Czarujacy Skiełek w Beskidzie Wyspowym
– Skiełek wznosi się w Beskidzie Wyspowym nad Łukowicą
– na spacer zarezerwujcie sobie około 1 h
– możecie zabrać psa ze sobą
Skiełek wznosi się we wschodniej części Beskidu Wyspowego, nad niewielką wsią Łukowica. Ostatnimi czasy stał się on niezmiernie popularny dzięki nowej, czarownej wieży widokowej, która zapewnia pyszne widoki na falującą górską krainę. Szlak jest prosty, przyjemny, a do tego krótki. Dla nas była to również podróż sentymentalna, ponieważ to z Łukowicy pochodzi tata Krystiana, a w sąsiedniej Owieczce Krystek często spędzał wakacje. Dużo pozytywnych wspomnień.
Jak dojechać do Łukowicy oraz gdzie zostawić samochód? Parking przy wieży Skiełek
Niewielka wieś Łukowica znajduje się w południowej części województwa małopolskiego, nieco poniżej linii pomiędzy Limanową a Nowym Sączem. Z Krakowa dotrzecie na miejsce po 1,5 h podróży samochodem, nieco szybciej będzie z Tarnowa. Aby trafić na parking pod wieżą Skiełek, trzeba za charakterystycznym kościołem skręcić w lewo i przemknąć na wprost koło remizy. Do góry prowadzi wąska i wyjątkowo stroma droga. Zimą nie zapuszczajcie się tutaj bez łańcuchów na koła. Po kilku minutach wspinaczki dotrzecie na parking. Znajduje się on po lewej stronie drogi, jest całkiem pojemny. Pamiętajcie, aby nie parkować wyżej, nieco bliżej wieży.
Parking pod wieżą Skiełek w Łukowicy – koordynaty GPS: 49°36’13.5″N 20°28’40.2″E
Jak dojść na Skiełek, opis szlaku na wieżę widokową w Łukowicy
Na Skiełek prowadzi zielony szlak, który najpierw przemyka przez centrum Łukowicy, a następnie prędko gna obok parkingu w stronę wieży widokowej i dalej w stronę przysiółku Młyńczyska. Z parkingu do przejścia jest około 800 metrów, co wyceniane jest przez mapy na 25 minut. Natomiast z centrum Łukowicy trzeba liczyć już godzinę.
Z parkingu trzeba najpierw podejść do góry około 300 metrów i skręcić w prawo. Tutaj też odnajdziecie strzałkę kierującą do wieży widokowej na Skiełku. Co jakiś czas na drzewach widnieje tajemniczy ciąg liter „GSBW”, który rozszyfrowujemy jako Główny Szlak Beskidu Wyspowego – jest to pewnego rodzaju pętla przez Beskid Wyspowy, która liczy sobie około320 km. Zielony szlak od tej pory wiedzie szeroką, szutrową drogą przez leśną gęstwinę.
Skiełek jest dość mocno porośnięty lasem świerkowym, z domieszką sosny i brzozy. I to nie byle jakiej brzozy, ponieważ jest tutaj jedno z najliczniejszych polskich stanowisk niezwykle rzadkiej i ściśle chronionej brzozy ojcowskiej. Szlak pod wieżę widokową raczej nie nadaje się na spacer z wózkiem dziecięcym. Po kwadransie od odbicia traficie pod wieżę widokową na Skiełku. Czas na krótka wspinaczkę oraz rozkoszowanie się widokami. Skiełek wchodzi w skład Korony Beskidu Wyspowego, zrzeszającej łącznie 40 szczytów.
Podsumowując:
– Najkrótsza i najłatwiejsza droga na Skiełek prowadzi z parkingu pod wieżą. Do przejścia potrzeba około 25 min, gdzie pokonacie 800 metrów i 143 metry przewyższenia.
– Jeśli w podróż wybierzecie się z centrum Łukowicy (tutaj docierają autobusy i busy z Limanowej oraz Nowego Sącza) trzeba liczyć godzinę. Dystans do przejścia wyniesie już 2,1 km oraz zrobicie ponad 300 metrów przewyższenia.
– Ostatnią i najdłuższą opcją zdobycia wieży widokowej na Skiełku jest rozpoczęcie wędrówki w przysiółku Młyczyńska Kopiec. Tak, jak w pozostałych przypadkach, do celu zaprowadzą Was zielone szlakówki, choć tym razem prowadzić będą z drugiej strony. Po drodze miniecie kilka widokowych polan. Czas przejścia w tym wypadku wynosi już 1h 15 min, dystans – 3,7 km oraz 188 metrów przewyższenia.
Wieża widokowa na Skiełku w Beskidzie Wyspowym
Sam Skiełek może pochwalić się zapisanymi w kronikach 749 metrami wysokości. Umościł sobie gniazdko w 3,5 kilometrowym pasmie górskim, zwanym czasami Pasmem Ostrej (przebiega ono od miejscowości Młyczyńska na zachodzie do Łukowicy na wschodzie, czyli od szczytu Ostrej, przez Jeżową Wodę i wieńczący go Skiełek). Co ciekawe, na niektórych mapach możecie odkryć jego błędną nazwę, czyli Szkiełek. O czym świadczy fakt, że nazwa góry wywodzi się od gwarowego określenia skowytu wilków, czyli skiełczenia, a nie od szkła.
Wieża została uroczyście otwarta w 2023 roku. Wieża na Skiełku prezentuje się lekko i zgrabnie. Na tle innych okolicznych wież możemy przy niej poczuć powiew świeżości. Konstrukcja naprawdę wygląda dobrze. Tuż obok znajdziecie metalowy krzyż, przypominający o pielgrzymce papieża do Starego Sącza oraz kilka ławostołów. Naszym zdaniem dużym plusem jest tablica informująca, aby nie wchodzić na wieżę podczas burzy. Jest to dość intuicyjne, ale czasem lepiej przypominać. Konstrukcja natomiast, mimo wizualnej lekkości, jest stabilna i raczej nie powinna sprawić dyskomfortu osobom z lękiem wysokości. Gdy już wdrapiecie się na górną platformę widokową, ochów i achów nie będzie końca.
Panorama ze szczytu górującego nad Łukowicą
Jest to jedna z tych panoram, do których od razu szeroko się uśmiechamy. Oczywiście nasze serca najbardziej raduje widok tatrzańskich wierchów. Nieco bliżej Skełka przyjemnie falują beskidzkie szczyty. Są przedstawiciele Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, dojrzeć można Gorce oraz Pieniny. Całość uzupełnia czarujące Pogórze Ciężkowickie, Góry Czerchowskie oraz Magura Spiska. Sokole oczy dojrzą inne wieże widokowe, jak choćby tę na Modyni, Mogielicy, Koziarzu, czy Jaworzu i Brzance Jeśli wierzyć plotkom, to niedługo Skiełek ma wzbogacić się tablicami z opisanymi panoramami, co jest dość sporą wartością dodaną.
Skiełek to nie wszystko, co na Was czeka w Łukowicy
Łukowica położona pomiędzy kulminacjami Skiełka, Cisówki, Pępówki oraz Bąkowca oferuje pełną sielankowość i cudne widoki. Jednak warto zatrzymać się tuz obok drewnianego kościoła św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy. Szczególnie, że zapewne będziecie obok niego przejeżdżać wracając ze Skiełka. Została wzniesiona w drugiej połowie XVII wieku. Jest to drewniana, rzymskokatolicka, zabytkowa świątynia, która już z zewnątrz przykuwa uwagę, szczególnie zewnętrzną częścią prezbiterium.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
1 Comment
Tablice z opisem panoramy już są.