Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Rzeszowskie Piwnice to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto odwiedza magiczną stolicę Podkarpacia. Podziemna Trasa Turystyczna prowadzi nas pod płytą rzeszowskiego rynku, przez plątaninę dawnych kupieckich piwnic, prezentując historię miasta oraz regionu. Niespełna 400 metrowa trasa potrafi pochłonąć i sprawić, że w podziemiach spędzimy i półtorej, a nawet i dwie godziny. Gorąco polecamy i zapraszamy na podróże przez Podkarpacie.

rzeszowskie piwnice

Historia rzeszowskich piwnic

Mająca swoje źródła w dzikim Beskidzie Niskim rzeka Wisłok przecina po skosie stolicę województwa podkarpackiego, jakim jest Rzeszów. Na jej zachodnim brzegu odnajdziemy tutejsze centrum. Miasto otrzymało swój status na prawie magdeburskim jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku. Przecinały się tutaj szlaki kupieckie, dzięki czemu intensywnie rozwijał się handel oraz rzemiosło. Rolę magazynów handlowych pełniły piwnice, które budowano pod kamienicami oraz pod placem rynkowym. Było to o tyle proste, że podłoże pokrywała miękka gleba lessowa.

Składy w piwnicach miały sporo zalet. W podziemiach była odpowiednio niska temperatura, dzięki czemu towary nie psuły się szybko, a przy okazji chroniły je przed złodziejami i pożarami. Dodatkowo, w czasie najazdów tatarskich, piwnice zapewniały mieszkańcom schronienie. Od XVIII wieku w związku z pogorszeniem się sytuacji polityczno-gospodarczej rola piwnic zaczynała powoli zanikać. Dziś, odrestaurowane, stanowią jedną z ważniejszych atrakcji w mieście.

rzeszowskie piwnice podziemna trasa turystyczna 4
rzeszowskie piwnice
rzeszowskie piwnice
rzeszowskie piwnice

Co warto wiedzieć, przed zejściem w podziemia

Rzeszowskie piwnice cieszą się sporą popularnością. Dlatego też zalecamy, aby bilety rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, bezpośrednio na interesującą nas godzinę. Wejścia odbywają się co 20 minut w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Bilety, szczególnie w weekendy, znikają ze stołu szybciej aniżeli tutejsze przysmaki, czyli proziaki. Z uwagi na fakt, że rzeszowskie piwnice znajdują się bezpośrednio pod płytą rynku, samochód najwygodniej będzie nam pozostawić na miejscach postojowych okalających centrum miasta. Szukajmy szczęścia chociażby na parkingu przy ulicy Juliusza Słowackiego lub też na ulicy Szpitalnej. W dni robocze od godziny 8:00 do 20:00 parkując na miejskim parkingu zobowiązani jesteśmy do uiszczenia opłaty za nasz postój. Weekendy są bezpłatne.

Wejście do rzeszowskich podziemi odnajdziemy na zachodnich rubieżach rzeszowskiego rynku, tuż przy ratuszu, od ulicy Słowackiego. Wystarczy dosłownie zbiec po kilku stopniach w dół i już możemy szykować się do zwiedzania. Atrakcję Rzeszowa można zwiedzać w tradycyjny sposób oraz interaktywnie, wypełniać powierzone zadania. Jest to szczególnie atrakcyjna forma dla najmłodszych.

Trasa przez Rzeszowskie Piwnice liczy dokładnie 396 metrów oraz około półtorej setki schodów. Warto zarezerwować sobie około 1.5 godz. na zwiedzanie. Plątanina podziemnych korytarzy prowadzi nas przez liczne stanowiska, prezentując historię, kulturę i tajemnicę regionu. Trasa obejmuje łącznie 25 piwnic oraz 15 korytarzy, podczas przemierzania których zejdziemy nawet na głębokość 10 metrów w głąb ziemi. Korytarze są oświetlone stosownie do aktualnej sceny, jednak nigdy nie jest za ciemno. Pamiętajmy, że jest to podróż przez podziemia, dlatego szczególnie latem warto mieć w pogotowiu cieplejszą bluzę. Z toalety możemy skorzystać na początku trasy oraz na jej finale. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową przygotowano specjalnie dwa stanowiska, dzięki którym wirtualnie przejdą przez podziemną wystawę. 

rzeszowskie piwnice
rzeszowskie piwnice
rzeszowskie piwnice
rzeszowskie piwnice

Bilety Wstępu i godziny otwarcia

Bilet normalny na zwiedzanie rzeszowskich piwnic kosztuje 30 pln. Ulgowy, raptem pięć polskich złotych mniej. Warto pytać się o bilety rodzinne (2+2).

Zejście pod poziom rzeszowskiego rynku w zależności od sezonu jest możliwe w poniższych godzinach. Jednakże zawczasu, przed wizytą, warto sprawdzić i potwierdzić aktualne godziny otwarcia.

  • poniedziałek – nieczynne 
  • wtorek – niedziela 10.00 – 19.00 (ostatnie wejście o 18:20)
  • tel: 798 445 920
rzeszowskie piwnice
rzeszowskie piwnice
rzeszowskie piwnice

Trasa przez Rzeszowskie Piwnice

Dosłownie po kilku susach zameldujemy się tuż przy rzeźbie ropuchy Romildy, gdzie głos Piotra Fronczewskiego przybliży nam miejską legendę. Ropucha nie znalazła się ona tutaj przypadkowo, ponieważ niegdyś okolice Rzeszowa bogate były w mokradła i bagna, skąd roznosił się żabi rechot na cztery strony świata. Co ciekawe, jej bliźniaczkę możemy spotkać również na powierzchni, gdzie kumka radośnie na rzeszowskiej fontannie.

Stanowiska multimedialne, które spotkamy na naszej trasie ukazują nam historię oraz dziedzictwo miasta. Poznamy opowieści o tutejszych mieszkańcach, wielkiej polityce oraz lokalnych konfliktach pomiędzy diabłem łańcuckim, czyli Stanisławem Stadnickim, a Mikołajem Spytkiem Ligęzą. Wędrując przez podziemia poznamy Rzeszów w kilku odsłonach. Odwiedzimy warsztat, sklep kolonialny oraz karczmę, gdzie czekają na nas przepisy na podkarpackie przysmaki. Najwęższym miejscem na trasie są Lochy Tatarskie o szerokości 70 cm. Zwiedzanie rzeszowskich podziemi kończy na skrzyżowaniu ulic Króla Kazimierza oraz Baldachówki. Dosłownie cztery dziesiątki metrów od wschodniego skraju rynku w Rzeszowie. Dzięki czemu szybko powrócimy na płytę rynku i będziemy mogli kontynuować zwiedzanie Rzeszowa, tym razem wędrując już po powierzchni.

Spoglądając na opinie turystów, podziemna trasa turystyczna w Rzeszowie jest wysoko oceniania przez odwiedzających. Nie ukrywamy, że podobna jest również nasza nota po wizycie. Spędziliśmy tutaj nieśpieszne półtorej godziny, wędrując w tajemniczym półmroku.

rzeszowskie piwnice podziemna trasa turystyczna 41
rzeszowskie piwnice
rzeszowskie piwnice
Rzeszów rynek

Materiały powstały w ramach współpracy z województwem podkarpackim


Write A Comment