Magia Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach

– Skamieniałe Miasto Ciężkowice znajduje się niedaleko Tarnowa
– wejście na teren atrakcji oraz parking są płatne
– warto zarezerwować sobie na całość ok 2h
– na koniec wpadnijcie również do Wąwozu Czarownic

Skamieniałe Miasto to wyśmienity pomysł na spędzenie kilku godzin w fantazyjnym miejscu, które jest owiane licznymi legendami. Całość wycieczki po Ciężkowicach powinna zająć Wam nieśpieszne 2 h. Nie ma tutaj straszliwych podejść, ani przepaści. Spaceruje się natomiast przyjemnie i nie sposób się pogubić. Jednak pamiętajcie, że nie jest to wycieczka na spacer z wózkiem dziecięcym.

Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Dojazd do Ciężkowic oraz parking

Miasto znajduje się we wschodniej Małopolsce, tuż obok miejscowości Ciężkowice, w połowie drogi pomiędzy Tarnowem a Nowym Sączem. Samochód śmiało możecie zostawić na płatnym parkingu (za pierwszą godzinę zapłacicie 5 zł, za 3 godziny postoju 10 zł, a każda kolejna rozpoczęta godzina to 5 zł). Jeśli będziecie jechać od Tarnowa, to wjazd znajduje się po lewej stronie drogi, tuż przed przerzuconą nad drogą kładką. Jest tutaj mały bar, bezpłatne dwa toi-toie oraz kilka ławeczek. Jeśli zapomnieliśmy wody, nic strasznego, u bram Miasta, po prawej stronie bije źródełko. Nic, tylko korzystać!

Koordynaty GPS parkingu przy Skamieniałym Mieście: 49°46’34.9″N 20°57’50.5″E

Skamieniałe Miasto Cieżkowice 7
Parking przy Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach

Zwiedzanie Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach

Czas zwiedzania: 1h (w jedną stronę); Dystans: 2,1 km; Przewyższenie: 153 m;

Wejście na obszar Skamieniałego Miasta jest płatne – opłata za korzystanie z infrastruktury na ścieżce przyrodniczo-historycznej „Szlakiem Legend” to 7zł (normalny), 5 zł (ulgowy). Na całość zarezerwujcie sobie ok 2h. Prawie wszystkie atrakcje Skamieniałego Miasta znajdują się po tej samej stronie drogi co parking. Jedynie Czarownica oraz Ratusz położone są po drugiej stronie szosy, gdzie zaprowadzi Was kładka przerzucona nad szosą. Z doświadczenia wiemy, że lepiej od razu wybrać się tutaj, ponieważ później, po powrocie ze Skalnego Miasta, może ten fragment łatwo umknąć z głowy 🙂 Kładka wyprowadza bezpiecznie na galeryjkę widokową, z której możemy podziwiać Czarownicę, choć to jeszcze nie jest ten sławny profil. Aby go ujrzeć najlepiej zejść niżej do szosy i przespacerować kilkadziesiąt kroków chodnikiem. Całość po tej stronie rzeki to kwestia kilku, maksymalnie 5 – 7 minut

Szlak przez Skamieniałe Miasto (Mapa)

Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Wracając na parking, ujrzycie na jego końcu dwa duże, nagie miecze. Skojarzenia są właściwe i łatwo się domyślić, że położona obok wysoka na 17 metrów baszta to Grunwald. Obecna nazwa została nadana w roku 1910, w rocznicę bitwy. Znajduje się tutaj również pamiątkowa tablica, umieszczona wysoko w skale, ufundowana przez Ignacego Paderewskiego. Według legend, raz do roku, w tajemniczej szczelinie, pojawia się ogromny skarb. Jednak nie warto go szukać! Jeśli skusicie się na bogactwo, szczelina zamknie się z hukiem pochłaniając skarby i Was. Dlatego też skała ta wcześniej nosiła nazwę Piekiełka.

Mając na koncie pierwsze trzy ostańce, możecie śmiało przekroczyć główną Bramę Skamieniałego Miasta. U progu, po prawej stronie jest anonsowane wcześniej źródełko. Widzieliśmy nawet mieszkańców napełniających butelki, więc woda musi być dobra 🙂 Podążamy niebieskim szlakiem i dosłownie po kilku chwilach szlak dociera do miejsca, gdzie odnajdziecie liczne ławy, siedziska oraz miejsce na ognisko. Jest to Wąwóz Harcerzy. Nad wąwozem górują jeszcze niewidoczne w leśnych odstępach, dwie Warownie, Górna oraz Dolna, do których dotrzecie po kolejnych kilkunastu krokach. To one broniły dostępu do legendarnego miasta.

Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Warownia oraz Piramidy w Skamieniałym Mieście

Tak naprawdę, obie warownie są pozostałością po kamieniołomie, z którego czerpano materiał do budowy tutejszej linii kolejowej. Spostrzegawcze oczy dojrzą na Górnej Warowni mocno wytarte, XIX – wieczne podpisy kamieniarzy. Można stąd dotrzeć do jaskiń w nieodległym kamieniołomie, które zamieszkują teraz nietoperze. Jednak kto będzie sobie zawracał głowę przedmurzem, jeśli czeka go prosta droga do centrum Miasta! Szlak co prawda wiedzie tutaj po schodach, ale podejście jest krótkie, bezbolesne i szybko dociera do kolejnych skałek. Jest Skała Orzeł, Pianino, Pieczarki, Żółw, Piekiełko czy też Grzyb. Wszystko jest ładnie opisane, a formy skalne współgrają z nazwami. Wydaje nam się, że szczególnie dzieci będą miały tutaj radochę w odkrywaniu i zgadywaniu co podpowiada im wyobraźnia 🙂 Na szczycie wzniesienia odnajdziecie Skałkę Borsuk. Trochę powątpiewamy, ale podobno to tutaj, niegodziwy, acz skrupulatny rycerz, tak bardzo chciwie pilnował skarbów, że padł z wycieńczenia oraz głodu! Według nas to najbardziej atrakcyjny fragment szlaku!!!

Skamieniałe Miasto Cieżkowice (1)
Skamieniałe Miasto Cieżkowice (

Po atrakcjach następuje chwila wytchnienia, a szlak przemyka skosem przez delikatną łączkę, by dotrzeć do krajowych piramid! Niespecjalnie wysokie, sięgające 5 metrów, ale własne! Zresztą, nawet jak się pogubimy, to skałki są ładnie opisane i do każdej z nich prowadzi mocno wydeptana ścieżka. Wnet, podążając za szlakiem, dotrzecie do Skałki zwanej Pustelnią, gdzie pomieszkiwał eremita, jedyny ocalały z zagłady Miasta. Następnie mija się Basztę Paderewskiego, gdzie w 125 rocznicę narodzin kompozytora została wmurowana pamiątkowa tablica. Jest też Skała Cyganka, której chyba nikt nie jest wstanie rozszyfrować, Skałka Grzybek oraz Skałka z Krzyżem. Co ciekawe, na tej ostatniej znajdował się niegdyś kościół, którego mający problemy z nałogami proboszcz przegrał w karty z Diabłem. Pomiędzy ostatnimi dwiema skałkami spaceruje się niewielka łąką, z której rozpościera się wspaniały widok na Góry Grybowskie <3

Skamieniałe Miasto Cieżkowice (2)
Skamieniałe-Miasto-Cieżkowice-24
Skamieniałe-Miasto-Cieżkowice-26

Wąwóz Czarownic, ukryta atrakcja Skamieniałego Miasta

I to byłby już koniec wędrówki po Skamieniałym Mieście. Jednak na deser czeka nie lada gratka! Warto zejść za ścieżką w dół, do asfaltowej drogi, tutaj skręcić w prawo, przejść wzdłuż ulicy 50 metrów i czmychnąć w dół, przez bramę, w Wąwóz Czarownic, prosto do wodospadu. Można śmiało powiedzieć, że jest Wąwóz Czarownic to jedna z najciekawszych atrakcji okolic Ciężkowic, choć ulokowana już poza rezerwatem Skamieniałe Miasto. Całość to dodatkowe kilkanaście minut w jedną stronę, więc nie zastanawiajcie się czy warto. Bo warto 🙂

Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Szlak nie jest trudny i każda sprawna osoba z łatwością go pokona. Strome, skalne zbocza, wysokie na kilkanaście metrów oraz dno wąwozu, szerokie na trzy, tworzą tutaj piękną scenerię. Wkracza się jakby do zielonej bajki, by na końcu strugi potoku Ostruszanki, które spadają z kilkunastu metrów! Powiada się, że początek strumykowi dają łzy rozpaczy dziewczyny wydanej przez Cieszka pewnemu rycerzowi z Rożnowa, wbrew prawu gościnności. Nieszczęśliwa dziewczyna, śpiąc w skalnej pieczarze, nadal wylewa strumienie łez. Choć niestety trzeba przyznać, że w mniej deszczowe dni, wodospad nie robi większego wrażenia. Do samochodu najwygodniej wrócić tą samą drogą. Pamiętajcie, że w wąwozie, czarownice wciąż urządzają zloty, dlatego miejcie się na baczności po zachodzie Słońca. Niestety, niektóre skałki zostały „przyozdobione” bazgrołami, które mocno szpecą. Jednak wciąż Skamieniałe Miasto to świetna propozycja.

Skamieniałe-Miasto-Cieżkowice-5
Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Ciężkowickie Legendy

Dawno temu, włodarze, tutejszego grodu prowadzili skrajnie hulaszczy tryb życia kompletnie zapominając o sprawach miasteczka. Nieprzebrane morze alkoholu okraszone rozpustą i zapomnienie o losach grodu ściągnęło na włodarzy okrutny los całe miasto skamieniało! A lokatorzy Ratusza, położonego tuż nad rzeką Białą umierają dziś z pragnienia. Rzeka jest tak blisko a jednak poza zasięgiem ręki. Wierząc w przepowiednie, powrócą oni do żywych, jak tylko wody Białej dosięgną szczelin na wierzchołku wychodni.

Tak naprawdę, praktycznie każda tutejsza skała ma swoja własną, osobistą historię. Ma również leżąca obok Ratusza, Skałka Czarownica. Jest ona najlepiej widoczna z drogi, gdy podróżujemy w odwrotnym kierunku, czyli z Nowego Sącza do Tarnowa. Tuż przed naszym Miastem, po lewej stronie, ujrzymy charakterystyczny kamienny, haczykowaty nos. Jakby na niego nie patrzeć, jakby na niego nie spoglądać, będzie to nos wiedzmy. Oczywiście złośliwej, niegodnej, którą spotkała kara, gdy złorzeczyła księdzu śpieszącemu z sakramentem do poważnie chorego.

O dziwo Justii, jako geolog, upiera się ku mniej spektakularnej genezie skał, jakoby skały miały się narodzić z piaskowców eoceńskich powstałych w środowisku morskim miliony lat temu, a następnie ulec erozji po wypiętrzeniu. W „poważnej literaturze” występują jako gruboziarnisty piaskowiec ciężkowicki.

Skamieniałe Miasto Cieżkowice
Skamieniałe Miasto Cieżkowice

Co warto zobaczyć w okolicach Ciężkowic

Wieża widokowa w Bruśniku to tylko 9 minut drogi od Skamieniałego Miasta
– po sąsiedzku znajduje się również Diable Boisko, będące największym oknem skalnym w Karpatach fliszowych
Ruiny zamku w Melsztynie (30 min drogi od Ciężkowic)
– Tylko godzina drogi dzieli Was do Starego Sącza, gdzie czeka na Was Leśne Molo oraz Bobrowisko.

bruśnik wieża widokowa
zamek w melsztynie
Zamek w Melsztynie
szklane kule stary sącz

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

Write A Comment