Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Wąwóz Kysel – Słowacki Raj

To chyba najbardziej pechowa dolina w całym Słowackim Raju. Najpierw, długo się nie poddawała i dopiero po 7 latach od pierwszej próby jej przebycia, ta sztuka powiodła się w roku 1907. Następnie, pomimo zamontowanych ułatwień na szlaku wąwóz został otwarty do zwiedzania dopiero w 1975 roku. by zostać zamknięty w następnym sezonie na kolejne 40 lat! Niestety w wąwozie, tamtego lata wybuchł spory pożar, naruszający stabilność tutejszych stoków i skał. Przejść bezpiecznie już się nie dało. Dla odwiedzających pozostawał dostępny jedynie, krótki spacer żółtym szlakiem. W nienaruszonym fragmencie wąwozu, prowadzący do drugiego najwyższego wodospadu Raju, do wodospadu Obrovský. Było dobre i to. Velky Kysel na mapie oraz Mały Kysel na mapie. Jeżeli interesują Was informacje praktyczne o Słowackim Raju zapraszamy do obszernego wpisu – “Słowacki Raj na weekend i na dłużej – informacje praktyczne”.

Kysel

Kysel Rajska Ferrata

Jednakże walory wąwozu były tak atrakcyjne, że władze Słowackiego Raju, postanowiły przywrócić niedostępny odcinek dla ruchu. Choć już w nieco innej formie. I tak powstała tutaj krótka ferrata, dostępna w okresie od 15 czerwca do końca października. Ferrata nie jest ani banalnie prosta, ani ekstremalnie trudna. Otrzymała oznaczenie C w pięciostopniowej skali trudności (od A do E), czyli zupełnie tak po środku. Nowa trasa została otwarta w sierpniu 2016 r i wymagany jest tutaj sprzęt do asekuracji. Uwaga! Trasa jest dodatkowo płatna 5 € i z tego co się orientujemy, bilety można kupić tylko w recepcji Parku w Podlesoku! Również tutaj można wypożyczyć zestaw ferratowy za 10 €.

Velky Kysel
Słowacki Raj Velky Kysel
Velky Kysel
Velky Kysel

W górnej części, Wąwóz Kysel, rozdziela się na dwa – Mały oraz Velky Kysel. Jest tutaj poprowadzone wygodne dojście prosto z Klastoriska, które zajmie Wam nie więcej niż dwa kwadranse. Oczywiście wciąż można wykonać, krótką pętlę, żółtym szlakiem do wodospadu Obrovský. Po powrocie z pętli, można w dalszy spacer udać się dowolnym wąwozem. Jednak wydaje nam się, że mimo wszystko Velky Kysel jest ciekawszy. W jego środkowej części odnajdziemy trzy całkiem przyjemne wodospady: Pawlasov Vodopád, Vodopád Ochrancov prírody oraz Vodopád v Barikáde. Ta trasa nieśpiesznie powinna zając nieco ponad godzinę drogi (2,1 km – 1:09 h). Natomiast Maly Kysel to trasa o podobnej długości, lecz nieco szybciej się z nią uporamy. Po drodze, w początkowej części wąwozu, po prawej stronie, spotkamy Machový Vodopád (2,2 km – 1:02 h.) 

Z racji, że Dolinę Kysel można zaliczyć do roklin wewnętrznych (wąwozów wewnętrznych), trzeba poświęcić dłuższą chwile nim do niej dotrzemy. W naszym grafiku widocznym na stronie o Słowackim Raju, połączyliśmy tę dolinę wraz z wizytą w Wąwozie Piecky 🙂

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Słowacki Raj
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 5   Average: 5/5]

Write A Comment