącą się kruszyznę rozważcie spakowanie kasku
– Parking Łysa Polna 30 pln, Stary Smokowiec 6 €
– Wejście do Parku po stronie słowackiej jest bezpłatne
– Rozkład CSAD oraz Strama z Zakopanego

rohatka trasa
zbójnickiego chata
dolina staroleśna

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment