Gdzie można spędzić noc w Karkonoszach?

Po polskiej stronie Karkonoszy odnajdziecie aż dziesięć działających schronisk górskich oraz obiektów PTTK, w których śmiało można spędzić noc, czy też przeczekać załamanie pogody. Dla wielu turystów wizyta w schronisku to zawsze wartość dodana do górskiej wycieczki, a sami często tak modyfikujemy nasze spacery, aby przysiąść w schronisku z kubkiem gorącej herbaty. Jednak trzeba pamiętać, że z każdym rokiem górskie eskapady stają się coraz bardziej popularne i coraz trudniej jest znaleźć nocleg „z marszu”. Często rezerwacji trzeba dokonać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. I nic w tym dziwnego, gdyż perspektywa spędzenia nocy hen wysoko w górach jest zwyczajnie magiczna. Szczególnie, że w Karkonoskim Parku Narodowym innej opcji nie ma, bowiem dla dobra przyrody obowiązuje zakaz biwakowania i tułania się nocą po górach. Zapraszamy na krótki wpis, w którym podpowiemy gdzie szukać schronisk i jak do nich najszybciej dotrzeć.

schroniska karkonosze 4

1. Schronisko Kamieńczyk

Tuż przy najwyższym karkonoskim wodospadzie, po polskiej stronie gór, znajduje się niewielkie Schronisko Kamieńczyk. Dotrzecie do niego z centrum Szklarskiej Poręby w godzinę, podążając za czerwonymi znakami szlaków lub w 30 min z płatnego parkingu przy Szosie Czeskiej. Historia schroniska sięga XIX wieku, gdy funkcjonowało ono pod nazwą Zackelfallbaude, która to pochodziła od niemieckiej nazwy wodospadu, czyli Zackelfall. Po wojnie w budynku funkcjonowała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, a później był tu ośrodek wypoczynkowy Prokuratury Wrocławskiej. Niestety podczas prac remontowych spłonął w 1984 roku. Budynek w katastrofalnym stanie przejęła rodzina Sieleckich, która wydźwignęła karkonoskie schronisko z ruiny. Obecnie znajduje się tutaj bufet oraz pokoje z dziewiętnastoma miejscami noclegowymi. Z uwagi na bliskość wodospadu, panuje tutaj zazwyczaj spory ruch. Tutaj znajdziecie opis szlaku pod schronisko i do najwyższego polskiego wodospadu w Karkonoszach.

Telefon: 75 752 60 85
www: brak strony internetowej

Schronisko PTTK Na Hali Szrenickiej

Schronisko PTTK Na Hali Szrenickiej znajduje się godzinę drogi od Schroniska Kamieńczyk, również przy czerwonym szlaku. Ze Szklarskiej Poręby dotrzecie tutaj po 2 h szeroką, wybrukowaną drogą. Położone jest na środku Hali Szrenickiej na wysokości 1200 m n.p.m. Obecne schronisko stoi w miejscu w którym w 1786 postawiono budę pasterską, która nazywała się „Nowa Buda Śląska”. Gdy okazało się, że turystów szturmujących bramy Karkonoszy jest nad wyraz dużo, została przekształcona najpierw w gospodę, a następnie w schronisko. Przez lata było przebudowywane i rozbudowywane. Obecnie jest największym wysokogórskim schroniskiem w Karkonoszach z ponad setką miejsc noclegowych. Osobiście nie mamy dobrych wspomnień z noclegów w tym miejscu, wolimy wybierać sąsiednie schronisko na Szrenicy.

Telefon: 75 753 32 70    
www: https://halaszrenicka.pl/
email: halaszrenicka@op.pl

Schronisko na Hali Szrenickiej

3. Schronisko Szrenica

Schronisko Szrenica jak sama nazwa wskazuje znajduje się na szczycie kopulastej Szrenicy, na wysokości 1362 m n.p.m., tuż obok głównego grzbietu Karkonoszy oraz formacji skalnej Trzy Świnki. Dwa kwadranse od schroniska na Hali Szrenickiej, 2h 45 min od Szklarskiej Poręby i 11 minut od górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę. Jest to względnie młode schronisko, ponieważ powstało dopiero w 1922 roku, po tym jak władze czechosłowackie nie przedłużyły koncesji Franzowi Endlerowi, ówczesnemu właścicielowi pobliskiego schroniska Endlerbaude (czes. Vosecka bouda). W 1972 roku pożar strawił ok. 70% dachu, a schronisko zostało zamknięte na długie lata. Finalnie kupiła je rodzina Kłopotowskich, przywracając do życia. Obecnie mieści się tutaj około 90 miejsc noclegowych.

Telefon: 75 752 60 11
www: https://szrenica.pl/
email: szrenica@szrenica.pl

Szrenica Schronisko
Karkonosze

4. Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem

Mamy spory sentyment do Schroniska PTTK pod Łabskim Szczytem, które jest jednym z najstarszych schronisk w Karkonoszach. Pierwsze wzmianki pochodzą z okresu wojny trzydziestoletniej, pomiędzy 1618 a 1648 rokiem i pierwotnie pełniło rolę budy pasterskiej. Znajduje się na Hali pod Łabskim Szczytem, do której dotrzecie po około 2h ze Szklarskiej Poręby lub po 45 min ze Szrenicy. Podobnie jak w przypadku innych karkonoskich schronisk, tak i to strawił ogień. Tragedia rozegrała się w 1915 roku. Budynek po odbudowie niestety był już znacznie skromniejszy. W Schronisku pod Łabskim Szczytem znajduje się 38 miejsc noclegowych. A tutaj znajdziecie opis szlaku ze Szklarskiej Poręby do schroniska pod Łabskim Szczytem.

Telefon: 518 730 177
www: brak
email: pod.labskim.szczytem@o2.pl

Kukułcze Skały oraz Wahadło
Łabski Szczyt

5. Schronisko PTTK „Odrodzenie” na Przełęczy Karkonoskiej

Dosłownie w połowie Drogi Przyjaźni Polsko – Czeskiej, na Przełęczy Karkonoskiej, znajduje się sympatyczne schronisko Odrodzenie. Ze Szklarskiej Poręby dotrzecie tutaj po 5,5 h, natomiast z Karpacza po 3,5 h. Schronisko powstało w 1928 roku, by po kilku latach zostać przejęte na potrzeby nazistowskiej organizacji Hitlerjugend. Po wojnie trafiło pod skrzydła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Obecnie może przenocować tutaj 112 osób. Sąsiaduje z czeskim schroniskiem Spindlerowa Bouda, pod które można podjechać samochodem. 

Telefon: 780 152 207
www: https://www.schroniskoodrodzenie.pl/
email: piotrkaczmarek2@op.pl

6. Schronisko PTTK Samotnia

Schronisko ulokowane nad brzegiem Małego Stawu jest uznawane za najbardziej klimatyczne schronisko w Karkonoszach. Turystów zachwyca nie tylko lokalizacja oraz atmosfera, która tutaj panuje. Z Karpacza dotrzecie na miejsce dosłownie po 2h, a zejście z czerwonego szlaku przemierzającego Karkonosze zajmuje około pół godziny. Samotnia uznawana jest także za jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze informacje o niewielkim domku położonym nad Małym Stawem pochodzą już z odległego 1670 roku. Obecnie w jest tu 50 miejsc noclegowych. Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł pełen ciekawostek o szlaku do Samotni z Karpacza.

Telefon: 75 761 93 76
www: http://www.samotnia.com.pl/
email: schronisko@samotnia.com.pl

Samotnia w Karkonoszach

7. Schronisko PTTK Strzecha Akademicka

Dosłownie 10 minut od schroniska Samotnia w stronę znaczonego na czerwono Głównego Szlaku Sudeckiego znajduje się kolejne karkonoskie schronisko – Strzecha Akademicka. Jest to również jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, którego historia sięga 1642 roku. Tutejsi gospodarze witali turystów grą na rogu oraz słynęli z wyjątkowej nalewki na szyszkach. W 1896 roku powstał trzykondygnacyjny budynek, który spłonął od nieszczelnego kominka pierwszego dnia kwietnia 1906 roku. Pech chciał, że pierwsze zgłoszenia o pożarze zostały potraktowane przez straż jako primaaprilisowy żart. Obiekt został odbudowany i uruchomiony jeszcze jesienią tego samego roku. Po drugiej wojnie światowej schronisko prowadzili krakowscy studenci i z tego okresu pochodzi jego dzisiejsza nazwa. Po nich obiekt przeszedł w ręce Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Obecnie Strzecha Akademicka oferuje około 90 miejsc noclegowych.

Telefon: 75 753 52 75
www: http://www.strzechaakademicka.pl/
email: info@strzechaakademicka.com

strzecha akademicka karkonosze
schroniska karkonosze 2

8. Schronisko Górskie Dom Śląski

Na Równi pod Śnieżką, przy Głównym Szlaku Sudeckim znajduje się najwyżej położone schronisko w polskich Sudetach, Dom Śląski. Już w XVII wieku powstała tutaj pierwsza buda pasterska, a obecne schronisko jest już trzecim budynkiem w tym miejscu. Powstało ono w 1922 roku w formie charakterystycznej dla ówczesnych niemieckich sudeckich schronisk. W okresie powojennym funkcjonowała tutaj strażnica WOP’u. Obecnie w Domu Śląskim jest 57 miejsc noclegowych. Na królową Karkonoszy – Śnieżkę jest stąd raptem 40 minut.

Telefon: 75 612 67 00
www: https://domslaski.pl/
email: info@domslaski.pl

schroniska karkonosze 5
Śnieżka

9. Schronisko PTTK Na Przełęczy Okraj

Na wschodnich krańcach Karkonoskiego Parku Narodowego, pomiędzy Grzbietem Kowarskim a Lasockim Grzbietem, tuż przy przejściu granicznym z Czechami, znajduje się jeszcze jedno karkonoskie schronisko. Mieści się ono w drewnianym budynku powstałym w 1975 roku. Jednakże wróćmy do przeszłości – pasterskie budy pojawiły się na Przełęczy Okraj jeszcze w 1690 roku, natomiast pierwsze prawdziwe schronisko powstało tutaj na początku XIX wieku. Znajdziecie w nim 40 miejsc noclegowych.

Telefon: 75 611 20 36
www: https://schroniskookraj.pl/
email: schroniskookraj@gmail.com 

10. Schronisko PTTK Kochanówka

Tuż przy magicznym wodospadzie Szklarki, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, znajduje się malusieńkie Schronisko PTTK Kochanówka. Traficie do niego dosłownie po 10 minutach. Wystarczy zostawić samochód na parkingu przy drodze łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą. Na początku, jeszcze w XVII wieku, powstał tutaj niewielki bufet, który z czasem wyewoluował w schronisko. Obecny budynek pochodzi z w 1868 roku i w środku znajdziecie 12 miejsc noclegowych.

Telefon: 781 024 159

wodospad Szklarki

Mapa schronisk w Karkonoszach po polskiej stronie


Materiał powstał we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach realizacji projektu pn. Poprawa stanu łączności ekologicznej w Karkonoskim Parku Narodowym i jego otulinie dofinansowanego ze środków MF EOG (85%) i budżetu państwa (15%)

logo kpn kolor

Write A Comment