Piecky

 

Słowacki RAJ - Piecky


Długość doliny: 3,4 km – 1:35 h
Dolina na mapie: tutaj
Proponowana trasa: 13,9 km – 4:47 h
Trasa na mapie: tutaj
Parking oraz Przystanek autobusowy: Hrabušice, píla
Kolor Szlaku: żółty

Informacje dodatkowe:

  • Opłata za parking 3 €, wejście do Parku 1,5 €.
  • Czasówki: Podlesok -> Píla 75 min -> Velky Vodospad 60 min -> Terasovy 30 min -> Suchá Belá-vrch 30 min.
  • Punktem startu dla wszystkich opisanych wycieczek był camping w Podlesoku.
  • Czas przejścia przy wysokim stanie potoków lub złej pogodzie może się znacząco wydłużyć.
 

Piecky

 

Piecky - opis szlaku 

Prawie cały ruch turystyczny Słowackiego Raju skupia się na Suchej Beli oraz na Przełomie Hornadu. Tutaj oraz w kolejnej dolinie, Velky Sokol, jest spokojniej, co nie znaczy mniej spektakularnie. Nazwa doliny Piecky pochodzi od zagłębień w formie pieca u podstaw wodospadów, które zostały stworzone przez spadające wody potoków. Szlak przez Piecky oznaczony jest kolorem żółtym i na jego przejście potrzebujemy mniej niż 2 godziny. Tradycyjnie znajdziemy tutaj liczne drabinki, stúpačky oraz łańcuchy. Jest dziko i pusto. W dolinie spotkamy trzy duże wodospady: Velky, Kaskady oraz Terasovy, który powstał po zawaleniu się jaskini. Najwyższy z nich, Velky ma 13 m, reszta po 8.

Piecky

Piecky

Wąwóz Piecky leży w północno-zachodniej części Słowackiego Raju, pomiędzy Suchą Belą a Velkym Sokolem. Możemy tutaj łatwo dotrzeć zielonym szlakiem, w godzinę z kempingu w Podlesoku. Jednak trzeba przyznać, że nie jest to porywający fragment, szczególnie, że przyjdzie nam spacerować spory kawałek asfaltem. Jeżeli interesuje nas tylko ta dolina, to wówczas śmiało możemy przyjechać samochodem (jest parking) lub autobusem, wysiadając na przystanku Hrabušice Píla. Po uiszczeniu opłaty za wstęp, musimy przespacerować jeszcze kilka minut zielonym szlakiem, wypatrując odbicia żółtego, w lewo. Doliną płynie potok Píľanka, mający swoje źródła na płaskowyżu Glac. Dolina nie jest długa, ma 3 km długości i  w tym czasie przyjdzie nam pokonać 361 m przewyższenia. Pierwsze przejście wąwozem miało miejsce w roku 1911.

Piecky

Piecky

Piecky

Pierwsze kroki są nieśmiałe i lekko senne. Trasa jest typowa dla Słowackiego Raju, to znaczy szlak zaczyna się łagodnie wąwozem, który następnie powoli się zacieśnia, a dnem płynie leniwy potok. Początkowo podążamy odcinkiem, który nosi nazwę Biela Dolina. Geneza nazwy szybko przestaje być zagadką, gdy tylko Słońce wyjdzie i mocniej przyświeci na głazy i kamienie. Po niespełna godzinie spokojnego spaceru zaskakuje nas nagle pionowa ściana i Velky Wodospad, który pojawia się z nienacka. Po jego prawej stronie jest drabinka. Chociaż drabinka, to błędne określenie, ponieważ ta tutejsza, to ta najwyższa w całym Raju! Lekko wygięta, sięgająca w przeliczeniu drugiego piętra! Innej drogi nie ma. Wspinamy się wzdłuż kaskady Wielkiego Wodospadu. Woda czasami obryzguje stopnie, więc trzeba być skupionym. Drabina kończy się prawie idealnie wraz z progiem, co komplikuje jej opuszczenie. Z pomocą przychodzą metalowe stopnie i fragment łańcucha. Po pokonaniu pierwszej przeszkody, trasa staje się zdecydowanie bardziej interesująca. Liczne kładki, wąskie przejścia, czy wodospady sprawiają, że nie chcemy kończyć spaceru. Po dwóch kwadransach od pierwszego wodospadu pojawia się drugi, Tarasowy. Nieco niższy, bo „raptem” 10 metrowy.  Wcześniej była tutaj jaskinia, jednak po jej zapadnięciu utworzył się całkiem przyjemny wodospad. Historia się powtarza. Znów mamy drabinkę po prawej stronie, znów na jej koronie są stúpačky oraz łańcuch do asekuracji. Za kolejnym progiem, wąwóz naprzemiennie się rozszerza i zwęża. Po chwili mijamy źródło Píľanki. Ostatnia szansa na uzupełnienie zapasów wody. Jeszcze tylko ostatnie podejście i koniec. Finalnie trasa wyprowadza nas na malowniczą Małą Polanę.

Piecky

Piecky

Piecky

Dolina jest relatywnie krótka, dlatego szkoda byłoby nie wykorzystać reszty dnia i śmiało można pokusić się o kolejną. Opcji jest kilka, ale chyba najrozsądniej będzie wybrać się dodatkowo na Veľký lub Malý Kyseľ. Natomiast, jeżeli interesuje nas najszybszy powrót do punktu startu wycieczki, to najlepiej będzie odbić  na wysokości Piecky - vrch w prawo, za zielonym, a następnie dojść do szlaku czerwonego i skręcić znów w prawo. Na powrót trzeba wówczas liczyć ok. 2h 15 min. 

Trzeba pamiętać, że rajskie doliny są wąskie i głębokie. Słońce nie dociera tutaj za często, a do tego wąskie skały tworzą specyficzny mikroklimat. Sprawia on, że temperatury bywają tutaj często niższe aniżeli w słonecznej okolicy. A po intensywnych opadach, stan potoków mocno się podnosi, utrudniając pokonywanie wąwozów.

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

 

 
Przełom Hornadu + Tomasovsky vyhlad

Przełom Hornadu + Tomasovsky vyhlad

Drugim symbolem Słowackiego Raju jest szlak biegnący Przełomem Hornadu. Jest piękny i atrakcyjny. I pełen ludzi. Jego pierwsze przejście nastąpiło w roku 1906. Śmiałkowie wykorzystali wówczas ostrą zimę i lód na rzece.

Więcej

Słowacki Raj - Sucha Bela

Słowacki Raj - Sucha Bela

Rajski klasyk. Jedna z najpiękniejszych dolin w Raju. Warto tutaj wybrać się przed wszystkimi, bo z każdą godziną przybywa turystów. Na znacznej długości Sucha Bela ma charakter skalnego wąwozu, którego środkiem płynie

Więcej

Słowacki RAJ - Wąwóz Kysel

Słowacki RAJ - Wąwóz Kysel

To chyba najbardziej pechowa dolina w całym Słowackim Raju. Najpierw, długo się nie poddawała i dopiero po 7 latach od pierwszej próby jej przebycia, ta sztuka powiodła się w roku...

Więcej

Podziel się

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *