Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

  • Skrzyczne wznosi się nad Szczyrkiem
  • Jego wysokość wynosi 1257 m n.p.m.
  • Na całą wycieczkę zarezerwujcie sobie około 5h
  • Na Skrzyczne ze Szczyrku kursuje kolejka krzesełkowa

Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Jeśli spojrzycie na mapę, to odnajdziecie go w północno wschodniej część masywu, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. Wznosi się nad miastem Szczyrk na wysokość, 1257 m n.p.m. i dumnie reprezentuje swoją ojcowiznę na arenie Korony Gór Polski. Z uwagi na charakterystyczną sylwetkę oraz maszt nadajnika RTV na szczycie, Skrzyczne jest bardzo łatwo rozpoznawalne z wielu miejsc.

Szczególnie imponująco prezentuje się z Kotliny Żywieckiej, z uwagi na fakt, że wznosi się ponad otaczające ją obniżenie jednym, blisko 800-metrowym zrębem. Na szlakach prowadzących na wierzchołek bywa tłumnie, a dodatkowo zimą przybywają tutaj rzesze narciarzy, aby szusować w dół doskonale przygotowanymi trasami narciarskimi. Najchętniej turyści maszerują na szczyt Skrzycznego wprost ze Szczyrku. W okolicach miasta ponadto polecamy spacer na Klimczok oraz Baranią Górę.

kozica wilk baner1

Jak dojechać do Szczyrku

Aby dotrzeć do Szczyrku z największego miasta regionu, czyli Bielska Białej, trzeba jedynie przeskoczyć przez beskidzkie szczyty Klimczok oraz Szyndzielnia. W linii prostej to jedynie 5 km. Jednak nieco z tym zachodu, dlatego dużo prościej i szybciej będzie pognać na południe drogą S1 i dalej drogą 942 ,co powinno zając Wam jedynie około 20 minut. Jeśli zmienimy perspektywę, to z Katowic dotrzecie do Szczyrku po 75 minutach, a z Krakowa po nieco ponad 2h.

Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to trzeba przyznać, że region komunikacyjnie jest całkiem przyzwoicie rozwinięty. Do Bielska Białej możecie śmiało dotrzeć zarówno licznymi autobusami, jak również koleją (w tym pendolino). Ostatnim etapem będzie odnalezienie dość często kursujących busów z Bielska do Szczyrku, ewentualnie podróż odbyć lokalnym PKS. W centrum Szczyrku odnajdziecie sporo parkingów (zazwyczaj płatne) oraz sklepów spożywczych, jeśli zapomnieliście zabrać prowiant na drogę.

Jaki wybrać szlak na Skrzyczne?

Najczęściej górscy zapaleńcy szturmują Skrzyczne wprost z miasta Szczyrk. Wszystko dzięki dwóm szlakom (zielonemu oraz niebieskiemu), które wychodzą z miasta i których konstelacja tworzy łatwą, przyjemną oraz relatywnie szybką pętle. Całość spacer, w takim wariancie powinna zając Wam mniej więcej 4 h.

Ale co, jeśli powiemy Wam, że najpiękniejsze, kryje się krok dalej? Bo przecież będąc na Skrzycznem, aż żal nie wybrać się dalej na sąsiednią Malinowską Skałę! Spacer nieco dłuższy, bo zajmujący dokładnie 5h 5 min, jednak wiele piękniejszy. I taką wariację dziś Wam przedstawimy. Szlaki na Skrzyczne wyglądają następująco:

skrzyczne szlak

Szlaki na Skrzyczne ze Szczyrku:

  • niebieski szlak na Skrzyczne przez Halę Jaworzyna (wzdłuż wyciągu): dystans: 5 km, przewyższenie: 751 m, czas do góry: 2h 30 min, zejście: 1h 15 min
  • zielony szlak na Skrzyczne przez przełęcz Becyrek: dystans: 5,1 km, przewyższenie: 763 m, czas do góry: 2h 37 min, zejście: 1h 22 min

Dwa powyższe szlaki pozwalają na złożenie pętli, która zajmie Wam prawie 4h marszu, a do przespacerowania będziecie mieli nieco ponad 10 km. Pamiętajcie, że zielony szlak jest przyjemniejszy, a niebieski wiedzie wzdłuż wyciągu ,a zimą z racji że przecina trasy zjazdowe jest dość ryzykowną opcją i może się okazać, że przejście nie będzie możliwe.

  • Szczyrk, Gondola – żółty oraz zielony szlak: dystans: 5,2 km, przewyższenie: 683 m, czas do góry: 2h 25 min, zejście: 1h 15 min
  • Szczyrk, Solisko – niebieski oraz zielony szlak przez Malinowską Skałę: dystans: 9,6 km, przewyższenie: 715 m, czas do góry: 3h 32 min, zejście: 2h 32 min
skrzyczne szlaki
Mapa Beskidu Śląskiego

Czerwony szlak z Buczkowic:

  • dystans: 7,6 km, przewyższenie: 867 m, czas do góry: 3h 25 min, zejście: 2h 05 min

Szlaki na Skrzyczne z Lipowej, Ostre

  • niebieski szlak przez Równia: dystans: 4,2 km, przewyższenie: 737 m, czas do góry: 2h 15 min, zejście: 1h 05 min
  • żółty szlak przez Malinowską Skałę i Małe Skrzyczne: dystans: 11,5 km, przewyższenie: 819 m, czas do góry: 4h 15 min, zejście: 3h

Dwa powyższe warianty pozwalają na stworzenie kolejnej pętli, która zajmie Wam łącznie 5h 15 min, a do przespacerowania będziecie mieli prawie 16 km. Jest to opcja godna rozważenia, z uwagi na przyjemny odcinek przez Malinowską Skałę i Małe Skrzyczne.

Szlak na Skrzyczne z przełęczy Salmopolskiej

  • Trasa ta wiedzie również przez Malinowską Skałę oraz Małe Skrzyczne, choć wspina się na grań z zachodniej strony. Dystans: 7,9 km, przewyższenie: 507 m, czas do góry: 2h 45 min, zejście: 2h 15 min
Beskid Sądecki

Szczyrk – Skrzyczne – Malinowska Skała – Szczyrk Solisko

Dystans: 14,6 km, Przewyższenie: 859 m, Czas: 5h

Na początku nieco logistyki, ponieważ szlak kończy się w innym miejscu, aniżeli będziecie startować. Z jednej strony jest to centrum Szczyrku, a z drugiej Szczyrk Solisko. Oba miejsca dzieli 5 km asfaltowej drogi. Jeśli macie dwa samochody, to jeden z nich można zostawić na parkingu Szczyrk Solisko. Opłata wynosi 10 pln za dzień. Jeśli nie, to można oprzeć wycieczkę o komunikację publiczną. Tutaj znajdziecie rozkład jazdy autobusów.

Jak już wspomnieliśmy, ze Szczyrku na Skrzyczne wiodą dwa szlaki, niebieski oraz zielony przez Becyrek. Różnice między nimi jeśli chodzi o czas, dystans oraz podejście są w zasadzie niezauważane. W obu przypadkach trzeba liczyć około 2,5 h oraz 750 metrów przewyższenia. Jednak pamiętajcie, że niebieski szlak, mimo że delikatnie szybszy, wiedzie w dużej mierze wiedzie wzdłuż wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne, co niekoniecznie bywa atrakcyjną opcją. Opcją numer trzy, jest błogi i leniwy wjazd kolejką krzesełkową. Dzięki temu oszczędzicie sporo sił, jak również swoje kolana.

Kolejka krzesełkowa na Skrzyczne

Jest to całoroczna, dwuodcinkowa kolej krzesełkowa wiodąca ze Szczyrku na Skrzyczne. Dolna stacja kolejki krzesełkowej na Skrzyczne znajduje się w centrum Szczyrku, przy ulicy Myśliwskiej 45. Po drodze znajduje się stacją pośrednia na Hali Jaworzynie. Tutaj następuje przesiadka podróżnych. Jeśli macie ochotę, to można zakupić bilet tylko na jeden etap. Pamiętajcie tylko, że płatność za bilety na Jaworzynie i Skrzycznem jest realizowana jedynie bezgotówkowo. Rozkład jazdy podrzucamy poniżej. Kasy są czynne w godzinach 09:00 -17:00, a cena za każdy odcinek wynosi 19 pln, czyli kompleksowy wyjazd ze Szczyrku na Skrzyczne kolejką krzesełkową kosztuje dokładnie 38 pln. Spoglądając jeszcze nieco w karty historii, to kolej linowa na Skrzyczne została wybudowana w latach 1954-1960 i dziś oferuje przejazd wygodnymi 4 osobowymi kanapami.

  • Pierwszy wjazd z dolnej stacji na Jaworzynę  –  9:00
  • Pierwszy wjazd z Jaworzyny na Skrzyczne  –  9:15
  • Ostatni zjazd ze Skrzycznego na Jaworzynę  –  17:00
  • Ostatni zjazd z Jaworzyny na dolną stację  –  17:30
Skrzyczne

Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Niezależnie jak dostaniecie się na szczyt, czy to kolejką, czy piechotą, to nim pognacie dalej do budynku schroniska, zwróćcie uwagę na mini wieżę widokową, która znajduje się po lewej stronie górnej stacji kolejki. Nie jest ona szalenie wysoka, ale pozwala spojrzeć nieco dalej, choćby w krainę Kotliny Żywieckiej oraz dojrzeć Tatry, czy też bezdroża Beskidu Śląskiego. Na szczycie Skrzycznego w roku 1992 powstał całkiem spory, bo wysoki na 87-metrów maszt nadajnika RTV. Swoim zasięgiem obejmuje znaczną część województwa śląskiego, zachodnią Małopolskę oraz skrawek opolskiego, a także obszary przygraniczne Słowacji i Czech.

Według przytoczonego podania w XVIII w. w „Dziejopisie Żywieckim” przez Andrzeja Komonieckiego, ówczesnego wójta żywieckiego, nazwa szczytu – Skrzyczne lub Skrzecznia, pochodziła od skrzeczenia żab, które w ogromnych ilościach miały pomieszkiwać podobno tutejszy staw pomiędzy Skrzycznem a Małym Skrzycznem.

Dla zimowych zapaleńców ważną informacją będzie, że na zboczach góry znajdują się kilka tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Należą one do Ośrodka Narciarskiego COS (m.in. trasa FIS).

skrzyczne widoki
platforma widokowa na Skrzycznem
platforma widokowa na Skrzycznem

Schronisko PTTK Skrzyczne

Górskie schronisko w Beskidzie Śląskim, tuż pod szczytem Skrzycznego, położone jest na wysokości 1250 m n.p.m. Pierwsze schronisko powstało tutaj za sprawą Rudolfa Urbanke, jeszcze około roku 1930. Gdy kilka lat później obiekt spłonął, gospodarz nie poddał się i wybudował kolejne, nowe, większe. W 1946 schronisko jako mienie poniemieckie przejął bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, jednak z uwagi na brak funduszy, obiekt tkwił, niszczejąc. Dopiero, gdy w kolejnym roku budynek został przejęty przez Oddział Górnośląski PTT, został przeprowadził pierwszy, niezbędny remont, trwający dobrych kilka lat.

Obecnie schronisko dysponuje 29 miejscami noclegowymi, wzbogaconymi trzema salami jadalnymi oraz bufetem na tarasie widokowym, który jest czynny jedynie w okresie letnim. Zlokalizowano tutaj także ściankę wspinaczkową, strzelnicę i boisko. Schronisko znajduje się w odległości 200m od górnej stacji kolejki. Warto tutaj przystanąć, aby skosztować pysznych wypieków oraz jeszcze smaczniejszych widoków. I następnie wyruszyć dalej.

Skrzyczne schronisko
Schronisko Skrzyczne
Skrzyczne
Skrzyczne schronisko

W drodze na Malinowską Skałę

To chyba najbardziej przyjemny fragment wycieczki. Nie dość, że wiedzie grzbietem Beskidu Śląskiego, to jeszcze dostarcza przepięknych pejzaży oraz niespecjalnie męczących podejść. Dotarcie ze Skrzycznego na Malinowską Skałę powinno zając Wam około 70 minut, a przy tym raptem 72 metry przewyższenia. Nic, tylko spacerować, podziwiać i pstrykać kolejne kadry. Trasa wiedzie przez Małe Skrzyczne (1211 m. n.p.m.) oraz Kopę Skrzyczeńską (1189 m. n.p.m.).

Na temat Malinowskiej Skały nie będziemy się nadto rozpisywać, ponieważ jakiś czas temu powstał dość szczegółowy wpis na jej temat. Artykuł opisuje trasę z Przełęczy Salmopolskiej, czerwonym szlakiem, przez Malinów. Natomiast zejście z Malinowskiej Skały w stronę Szczyrku Solisko, podążając niebieskim szlakiem, powinno zając Wam około 80 minut. Po prawej, w dole, płynie dziarsko Żylica, a samo zejście nie jest super męczące. Natomiast sama Żylica może być później przez Was dostrzeżona w Szczyrku, przez który to przepływa.

Skrzyczne szlak
szlak na Malinowską Skałę
Malinowska Skała

Jaka pogoda będzie na Skrzycznem

Miejcie na uwadze, że pogoda na Skrzycznem lubi płatać figle i często bywa diametralnie inna, jak ta w Szczyrku. Dlatego warto sprawdzać prognozy nie dla miasta, a właśnie dla najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. To nie przypadek, że właśnie na południowych stokach Skrzycznego działają stoki narciarskie. Z jednej strony nachylenie, a z drugiej panujący klimat sprzyjają ich utrzymaniu, szczególnie, że często wieje tutaj zimny wiatr, a temperatura zaskakująco nurkuje w dół. 

Kamery na Skrzycznem oraz w Szczyrku

Często sami lubimy podglądać, co się dzieje w górach, szczególnie, gdy planujemy wypad w dany region. Szczęśliwie składa się, że w bezpośredniej okolicy Skrzycznego działa kilka kamer. W Szczyrku zainstalowano kamery m.in. na Solisku, Zbójnickiej Kopie, Hali Skrzyczeńskiej oraz przy stacji kolejki. Wszystkie znajdziecie pod tym linkiem. Tutaj są również prognozy pogody dla szczytu.

skrzyczne szlak
Skrzyczne widziane z Malinowskiej Skały

Skrzyczne to mekka dla narciarzy oraz rowerzystów

Intensywnie rozwijają się również specjalnie ścieżki przeznaczone dla rowerzystów, dzięki czemu Szczyrk i Skrzyczne przyciąga wyczynowców przez cały rok. Zimą narciarzy, a latem rowerzystów (enduro, downhill). Na szczyt można dotrzeć kilkoma drogami technicznymi oraz szlakami. Szczególnie, że w samym mieście można śmiało wypożyczyć rowery elektryczne. Natomiast zimą można poszaleć tutaj na biegówkach, skiturach, czy korzystając z tras zjazdowych.

Skrzyczne bywa okrzyknięte jako drugie najlepsze miejsce dla narciarzy w Polsce, zaraz po tatrzańskim Kasprowym Wierchu. Odnajdziecie tutaj trasy o różnych stopniach trudności. Trasy Ośrodku Narciarskiego COS mają łączną długość tras: 14 km. W tym jedna spełnia kryteria Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, dzięki czemu można rozgrywać tutaj zawody w narciarstwie alpejskim!

rowery skrzyczne
Rowery są tutaj bardzo popularne

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

7 komentarzy

  1. Trochę wstyd ale 25 lat nie byłam. planuję na najbliższą sobotę. Pozdrawiam

    • W górach jest tyle szlaków i szczytów, że trudno bywać regularnie na każdym szczycie. Sami łapiemy się, że „ooo, ostatni raz byliśmy tutaj, hmm, chyba latem 2001” 🙂 ależ ten czas ucieka :O

  2. Mam takie zapytanie, najtrudniejszy szlak na Skrzyczne? Bo koleżanka mowi że szła takim mocnym nachyłem i było tak cały czas.

  3. Dzisiaj szedłem z dzieciakami na Skrzyczne zielonym ze Szczyrku. I czas jak i przewyższenie się zgadzają z opisem, ale dystans wyszedł mi grubo ponad 6 km mimo, że wyrysowało mi trasę jak na Waszej mapie. Z ciekawości, czy przeszliście tym szlakiem, czy to jest z innego źródła zacytowane, bo ponad 1km rozbieżności na GPS to sporo, a nigdzie nie zbaczaliśmy ?

  4. Szlak na Skrzyczne biegnie z Lipowej a nie z Lipowa. Schronisko na Skrzycznem też jest na terenie wsi Lipowa.

Write A Comment