Rusinowa Polana
Magiczne Miejsce w Tatrach

Czas w dwie strony: 1h 49 min, Dystans: 6,4 km, Przewyższenie: 179 m

– Parking Wierch Poroniec kosztuje 25 pln
– Zielony szlak na Rusinową Polanę polecamy dla rodziców z wózkami i sankami
– Szlak na Rusinową Polanę z Wierchu Poroniec jest najłatwiejszą opcja dotarcia na polanę

Rusinowa Polana to kultowe miejsce w Tatrach Wysokich. Wiele osób właśnie tutaj zaczyna swoją tatrzańską przygodę, a później częstokroć wraca, by podziwiać niebanalną panoramę górskich olbrzymów. Rusinowa Polana znajduje się pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem, na grzbiecie łączącym Tatry z Pogórzem Bukowińskim. Na miejscu krzyżują się dwa szlaki. Zielony z Wierchu Poroniec na Halę Gąsienicową oraz niebieski z drogi Oswalda Balzera (Zazadne) od Palenicy Białczańskiej. Dotrzeć tutaj można dość łatwo i szybko. Dziś zapraszamy Was na spacer najprostszym wariantem, prowadzącym od Wierchu Poroniec. 

Rusinowa Polana

Wierch Poroniec Parking

Dojazd z Zakopanego na Rusinową Polanę jest całkiem prosty. Wystarczy kierować się najkrótszą drogą na Morskie Oko i zaraz za niewielkim rondem, które pojawi się po 25 minutach, po prawej stronie zobaczycie parking. Do ronda dociera również droga z Nowego Targu, wiodąca przez Bukowinę Tatrzańską. Całodniowa opłata za postój wynosi tutaj 25 pln. Nie jest to duży parking, pomieści się na nim około 40 samochodów. Jeśli będzie pełny, to przy drodze numer 960 ,w stronę Nowego Targu, znajduje się rezerwowy parking dla chętnych, którzy planują wyruszyć na Rusinową Polanę przez Wierch Poroniec. 

Rusinowa Polana parking Wierch Poroniec

Jednak pamiętajcie, że jeśli wpiszecie w nawigację „Rusinowa Polana”, to Google poprowadzi Was na parking TPN Palenica Białczańska (to ten dla Morskiego Oka). Od tej strony oczywiście też da się dojść na Rusinową Polanę. Jednak naszym zdaniem szlak ten nie jest tak uroczy, nie nadaje się dla wózków, a sam parking trzeba wcześniej zarezerwować online.

rusinowa polana wierch poroniec parking

Jak Dojechać z Zakopanego (Busy)?

Jeżeli podróżujecie komunikacją publiczną, to najwygodniej, jeśli odnajdziecie w okolicach dworca PKP busiki z napisem „Morskie Oko” lub „Palenica Białczańska”. Z pewnością będą one przejeżdżały obok parkingu na Wierchu Poroniec, a opłata za przejazd wyniesie 10 pln. Pamiętajcie tylko, że powrót komunikacją publiczną z Wierchu Poroniec może być nieco kłopotliwy, ponieważ wszystkie busy przemykają tędy wprost z parkingu przy Morskim Oku i zazwyczaj są już pełne (kierowcy czekają tam, aż uzbiera się komplet podróżnych). Dlatego dobrym pomysłem będzie wyjście na Rusinową Polanę zielonym szlakiem z parkingu Wierch Poroniec i zejść już niebieskim na parking przy Palenicy Białczańskiej. Taka kombinacja ma same plusy, po pierwsze nie będziecie spacerowali tym samym szlakiem dwa razy, a przy okazji zapewnicie sobie bezproblemowy powrót do domu.

rusinowa polana szlak wierch poroniec

Opis Szlaku na Rusinową Polanę z Wierchu Poroniec

Zielony szlak z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę liczy sobie 3,2 km długości, a jego przejście w jedną stronę zajmuje około godziny. Powrót pochłonie Wam minut tych 50, a na miejscu spędzicie nawet całe popołudnie, tak tutaj pięknie. Jest to szalenie łatwy i przyjemny szlak, na którym nie spotkacie większych przewyższeń. Dlatego też, Rusinową Polanę polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Latem można śmiało zabrać wózek, a zimą ciągnąć sanki, gdyż do celu wiedzie szeroka i wygodna ścieżka. Wydaje nam się, że pod kątem nawierzchni tylko Dolina Strążyska jest bardziej przychylna najmłodszym.

rusinowa polana szlak
szlak na rusinową polanę
rusinowa polana szlak

Co prawda, wbrew temu, co właśnie napisaliśmy, szlak na początku, od parkingu, odczuwalnie się wspina. Ale na szczęście taki stan nie trwa długo i jest to jedyne odczuwalne podejście na trasie. Później jest już jakby całkowicie płasko (choć akurat wykres wysokości tego nie potwierdza). W zamian za pierwsze metry przewyższenia otrzymacie uroczą namiastkę widoków, które to już na Was czekają na Rusinowej Polanie. Widać tutaj fragment Tatr Wysokich oraz magiczne słowackie Tatry Bielskie.

szlak na rusinową polanę

Szlak na Rusinową Polanę co jakiś czas zapuszcza się w leśną gęstwinę, by znów zauroczyć turystów widokami. Sami poddaliśmy jego czarom bez umiaru i chętnie tutaj wracamy. To nasza ulubiona opcja dojścia na polanę. Szczególnie, że nawet nie wiadomo kiedy dystans mija i ścieżka doprowadza na przepiękną halę, z której, jak krecie kopce, wystają skaliste szczyty. Drugiej tak uroczej panoramy w Tatrach nie znajdziecie!

rusinowa polana z dzieckiem
rusinowa polana z dzieckiem

Rusinowa Polana

To niesamowite, ale często zdarza się, że sami tak bardzo jesteśmy oślepieni tutejszą panoramą tatrzańskich szczytów, że potykamy się o ogromne granitowe bloki. Podczas ostatniego zlodowacenia przytargał je tutaj lodowiec z Doliny Waksmundzkiej. Natomiast sama Rusinowa Polana to spora, prawie 20 hektarowa polana reglowa położona w polskich Tatrach Wysokich, która ukrywa się pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m) a Gołym Wierchem (1205 m), na wysokości około 1180-1300 m n.p.m.

rusinowa polana
rusinowa polana - szlak i widoki

Rusinowa Polana od dawien dawna była wykorzystywana do celów pasterskich. Znajdowała się tutaj nawet całoroczna osada pasterska. Było to najdłużej istniejące w Tatrach zimowisko owiec. Niektóre źródła podają, że wypasano tutaj nawet ich 400 sztuk, choć bardziej wiarygodna będzie to liczba o połowę mniejsza. Jeszcze w połowie zeszłego stulecia na polanie można było naliczyć około 20 obiektów drewnianych, dziś zostało jedynie 6. W roku 1981 przywrócono wypas owiec, do 200 sztuk. Chętnych, w sezonie, mogą kupić w bacówce oscypki oraz inne wyroby z owczego mleka. Niegdyś były nawet plany budowy schroniska w tym miejscu, ale na szczęście się nie ziściły ?

rusinowa polana

Rusinowa Polana Panorama

rusinowa polana opis panoramy
rusinowa polana panorama
rusinowa polana opis panoramy
rusinowa polana opis panoramy

Sanktuarium na Wiktorówkach

Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach to piękny, drewniany kościół. Szlakówki na Rusinowej Polanie różnie pokazują, ale można przyjąć, że wystarczy dosłownie 10 minut, aby dotrzeć do kościoła położonego w Złotej Dolinie. Świątynia powstała w miejscu, w którym około roku 1860, Marysi Murzańskiej, 14 letniej wówczas pasterce, ukazała się Matka Boska. Po pewnym czasie powstała tutaj niewielka kapliczka i następnie w roku 1936 została poświęcona nowa kaplica. Przy świątyni, na murze, odnajdziecie tablice upamiętniające osoby, które zginęły w górach.

rusinowa polana Wiktorówki
Wiktorówki rusinowa polana

Może Cię Również Zainteresować

Morskie Oko: Dojazd, Parking oraz Opis Szlaku
Dolina Małej Łąki w Tatrach Zachodnich
Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica
Opis Szlaku na Nosal
Piękna Wycieczka na Sarnią Skałę
Spacer do Doliny Pięciu Stawów
Hala Gąsienicowa oraz Czarny Staw
Który Szlak Wybrać na Giewont?
Wycieczka do Doliny Kościeliskiej
Opis Szlaku do Doliny Chochołowskiej
Czy Trudno jest Wejść na Rysy?

Do zobaczenia na szlaku! Justii i Krystek 🙂

rysinowa polana
rusinowa polana szlak wieczorem

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Nasz mops Filo

11 komentarzy

 1. Witam, a jak to jest z zatrzymywaniem busów przy szlaku z Wierchu Porońcana Rusinową? Kierowcy chętnie się zatrzymują? Już minęło dobrych parę lat jak jechałam busem na Palenicę, i jakoś nie przypominam sobie by na żądanie się tam zatrzymywali; być może nie było akurat chętnych na ten szlak 🙂 Dziękuję za przystępny opis szlaku 🙂 Pozdrawiam.

  • temat busów powrotnych z Wierchu Poroniec do Zakopanego jest dość ryzykowny. Ponieważ są to busiki jadące z Morskiego Oka i bardzo często, szczególnie w sezonie, są one już pełne na starcie. Dlatego, fajnym pomysłem na wycieczkę jest przemaszerowanie zielonym szlakiem z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę. I później, zamiast wracać tym samym szlakiem, warto pospacerować już niebieskim szlakiem na Palenicę Białczańską (parking Morskie Oko) i tutaj bez problemu wskoczyć do busa jadącego do Zakopanego 🙂

 2. Wspaniała stronka, w tym roku będziemy korzystać z wielu Państwa rad. Wspaniałe opisy, cenne wskazówki. Dziękuje bardzo.

 3. Czy niebieski szlak z rusinowej polany na palenice bialczanska jest trudniejszym szlakiem?

  • jest nieco szybszy, ale też zauważalnie bardziej stromy 🙂 144 metrów przewyższenia względem 256 m. A po tym nie przedstawia większych problemów technicznych 😉

 4. Czy mogłabym poprosić lokalizację w Google do tego parkingu?

  • jasne, proszę wkleić w google maps poniżej koordynaty: 49°17’05.2″N 20°06’46.1″E

 5. Czy tą trasą jest w stanie przejechać osoba na wózku inwalidzkim? jaka ewentualna pomoc byłaby przydatna?

  • trudne pytanie. W teorii wydaje nam się, że są szanse, ale na pewno musiałby być ktoś do pomocy przy pchaniu wózka

Write A Comment