Wielka Siklawa w Tatrach

– Siklawa znajduje się w Tatrach Wysokich
– Na wycieczkę pod wodospad Siklawa zarezerwujcie sobie około 7h
– Szlak nie jest trudny, jednak trzeba mieć odrobinę kondycji

Siklawa kryjąca się w Tatrach Wysokich w Dolinie Roztoki, jest największym wodospadem w Polsce. Spływa grzmiącymi kaskadami z progu wysokiego na około 65-70 metrów, tworząc piękną, często tęczową mgiełkę. Turyści chętnie przystają tutaj, siadają na kamieniu i kontemplują, bo rozmawiać przy takim nawale decybeli bywa po prostu ciężko. Najpiękniej jest tutaj przy słonecznej pogodzie, tuż po opadach deszczu. Z uwagi na swój ogrom, zwana jest ona także Wielką Siklawą, a kiedyś Siklawą Wodą. I uwaga, często bywa mylona z Siklawicą, którą odnajdziecie na końcu Doliny Strążyskiej, u podstaw Giewontu w Tatrach Zachodnich.

kozica wilk baner1

Pamiętajmy również, że Siklawa jest największym, aczkolwiek nie najwyższym tatrzańskim wodospadem. Tym najwyższym jest Ciężka Siklawa, znajdująca się w słowackich Tatrach Wysokich. Osiąga ona wysokość około 100 metrów! Dla wielu osób Siklawa jest jedną z najważniejszych atrakcji w Tatrach i trudno się z nimi nie zgodzić. Dlatego dziś zapraszamy Was na spacer pod wodospad. A Trzeba przyznać, że trochę szlaku przed Wami będzie. A wiedzie on z Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. A wyżej jest jeszcze Dolina Pięciu Stawów. Naprawdę warto, bo to cudnie piękny skrawek tatrzańskiej krainy ?

Wielka Siklawa
Wielka Siklawa w Tatrach
Dolina Roztoki
podążając do wodospadu Siklawa warto oglądać się za siebie

Parking nad Morskim Okiem

Aby wyruszyć ku przygodzie, najlepiej będzie zostawić samochód na słynnym parkingu na Palenicy Białczańskiej. Jest to dokładnie ten sam parking, który możecie wykorzystać, aby dotrzeć nad Morskie Oko. Pamiętajcie, że obecnie rezerwacja parkingu na Palenicy Białczańskiej możliwa jest jedynie online. W sezonie zdecydowanie warto rozważyć rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli okaże się, że parking ten jest pełny, to istnieje opcja, aby zostawić samochód na parkingu rezerwowym w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej oraz w rejonie Polany Zgorzelisko (stąd kursuje w sezonie komunikacja publiczna).

Ewentualnie zawsze możecie wskoczyć w kursujące z Zakopanego busy z napisem „Morskie Oko”, które podróżuje słynną Drogą Oswalda Balzera oraz przejeżdża tuż przy przejściu granicznym Łysa Polana. Po opuszczeniu pojazdu musicie jeszcze jedynie wykupić wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego (można płacić kartą, ale czasem terminale psują się lub zakupić bilety online) i można wyruszyć już w drogę, czerwonym szlakiem. Koszt parkingu na Palenicy Białczańskiej wynosi 35 pln.

Morskie Oko Parking
Parking nad Morskim Okiem

Szlak do Wodospadu Siklawa przez Wodogrzmoty

Trasa do Wielkiej Siklawy: Palenica Białczańska (parking) – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Wodospad Siklawa

Do wodospadu Siklawa prowadzi zielony szlak turystyczny, prowadzący od Wodogrzmotów Mickiewicza nad Wielki Staw. Dojście pod wodospad zajmuje około 2h 40 min , a powrót tą samą trasą zajmie Wam 30 min mniej. Zatem na całość trzeba zarezerwować sobie minimum 5 h, choć wierzymy, że wskoczycie jeszcze do Doliny Pięciu Stawów. Zatem będzie to całodniowa wycieczka w Tatry.

Prawda jest taka, że im wcześniej pognacie na szlak, tym spora szansa, że będziecie mieć Siklawę tylko dla siebie. Warto rozważyć taką opcję, ponieważ szczególnie w sezonie bywa tutaj szalenie tłoczono. Szlak przez pierwsze trzy kwadranse wiedzie bitumiczną nawierzchnią. W tym czasie pokonacie prawie 3 km i będziecie mogli zapuścić żurawia na stronę słowacką i dojrzeć chociażby Pana całych Tatr, czyli najwyższy tatrzański szczyt – Gerlach.

morskie oko parking - Palenica Białczańska
Morskie Oko

Gdy będzie do Was docierał łoskot spadającej wody, to będzie niechybny znak, że docieracie do końca pierwszego odcinka. Przed Wami urocze Wodogrzmoty Mickiewicza. Składają się z trzech większych i kilku mniejszych kaskad na potoku Roztoka. Te większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Średni Wodogrzmot oraz Niżni Wodogrzmot. Nazwa jak łatwo się domyśleć, wzięła się od huku, czyli grzmotu, jaki tworzą kaskady, szczególnie tuż po opadach deszczu. Co ciekawe, nasz wieszcz nie był nigdy w Tatrach, ani nie wychwalał ich w swoich pracach. Jednak w roku 1891 Towarzystwo Tatrzańskie postanowiło uczcić Pana Adama, którego prochy sprowadzono rok wcześniej na krakowski Wawel.

Zaraz za nimi znajduje się spory plac z toaletami, ławeczkami oraz krzyżówką szlaków. Na wprost, dalej, wiedzie asfaltowa droga nad Morskie Oko i dalej na choćby na Rysy. W lewo odbija zielony szlak do schroniska w Dolinie Roztoki. Natomiast Was interesują zielone szlakówki w prawo. Do Wielkiej Siklawy pozostało już tylko 2h.

droga na morskie oko
Wodogrzmoty Mickiewicza

Doliną Roztoki wprost do Wielkiej Siklawy

Teraz już nie ma taryfy ulgowej. Szlak mocno zaczyna się wspinać, a przed Wami 566 metrów przewyższenia. Całkiem sporo, zatem w drogę. Szumiący potok obok szlaku, to woda, która spływa z Doliny Pięciu Stawów, a dokładniej to z Wielkiego Stawu Polskiego. Po prawej stronie towarzyszy Wam masyw Wołoszyna, a po lewej wyrasta Opalony Wierch oraz Miedziane. Szlak wiedzie głownie lasem, jednak miejscami bywa i na czym oko zawiesić. Gdy w prawo wystartuje czarny szlak do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, będzie to znak, że do Siklawy zostało Wam już mniej więcej 30 minut marszu, który powinien dość szybko minąć.

Prawda, że piękny? Siklawa spada z progu ściany Stawiarskiej, która oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Dolinę Roztoki. W zależności od poziomu wody w Wielkim Stawie, wodospad spada dwiema lub trzema strugami. Nachylenie ściany wynosi około 35°, a wysokość progu to już około 65–70 metrów. Całość imponująca i głośna. Sława Siklawy rozbrzmiewała już na początku XIX wieku, gdy była celem górskich wycieczek.

Siklawa
Wielka Siklawa
w drodze do Wielkiej Siklawy

Pamiętajcie, że wspinaczka do Doliny Pięciu Stawów, gdy szlak może być oblodzony, jest niebezpieczna. Wiedzie on bowiem przez długi pas wygładzeń polodowcowych, czyli tak zwane Danielki. W roku 1924 poślizgnął się i zginął tutaj przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Daniel (stad ich nazwa). Jeśli chcecie w takich warunkach dotrzeć do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, to z całego serca sugerujemy, aby skorzystać z czarnego szlaku, który chwilę wcześniej minęliście.

Reasumując, Wodospad Siklawa to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych w Tatrach. Aby dotrzeć do niego, wcale nie potrzeba dużego doświadczenia. Szlak jest stosunkowo prosty, nie ma tutaj ubezpieczeń. Trzeba tylko wykazać się odpowiednią kondycją, ponieważ przewyższenie może zaskoczyć. Siklawa uwieczniana została przez wielu malarzy, a także poetów, ale temu akurat nie ma co się dziwić.

Siklawa
Siklawa w Tatrach <3
Siklawa w Tatrach
Siklawa
gdy jest ślisko, ten odcinek z nad Siklawy bywa niebezpieczny
Dolina Pięciu Stawów
a to już nieco wyżej, w Dolinie Pięciu Stawów

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

  1. Czy można przejść dalej z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstową Czubę, Świstową Kopę i dalej niebieskim szlakiem do Morskiego Oka? Czy to trudna trasa? Ile mniej więcej czas dojścia? Spod Siklawy do Doliny Pięciu Stawów lepiej wrócić do czarnego szlaku?

    • Szlak przez Świstówkę jest szalenie piękny, spod Siklawy przez schronisko w Dolinie Pięciu Stawów do Morskiego Oka trzeba liczyć około 2h. Nie jest to nad wyraz trudny szlak, jednak warto pamiętać, że zimą szlak jest zamykany (zagrożenie lawinowe)

Write A Comment