Skamieniałe Miasto
Ciężkowice

Czas: 1h – w jedną stronę; Dystans: 2,1 km; Przewyższenie: 153 m; Trasa na mapie: tutaj

Skamieniałe Miasto. Można by rzec, że cudze chwalicie, a swego nie znacie. Dlatego dziś zabierzemy Was do Skamieniałego Miasta, zlokalizowanego we wschodniej Małopolsce, tuż obok miejscowości Ciężkowice. Jest to świetny pomysł na spędzenie kilku godzin w ciekawym miejscu owianym legendami. Skamieniałe Miasto znajduje się w połowie drogi pomiędzy Tarnowem a Nowym Sączem. Samochód zatrzymujemy na bezpłatnym, średnich rozmiarów parkingu, usytuowanym po lewej stronie drogi jadąc od Tarnowa. Wjazd znajduje się tuż przed przerzuconą nad drogą kładką.

Skamieniałe Miasto

Jest tutaj mały bar gdzie możemy coś przekąsić, bezpłatne dwa toi-toie oraz kilka ławeczek. Jeśli zapomnieliśmy wody, nic strasznego, u bram Miasta, po prawej stronie bije źródełko 😊 Za wstęp do atrakcji nie jest pobierana żadna opłata! Nic, tylko korzystać! Całość wycieczki powinna zająć Wam nieśpieszne 1,5 – 2 h. Nie ma tutaj straszliwych podejść, ani przepaści. Spaceruje się przyjemnie i nie sposób się pogubić. Jednak z wózkiem dziecięcym nie damy już rady. A teraz, nim porządnie zasznurujecie buty, posłuchajcie legend:

Dawno temu, włodarze, tutejszego grodu, bardziej niż na rządzeniu skupiali się na hulaszczych zabawach, imprezach okraszonych morzem alkoholu oraz rozpusty, kompletnie nie przejmując się losem grodu. Było tak źle, że w końcu dosięgła ich okrutna kara. Całe miasto skamieniało! A lokatorzy Ratusza, położonego tuż nad rzeką Białą umierają z pragnienia. Rzeka jest tak blisko a jednak poza zasięgiem ręki. Istne tortury. Jednak wierząc w przepowiednie, powrócą oni do żywych, jak tylko wody Białej dosięgną szczelin na wierzchołku wychodni.

Skamieniałe Miasto Cieżkowice
Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Tak naprawdę, praktycznie każda tutejsza skała ma swoja własną, osobistą historię. Ma również i sąsiednia, leżąca poza Miastem, Skałka Czarownica. Jest ona najlepiej widoczna z drogi, gdy podróżujemy w odwrotnym kierunku, czyli z N. Sącza do Tarnowa. Tuż przed naszym Miastem, po lewej stronie, ujrzymy charakterystyczny kamienny, haczykowaty nos. Jakby na niego nie patrzeć, jakby na niego nie spoglądać, będzie to nos wiedzmy. Oczywiście złośliwej, niegodnej, którą spotkała kara, gdy złorzeczyła księdzu śpieszącemu z sakramentem do poważnie chorego. Zatem strzeżcie się, bo nigdy nie wiadomo co może nas tutaj spotkać 😀 O dziwo Justii, jako geolog, upiera się ku mniej spektakularnej genezie skał, jakoby skały miały się narodzić z piaskowców eoceńskich powstałych w środowisku morskim miliony lat temu, a następnie ulec erozji po wypiętrzeniu. W „poważnej literaturze” występują jako gruboziarnisty piaskowiec ciężkowicki.

Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Skamieniałe Miasto zwiedzanie

Prawie wszystkie atrakcje Skamieniałego Miasta znajdują się po naszej stronie drogi. Prawie, ponieważ dwie skałki, Czarownica oraz Ratusz położone są po drugiej stronie szosy, gdzie zaprowadzi nas wspomniana wcześniej kładka. Z doświadczenia wiemy, że lepiej od razu wybrać się na spacer przez przeprawę, ponieważ później, po powrocie z właściwego spaceru, zwyczajnie już nam się nie będzie chciało 😉  Psst dlatego nie mamy charakterystycznego zdjęcia Czarownicy, ale o tym ciii ☹ Kładka wyprowadza nas bezpiecznie na galeryjkę widokową, z której możemy podziwiać Czarownicę, choć to jeszcze nie jest ten sławny profil. Aby go ujrzeć potrzebujemy zejść niżej. Tuż przy kładce, po lewej stronie schodzi ścieżka i wystarczy przespacerować następnie kilkadziesiąt kroków chodnikiem. Całość po tej stronie rzeki to kwestia kilku, maksymalnie 5 – 7 minut.

Skamieniałe Miasto Cieżkowice
Skamieniałe Miasto Cieżkowice
Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Wracając na parking, ujrzymy na jego końcu dwa duże, nagie miecze. Skojarzenia są właściwe i jak łatwo się domyślić, mająca kształt baszty, wysoka na 17 metrów, skała zlokalizowana obok nich to Grunwald. Obecna nazwa została nadana w roku 1910, w rocznicę bitwy. Znajduje się tutaj również pamiątkowa tablica, umieszczona wysoko w skale, ufundowana przez Ignacego Paderewskiego. Według legend, raz do roku, w tajemniczej szczelinie, pojawia się ogromny skarb. Jednak nie warto go szukać! Jeśli skusicie się na bogactwo, szczelina zamknie się z hukiem pochłaniając skarby i Was. Dlatego też skała ta wcześniej nosiła nazwę Piekiełka.

Mając na koncie pierwsze trzy ostańce, możecie śmiało przekroczyć główną Bramę Miasta. U progu, po prawej stronie jest anonsowane wcześniej źródełko. Widzieliśmy nawet mieszkańców napełniających butelki, więc woda musi być dobra 😊 Podążamy niebieskim szlakiem i dosłownie po kilku chwilach docieramy do miejsca, gdzie odnajdziemy liczne ławy, siedziska oraz miejsce na ognisko. Jest to Wąwóz Harcerzy. Nad wąwozem górują jeszcze niewidoczne w leśnych odstępach, dwie Warownie, Górna oraz Dolna, do których docieramy po kolejnych kilkunastu krokach. To one broniły dostępu do legendarnego miasta.

Skamieniałe Miasto Cieżkowice
Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Tak naprawdę, obie warownie są pozostałością po kamieniołomie, z którego czerpano materiał do budowy tutejszej linii kolejowej. Spostrzegawcze oczy dojrzą na Górnej Warowni mocno wytarte, XIX – wieczne podpisy kamieniarzy. Można stąd dotrzeć do jaskiń w nieodległym kamieniołomie, które zamieszkują teraz nietoperze. Jednak kto będzie sobie zawracał głowę przedmurzem, jeśli czeka go prosta droga do centrum Miasta! Szlak wiedzie teraz po schodach, ale podejście jest krótkie, bezbolesne i szybko docieramy do Skały Orzeł, a następnie do Pianina, Pieczarki, Żółwia, Piekiełka, Grzyba. Wszystko jest ładnie opisane, formy skalne współgrają z nazwami, wydaje nam się, że szczególnie dzieci będą miały tutaj radochę w odkrywaniu i zgadywaniu co, co krok podpowiada im  wyobraźnia 😉 Na szczycie wzniesienia odnajdziecie Skałkę Borsuk. Trochę powątpiewamy, ale podobno to tutaj, niegodziwy, acz skrupulatny rycerz, tak bardzo chciwie pilnował skarbów, że padł z wycieńczenia oraz głodu! Według nas to najbardziej atrakcyjny fragment szlaku!!!

Skamieniałe Miasto Cieżkowice (1)
Skamieniałe Miasto Cieżkowice (

Po atrakcjach następuje chwila wytchnienia, przemykamy skosem przez delikatną łączkę, by naszym oczom ukazały się krajowe piramidy! Niespecjalnie wysokie, sięgające 5 metrów, ale własne! Zresztą, nawet jak się pogubimy, to skałki są ładnie opisane i do każdej z nich prowadzi mocno wydeptana ścieżka. Wnet, podążając za szlakiem, dotrzemy do Skałki zwanej Pustelnią, gdzie pomieszkiwał eremita, jedyny ocalały z zagłady Miasta. Następnie mijamy Basztę Paderewskiego, gdzie w 125 rocznicę narodzin kompozytora została wmurowana pamiątkowa tablica. Jest też Skała Cyganka, której chyba nikt nie jest wstanie rozszyfrować, Skałka Grzybek oraz Skałka z Krzyżem. Co ciekawe, na tej ostatniej znajdował się niegdyś kościół, którego mający problemy z nałogami proboszcz przegrał w karty z Diabłem. Pomiędzy ostatnimi dwiema skałkami spacerujemy niewielka łąką, z której rozpościera się wspaniały widok na Góry Grybowskie <3

Skamieniałe Miasto Cieżkowice (2)
Skamieniałe-Miasto-Cieżkowice-24
Skamieniałe-Miasto-Cieżkowice-26
Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Wąwóz Czarownic

I to byłby już koniec wędrówki po Skamieniałym Mieście. Jednak na deser czeka nas nie lada gratka! Warto zejść za ścieżką w dół, do asfaltowej drogi, tutaj skręcić w prawo, przejść wzdłuż ulicy 50 metrów i czmychnąć w dół, przez bramę, w Wąwóz Czarownic (jest też bezpłatny parking), do wodospadu. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najciekawszych atrakcji okolic Cieżkowic, choć ulokowana już poza rezerwatem Skamieniałe Miasto. Całość to dodatkowe kilkanaście minut w jedną stronę, więc nawet nie warto się zastanawiać, czy warto, bo warto 😉

Skamieniałe-Miasto-Cieżkowice-5
Skamieniałe Miasto Cieżkowice
Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Szlak nie jest trudny, każda sprawna osoba z radością go pokona. Mimo, że w mniej deszczowe dni, wodospad nie robi większego wrażenia, to strome, skalne zbocza, wysokie na kilkanaście metrów oraz dno wąwozu, szerokie maksymalnie na trzy, tworzą piękną scenerię. Wkraczamy jakby do zielonej bajki, by na końcu ujrzeć spadające z kilkunastu metrów strugi potoku Ostruszanki! Powiada się, że początek strumykowi dają łzy rozpaczy dziewczyny wydanej przez Cieszka pewnemu rycerzowi z Rożnowa, wbrew prawu gościnności. Nieszczęśliwa dziewczyna, śpiąc w skalnej pieczarze, nadal wylewa strumienie łez. Powrót odbywa się tą samą drogą. Jednak pamiętajcie, że w wąwozie, na dnie, czarownice urządzały zloty, dlatego miejcie się na baczności po zachodzie Słońca. Nim wybierzecie się na szlak, pamiętajcie jeszcze o dobrych butach! Przydadzą się na leśnych ostępach 😉 Niestety, niektóre skałki zostały „przyozdobione” bazgrołami, które mocno szpecą. Jeżeli cenicie sobie spacery pośród ostańców to możemy również polecić Rezerwat Prządki!

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Write A Comment

Inline
Inline