Czarujący zdrój, Rymanów-Zdrój

W dolinie Taboru, pośród zielonych wzgórz pogranicza Beskidu Niskiego oraz Pogórza Bukowskiego, hula wiatr napędzany mocą olejków eterycznych oraz jodu. To tutaj, gdzie biją lecznicze źródła, znajduje się kurort Rymanów-Zdrój. Jak powiadają mędrcy, jest to wyjątkowe miejsce na polskiej mapie, gdzie można rozkoszować się mieszanką klimatu górskiego oraz morskiego. Nic dziwnego, że chętnie spędzają tutaj swój czas kuracjusze oraz turyści. Zapraszamy na spacer po najciekawszych zakamarkach Rymanowa Zdroju.

Rymanów Zdrój

Jak dojechać do Rymanowa-Zdroju i gdzie zostawić samochód?

Rymanów-Zdrój odnajdziecie w południowej części województwa podkarpackiego, w połowie drogi pomiędzy Jasłem a Sanokiem. Ze stolicy regionu, z Rzeszowa, dotrzecie na miejsce po około 1,5 h podróży samochodem. Do kurortu docierają również bezpośrednie autobusy zarówno z Rzeszowa, czy też z Krakowa. W centrum znajdują się dwa bezpłatne parkingi, które idealnie nadadzą się na początek spaceru po najciekawszych rymanowskich atrakcjach. Oba zaznaczyliśmy na mapie, a poniżej znajdziecie ich koordynaty. Nasze auto zostawiliśmy na pierwszym z nich i stąd rozpoczęliśmy nieśpieszny spacer. 

Koordynaty GPS parkingów: 49°32’37.7″N 21°50’54.6″E oraz 49°32’59.6″N 21°51’07.0″E

Co warto zobaczyć w Rymanowie-Zdroju?

Szybkie spojrzenie na poniższą mapę pozwoli dojrzeć, że większość ciekawych miejsc skupiło się w Parku Zdrojowym. Nasz spacer zapamiętamy głównie przez pryzmat kolorowych kwiatów, nieśpiesznie ulotnego czasu i pogodnych spacerowiczów. Na deser wybraliśmy się na widokowe Przymiarki oraz pognaliśmy ujrzeć przełomem Wisłoka w miejscowości Rudawka Rymanowska. Był to wybornie spędzony czas.

Rymanów Zdrój fontanna
Rymanów Zdrój

1. Park Zdrojowy

Rymanowski spacer zaczynamy w Parku Zdrojowym, który rozłożył się wzdłuż przemykającej przez Rymanów-Zdrój rzeki Tabor. Przechadzka wiedzie przyjemnie rozkwieconymi alejkami, pośród których co raz można odnaleźć mniejsze oraz większe smaczki. Teren jest zadbany, jest czysto, panuje ład i porządek. To cieszy! W widłach rzeki Tabor oraz Czarnego Potoku znajdziemy niewielki amfiteatr, z którego często rozbrzmiewają i ulatują w dal muzyczne dźwięki. Jeśli cofniecie się kilkadziesiąt metrów wzdłuż potoku, to dotrzecie do Studni Miłości. Tak naprawdę studnia jest tylko z nazwy, ponieważ nie ma w niej wody. Jednak jest to ważny punkt na mapie dla wszystkich zakochanych, którzy zawieszają na niej kolorowe kłódeczki na znak swojej miłości.

Rymanów Zdrój studnia miłości
Studnia Miłości w Rymanowie-Zdroju

Najmłodszych natomiast dużo bardziej zainteresuje Bajkowa altana na Czarnym Stawku. Chatka stoi pośrodku niewielkiego jeziorka, a w jej wnętrzu czeka kolorowy świat baśniowych postaci. Dzieci radośnie pozują tutaj do zdjęć, a dorośli z uśmiechem na twarzy odnajdują bohaterów, którzy wypełniają wspomnienia z ich dzieciństwa. Całość uzupełniają kaczki pływające po stawie.

Rymanów Zdrój park zdrojowy
Rymanów Zdrój park zdrojowy

Kolejnym punktem na mapie naszego spaceru wzdłuż nurtu rzeki Tabor jest niewielka tężnia solankowa. Jej wygląd zgrabnie komponuje się z Parkiem Zdrojowym, a podczas sprzyjającej aury, ciężko upolować przy niej miejsce. Wszystko dlatego, że po gałązkach tarniny spływa rześko woda Tytus, której aerozol solankowy korzystnie wpływa na zdrowie kuracjuszy. Spostrzegawcze oko dojrzy, że tuż obok, na ławce, przycupnęła prawdziwa dama, Pani Anna Potocka, założycielka uzdrowiska (o historii Rymanowa-Zdroju opowiemy jeszcze na końcu wpisu). Pomnik został odsłonięty w roku 2015, inaugurując obchody jubileuszu 140 rocznicy odkrycia wód mineralnych w Rymanowie Zdroju. Pomnik jest dziełem Pana Andrzeja Samborowskiego-Zajdla. Natomiast powstanie Parku Zdrojowego zawdzięczamy również Annie Potockiej, która nadzorowała prace.

Rymanów Zdrój tężnia
Rymanów Zdrój

2. Pijalnia Wód Mineralnych w Rymanowie-Zdroju

Prawdziwym skarbem Rymanowa-Zdroju są jego naturalne wody lecznice, które zostały odkryte w roku 1876. Noszą one imiona: Tytus, Klaudia oraz Celestynka. Ich nazwy upamiętniają osoby z rodziny Anny oraz Stanisława Potockich, założycieli uzdrowiska. Pomagają między innymi przy chorobach układu oddechowego, wieku dziecięcego, nieżytów żołądka oraz jelit. Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się uroczym, niewielkim budyneczku, w centralnej części Parku Zdrojowego. Przypomina on swoim kształtem pierwotny „Pawilon nad Źródłami”. Jeśli przybędziecie do środka ze swoim kubeczkiem, to zostaniecie uraczeni zdrowotną wodą bez żadnej opłaty. Po jego lewej stronie odnajdziemy niewielką fontannę z rzeźbami nazw wód leczniczych oraz kwiatową żabę i pawia. Obok Pijalni stoją drewniane pomniki założycieli Rymanowa-Zdroju. Pozostałe wody, po które możecie sięgnąć to: Staś, Marysieńka, Jan, Naftusia, Ignacy, Krokusowe, Anna, Mieczysław oraz Danuta.

Rymanów Zdrój pijalnia
Rymanów Zdrój pijalnia

3. Fontanna w Parku Zdrojowym

To właśnie ona zachwyciła nas najbardziej podczas spaceru przez Park Zdrojowy. Piękna, sporych rozmiarów, acz nie przytłaczająca i w towarzystwie kolorowych kompozycji kwiatowych. Jest to nowa inwestycja, która pozwoliła zastąpić starą fontannę. Warto pojawić się tutaj dwukrotnie. Za dnia oraz wieczorem, gdy jest fantazyjnie i kolorowo podświetlona. Fontanna stała się wizytówką uzdrowiska i chętnie jest uwieczniana na zdjęciach. Gdy turyści i kuracjusze nieco oddalą się, czyniąc okolicę spokojniejszą, wówczas dość łatwo można przydybać harcujące w okolicy wiewiórki.

Rymanów Zdrój fontanna

4. Rymanowskie Wille

Sporą atrakcją rymanowskiego spaceru będą tutejsze wille oraz drewniane pensjonaty rozsiane w okolicach Parku Zdrojowego. Powstały pod wpływem modnego na przełomie wieków stylu tyrolskiego, gdy Rymanów-Zdrój przeżywał swój złoty czas. Do 1905 roku powstało w nim aż 38 takich pensjonatów. Cześć z nich przetrwała do dzisiejszych czasów. Dlatego też spacerując po Rymanowie-Zdroju, warto zerkać na tutejszą architekturę i spróbować odszukać kilka perełek. Najbardziej urzekły nas wille niosące nazwy Opatrzność, Maria, czy też Zofia i Gołąbek. Trzeba przyznać, że dodają one uroku uzdrowisku.

Rymanów Zdrój

5. Przymiarki, czyli cudny punkt widokowy

Jeśli ktoś zapragnie górskich spacerów po okolicy, temu z całego serducha polecamy wędrówkę na czarujący punkt widokowy Przymiarki. Wystarczy, aby z Rymanowa-Zdroju obrać za towarzysza wędrówki zielony szlak. Ten, po 1,5 h odwdzięczy się czarują beskidzką panoramą. Cudnie prezentuje się z tej perspektywy Cergowa, na której znajduje się wieża widokowa. Ale tak naprawdę, w którą stronę się nie obejrzymy, tam cuda, cuda <3 Ach jakie muszą tutaj być zachody Słońca. Dla osób, które cenią sobie podobne widoki, jednak nie przepadają za długimi spacerami, mamy dobrą wiadomość.

Na miejsce można podjechać samochodem (10 min od centrum Rymanowa-Zdroju) i przespacerować raptem 300 metrów. Pamiętajcie tylko, aby mieć w pogotowiu bluzy, czy stosowne kurtki. Ponieważ za sprawą tzw. „wiatrów rymanowskich” wiatr dudni tutaj bardziej, aniżeli w osławionym w tym temacie „kieleckim”. Wszystko za sprawą nieodległej Przełęczy Dukielskiej, która jest najniżej położoną przełęczą w głównym grzbiecie Karpat. Jadąc na miejsce od strony Rymanowa-Zdroju warto zatrzymać się przy Cerkwi Zaśnięcia Przeświętej Bogarodzicy w Bałuciance, która znajduje się na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Jest to dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka, zbudowana około 1750. 

Przymiarki obok Rymanowa Zdrój
Rymanów Zdrój przymiarki
rymanów zdrój

6. Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej

Na koniec wojaży, zapraszamy nad przełom Wisłoka, do miejscowości Rudawka Rymanowska, gdzie znajduje się największą w polskich Karpatach odkrywka łupków menilitowych. Rezerwat nosi nazwę „Olzy”, czyli dokładnie tak jak miejsce nazywali przedwojenni mieszkańcy Rudawki Rymanowskiej. Nazwa ta zanikła wraz z ich wysiedleniem w roku 1946. Jeśli wierzyć naszej domowej Pani Geolog, łupki menilitowe to znakomita skała macierzysta – to z niej wygenerowały się węglowodory wydobywane z karpackich złóż. Skalna ściana ma około 30 metrów wysokości i czyni spore wrażenie. Jeśli spacerujecie Głównym Szlakiem Beskidzkim, to warto z niego odbić dosłownie 500 metrów i dać się oczarować. Szczególnie, że jest tutaj sporo miejsca na namiot i śmiało można zostać na noc. Jeśli natomiast podróżujecie samochodem, to z Rymanowa-Zdroju dotrzecie na miejsce po 18 minutach.

Olza w Rymanowie
Olza w Rymanowie

Krótka Historia Rymanowa-Zdroju

Historia Rymanowa-Zdroju sięga 1876 roku, gdy odkryto tutejsze źródła mineralne, a sam kurort został założony kilka lat później przez Stanisława oraz Annę Potockich, właścicieli sąsiedniego Rymanowa. To dzięki ich staraniom wybudowano pierwsze wille dla gości, dom zdrojowy, dworzec gościnny oraz utwardzono drogę. Największy rozkwit kurort przeżył na przełomie XIX oraz XX wieku. Przez lata przybywali do niego znamienici goście. Był i bawił tutaj arcyksiążę Albrecht Habsburg, Stanisław Wyspiański, Leon Różycki, czy też Kornel Makuszyński i Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Niestety pożary drewnianej zabudowy oraz dwie wojny światowe nie były łaskawe dla Zdroju, szczególnie, że przebiegała tutaj linia frontu, co wiązało się ze sporymi zniszczeniami. W okresie powojennym kurort powrócił na swoje właściwe, lecznice ścieżki. I tak, w roku 1947 do Rymanowa-Zdroju zaczęli przybywać pierwsi najmłodsi kuracjusze. I co ciekawe, w okresie powojennym Rymanów-Zdrój stał się drugim co do wielkości polskim kurortem dziecięcym. Drugą ciekawostką jest fakt, że pomimo że Rymanów-Zdrój może poszczycić się długoletnim stażem na polskich ziemiach, to miejscowość administracyjnie powstała dopiero w 1996 roku.

Rymanów Zdrój

Artykuł powstał we współpracy z Województwem Podkarpackim


Write A Comment