Kysel
Dolina w Słowackim Raju

– Opłata za parking 3 €, wejście do Słowackiego Raju 1,5 €
– Proszę rozważyć ubezpieczenie, gdyż łatwo tutaj o kontuzję
– Szlak przez Kysel jest jednokierunkowy
– Opisy pozostałych Dolin oraz informacje praktyczne o Słowackim Raju – Klik

To chyba najbardziej pechowa dolina w całym Słowackim Raju. Najpierw, długo się nie poddawała i dopiero po 7 latach od pierwszej próby jej przebycia, ta sztuka powiodła się w roku 1907. Następnie, pomimo zamontowanych ułatwień na szlaku wąwóz został otwarty do zwiedzania dopiero w 1975 roku. by zostać zamknięty w następnym sezonie na kolejne 40 lat! Niestety w wąwozie, tamtego lata wybuchł spory pożar, naruszający stabilność tutejszych stoków i skał. Przejść bezpiecznie już się nie dało. Dla odwiedzających pozostawał dostępny jedynie, krótki spacer żółtym szlakiem. W nienaruszonym fragmencie wąwozu, prowadzący do drugiego najwyższego wodospadu Raju, do wodospadu Obrovský. Było dobre i to. Velky Kysel na mapie oraz Mały Kysel na mapie.

Kysel Rajska Ferrata

Jednakże walory wąwozu były tak atrakcyjne, że władze Słowackiego Raju, postanowiły przywrócić niedostępny odcinek dla ruchu. Choć już w nieco innej formie. I tak powstała tutaj krótka ferrata, dostępna w okresie od 15 czerwca do końca października. Ferrata nie jest ani banalnie prosta, ani ekstremalnie trudna. Otrzymała oznaczenie C w pięciostopniowej skali trudności (od A do E), czyli zupełnie tak po środku.

Nowa trasa została otwarta w sierpniu 2016 r i wymagany jest tutaj sprzęt do asekuracji. Uwaga! Trasa jest dodatkowo płatna 5 € i z tego co się orientujemy, bilety można kupić tylko w recepcji Parku w Podlesoku! Również tutaj można wypożyczyć zestaw ferratowy za 10 €.

Velky Kysel

Opis Szlaku przez Kysel

Czas:1h 18 min, Dystans: 3,1 km, Przewyższenie: 327 m + Powrót ok 2 h

W górnej części, Wąwóz Kysel, rozdziela się na dwa – Mały oraz Velky Kysel. Jest tutaj poprowadzone wygodne dojście prosto z Klastoriska, które zajmie Wam nie więcej niż dwa kwadranse. Oczywiście wciąż można wykonać, krótką pętlę, żółtym szlakiem do wodospadu Obrovský. Po powrocie z pętli, można w dalszy spacer udać się dowolnym wąwozem. Jednak wydaje nam się, że mimo wszystko Velky Kysel jest ciekawszy.

W jego środkowej części odnajdziemy trzy całkiem przyjemne wodospady: Pawlasov Vodopád, Vodopád Ochrancov prírody oraz Vodopád v Barikáde. Ta trasa nieśpiesznie powinna zając nieco ponad godzinę drogi (2,1 km – 1:09 h). Natomiast Maly Kysel to trasa o podobnej długości, lecz nieco szybciej się z nią uporamy. Po drodze, w początkowej części wąwozu, po prawej stronie, spotkamy Machový Vodopád (2,2 km – 1:02 h.) 

Velky Kysel - slovensky raj

Z racji, że Dolinę Kysel można zaliczyć do roklin wewnętrznych (wąwozów wewnętrznych), trzeba poświęcić dłuższą chwile nim do niej dotrzemy. W naszym grafiku widocznym na stronie o Słowackim Raju, połączyliśmy tę dolinę wraz z wizytą w Wąwozie Piecky 🙂

Słowacki Raj Velky Kysel
Velky Kysel - slovensky raj

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment