Równica koło Ustronia w Beskidzie Śląskim
Równica jest szalenie popularnym szczytem w Beskidzie Śląskim, który starsi mieszkańcy Ustronia nazywają Diablą Górą. Znajdziecie ją w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego. Położona pomiędzy dolinami Wisły z zachodu oraz Brennicy z drugiej strony, wznosi się na wysokość 885 m n.p.m. Wraz z pobliskim Lipowskim Groniem, stanowią najdalej na północ wysunięty cypel pomiędzy opływającymi je dolinami. Takie położenie sprawia, że Równica serwuje turystom bardzo przyjemną panoramę. Z jednej strony zerka z góry na sąsiadujące z nią uzdrowisko Ustroń, a z drugiej dalej, hen w górskie rubieże Beskidu Śląskiego. Dlatego nie powinno nikogo zaskoczyć, że w cieple, słoneczne weekendy Równica jest gwarna i tętniącym życiem miejscem. Szczególnie, że na sam szczyt można dotrzeć zarówno komunikacją publiczną, jak również własnym samochodem.
Wjazd samochodem na Równicę
Równica znajduje się około 60 km na południe od Katowic. Dotarcie tutaj samochodem zajmuje przeważnie około 1,5 h. Trzeba kierować się Ustroń. Ostatni odcinek jest już mocno pod górę i wiedzie czasem nawet kocimi łbami. Droga z Ustronia do schroniska pod szczytem została oddana w roku 1934. Za wjazd na Równicę ani za parking nie trzeba płacić. Jeśli przyjedziecie odpowiednio wcześnie to jest spora szansa, że uda Wam się znaleźć bezpłatny parking. Trzeba kierować się asfaltem do końca, w stronę Dworu Skibówki, miejsca parkingowe znajdziecie tuż przed restauracją Zbójnicka Chata. Po drodze będą Wam towarzyszyły sporych rozmiarów kierunkowskazy. Na Równicy znajdują się również płatne miejsca parkingowe.
Atrakcje na Równicy
Sam szczyt jest nieco zalesiony, jednak podszczytowa polana Równicy jest już mocno zagospodarowana. Rozciąga się z stąd urocza beskidzka panorama. Dojrzeć można Wielką oraz Małą Czantorię, Soszów Wielki, Baranią Górę, Malinowską Skałę, czy chociażby Skrzyczne. Oprócz przednich widoków, Równica przyciąga sporą ilością atrakcji, które w znacznej mierze są kierowane do dzieci. Jeśli macie ochotę zobaczyć, co się dzieje na miejscu to odsyłamy do kamery na Równicy ?
Extreme Park w Ustroniu – Górski Park Równica
Górski Park Rozrywki znajdziecie prawie przed szczytem, na stoku, po prawej stronie. Największą atrakcją jest tutaj przede wszystkim całoroczny tor saneczkowy o długości 600 metrów. Został on usytuowany na widokowym stoku i jego przebieg przypomina trasę roller coastera, zatem emocji nie powinno zabraknąć. Warto pamiętać, że dzieci do lat 8 potrzebują opieki dorosłego podczas przejażdżki, szczególnie, że sanki potrafią gnać z prędkością nawet do 40 km/h.
W sezonowe weekendy tor saneczkowy jest otwarty do godziny 19. Ponadto, w Górskim Parku Równica znajdziecie salę kinową 7D, która potrafi pomieścić 12 osób. Podczas seansów widz odbiera film wszystkimi zmysłami. Fotele trzęsą się, z ekranu leje się woda, czy też czuć podmuchy wiatru. Można tutaj również przejechać się qudem, poskakać na batutach, a dla najmłodszych znajdziecie bezpłatny plac zabaw. Na koniec, możecie zjeść obiad w Karczmie Równica, którą znajdziecie poniżej toru saneczkowego.
Schronisko na Równicy
W roku 1923 z inicjatywy działaczy niemieckiego towarzystwa turystycznego „Touristenverein” i Zarządu Kąpielowego w Ustroniu, na skraju polany, na wysokości 758 m n.p.m., powstało niewielkie schronisko. Co ciekawe, kilka lat później zostało ono odkupione przez górnośląski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które praktycznie od nowa, wybudowało nowe, drewniane schronisko. I tak, już w roku 1927, zaczęło ono oficjalnie obsługiwać turystów, a do tego poczęto wyznaczać okoliczne szlaki turystyczne. Obecnie obiekt posiada jedynie status gościńca, z uwagi na fakt, że w roku 2016 został wykreślony z listy schronisk PTTK. Obok znajdziecie goprówkę oraz węzeł szlaków turystycznych. Bo przecież przebiega tędy chociażby znaczony na czerwono, Główny Szlak Beskidzki. Obok budynku schroniska znajduje się tak zwana patelnia, czyli parking w kształcie koła.
Park Linowy Ustroń na Równicy
Na Równicy znajdziecie również park linowy, który może się pochwalić 6 trasami o łącznej długości 1100 m, na których odnajdziecie ponad 100 atrakcji. Najdłuższa tyrolka w parku ma długość 63 m, a najtrudniejszą trasę pokonuje się przez około 40 minut.
Restauracje na Równicy, czyli gdzie zjeść obiad?
Kto nie lubi zjeść pysznego obiadu z jeszcze bardziej pyszną górską panoramą? Trzeba przyznać, że na Równicy jest dość spora konkurencja w tym zakresie. Bo przecież można wpaść do szalenie klimatycznej Koliby Pod Czarcim Kopytem. Znajdziecie tutaj trzy sale: Kominkową, Pysk Diabła oraz najniżej położoną, Podziemną Grotę. Nieco dalej znajduje się Karczma Równianka oraz gościniec, czyli stare schronisko. Natomiast po prawej, wspomniana przez nas już Karczma Równica.
Wartym rozważenia jest również Dwór Skibówki, z którego rozpościera się fantastyczna panorama. Trzeba przyznać, że jest on fantastycznie położony na stokach Równicy. Podobno przy dobrej pogodzie można dostrzec również strzelistą tatrzańską grań. W Dworze Skibówki macie szansę skosztować dań charakterystycznych dla regionu Beskidu Śląskiego oraz Kuchni Polskiej. Można tutaj też przenocować. Ostatnią restauracją, o której warto wspomnieć, to Zbójnicka Chata. Znajduje się na końcu, ale za to ma równie dobre opinie i oceny.
Pętla przez Równicę z Ustronia – szlak z dzieckiem
Najwygodniej przygodę rozpocząć koło stacji kolejowej Ustroń Polana. W bezpośrednim otoczeniu dworca znajdziecie liczne parkingi, na których możecie śmiało zostawić samochód. Następnie zostanie tylko odszukanie szlakówek w odpowiednim kolorze, przemknięcie przez most nad Wisłą i dalej już stromo pod górę. Jeśli spojrzycie na czerwone szlakówki, to niestety ujrzycie, że spory fragment wiedzie wzdłuż asfaltowej drogi. Nie namawiamy do złego, ale czasem warto rozważyć wyjazd na Równicę komunikacją publiczną z Ustronia, czy też z Wisły. Zaoszczędzicie trochę czasu, a do tego prawie 400 metrów nieco nudnawego przewyższenia zostawicie w rękach kierowcy.
Ile wchodzi się na Równicę?
Jest to o tyle podchwytliwe pytanie, że spora część infrastruktury na polanie nosi nazwę „na Równicy” i dla niektórych osób może to być nieco mylące. Z parkingu trzeba liczyć około 20 minut na szczyt Równicy. Najlepiej odszukać ścieżkę jakby po lewej stronie Dworu Skibówki. To tutaj powinny być żółte szlakówki, prowadzące nieśpiesznie na szczyt (swój początek mają przy schronisku). Wierzchołek Równicy porasta mieszany i bukowy las. Takie połączenie jest szalenie ciekawe szczególnie wiosną, gdy buki zielenieją się oraz jesienią, gdy feerią barw raczą turystów. Jeśli planujecie wdrapać się na Równicę wprost z Ustronia, to zarezerwujcie sobie około 2h.
Niebieski szlak do Orłowa
Jeśli już dotrzecie na szczyt Równicy, to spójrzcie jeszcze raz na mapę. Jest tutaj tylko żółty szlak, więc teoretycznie, aby trafić na niebieskie szlakówki wiodące na południe, w stronę Orłowa oraz na Trzy Kopce Wiślańskie, trzeba wrócić po swoich śladach. Jednak ze szczytu odchodzi w prawo szeroka leśna ścieżka, która ładnie skraca ten dystans. Dalsza część spaceru niebieskim szlakiem jest bardzo przyjemna, a do tego niespecjalnie męcząca. W większości trasa wiedzie lasem, w którym często ma się wrażenie, że runo dosłownie żyje. Co chwila jakiś gryzoń szeleści i umyka przed ciekawskimi oczami turystów. Przyznamy, że pierwszy raz spotkaliśmy się z taką ilością gryzoni w górach.
Po mniej więcej dwóch kwadransach, w lewo uciekają towarzyszące Wam obok niebieskich, zielone szlakówki, które schodzą do Brennej. Jest to dość mało widokowy szlak. Pewnym urozmaiceniem będą z pewnością okolice niespecjalnie wybitnego szczytu Beskidek. Tuż za nim, nad Przełęczą Beskidek, zielone szlakówki uciekają do Ustronia. Jednak, jeśli macie nieco sił w zapasie, to warto podejść na wprost (nieco stromawo), do Orłowa, skąd rozpościera się urocza panorama. Dojrzeć można Czantorię, Stożek, dolinę Wisły oraz Rownicę. Powrót zielonym szlakiem do Ustronia, na stację kolejową zajmie Wam około godziny.
Szlaki na Równicę
- Czerwony szlak wiedzie na trasie: Ustroń stacja PKP – Schronisko na Równicy – Ustroń Polana. Jest to Główny Szlak Beskidzki.
- Żółtym szlakiem można spacerować na trasie: Skoczów – Górki Małe – szczyt Równica – Schronisko na Równicy.
- Zielone znaczniki zawiodą Was ze Schroniska na Równicy na Brenną i dalej do schroniska na Błatniej.
- Natomiast niebieskie szlakówki zostały wymalowane od Schroniska na Równicy przez Orłową i Trzy Kopce Wiślańskie.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
4 komentarze
Na równicy bylam w siódmym miesiącu ciąży w ramach „chce mi sie w góry pomimo brzucha” więc trzeba było wybrać miejsce gdzie można wjechać. Piekne widoki i na prawdę przyjemne szlaki do spacerowania.
Niestety my daliśmy się naciągnąć na opłaty parkingowe i do teraz mam niesmak. Ten proceder jest bardzo nie w porządku ;(
Dzięki za swietny opis!
Pozdrawiam!
Jeśli dobrze pamiętamy to u nas ostatnie górsko ciążowe podrygi były właśnie w 7dmym miesiącu 🙂 późnij już tylko dolinkach 😉
Cześć, wszystko brzmi cudnie. Wybieramy się na wakacje do Ustronia. Da się wejść na Równicę z dzieckiem w wózku? ? Pozdrawiam
wydaje nam się, że na sam wierzchołek Równicy będzie mały problem 🙁